reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

sietove prepojenie ... ake mam moznosti ?

hihinko (66)|8.4.2011 15:39
Ahojte,

riešim zmeny providera z T-com-u.sk (2 048 / 384 kb/s) na UPC.sk (25/2 Mbit)

Aktuálny stav:
telefonna linak ukončena Vigorom 2600VGST, adsl router, 1x pc po LAN, 2x ntb cez wifi, 1x LAN tlačiareň Epson BD-500DN.

Po zmene by to malo byt. takto:
koaxiál/optika (neviem ako teraz ťahá UPC internet, pred cca 5 rokmi to bol koaxiál) ukončenie káblovým modemom, za ním bude broadband router, mám doma Asus WL-500 gPremium V2 a pripojené: 1x ntb po LAN, 1x ntb a 1x pc cez wifi.

Problémom je tá sieťová tlačiareň.... Ako ju najjednoduchšie(najlacnejšie??) zapojiť do siete, keď bohužiaľ v byte nie su moznosti natiahnuť k nej z nového miesta lan kábel ? Je pravda ze nazdieľať do siete z pc by to šlo, ale to by to pc muselo byť stále zapnute a to teda nieje. V byte sú ešte hliníkové el. rozvody, neviem čo by na to povedala lan cez el. sieť.
Prípadne dá sa nejako využiť na toto moj adsl router ?
dik za pomoc
zsdx (2098)|8.4.2011 15:52
[quote=hihinko;445230]bohužiaľ v byte nie su moznosti natiahnuť k nej z nového miesta lan kábel[/quote]

Tomu se snad ani nechce verit :) Je to nejlevnejsi a nejspolehlivejsi reseni.

Ale kdyz nedas jinak, lze to propojit napr. pomoci bezratoveho printserveru.
hihinko (66)|8.4.2011 16:02
a to ze mam ešte staré hliníkové el. rozvody to sa v tom prepoji siet cez el. zásuvku odrazí ako ?
durib (1141)|8.4.2011 17:09
[quote=hihinko;445235]siet cez el. zásuvku[/quote]
Dle meho nazoru- drahe, pomale, osklive :)
Ja bych opravdu natahnul kabel. Je to NEJlevnejsi a NEJjednodussi reseni! Taky muzes premistit tlaciarnu ;)
hihinko (66)|8.4.2011 17:15
nie, nemozem, po novom bude router v obývačke, to by bolo ako "päsť na oko" :-)
Rozměry (v x š x d) 480 x 489 x 312

tahat kabel nechcem tiez, musel by som rozbiť dlažbu, vstavanú skriňu, a byt by vyzeral ako ementál kým by som sa dostal k routru.
epson-b-500dn.jpg
durib (1141)|8.4.2011 19:24
UPC to taha po koaxialu. Ten mate natazeny prece v chodbe. Stacilo by tedy udelat nekde po ceste do obyvaku "rozbocku" a z toho vyvest koaxial kam chces.
hihinko (66)|8.4.2011 19:52
vysvetlim.... ano koax vraj vo vchode je, ale ja osobne pripojku na upc v byte nemam. Káblovku mám od lokálneho poskytovatela (http://www.madnet.sk/index.php?s=fiberhome#fibertv) po meste to je optika, po bytovkach je to uz LAN, switche a settop boxy. V byte je prva chodba, potom obyvacka, kuchyna a potom izby. Adsl mam uplne v najvzdialenejsej izbe a tel. kábel bol "pochovaný" pri prerábaní bytu ked som ho kupil v povodnom stave pod dlažbu, za vstavanú skriňu, lišty okolo plávajúcej podlahy a popod skladané zárubne. Preto chcem to UPC ukončiť v obyvačke, aby som nemusel rozbit cely byt kvoli káblu.
durib (1141)|8.4.2011 21:04
[quote=hihinko;445270]tel. kábel bol "pochovaný" pri prerábaní bytu ked som ho kupil v povodnom stave pod dlažbu, za vstavanú skriňu, lišty okolo plávajúcej podlahy a popod skladané zárubne.[/quote]
UTP kabel je celkem maly a tvarny, da se provleci ruznymi zakoutimi. Co takhle dat listu i na dlazbu?
1. UTP kabel- nejlevnejsi, nejspolehlivejsi, nejjednodussi pro nastavovani
2. WiFi Printserver- sakra drahe zarizeni na to, k cemu ma slouzit.
3. LAN po zasuvce- drazsi, nez kabel, lepsi nez printserver? (vyhody moznost rozsirit LAN na druhe strane bytu); nejisty vysledek, zda-li a jak to bude fungovat.
4. Koupit jeste jeden AP router, ktery by jako klient chytal wifi od routeru z obyvaku. Toto bych bral jako druhe nejlepsi reseni po kabelu.
zsdx (2098)|9.4.2011 10:28
[quote=durib;445281]4. Koupit jeste jeden AP router, ktery by jako klient chytal wifi od routeru z obyvaku. Toto bych bral jako druhe nejlepsi reseni po kabelu.[/quote]

Ano, o tomto reseni taky vim (jen jsem ho neuvadel, abych vice zduraznil vyhodnost UTP kabelu).