reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Hláška po zapnutí PC

moons (16)|18.4.2011 11:12
Zdravim, před několika dny jsem si vyměnil grafickou kartu (z 8600GT na HD5750) ale od té doby mi při zapnutí pc zobrazuje takovouhle tabulku:

"Primary IDE Master [None]
Primary IDE Slave [None]
Sata 1 [WDC WD3200AAKS-0]
Sata 2 [TSSTcorp CDDVDW]
Sata 3 [None]
Sata 4 [None]
Sata 5 [None]
Sata 6 [None]

Your system last boot fail or post interrupted

Please eneter setup to load default and reboot again"

Pokud dám pokračovat tak PC bez problémů funguje, ale ta tabulka mě trochu znervózňuje. Zkoušel jsem i nastavit bios na default ale to také nepomohlo. Nemáte někdo náhodou tušení čím by to mohlo být ?
EditorPO (2819)|18.4.2011 14:49
akú máš matičnú dosku? aká je verzia BIOSu?
moons (16)|18.4.2011 15:10
Asus M2N-E a bios revision 1304

Nad aktualizováním biosu jsem taky přemýšlel jen jsem ještě právě neslyšel, že by to někdo dělal kvůli grafické kartě. Normálně by se mi do updatu biosu nechtělo, ale tahle deska má crashfree 3 což mě docela uklidnilo a pokud by byla potřeba tak bych bios upadoval.
lavjoy (1628)|18.4.2011 15:12
Nepřetaktovává se ti pc samo o 10-15% ?Kabliky sata si zkoušel vyměnit?

Ten bios asi bude potřeba
EditorPO (2819)|18.4.2011 15:18
je to pomerne známy bug pri kartách ATI ... práve u tejto dosky

preflashuj BIOS na verziu 1703 (nie BETA verzie)

// riešil to jeden user aj tu http://forums.amd.com/game/messageview.cfm?catid=260&threadid=131177
moons (16)|18.4.2011 15:22
Tak to jestli se mi sám nepřetaktováná pc jsem si fakt nevšimnul ...

Se sata kabelama jsem nic nedělal ani mě nenapadá jakou by mohli mít spojitost, ale tak vy jste tu ti co se v tom vyznají :D

Jinak Bios budu aktualizovat tak jako tak. Budu kupovat tento procesor, který mi tu už dříve byl doporučen.
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105H40000000000121I

Doufám, že nevadí když se zeptám v tomhle topicu, abych nezakládal další, ale ten bios mám aktualizovat tou asusáckou utilitou přímo z Windowsů a nebo radši stáhnout sám tu revizi a aktualizovat ručně ? Vím že dříve se to vůbec nedoporučovalo dělat winů, ale třeba už je to dneska jedno :)
EditorPO (2819)|18.4.2011 15:43
v podstate je to jedno, ale windows su faktor navyše, ktorý môže znefunkčniť flash BIOSu ... skúšal som už obidva spôsoby a nemal som problém

ak si zručný, skús čistý spôsob
ak si netrúfaš, tak z windowsu
moons (16)|18.4.2011 15:48
OK dík já nikdy právě bios neaktualizoval ani se mi do toho nechtělo kvůli tomu jak jsem všude čet co se může zkazit, ale dneska je asi standardní, že je tam i záložní, kdyby se něco pokazilo, takže jdu do toho :)
moons (16)|18.4.2011 18:28
Sakra tak jsem si chtěl aktualizovat ten bios jenže ta verze 1703 nepodporuje ten procesor Athlon X3 450 (potřebuje totiž AM3). Až teprve ta nejnovější verze 5001 podporuje AM3 jenže problém je, že je to beta. Mám si tedy stáhnout tu betu a nebo radši jen tu 1703 a na nový procesor radši nekupovat ?
lavjoy (1628)|18.4.2011 20:10
Normálně stáhni ten poslední 5001,to neva že je to beta.Zrovna si stáhni program Asus update,nainstaluj a spust.Dáš update bios from file a zadáš mu cestu kam si bios 5001 stáhl
moons (16)|18.4.2011 20:45
Trochu jsem se koukal po fóru asustek do sekce s touhle kartou a někteří si tam stěžují, že po aktualizaci 5001 jim nejde v biosu používat šipky (to by ale měla řešit klávesnice s konektorem PS/2) a pak někteří si stěžovali na to, že jim klesla frekvence u procesoru na hodnotu něco jen přes 800. Nemáte někdo s tímhle náhodou nějaké zkušenosti, že by jste mi případně poradili jak tomu zabránit ? Nerad bych po koupení zjistil, že mám o tolik nižší frekvenci u procesoru a pokud bych s tím procesorem s AM3 socketem vrátil tu starší verzi, tak by mi zase asi nefungoval a měl bych procík k ničemu ... :(

Případně mě ještě napadlo koupit procesor s AM2 socketem, ale takový už asi dneska neseženu co jsem koukal.
lavjoy (1628)|18.4.2011 21:31
[quote=moons;446709] někteří si stěžovali na to, že jim klesla frekvence u procesoru na hodnotu něco jen přes 800[/quote]

Tento jev zajištuje AMD Cool'n'Quiet™ Technology.Je to zcela v pořádku.Doporučuji ti občas použít google
moons (16)|26.4.2011 22:52
Tak se zdá že mé problémy hned tak neskončí. Zkusil jsem flashnout bios (ten 5001) a samotné flashnutí se zdálo v pořádku. Použil jsem na to asus EZ flash 2 utility. Po tom co se ale počítač restartoval mě přivítala pouze černá obrazovka. Zkusil jsem tedy podle crash free 3 návodu dát před restartováním pc do mechaniky cd ze kterého by se měla nahrát záloha, ale nic se nestalo. Také jsem zkoušel způsob s flasky, ale počítač evidentně nereaguje s USB porty (myš ani klávesnice nesvítí).
Zkoušel jsem také vyčistit cmos a na chvíli vyndat baterii bohužel ani to nepomohlo. Nenapadá někoho jak se z této situace dostat ?
orgi (65)|27.4.2011 21:41
Ako dlho si nechal comp bežať po flashnutí a reboote? Občas prvý štart trvá dlhšie.........A ešte jedna vec...ak neštartuje.....nepípa?
durib (1141)|27.4.2011 22:40
[quote=moons;448064]Zkusil jsem tedy podle crash free 3 návodu dát před restartováním pc do mechaniky cd ze kterého by se měla nahrát záloha, ale nic se nestalo. Také jsem zkoušel způsob s flasky, ale počítač evidentně nereaguje s USB porty (myš ani klávesnice nesvítí).[/quote]
Delas to presne dle navodu? Protoze pokud ASUS pise BIOS restore, tak by to melo fungovat za vsech okolnosti.
lavjoy (1628)|28.4.2011 12:16
Musel si někde něco zvorat,jinak si to neumím vysvětlit.Já měl asus P5B-VM a díky tomu že mě nešlo taktovat tak jsem zkoušel skoro všechny biosy včetně bet verze a nikdy sem problém neměl.A to jsem flešoval z win
moons (16)|28.4.2011 19:00
orgi: Po restartu jsem ho nechal asi tak 10 minut. Jinak po zapnutí se zapnou pouze větráky a slyším i jet cdromku, ale nic jiného se nezapne (klávesnice, myš nesvítí, ...) ani bios nenaběhne (žádné pípání). Když jsem koukal na ten crash free na youtube tak tam jim na obrazovce pořád běhala nějaká hláška, ale já po zapnutí pc mám stále jen černou obrazovku.

Zkoušel jsem různé způsoby přes cdčka a flashky, ale nic nepomohlo. Je nějaká možnost jak v takovémto případě flashnout znovu bios ? Napadlo mě jestli jsem tam omylem nenahrál něco jiného. Na té flashce mi totiž kromě toho souboru s biosem ještě zůstal ten bios ale zabalený v raru jestli jsem tam náhodou nenahrál ten ... ale vzpomínám si, že při tom flashování tam byla tabulka ve které bylo napsáno, že tam nahrávám verzi 5001 ...
moons (16)|6.5.2011 11:06
Tak vzhledem tomu, že nefungující crash free bios neni ojedinělá záležitost a asi tedy už tenhle bios nezachráním tak budu muset koupit nový chip s biosem. Nevíte náhodou někdo jestli se dá na mojí M2N-E základovku sehnat někde v České republice ?

Nalezl jsem ho jen na ebay, ale nechce se mi základat paypal účet a nechávat si ho dovážet až z Nizozemska.
http://viewitem.eim.ebay.cz/BIOS-Chip-ASUS-M2N32-WS-PROS-M2NE-M2SSLI-M2N4SLI/170471236310/item
durib (1141)|6.5.2011 12:33
No ale i tak za tu cenu. To uz mozna novou desku.
Kazdopadne v cesku takove exoticke veci zrejme nesezenes, to se posila nejcasteji z ciny.
r34ktor (7477)|6.5.2011 14:12
Nějaké asi budu mít cca koncem příštího týdne. Pokud máš zájem, pošli SZ.
hanx (130)|16.5.2011 10:52
Zdravím pánové, snad nevadí, že trochu oživím toto téma. Mám přesně stejný problém jako zakladatel topicu, tedy hlášku "POST interrupted..". Mám taky desku M2N-E, bios 5001, cpu na AM3 - Athlon X2 250, různé verze biosů jsem už zkoušel, všude je to stejné. Mimochodem není to vyloženě po každém restartu PC, všiml jsem si, že to je většinou jen po prvním startu PC ráno (když je PC "úplně studený") nebo prostě když několik hodin neběží.
hanx (130)|19.5.2011 00:53
nikdo nic?
16cmfan (2153)|19.5.2011 09:11
Na CPU Upgrade som čítal: "Due to Bios ROM size limitation remove LAN PXE ROM and change Crashfree3 to Crashfree"
moons (16)|20.5.2011 13:25
Podíval jsem se na netu trochu na tu první verzi crashfree (kterou tam nyní mám kvůli tomu 5001) a na jedné stránce jsem našel poznámku
"If you are using Version 1.0 of CrashFree BIOS, you may have to remove a system's graphics card to get it to work properly."
Může mi někdo vysvětlit jak pak ale mám pokračovat, když v pc nemám grafiku ? Po zapnutí mě to začne pípáním upozorňovat, že nemám grafickou kartu a integrovanou grafickou kartu na základovce nemám. K dispozici bych sice měl ještě jednu grafickou kartu, ale ta je bohužel AGP.
Devouver (304)|20.5.2011 15:39
Dobrý den,
Dřív jsem měl podobný problém a to sice, kdy jsem omylem nataktoval procesor neumérně a PC se odmítl spustit. Proto sem musel BIOS resetovat vyndáním baterky. Po resetování BIOSu mi tohle vyskakovalo taky. Později jsem přišel že je to nesprávným nastavení BIOSu ohledně bootování a rozhraní. Snad to pomohlo.