Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Strana 1 z 6 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 77

Téma: Víkendová diskuze: Linux - mrtvý systém, nebo budoucnost?

Starousedlík SHW Avatar uživatele Petr S.
    Registrace
    Nov 2006

Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:

Linux - mrtvý systém, nebo budoucnost?

Linux začíná být poslední dobou zajímavý i pro domácí uživatele. Používáte jej doma, nebo o něm aspoň uvažujete? Co je pro vás u něho výhodou a co naopak nevýhodou? Nebo jej snad rezolutně odmítáte? Zapojte se s ostatními do diskuze!

Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
    Odpovídat lze po přihlášení

Neregistrovaný

tak na odľahčenie
    ... a čo je to linux

Starousedlík SHW Avatar uživatele Zoidik
    Registrace
    Sep 2006

Linux je operační systém pěkně prosím Nebo jsi jeden ze skalních zastánců MS? Upřimě řečeno, je to tak dva roky zpět, co jsem četl, že MS uznal Linux za konkurenci. Osobně o něm taky uvažuji, ale musel by být paralelně s MS nebo jako virtuál. Nejsem si jednak jist, že bych na linux snadno sehnal CAD a tomu podobné aplikace a používat virtualizaci se mi nechce. Ale jinak si myslím, že linux není špatné řešení a měl by se více rozšířit mezi veřejnost.

Starousedlík SHW / Pilot TMF Avatar uživatele EditorPO
    Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od Zoidik Zobrazit příspěvek
    ... Nejsem si jednak jist, že bych na linux snadno sehnal CAD a tomu podobné aplikace ...
    tož skúšaj

Neregistrovaný

Linux není a nebude na desktopu ani mrtvý, ani živý. Tady bude zombie. Na net a kancelář stačí, ale nějak toho po dvaceti letech moc nepředvedl.
    Jsem s ním strávil (promrhal) desítky hodin, abych zjistil například, že ovladač pro moji grafiku nebude ani na úrovni kanceláře, po třiceti krocích se mi podařilo nainstalovat tiskárnu a to jsem zjistil, že z několika ovladačů nefunguje pro tisk ani jeho kvalitu žádný ovladač pořádně, skenování trvá 3,5 minuty oproti 12 vteřinám ve woknech a co z woken neznám je pád systému a různé zamrzání. Tedy konečné výstupní výsledky z Linuxu oproti woknům je čiré zoufalství.
    Linux neodmítám, ale pokud nebude dosahovat stejně kvalitních výsledků jako wokna, tak za sebe říkám, že ho na desktop nenasadím. Jinak proti němu nejsem zaujatý, neboť používám Open Office, Firefox a Thunderbird k maximální spokojenosti, takže v Linuxu bych neměl problém se softem ani nekompatibilitou dat a k přechodu na něj mi brání jen výše zmíněné nedostatky.
    Zkuste tuto otázku položit za dalších deset let a uvidíme.

Starousedlík SHW Avatar uživatele czhunter
    Registrace
    Dec 2007

Podle mě má každá věc svůj čas, dokdy může prorazit a pokud ho prošvihne, tak už je pozdě. Ano, existují i výjimky, kdy třeba mikrovlnka prorazila do domácností až několik desítek let po svém představení, ale to jsou jen výjimky.

Linux je to už spoustu let, uhnízdil se na serverech a v různých embedded systémech, různé Unixové platformy pak v telefonech, tabletech atd. (a v podobě MacOS i trochu v desktopu).

Jenže ono se už mnoho let říká "a teď zaútočí Linux na desktopy" a "letos přijde to velké rozšíření" nebo "teď už je Linux konečně konkurenceschopný" ... jenže pořád nic nikam nepřichází. A já myslím, že už je na to pozdě.

Šanci ještě určitě má, ale pouze ve zcela jiné podobě, než má dnes. Pokud se ho chopí Google nebo jiná velká firma, udělá jednu pořádnou distribuci s jedním systémem updatů, s jedním pořádným shellem, dá tomu reklamu a plnou podporu, tak možná prorazí.
    Jenže pak dnešní fanoušci Linuxu odejdou na jinam, protože popravdě, většina z těch 0,5% uživatelů co ho používá na desktopu ho nemá proto, že je to super OS, ale proto, že mají potřebu být děsně alternativní. A až Linux děsně alternativní nebude, budou se muset poohlídnout po jiném OS, třeba BSD, nebo ještě něco nového vznikne.

Obyvatel SHW Avatar uživatele Ivo Mašek
    Registrace
    Feb 2007

Pokud bude několik Linuxů, pokud se budou tvořit další a další odnože, pokud každou chvíli vyjde něco nového (takto už by u Microsoftu existoval Win_1000), tak Linux bude jen pro někoho (lidi, co se rádi š´touraj, laborují, upravují, apod.), nikdy to nebude OS, který půjde na dračku a nikdy nepřekoná Windowsy.

Nováček
    Registrace
    Jan 2011

Mám Ubuntu 10.10 a používám ho asi měsíc a jediný problém co jsem s ním měl byla TV karta, kterou jsem nerozjel. Chtělo to si trochu zvyknout a doladit ho aby mi vyhovoval, ale za pár hodin už fungoval perfektně. Nikdy se mi nestalo že by zamrzl, nebo spadl.

Obyvatel SHW
    Registrace
    Jan 2009

přesně tak... nejde o to odlišit ... být alternativně cool

ale o to najít systém, který vyhovuje

mě třeba na windows nevyhovovalo to že 2x do měsíce spadly a 2x za rok se museli kompletně na instalovat

no tak mám linux ... nepadá a 1 za rok si klidne nainstaluju novou verzi

Neregistrovaný

Nie velmi vhodna otazka. V prvom rade Linux nie je system, je to jadro, na ktorom je postavenych vela roznych systemov - rozlicne linuxove distribucie (serverove, desktopove), dalej su to embedded systemy (napriklad routre, satelitne prijimace), v poslednom case aj mobilne zariadenia (citacky, mobily, tablety).
    Linux ako jadro tu iste bude a bude sa dalej vyvijat - ze jednotlive systemy na nom postavene mozu vznikat, zanikat, mat roznu dlzku zivota, stat sa casom nepotrebnymi alebo naopak majoritnymi... to je nepodstatne. Linux sa uz dostatocne etabloval, vela firiem ma na nom zalozeny biznis a ako zaklad viacerych systemov tu Linux vzdy bude.

Starousedlík SHW Avatar uživatele Dojigiri
    Registrace
    Jun 2008

Linux používám už pár let na hlavním PC doma, nejdřív OpenSuse, teď tam je Ubuntu. Spíše ale jako vývojářský systém, na hry mám v dualbootu WinXP.

Mám ho tam spíš proto, abych se v něm učil, a testoval tam svoje programy, ovšem pokud bych měl vyjádřit svoje vnitřní pocity z používání Linuxu ... udělám tam ledacos, ale vnitřně cítím takovej "balvan", prostě těžkopádnost jakýkoliv činnosti v tom systému - problém rozchodit videa, problém rozchodit nejnovější ovladač NVidie (což vyžadovalo asi 5 h zkoušení čistýho času, a nakonec nutnej rebuild initramfs - začal jsem s tím v 9 večer, že to bude brnkačka a jenom nainstaluju nvidií binárku jako na předchozích linuxech, a skončil jsem ve 2 ráno), problém rozchodit hry (na ten jsem rezignoval a používám dualboot, protože hry buď nešly vůbec, nebo šly pomalu, nebo nešel kurzor, nebo často padaly ...), problém rozchodit multifunkci (tisk jsem nějak dal, ale scanovat se mi dosud nezdařilo, nedejbože chtít rozchodit automatickej podavač skeneru), problém rozchodit flash (nešel zvuk na youtube, než jsem zjistil, že standardně se instaluje opensource verze flashe, kterou je nutno odinstalovat a nainstalovat tu komerční přímo od adobe z extras) a mnoho dalších drobných potíží ... prostě upřímně řečeno, jakmile přebootuju do Windows, je to skutečně jako bych odhodil balvan, všechno tam jde jednoduše a rychle, intuitivně bez nutnosti prohrabávat se internetem a hledat řešení.

Btw. postupně 3 Linuxy (OpenSuse, Fedoru a Ubuntu) se mi podařilo odrovnat uspáním na disk (už se neprobudil a po restartu ztráta root partition) ... pak jsem zjistitl že se uspává do swapu, za ním je root partition a posléze jsem přišel na zajímavou věc, že ani jeden z těchhle linuxů při uspání na disk nekontroloval velikost swapu proti velikosti paměti, takže uspáním na disk do swapu 2GB s pamětí 6GB došlo zřejmě k přepsání prvních 4GB root partition ... to mi přišlo celkem vtipný, když jsem to zjistil

Takže linux jako dobrej na základní kancelářský věci, internet a dokumenty, ale chtít s ním používat nějaký ne zcela standardní zařízení (např. scanner, tv kartu apod.) nebo na jiný činnosti (hraní, přehrávání videí, flash) už není moc záležitost pro začátečníka. Pak samozřejmě programování a provozování různých serverů je relativně bez problému.

Starousedlík SHW Avatar uživatele czhunter
    Registrace
    Dec 2007

Citace Původně odesláno od Neregistrovaný Zobrazit příspěvek
    ako zaklad viacerych systemov tu Linux vzdy bude.
    Tak to bych určitě netvrdil, pokud jsi schopný přemýšlet v řádech desítek, stovek nebo tisíců let.
    Doufám že za 100 let už tu nebude ani PC platforma, natož nějaký prehistorický Linux nebo Windows

Nováček Avatar uživatele randomofamber
    Registrace
    May 2008

Já Linux beru jako dobrý operační systém(OS) pro různá integrovaná zařízení typu router, mp3 přehrávač apod. a dále jako OS pro servery. Pokusil jsem se jednu dobu pracovat na distribuci Kubuntu, ale jako Desktop OS mě nevyhovoval tím.

Jedno je jisté. Použiji příměr z Alenky (?Za zrcadlem?)... Linux se sice stále směřuje kupředu, ale připadá mi, že spíš pouze jde, následuje dobu, místo aby běžel a pohnul se z místa... Nevím, možná existuje něco jako Microsoftí Singularity (operating system)... Prostě zbrusu nový a přepracovaný systém...

Linuxu by velmi pomohlo, kdyby na něj výrobci her masivnějí vyráběli hry, které jsou vlastně velkou silou co drží velké množství lidí u Windows. S tím v ruce by museli jít výrobci ovladačů HW a další podpora. Dnešní distribuce Linuxu jsou z pohledu používání stejně klikací jako Windows, takže zde problém není. Jsou tu ovšem faktory jako nepřeberné množství distribucí, která jsou pro uživatele zmatečná. S tím souvisí jiná ergonomie ovládání, kdy si uživatel řekne, proč se mám doma učit jak ovládat jeden systém v práci druhý... Tak je otázka zda se Linux v podobě distribucí umí tak zvaně prodat...

Jistá konkurence pro Windows, zvláště v Evropě, prostě chybí a to je škoda. Linux je nadějný, ale stále jaksi jen přežívá...

Starousedlík SHW Avatar uživatele Zoidik
    Registrace
    Sep 2006

Citace Původně odesláno od EditorPO Zobrazit příspěvek
    Zkůšal bych, ale momentálně nemám ještě na čem a myslím, že autocad je autocad. Teda pokud se nebavíme o ZW CADu, což je jenom rusy okopírovaný ACAD doplněný o nějaké šikovné funkce

Citace Původně odesláno od Neregistrovaný Zobrazit příspěvek
    Tedy konečné výstupní výsledky z Linuxu oproti woknům je čiré zoufalství.
    Linux neodmítám, ale pokud nebude dosahovat stejně kvalitních výsledků jako wokna, tak za sebe říkám, že ho na desktop nenasadím.
    Nezapomeň na to, že vývoji Winů se věnují velmi dobří a dobře placení programátoři, kteří mají takto motivaci vylepšovat. Linux programují v podstatě nadšenci pro tento systém a zdokonalují ho postupně. Málo kdo se mu věnuje naplno a dokud to tak nebude, tak v některých ohledech bude pořád pozadu

Nováček
    Registrace
    May 2006

Linux používám od roku 2003, a to jako domácí server (router, FW, File server, media center...) tak i na desktopu. Samozřejmě dál používám produktu MS, dobře se na něm hrají hry . Nehledě na to, že je linux i v dalších mých hračkách (set-top-box, android telefon, Kindle...)
    Pro brňáky pořádáme pravidelné srazy, tak si dovolím malou reklamu pro případné zájemce, jeden se koná právě dnes večer, a to i s pár přednáškama. http://www.lvb.cz/sraz-lvb-04-11

Strana 1 z 6 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. Víkendová diskuze: Věříte v budoucnost ARM?
    Od Pavel Kovač v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 19
    Poslední příspěvek: 02-07-2012, 14:57
  2. Víkendová diskuze: Je Linux mrtvý?
    Od Pavel Kovač v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 83
    Poslední příspěvek: 12-05-2012, 16:13
  3. Víkendová diskuze: OnLive – budoucnost hraní?
    Od husky14 v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 32
    Poslední příspěvek: 18-06-2009, 20:50
  4. Víkendová diskuze: Jaká bude budoucnost stolních PC?
    Od husky14 v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 38
    Poslední příspěvek: 23-02-2009, 12:00
  5. Reakcí: 15
    Poslední příspěvek: 01-04-2008, 17:16