reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

DSL router + wifi router - nefunguje

SlezY83 (3)|9.4.2011 22:28
Zdravím vás.
Mám jeden problém se svým DSL routerem. Jedná se o tip bez wifi - Zyxel Prestigio P-660H - T3. K tomu jsem si pořídil TP-Link TL-WR543G, abych mohl sdílet připojení k internetu přes wifi.
Připojení k internetu na Zyxelu je funkční - když ho připojím do PC kabelem, tak internet chodí. Ale jakmile ho připojím do TP-Linku, tak TP-Link dostane přidělěnou IP, ale přes něj se internetové připojení nenasdílí. A nemůžu na to přijít, čím by to mohlo být.
Půjčil jsem si od kamaráda Zyxel P-660HW-T3 v2 a přes něj toto vše funguje. Nevím, kde může být chyba. Poradil by někdo?
Pabler (425)|10.4.2011 08:43
ako si konfiguroval dany TP-Link ?

napadaju ma 2 moznosti konfiguracie, pri ktorych by to malo slapat, ... zacnem tou o ktorej si myslim ze je lepsia:

Kabel zo zyxela pripojit do TPLinku do LAN portu (nie WAN)
TPlink nastavit nasledovne:
Nastavit wifi rozhranie - meno, sifrovanie, ....
LAN ip adresu na nieco z rozsahu adries pridelovanych zyxelom (idealne z rozsahu adries mimo jeho DHCP pool)
na TPLinku vypnut DHCP
btw rezim prepnut do Ap Router mode
- malo by to slapat

moznost 2 (ta sa mi moc nepaci, lebo bude vykonavany 2x preklad adries, ale malo by fungovat)

Zapojit kabel zo zyxela do TLInku - WAN port
TPLink nastavit WAN rozhranie na ip adresu z DHCP poolu zyxelu, alebo nehat na automatike
na karte lan nastavit IP adresu daneho routra na adresu z ineho adresneho priestoru, ...
to znemane ak zyxel prideluje 192.168.1.xxx tak TPLink Lan bude musiet mat napr. 192.168.2.1

DHCP potom 192.168.2.100 - 192.168.2.200
nastavit wifi a malo by slapat
SlezY83 (3)|10.4.2011 19:22
Tak ta první možnost mě nenapadla. To vyzkouším hned jak přijedu domu a dám pak vědět ;-)!

Tu druhou jsem měl zapojenou, ale IP jsem na jednom zařízení dával z rozsahu 192.168.1.xx a na druhém z 10.0.0.xx tak doufám, že nevadí toto.

Ale nic to nemění na tom, že ta první možnost na mojem routeru nefungovala a když jsem připojil jiný, tak bez jakýchkoliv změn v TP-Linku to fungovalo.

Jediné, co tam bylo nastaveno jinak, bylo RIP Direction (na mém bylo vypnuto a na půjčeném bylo Both), ale vůbec nevím, co to dělá.

Ale jinak mě nenapadá, proč to nechodí. Možná tam bude nějaký problém s tím překladem adres...
Pabler (425)|11.4.2011 10:44
RIP direction, podivna volba, ach tie SOHO :)

RIP je routovaci protokol, resp. protokol, ktory sa stara o vymenu routovacich tabuliek medzi routrami, .... jeden z jednoduchych, (Distance vector) proste susedom posle obsah svojej tabulky, aby sa naucili do akej podsiete sa mozu cezomna dostat, kazdy co taku informaciu prijme, si ulozi nove siete do svojej tabulky, zapise kam to ma posielat (odkial prislo) a vysle - propaguje - svoju tabulku susedom, tí sa zase naucia o novych sietach, az sa situacia ustali ...

podla toho ako to funguje vidno, ze to nie je prave vhodne pre velky pocet routrov a podsieti, ... co vsak do domacich podmienok uplne postacuje

ten direction potom hovori o tom, do ktorych pripojenych sieti by sa malo propagovat.
tipujem ze na tom routri to pojde tak akurat na Off/Lan/Wan/Both
inak sa to nastavuje presne na siet napr. 192.168.1.0/24 --> znamena ze do tejto podsiete sa bude posielat moja routovacia tabulka ....


- pokial dany router prideluje cez DHCP adresy a robí NAT, ... tak to moze byt vypnute, nikto z vonka by nemal dostavat propagacie s privatnymi adresami ....
navyse tvoj router (ten s RIP) vidi vsetky tvoje zariadenia v sieti ako priamo pripojene .... su v jednej sieti, ... takze sa tam nic neroutuje, ...
SlezY83 (3)|25.4.2011 14:48
Tak ta první možnost opravdu pomohla! A stačilo tak málo. Díky moc ;-).