reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Linux - mrtvý systém, nebo budoucnost?

Petr S. (1220)|15.4.2011 09:32
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Linux - mrtvý systém, nebo budoucnost?[/SIZE]



Linux začíná být poslední dobou zajímavý i pro domácí uživatele. Používáte jej doma, nebo o něm aspoň uvažujete? Co je pro vás u něho výhodou a co naopak nevýhodou? Nebo jej snad rezolutně odmítáte? Zapojte se s ostatními do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Neregistrovaný (0)|15.4.2011 12:28
tak na odľahčenie
... a čo je to linux
Zoidik (1405)|15.4.2011 12:35
Linux je operační systém pěkně prosím :) Nebo jsi jeden ze skalních zastánců MS? Upřimě řečeno, je to tak dva roky zpět, co jsem četl, že MS uznal Linux za konkurenci. Osobně o něm taky uvažuji, ale musel by být paralelně s MS nebo jako virtuál. Nejsem si jednak jist, že bych na linux snadno sehnal CAD a tomu podobné aplikace a používat virtualizaci se mi nechce. Ale jinak si myslím, že linux není špatné řešení a měl by se více rozšířit mezi veřejnost.
EditorPO (2819)|15.4.2011 13:01
[quote=Zoidik;446159]... Nejsem si jednak jist, že bych na linux snadno sehnal CAD a tomu podobné aplikace ...[/quote]

tož skúšaj
Neregistrovaný (0)|15.4.2011 13:06
Linux není a nebude na desktopu ani mrtvý, ani živý. Tady bude zombie. Na net a kancelář stačí, ale nějak toho po dvaceti letech moc nepředvedl.
Jsem s ním strávil (promrhal) desítky hodin, abych zjistil například, že ovladač pro moji grafiku nebude ani na úrovni kanceláře, po třiceti krocích se mi podařilo nainstalovat tiskárnu a to jsem zjistil, že z několika ovladačů nefunguje pro tisk ani jeho kvalitu žádný ovladač pořádně, skenování trvá 3,5 minuty oproti 12 vteřinám ve woknech a co z woken neznám je pád systému a různé zamrzání. Tedy konečné výstupní výsledky z Linuxu oproti woknům je čiré zoufalství.
Linux neodmítám, ale pokud nebude dosahovat stejně kvalitních výsledků jako wokna, tak za sebe říkám, že ho na desktop nenasadím. Jinak proti němu nejsem zaujatý, neboť používám Open Office, Firefox a Thunderbird k maximální spokojenosti, takže v Linuxu bych neměl problém se softem ani nekompatibilitou dat a k přechodu na něj mi brání jen výše zmíněné nedostatky.
Zkuste tuto otázku položit za dalších deset let a uvidíme.
czhunter (775)|15.4.2011 13:06
Podle mě má každá věc svůj čas, dokdy může prorazit a pokud ho prošvihne, tak už je pozdě. Ano, existují i výjimky, kdy třeba mikrovlnka prorazila do domácností až několik desítek let po svém představení, ale to jsou jen výjimky.

Linux je to už spoustu let, uhnízdil se na serverech a v různých embedded systémech, různé Unixové platformy pak v telefonech, tabletech atd. (a v podobě MacOS i trochu v desktopu).

Jenže ono se už mnoho let říká "a teď zaútočí Linux na desktopy" a "letos přijde to velké rozšíření" nebo "teď už je Linux konečně konkurenceschopný" ... jenže pořád nic nikam nepřichází. A já myslím, že už je na to pozdě.

Šanci ještě určitě má, ale pouze ve zcela jiné podobě, než má dnes. Pokud se ho chopí Google nebo jiná velká firma, udělá jednu pořádnou distribuci s jedním systémem updatů, s jedním pořádným shellem, dá tomu reklamu a plnou podporu, tak možná prorazí.
Jenže pak dnešní fanoušci Linuxu odejdou na jinam, protože popravdě, většina z těch 0,5% uživatelů co ho používá na desktopu ho nemá proto, že je to super OS, ale proto, že mají potřebu být děsně alternativní. A až Linux děsně alternativní nebude, budou se muset poohlídnout po jiném OS, třeba BSD, nebo ještě něco nového vznikne.
Ivo Mašek (507)|15.4.2011 13:16
Pokud bude několik Linuxů, pokud se budou tvořit další a další odnože, pokud každou chvíli vyjde něco nového (takto už by u Microsoftu existoval Win_1000), tak Linux bude jen pro někoho (lidi, co se rádi š´touraj, laborují, upravují, apod.), nikdy to nebude OS, který půjde na dračku a nikdy nepřekoná Windowsy.
Hrochin (2)|15.4.2011 13:30
Mám Ubuntu 10.10 a používám ho asi měsíc a jediný problém co jsem s ním měl byla TV karta, kterou jsem nerozjel. Chtělo to si trochu zvyknout a doladit ho aby mi vyhovoval, ale za pár hodin už fungoval perfektně. Nikdy se mi nestalo že by zamrzl, nebo spadl.
petr.svec (320)|15.4.2011 13:57
přesně tak... nejde o to odlišit ... být alternativně cool

ale o to najít systém, který vyhovuje

mě třeba na windows nevyhovovalo to že 2x do měsíce spadly a 2x za rok se museli kompletně na instalovat

no tak mám linux ... nepadá a 1 za rok si klidne nainstaluju novou verzi
Neregistrovaný (0)|15.4.2011 14:05
Nie velmi vhodna otazka. V prvom rade Linux nie je system, je to jadro, na ktorom je postavenych vela roznych systemov - rozlicne linuxove distribucie (serverove, desktopove), dalej su to embedded systemy (napriklad routre, satelitne prijimace), v poslednom case aj mobilne zariadenia (citacky, mobily, tablety).
Linux ako jadro tu iste bude a bude sa dalej vyvijat - ze jednotlive systemy na nom postavene mozu vznikat, zanikat, mat roznu dlzku zivota, stat sa casom nepotrebnymi alebo naopak majoritnymi... to je nepodstatne. Linux sa uz dostatocne etabloval, vela firiem ma na nom zalozeny biznis a ako zaklad viacerych systemov tu Linux vzdy bude.
Dojigiri (1629)|15.4.2011 14:07
Linux používám už pár let na hlavním PC doma, nejdřív OpenSuse, teď tam je Ubuntu. Spíše ale jako vývojářský systém, na hry mám v dualbootu WinXP.

Mám ho tam spíš proto, abych se v něm učil, a testoval tam svoje programy, ovšem pokud bych měl vyjádřit svoje vnitřní pocity z používání Linuxu ... udělám tam ledacos, ale vnitřně cítím takovej "balvan", prostě těžkopádnost jakýkoliv činnosti v tom systému - problém rozchodit videa, problém rozchodit nejnovější ovladač NVidie (což vyžadovalo asi 5 h zkoušení čistýho času, a nakonec nutnej rebuild initramfs - začal jsem s tím v 9 večer, že to bude brnkačka a jenom nainstaluju nvidií binárku jako na předchozích linuxech, a skončil jsem ve 2 ráno), problém rozchodit hry (na ten jsem rezignoval a používám dualboot, protože hry buď nešly vůbec, nebo šly pomalu, nebo nešel kurzor, nebo často padaly ...), problém rozchodit multifunkci (tisk jsem nějak dal, ale scanovat se mi dosud nezdařilo, nedejbože chtít rozchodit automatickej podavač skeneru), problém rozchodit flash (nešel zvuk na youtube, než jsem zjistil, že standardně se instaluje opensource verze flashe, kterou je nutno odinstalovat a nainstalovat tu komerční přímo od adobe z extras) a mnoho dalších drobných potíží ... prostě upřímně řečeno, jakmile přebootuju do Windows, je to skutečně jako bych odhodil balvan, všechno tam jde jednoduše a rychle, intuitivně bez nutnosti prohrabávat se internetem a hledat řešení.

Btw. postupně 3 Linuxy (OpenSuse, Fedoru a Ubuntu) se mi podařilo odrovnat uspáním na disk (už se neprobudil a po restartu ztráta root partition) ... pak jsem zjistitl že se uspává do swapu, za ním je root partition a posléze jsem přišel na zajímavou věc, že ani jeden z těchhle linuxů při uspání na disk nekontroloval velikost swapu proti velikosti paměti, takže uspáním na disk do swapu 2GB s pamětí 6GB došlo zřejmě k přepsání prvních 4GB root partition ... to mi přišlo celkem vtipný, když jsem to zjistil :runaway


Takže linux jako dobrej na základní kancelářský věci, internet a dokumenty, ale chtít s ním používat nějaký ne zcela standardní zařízení (např. scanner, tv kartu apod.) nebo na jiný činnosti (hraní, přehrávání videí, flash) už není moc záležitost pro začátečníka. Pak samozřejmě programování a provozování různých serverů je relativně bez problému.
czhunter (775)|15.4.2011 14:10
[quote=Neregistrovaný;446174]ako zaklad viacerych systemov tu Linux vzdy bude.[/quote]Tak to bych určitě netvrdil, pokud jsi schopný přemýšlet v řádech desítek, stovek nebo tisíců let.
Doufám že za 100 let už tu nebude ani PC platforma, natož nějaký prehistorický Linux nebo Windows :)
randomofamber (21)|15.4.2011 14:15
Já Linux beru jako dobrý operační systém(OS) pro různá integrovaná zařízení typu router, mp3 přehrávač apod. a dále jako OS pro servery. Pokusil jsem se jednu dobu pracovat na distribuci Kubuntu, ale jako Desktop OS mě nevyhovoval tím.

Jedno je jisté. Použiji příměr z Alenky (?Za zrcadlem?)... Linux se sice stále směřuje kupředu, ale připadá mi, že spíš pouze jde, následuje dobu, místo aby běžel a pohnul se z místa... Nevím, možná existuje něco jako Microsoftí Singularity (operating system)... Prostě zbrusu nový a přepracovaný systém...

Linuxu by velmi pomohlo, kdyby na něj výrobci her masivnějí vyráběli hry, které jsou vlastně velkou silou co drží velké množství lidí u Windows. S tím v ruce by museli jít výrobci ovladačů HW a další podpora. Dnešní distribuce Linuxu jsou z pohledu používání stejně klikací jako Windows, takže zde problém není. Jsou tu ovšem faktory jako nepřeberné množství distribucí, která jsou pro uživatele zmatečná. S tím souvisí jiná ergonomie ovládání, kdy si uživatel řekne, proč se mám doma učit jak ovládat jeden systém v práci druhý... Tak je otázka zda se Linux v podobě distribucí umí tak zvaně prodat...

Jistá konkurence pro Windows, zvláště v Evropě, prostě chybí a to je škoda. Linux je nadějný, ale stále jaksi jen přežívá...
Zoidik (1405)|15.4.2011 14:22
[quote=EditorPO;446162]tož skúšaj[/quote]

Zkůšal bych, ale momentálně nemám ještě na čem a myslím, že autocad je autocad. Teda pokud se nebavíme o ZW CADu, což je jenom rusy okopírovaný ACAD doplněný o nějaké šikovné funkce


[quote=Neregistrovaný;446163]Tedy konečné výstupní výsledky z Linuxu oproti woknům je čiré zoufalství.
Linux neodmítám, ale pokud nebude dosahovat stejně kvalitních výsledků jako wokna, tak za sebe říkám, že ho na desktop nenasadím.[/quote]

Nezapomeň na to, že vývoji Winů se věnují velmi dobří a dobře placení programátoři, kteří mají takto motivaci vylepšovat. Linux programují v podstatě nadšenci pro tento systém a zdokonalují ho postupně. Málo kdo se mu věnuje naplno a dokud to tak nebude, tak v některých ohledech bude pořád pozadu
berysek (3)|15.4.2011 14:34
Linux používám od roku 2003, a to jako domácí server (router, FW, File server, media center...) tak i na desktopu. Samozřejmě dál používám produktu MS, dobře se na něm hrají hry :cool: . Nehledě na to, že je linux i v dalších mých hračkách (set-top-box, android telefon, Kindle...)
Pro brňáky pořádáme pravidelné srazy, tak si dovolím malou reklamu pro případné zájemce, jeden se koná právě dnes večer, a to i s pár přednáškama. http://www.lvb.cz/sraz-lvb-04-11
gizzmo (1)|15.4.2011 14:40
Ja som doma win uz uplne zrusil, cela rodina pouziva ubuntu. Nesere sa to, je tu sviznejsie jak win, stabilnejsie. Nevyhoda je horsia hw podpora, ale komponenty som volil tak aby sedeli tak nemam problem. Sice hry nefunguju, ale aj tak ich u nas nikto nehra. PC funguje hned po instalacii, ktora je rychlejsia nez pri. knach, staci nainstalovat restricted extras, a pc pripravene na pouzivanie. Pri oknach trvalo hodiny doinstalovat vsetky programy a ovladace. Takze microsoft ma u mna doma zakaz, linux je aspon pre mna plnohodnotna alternativa.
pH 77 (0)|15.4.2011 14:42
Používám Ubuntu a Linux Mint už bezmála tři roky. Dospěl jsem k závěru, že jsou to systémy natolik dobré a pohodlné, že už se nemusím obtěžovat ani dualbootem. Nemám na počítač žádné specifické požadavky - chci přehrávat filmy, pouštět muziku, upravovat obrázky, lehce přistříhnout video, nastavit domácí síť ... Hry mě sice bavívaly, ale od té doby, co máme děti, na ně stejně není čas. Nic dalšího mi na linuxu nechybí. Místo licence W7 jsem nám tedy do nového PC koupil SSD a užívám si bleskové rychlosti mimořádně stabilního a bezpečného OS. Na ne příliš starém a ne příliš novém HW linuxy Ubuntu a Mint fungují prakticky bez nutnosti jakýchkoliv zásahů. Po instalaci čehokoliv (OS či jen aplikací) nepotřebuji instalovat žádné ovladače, SW mě nenutí souhlasit s jakoukoliv EULA, PC restartuji jen v okamžiku, kdy se mění jádro (na Mintu se kupříkladu nemění a nevidím pro to ani důvod). Ve mně (a mé ženě) tedy OS založené na linuxovém jádře našly mimořádně spokojené a vděčné uživatele. Lidí s mými potřebami je na světě drtivá většina. Proč nepoužívají OS, který by jim šetřil čas, nervy a peníze? Těch důvodů je mnoho. Jen málo z nich ale spočívá v nedostatečné kvalitě velkých desktopových distribucí linuxu. Za sebe tedy tvrdím, že linux na domácích desktopech budoucnost má, protože pro jeho nasazení není zapotřebí nic víc, než špetka odhodlání.
Japkoslav (80)|15.4.2011 14:54
Linux mám v mobilu (N900-Maemo), Open Pandorě (Angstrom) a ve virtuálce v práci (Ubuntu, Mint). Linux podle mě není mrtvý, jen se drží na svém stálém minimálním podílu nainstalovaných OS.
Linux není budoucnost, Linux prostě existuje jako možná alternativa pro nehráče PC her.
Dvořák Rostislav (1)|15.4.2011 15:08
Bože, to je zase téma zralý akorát na flame. Za normálních okolností příspěvky do diskuzí nepíšu, ale musím zareagovat na příspěvek od czhuntera. V podstatě s ním ve všem souhlasím až na poslední odstavec.

Windowsy jsou prioritně pro obyčejné uživatele. Pro masy. Proto je všechno triviální. Když jde ale něco šejdrem, člověk aby hledal v pekle co se vůbec stalo. Tohle Linux nikdy nebyl.

Jsem programátor v PHP a Javě. Na Linux jsem přešel z několika důvodů:

1) Ve firmě se používal Linux
2) Výsledek mé práce měl fungovat na Linuxu, protože většina web serverů je na Linuxu
3) Když jsem se pokoušel rozchodit web server (Apache, PHP, MySQL) na Vistách, tak jsem to raději vzdal
4) Na Widlích vždycky pořád něco padalo, samé restarty, děravý systém jak cedník (o prohlížečích nemluvě). Ze strany MS; 10 let neopravená bezpečnostní díra je velkou vizitkou této firmy a jejích produktů
5) Mám rád zabezpečený systém bez virů
6) Chráním si data

Čtyři roky mám Linux bez antivirů, na netu jsem permanentně. Nedávno jsem ho projel antivirem z Widlí a žádné viry se nenašly. Chtěl bych vidět Windowsy... Jeden můj bývalý kolega (Linuxák cca 8-9 let) mi napsal, že byl na netu na "zabezpečených" Windowsech a cítil se jako by běhal po náměstí s holým zadkem. To je člověk, který toho ví o počítačích a bezpečnosti víc, než by si mnozí dokázali vůbec připustit.

Vzhledem k výše uvedenému a k tomu, že mám raději bezpečnější systém bez TV karet, 3D her a virů, tak spadám do oněch 0,5% lidí, kteří rádi používají Linux a ví proč. Tak mi promiňte, že i já mám tu potřebu být "DĚSNĚ ALTERNATIVNÍ".....

Linux má své chyby, ale záleží kdo, k čemu a jak ho používá.
Aytech (475)|15.4.2011 15:17
Pouzivam doma Linux 2 roky jako primarni system a staci to. Samozrejme jsou v domacnosti pocitace s Win7, ale podle mych preferenci je Linux zajimavejsi, i kdyz opravdu obcas muze chybet ovladac nebo se v nem nespusti hra.

Nevim proc vetsina si mysli ze linux potrebuje nekam "prorazit", skoro kazda znama IT firma ma svoji distrubuci kterou pak instaluje do svych zarizeni, serveru, na kterou prodava podporu, takze svoje penize na tom vydelava.
Take nektery firmy maji volnou distribuci spolu s komercni, a volna je pouzivana jako beta verze.

Take se vyvoje ruznych distribuci a SW zucastni hodne vyvojaru ktere to delaji ve volnem case a neni to zdroj jejich prijmu.
Zkratka jsem rad ze Linux existuje a muzu ho volne pouzivat, system ktery nema "antivlastnosti" a neni vazany na specificky HW. Je pro me dobrou alternativou, jsem obycejny uzivatel a pouzivam PC prevazne pro zabavu, i kdyz nehraju video hry...:)
Ivo Mašek (507)|15.4.2011 15:26
Dojigiri :
Jo, to je přesně ono. mluvíš mi z duše.
Neregistrovaný (0)|15.4.2011 15:44
Jen krátce - linux je skvělý OS. Vyrostl jsem a administruji produkty MS, ale začínám silněji koketovat s linuxem a nemůžu si jej vynachválit! Takže tak :)
Neregistrovaný (0)|15.4.2011 16:02
Používám jak Window 7 tak i SuSE Linux (občas i Ubuntu) a nedělá mi to žádné problémy, jinak já sám osobně spíš preferuji Linux, je to dle mého přehlednější a propracovanější systém než samotné Windowsy...
Merlin-alfa (49)|15.4.2011 16:04
Velmi úspěšně jsem bez jakýchkoliv problémů nainstaloval mint na několik PC bez sebemenšího problému, běhá to rychle, je to stabilní a můžete si to přizpůsobit k obrazu svému.

Linux používám jako jediný systém na školním notebooku, na přednášky ideální.

Z mýho vlastního průzkumu taky vím že si BFU rychlejš zvyknou na gnome než na prostředí win, horší je to při přechodu.

Na co linux není jsou AAA hry.
Galls (3)|15.4.2011 16:11
Byť jsem woknař, musím říct, že podle mně má v současnosti linux daleko lepší vyhlídky než kdy měl. Díky rozšíření internetu a on-line aplikací nastává období, kdy běžnému uživateli bude stačit kvalitní a přehledný desktop s rychlou odezvou spolu s prohlížečem. Tohle, z mého pohledu, hraje linuxovým distribucím do karet, viz Android, tablety, chytré TV a podobně. Jediný problém jsou hry a specializovaný software. Jaký je ale poměr těch, kteří tyto aplikace opravdu potřebují a těch kterým stačí surfovat a zpracovávat běžné dokumenty? Pokud to aplikuji na firmu, tak nebýt jedné firemní aplikace (dost podělané), může 40 z 60 PC klidně běžet na linuxu.
0lda (1)|15.4.2011 16:12
[quote=Neregistrovaný;446163]Linux není a nebude na desktopu ani mrtvý, ani živý. Tady bude zombie. Na net a kancelář stačí, ale nějak toho po dvaceti letech moc nepředvedl.
zkráceno .... [/quote]
před nákupem nového HW je nutné ověřit použitelnost v Linuxu event postup zprovoznění ... abclinuxu.cz atd. Výhodou je pak funkčnost kdykoli po zapnutí/probuzení. Dobré ja taky zvolit vhodnou distribuci pro začátečníky např. Gentóó nebo Slackware nééé.
Neregistrovaný- befree1 (0)|15.4.2011 16:23
Používám přes 4 roky, poslední 2 roky jako jediný systém- Ubuntu. Rád zkouším, takže instaluji i alfa verze. Mám Ubuntu jen na domácí použití- internet, přehrávání multimedií. Hry nehraju ( je mi 56 let, v tomhle věku moc hráčů asi nebude), takže mi nechybí. Nejčastější mnou používané programy jsou : Opera browser, Skype, VLC. Windows používám jen v práci a nebo pomáhám známým a kamarádům s problémy v nich- nabořený systém, zavirování, spyware a reinstalace.
Peter123 (28)|15.4.2011 16:38
Taky pouzivam Ubuntu nekolik roku, asi 4. Windows zapnu jen vyjimecne napr. kvuli hram. V dnesni dobe nevidim duvod mit win pokud clovek nehraje nebo nepotrebuje neco specialniho co pod linuxem nejede. Prakticky veskery potrebny software pro internet, kancelar, multimedia pod linuxem je. Je to zadarmo, neni potreba antivir, a pak super system instalace programu. Clovek nemusi hledat po netu instalacky. S tim je spojena i aktualizace systemu a programu, v linuxu o ni ani nevim (mam nastavenou automatickou) ve windows je docela otravna. To jsou me hlavni postrehy.
xmarek (1676)|15.4.2011 17:41
Linux a budoucnost?
Bylo, nebylo jednoho dne si řekli vývojáři, že udělají svůj vlastní mobilní systém pro smartfouny. Za podpory HTC udělali zajímavý produkt. Dobrý marketing, otevřená platforma a holá? Kde jsou widle? Nokia taky vyvíjela svůj systém na Linuxové platformě (MeeGo) a nakonec ze zoufalství šáhla po windows. Konec Nokie? Nepochybně bude mít v budoucnosti hodně velké problémy.
Takže... toto je jasný důkaz, že když se chce, všechno jde. Kde je řečeno, že v budoucnosti nepříjde Google (jako, že něco podobného chystá) s něčím podobným i na notebooky a časem i na desktopy?

Co jsem tím chtěl říct. V minulosti zde byla minimální snaha prosadit Linux na desktop, ale i to se časem změnilo. A nikde není řečeno, že se díky snahám některých firem daleko více neprosadí i na této pro něj minoritní platformě. ;) O budoucnost Linuxu se nebojím. Už dnes hraje významnou roli na poli routerů, serverů, mobilů apod.
devil 666 (33)|15.4.2011 17:45
Linux už používám řadu let jako hlavní OS. Ano ještě je v mnohých ohledech User unfrendly, ale časem se může i toto zlepšit. Důkazem jsou distribuce jako je Ubuntu.
Saddako (2)|15.4.2011 18:10
Kdyz uz tu mame flame, tak tu chybi nejake informace ohledne MacOS. Ten system mi pripada jako neco mezi "bezproblemovosti" linuxu a "lidovosti" windows. MacOS je delany pro specificky HW a diky tomu odpada plno problemu s kompatibilitou a zbytecnym SW balastem.
martin473 (1)|15.4.2011 19:05
Tak jsem si zde přečetl pár názorů, souhlasím jen s tím co psal o tv kartě. Jen si měl před nákupem zjistit, jestli jeho karta má Linuxové ovladače. Každá distribuce má svoje Howto a pokud ne. tak na Wiki. Jinak po roce mám PC s úžasným Windows XP a akorát se podívám na poštu, zdali už mi přišla reklamace zdroje a potom PC znechuceně vypínám. Notebook je služební, takže tam ten paskvil z Vermontu bohužel musím nechat.
A je v podstatě jedno zda-li se jedná o W7,nebo zmiňované XP na domácím stroji jsem chvilku-více než rok provozoval dualbooth právě s W7. Dual tam mám pořád, protože občas potřebuji otevřít programy pro Windows jen Windows nahradila Open Suse na druhém disku mám Gento a jsem s nimi spokojenej na 100 procent.
Neregistrovaný (0)|15.4.2011 19:33
Abych rekl pravdu, s Linuxem sem se setkal teprve nedavno, a to jen Android na novem mobilu. Jsem zastancem window a prosel sem od 98 az po 7 (a to vsechny verze krome NT a server). To co mnoho z lidi, co tu psali, tvrdi o pomalem a chybujicim systemu je otazka minulosti a podle me i 90% chyba uzivatele, nikoliv systemu. O virech se nema vubec smysl bavit, ty se totiz delaji proto aby zasahly co nejvetsi procento pocitacu, tudiz nikdo nebude delat viry na Linux a malokdo na MacOS, protoze je pouziva mizive procento lidi (a u Linuxu by se mnoho uzivatelu viru jen zasmalo, protoze ho nejspis i napsali/upravily). Jsem spokojeny uzivatel windows 7 a muzu rict, ze pokud si clovek postavi pocitac z mainstreamoveho HW (coz skoro kazdy) tak ma na win7 opravdu velkou sanci na 30-45 minut instalace a potom jasot, protoze skoro vse funguje IHNED.

Priklad:
Pritelkyne ma notebook toshiba (prez 2 roky stary), ktery mel jit do distribuce s win vista. Koupil sem ho bez OS a naistaloval XP. Par veci nejelo jak melo ale pritelkyne spokojena. Nedavno si posteskla, jak pekne vypada muj system a tak pri pravidelnem reinstalu XP sem proste zmenil na win7. Po instalaci sem zacal premyslet co vsechno nasel a nenasel system za komponenty a ktere ovladace budu muset hledat. Ale co se nestalo, VSE bylo rozpoznano a vse bylo funkcni. Zvuk, hry, videa, wi-fi, proste VSE.

Musim uznat, ze pro lidi se starsim hardwarem je schudnejsi jit cestou Linuxu, protoze se spokojili s nizkou vyuzitelnosti sveho HW a tudiz je oslni jednoduchy OS. Ale pro cloveka, ktery ma nove PC, povetsinou nejakou multimedialni sestavu, je Linux temer nepouzitelny, obzvlaste kdyz je to obycejny clovek co si chce obcas projit mail, zpravy, poslechnout muziku, podivat se na film nebo necha deti at si zahraji hru.

Ale abych nevypadal jako flamer, musim podotknout ze maji taky pravdu vsichni co tvrdi, ze Linux MA sve kouzlo a MA sanci byt konkurenceschopny, ale pouze v pripade ze se objevi JEDNA ustalena distribuce, na kterou budou moct vyvojari navazat (at uz vyvojari her nebo ovladacu na HW)...
durib (1141)|15.4.2011 19:38
Byt DirectX na Linuxu, nebo kdyby SW misto toho pouzival OpenCL, klidne bych na nej presel bez zavahani. Je vsak hodne veci, co me svazuje s widlema :(
BTW vim, ze existuje wine, ale nechci prichazet o vykon emulaci a ne vse jede ze...
Neregistrovaný (0)|15.4.2011 19:46
Hlavny problem linuxu vidim v roztriestenosti. Existuje privela roznych distribucii (ktore maju castokrat medzi sebou slabu kompatibilitu) a tak je prilis malo vyvojarov na to aby tu svoju distribuciu dotiahli do konca. Ked si vezmete windows tak ked si stiahnete z netu aplikaciu tak ta aplikacia vam bezi na vsetkych sucasnych windowsovych OS. Na linuxe mozete o tom len snivat aby vam ta ista verzia programu fungovala na vsetkych sucasnych distribuciach. Vezmime si firmu vyrabajucu HW ktora chce napisat ovladac pre windows, OK, napise ovladac ktory bezi na viste a sedmicke (obidva os maju rovnake jadro a rozdielov z pohladu pisania ovladaca je malo) a maju pokrytych 60% momentalne pouzivanych windowsovych OS. Ak by chceli napisat ovladac pre linux tak by museli spravit viac ako 1-2 verzie aby pokryli 60% linuxovych OS.

Navyse linuxova komunita v snahe vytvorenia dokonaleho OS castokrat nevaha zmenit nejake casto pouzivane kniznice/rozhrania aby to bolo lepsie. (zmena XFree za x.org, zmena jadra ktora zapricini ze momentalne ovladace nebudu fungovat a bude treba napisat nove) Problem je v tom ze tieto zmeny su podla mna prilis caste. V snahe udrzania kompatibility ma windows jednoznacne navrch. Samozrejme castokrat to vedie k tomu ze niektore sucasti OS su pomali 10 rokov stare. Ale funguje to a setri to cas vyvojarom. A tak na windows nie je problem najst perfektne dotiahnutu aplikaciu alebo ovladac.

Celkovo by som to zhrnul asi tak ze linux potrebuje velke zjednotenie a nasledne comozno najlepsie udrziavanie kompatibility. Proste cesta nevedie smerom narobit 50 forkov z ktorych ziadny nebude dotiahnuty.
Inak linux vnimam ako dobru volbu pre rozne embeded zariadenia ako napriklad routre, telefony atd. Na server sa tiez hodi, ale linux na desktope pokladam za vzdialenu buducnost.
Broier-nreg (0)|15.4.2011 20:36
Neregistrovaný:

Musím na vás reagovat sám mám i7 2600k, GTX560 a velice si pochvaluji jak ubuntu a Suse sice ne kazda ale me oblibene hry na tom rozjedu ale pocitac pouzivam k čemu je jiz od názvu určen tedy počítání a nato je GNU/Linux velice dobrý a nedovedu si představit že by věci co používám běhali tak hezky a svižně pod wokny...
Hnizdo (19)|15.4.2011 20:39
Pouzivame ve firme linux na desktopech (na vyvoji samozrejme taktez) uz snad 10 let, od stareho Mandraku. Prevazne na web. Neresime tedy hw kompatibilitu. Drtiva vetsina problemu se da pricist na vinu aplikaci, ne samotneho systemu, samozrejme. Z pohledu uzivatele a firmy je to vsak uplne jedno, jestli je nizky vykon a nestabilita zapricinena linuxem nebo firefoxem. Tak jsme nedavno presli na Win7 a vsechny problemy s vykonem, pady, flashem, stream videem, skajpem, akceleraci, gui, novymi distribucemi nekolikrat do roka, selhavajicimi updaty, nelogickym ovladanim a zejmena konfiguraci, problemy s lokalizaci, spatne fungujicimi weby optimalizovanymi pro MS prostredi atd. jsou pryc. Neda se nic delat, firma nebude platit lidi co budou tyhle neustale problemy resit. Usetreny admin zaplati licence. Na win staci externi namezdnik.
Neregistrovaný (0)|15.4.2011 20:50
Linux (Ubuntu) používám jako hlavní systém cca 2 roky. Věc co se mi opravdu hodně líbí je instalace - rychlá a pokud u ní zaškrtnete políčko, že chcete nainstalovat proprietární sw, tak rovnou stáhne i ovladače na grafiku a flash player. Překvapilo mne, že si sám našel a nainstaloval i ovladače pro multifunkci (starší hp). No a instalace nových programů přes centrum software je ještě jednodušší, než na winech. Pak je tu ještě Compiz - jednak vypadá velmi dobře, ale nejvíc z něj používám funkci na rozmístění oken - pomocí klávesových zkratek si je rozmístím dle libosti (taková pokročilá verze funkce z aera od MS) a virtuální plochy. Nemluvě o řadě integrovaných utilitách (sed, awk, diff, patch...), které se teprve učím používat.

Linux jsem si oblíbil, protože je svižnější a pohodlnější pro moje obvyklé činnosti na PC (převážně net, chat, programování a občas nějaké video). Taková chuťovka nastane, když rychle potřebuji zkontrolovat e-mail a počítač je vypnutý - ubuntu stihnu nabootovat, prohlédnout mail a vypnout, než by se W7 načetly (a to moje sestava rozhodně nepatří do starého železa).

Nicméně jsem opravdu velmi pohodlný uživatel, takže pokud narazím na něco, co se mi zrovna nechce řešit, tak mám v dualbootu sedmičky (školní licence... ;-).

Myslím si, že výhody Windows oproti Linuxu plynou jen z jejich rozšířenosti.
Neregistrovaný (0)|15.4.2011 21:06
Ségře jsem dal na netbook Ubuntu 10.10 a nezaznamenala nějakou změnu oproti WXP...ano serfuje na internetu...občas nějaká tabulka maily...ale jí to stačí...libuje si v rychlosti odezvy...

Já osobně používám BackTrack a W7Pro...

Na linuxu mi vadí právě nepodpora exe a Dx...bohužel oboje je mrkvosoftí...
Georginek (2957)|15.4.2011 21:12
Az bude na Ubuntu fachcit DirectX, vsechny hry, CAD, a poodbny veci, tak by to mohl byt pro me hlavni OS. Tahkhle jsem verny :rolleyes: W7 a XP :) Od nich aspon vim, co mam cekat :D
devil 666 (33)|16.4.2011 09:24
[quote=Georginek;446245]Az bude na Ubuntu fachcit DirectX, vsechny hry, CAD, a poodbny veci, tak by to mohl byt pro me hlavni OS. Tahkhle jsem verny :rolleyes: W7 a XP :) Od nich aspon vim, co mam cekat :D[/quote]Naproto stejný argument je použitelný proč nepoužívat OS X. A přesto se najde nemalá komunita lidí co jej používá. :D
mamlasos (0)|16.4.2011 09:46
Ahoj, existuje linuxová distribuce která je specializovaná na nasazení jako NAS ? Tj. podporuje všechny vychytávky které takové zařízení dnes mají(specializované krabičky) a běží na ní webový server skrze který jde konfigurovat z prohlížeče na jiném počítači ?
Neregistrovaný (0)|16.4.2011 10:26
Na internet nie je nic lepsie. S multimediami je to horsie, ale lepsi sa to.
H o n z a (0)|16.4.2011 11:25
Linux používám jak na Desktopu, Mobilu (a vlastně i na settopboxu) a jsem spokojen.
Mohl bych tu "machrovat", že Spoustu Fcí zavedlo MS až po Unix/linuxech, ale rád bych trochu zobecnil a posunul diskuzi trochu jinam:
OS obecně podobně jako celé PC je jen nástroj (třeba jako kladivo, nebo kleště) a jako takový by se měl hodnotit podle toho co jste s ním dokázali.
Naše nástroje jsou a několik řádu výkonnější než ty, co se na nich vyvíjeli raketoplány.
Takže, co jste na svém nástroji dokázali?
Nebo je to jen pěkná barevná hračka?
Tomu samozřejmě odpovídá i Vaše/moje hodnocení OS.
Neregistrovaný (0)|16.4.2011 14:23
[quote=Neregistrovaný;446234]Hlavny problem linuxu vidim v roztriestenosti. Existuje privela roznych distribucii (ktore maju castokrat medzi sebou slabu kompatibilitu) a tak je prilis malo vyvojarov na to aby tu svoju distribuciu dotiahli do konca. Ked si vezmete windows tak ked si stiahnete z netu aplikaciu tak ta aplikacia vam bezi na vsetkych sucasnych windowsovych OS. Na linuxe mozete o tom len snivat aby vam ta ista verzia programu fungovala na vsetkych sucasnych distribuciach. Vezmime si firmu vyrabajucu HW ktora chce napisat ovladac pre windows, OK, napise ovladac ktory bezi na viste a sedmicke (obidva os maju rovnake jadro a rozdielov z pohladu pisania ovladaca je malo) a maju pokrytych 60% momentalne pouzivanych windowsovych OS. Ak by chceli napisat ovladac pre linux tak by museli spravit viac ako 1-2 verzie aby pokryli 60% linuxovych OS. [/quote]
Ach jaj, ked sa do toho nerozumies tak radsej nepis, lebo pises uplne hluposti.
Ja pouzivam Debian, a ked napisem standardnu aplikaciu v C/C++ (akych je 99%) na mojom systeme, tak bez problemov pojde na vsetkych aktualnych distribuciach. A dokonca na vsetkych procesoroch ktore podpruje kernel + kompilator. Tak isto ked mi dodas HW tak ti napisem ovladac, ktory bude funkcny bez nejakeho prisposobovanie na vsetkych aktualnych distribuciach ...
Aytech (475)|16.4.2011 14:26
[quote=Georginek;446245]Az bude na Ubuntu fachcit DirectX, vsechny hry, CAD, a poodbny veci, tak by to mohl byt pro me hlavni OS. Tahkhle jsem verny :rolleyes: W7 a XP :) Od nich aspon vim, co mam cekat :D[/quote]

A proc by to tam melo jit? Chces aby Linux kopiroval Win? Proc by ho pak nekdo pouzival?
Ve Win pouzivam SW urceny pro Windows, v Linuxu pouzivam SW urceny pro Linux, jednoduchy. Duvodu muze byt nekolik, jeden z mych je treba ten ze obcas potrebuji sestrihat video ale nechci kupovat nejaky drahy soft, protoze vim ze ho proste nevyuziju.
czhunter (775)|16.4.2011 14:36
[quote=Aytech;446299]Ve Win pouzivam SW urceny pro Windows, v Linuxu pouzivam SW urceny pro Linux, jednoduchy. Duvodu muze byt nekolik, jeden z mych je treba ten ze obcas potrebuji sestrihat video ale nechci kupovat nejaky drahy soft, protoze vim ze ho proste nevyuziju.[/quote]Ono toho Linux-only SW mimo programátorských nástrojů moc není. Respektive všechno nejlepší od Gimpu přes OOo po Blender má i Win verzi.

Naopak to ovšem nefunguje - Win-only SW je hodně (většina), a většina toho nejlepšího pro Win není i pro Linux a Mac. To udržuje Windows platformě jasnou výhodu, kterou jen tak někdo nesmaže.
3imi (48)|16.4.2011 15:29
Osobne pouzivam ubuntu 10.10 na vyvoj, multimedia, internet. Na hry chodim na windows, ale napriklad warcraft 3 si klidne zahraji na ubuntu se srovnatelnym vykonem.
Neregistrovaný (0)|16.4.2011 15:53
Linux má jistě budoucnost na poli serverů, smartphonů apod. Ale na poli běžných PC je to systém maximálně tak živořící a lepší to nebude. Je to proto, že software o kterém se nejvíce mluví a který fakticky určuje rozvoj platformy PC, je ten, který se dělá pro masy - kancelářské aplikace, hry apod. Tj. pro běžné uživatele, pro které je PC pouze kouzelná krabička, kterou umí obsluhovat na základní uživatelské úrovni, ale které naprosto nerozumí a pokud mají problém, tak prostě zavolají kamaráda, servisního technika a nebo ajťáka (pokud je to v zaměstnání). Všichni tito lidé očekávají, že když si pustí jakýkoliv počítač, tak na něm bude to, co znají a co se nemusí vůbec učit - tzn. Windows. Tito lidé jsou Windows odkojeni od školy a ani je nenapadne, že by používali něco jiného. Pro řadu z nich byl obrovský problém (alespoň u mne v zaměstnání), když jsme přecházeli z MS Office 2003 na 2010 a to proběhlo školení.
A teď si představte, že prodáváte PC a řeknete takovémuto zákazníkovi: Buď Vám můžu dát PC s Windows, které znáte, všechny programy, které znáte ze svého předchozího PC či ze zaměstnání na něm rozchodíte, ale systém je to horší (přijměme tento předpoklad) a nebo Vám dám linuxovou distribuci, která je rychlejší, stabilnější, ale ovládání se budete muset učit znovu a MS Office a hry na tom nebudou fungovat... Co si asi vybere?
Neregistrovaný (0)|16.4.2011 19:19
Myslim si, ze domacich podmienkach je to u nas casto otazka o tom, ci si clovek da linux, ktory je zadarmo, alebo windows, ktory je "zadarmo". Potom je jasne, ze kazdy ma windows a nie je dovod pre vyrobcov SW robit verzie pre linux.

Ondro