reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Teplota AMD Phenom X4 965 Black Edition + Arctic Cooling Freezer 64 Pro

3DDe (8)|21.4.2011 07:41
Zdravím všechny a prosím o radu. Po cca 6 letech jsem si pořídil nový stroj a protože za tu dobu se hodně změnilo =) jsou zde některé faktory, na které nejsem moc zvyklý. Jedním z nich je teplota procesoru, která při 3 hodinovém hraní Crysis 2 stoupne na 61 C a teplota ve skříni na 40 C. Můžete mi prosím poradit, zda je to normální, nebo bych s tím měl něco dělat? (parametry sestavy níže).

A ještě mám jednu otázku. Válí se mi doma Arctic Cooling Freezer 64 Pro. Mohl bych ho k chlazení níže zmíněného procesoru použít? (v popisu chladiče je napsána podpora socket 754, 939, 940. Ale v některých diskuzích jsem se dočetl, že by měl být použitelný i pro chlazení AMD Phenom X4 965. V jiné diskuzi jsem se naopak dočetl, že při použití na deskách se socktem AM2 dojde po čase k vylomení chladiče z MB). Takže nevím.. =/ a prosím o radu. Předem díky..

Sestava: procesor
AMD Phenom X4 965 Black Edition...(4x 3.40GHz, 8MB cache, socket AM3)

základní deska
Gigabyte 870A-USB3...(AMD 870A+SB850, DDR3, USB3, eSATA, FireWire, CrossFire, RAID, GLAN, Dolby HT audio)

grafická karta
Gigabyte Radeon HD 6850 1GB...(DDR5, 2x DVI, DisplayPort, HDMI, D-Sub)

operační paměť
Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz...(2x 4GB, CL9, pasivní chladiče)

pevný disk
Samsung F3 1TB...(HD103SJ, 7200rpm, 32MB cache)

dvd-rw mechanika
LG MultiWriter GH22NS50...(multiformátová CD/DVD vypalovačka)

skříň
Thermaltake V3 Black Edition...(miditower, v x š x h - 430 x 190 x 473mm)

zdroj
Seasonic 500W SS-500ET OEM
NHKG (1136)|21.4.2011 08:17
61°C ještě není žádná hrůza, ale je otázkou kolik bude mít procesor v letních vedrech. Arctic Cooling Freezer 64 Pro určitě namontuj, není to obrovský těžký chladič, který by mohl urvat socket. Jinak ve skříni intake a outtake větráčky máš?
johny__g (6387)|21.4.2011 08:48
Skříň by měla mít jeden větrák už v základu, v zadní pozici. Nevím jestli by nebylo lepší ho dát nahoru jako odsávací a pokud to půjde, nasměrovat proud vzduchu z Freezeru stejným směrem. Ale asi bych pořídil ještě jeden větrák dopředu. Chce to s chlazením trochu laborovat a vyladit si ho.
3DDe (8)|21.4.2011 09:41
Jak psal johny__g, ve skříni mám jeden outtake větrák, který je na horní pozici a odebírá vzduch od boxovanýho chladiče procesoru.. Ze starýho Athlona jsem byl zvyklý na teploty okolo 30 C, takže 60 C mě trochu vyděsilo.. =) Ještě ohledně toho Arctic Cooling Freezer 64 Pro - v popisu produktu je napsáno, že podporované sockety jsou 754, 939, 940. Znamená to, že automaticky podporuje i můj socket AM3? Jde mi o to, abych nerozebral celý PC a pak zjistil, že mi tam nejde.. =) A poslední věc, pokud by bylo možný ho tam namontovat (podporoval by i socket AM3), musel bych koupit novou teplovodivou pastu, starou odstranit - seškrábnout a dát novou? (asi to jsou "lama" otázky, ale když něco nevim, radši si nechám poradit od profíků.. ;) Díky pánové..
robky (3195)|21.4.2011 09:50
[quote=NHKG;447131]61°C ještě není žádná hrůza, ale je otázkou kolik bude mít procesor v letních vedrech. Arctic Cooling Freezer 64 Pro určitě namontuj, není to obrovský těžký chladič, který by mohl urvat socket. Jinak ve skříni intake a outtake větráčky máš?[/quote]

No nevieme síce čím sa meria teplota, ale určite by som ju neoznačil za "žádnú hrůzu":notsure

965 BE 125W a aj staršia 140W verzia má maximum 55-62°C

Takže imho výmena boxu bude prínosom ....

Áno, pri výmene chladiča je potrebné starú pastu odstrániť a obe styčné plochy (cpu a chladič) odmastiť a naniesť tenkú vrstvu novej pasty
NHKG (1136)|21.4.2011 10:19
Určitě přidej jeden 120mm větráček do přední pozice ve skříni tak, aby foukal dovnitř skříně.
Bohužel AM2 a AM3 není co se týče chladičů plně kompatibilní se staršími sockety AMD. Trošku jsem googlil a to vylomení nastane právě tehdy, když narveš chladič na starší sockety na socket AM2 nebo AM3.
30°C na procesoru nemůžeš mít ve skříni, která má uvnitř 40°C. Nejdřív bych řešil vysokou teplotu ve skříni, přehřívání procesoru až poté. Jinak stávající chladič je čistý a pasta správně nanesená? Jak už psal Robky, chladič i procesor je po sundání chladiče vždy potřeba důkladně očistit a nenést novou pastu.
Čím měříš teploty? Má vzduch co vyfukuje ten jediný větráček ze skříně skutečně přes 40°C? Zkus to ověřit nějakým pokojovým teploměrem.
@Robky: Není to ideální, ale pár stupňů přes limit procesor nezabije.
3DDe (8)|21.4.2011 11:56
Jestli tomu správně rozumim, tak z odpovědí které jsem od Vás dostal plyne: zmíněné teploty nejsou optimální a Arctic Cooling Freezer 64 Pro je nepoužitelný, protože bych mohl zničit MB. Takže je potřeba koupit jiný chladič CPU a přidat jeden intake větrák.. Rozumim tomu správně? A čím se odstraňuje (a odmašťuje) ta stará pasta? (ty teploty jsem zjistil přímo v BIOSu bezprostředně potom, co jsem vypnul asi po 3 hodinách Crysis 2). Jednu věc ale pánové nechápu. Přeci výrobce CPU (v tomto případě AMD) by měl ten boxovaný chladič dodávat tak, aby byl schopný CPU (při standartních taktech) při plné zátěži uchladit..?! A tím spíš, když se jedná o "Black Edition" určený k OC (podotýkám, že jsem se do OC nepouštěl a všechny parametry CPU jsou nezměněny). Nebo s náma výrobci hrajou "hru": "chceš čtyřjádrový CPU? A chceš ho využívat naplno a ne jen na 40%? Tak si kup za 800,- jinej chladič!"
johny__g (6387)|21.4.2011 12:28
Ohledně poškození desky: je způsobeno tím, že tenhle chladič se upevňuje pomocí spony se třemi otvory na každé straně, socket 939 měl rámeček se třemi zobáčky. AM2/AM3 má jen jeden a ten to nemusí udržet (spona má dost velký přítlak). Nicméně, tohle hrozí hlavně při častém sundávání chladiče. Taky záleží jak zrovna číňan namíchal ten plast. Někdy vydrží, někdy praskne. Pokud se to stane, není zničený socket ale jen ten rámeček na upevnění chladiče, který jde vyměnit.

Starou pastu očisti technickým benzínem.

Starý athlon měl nízkou teplotu, protože to čidlo bylo kdoví kde, tady máš čidlo přímo v jádře.

Box to uchladí, jak vidíš (je PC stabilní?), ale jen tak akorát. Je to hra zvaná "optimalizace nákladů" a hrají ji všichni výrobci, od procesorů až po třeba auta.
r34ktor (7477)|21.4.2011 13:43
[quote=robky;447141]965 BE 125W a aj staršia 140W verzia má maximum 55-62°C
[/quote]
Doporučuji nastudovat něco málo teorie. Tyto teploty jsou Tcase. Některé desky mají sice čidlo pod procesorem, ale vzhledem ke vzduchové mezeře to stejně vesměs měří haluze.

Zajímavější je Tctl (u diskutovaného procesoru je 70°C), od které se odvíjí řízení chlazení a ochranné teplotní mechanismy. O všem je to teplota nefyzikálního původu. Procesor kontroluje distanci od této teploty na základě komplexního algoritmu. Ale když pohled na věc zjednodušíme, teplota jádra by neměla překročit Tctl (v našem případě je 9°C pod, což je naprosto v pohodě).

[quote=NHKG;447148]30°C na procesoru nemůžeš mít ve skříni, která má uvnitř 40°C.[/quote]
Nevšiml jsem si, že by něco takového psal. :notsure

[quote=3DDe;447164]Jestli tomu správně rozumim, tak z odpovědí které jsem od Vás dostal plyne: zmíněné teploty nejsou optimální a Arctic Cooling Freezer 64 Pro je nepoužitelný, protože bych mohl zničit MB. Takže je potřeba koupit jiný chladič CPU a přidat jeden intake větrák.. Rozumim tomu správně?[/quote]
Když to shrneme - teplota je OK. Intake ventilátor rozhodně neuškodí.
Freezer 64 Pro existuje ve dvou verzích. PWM (poznáš podle 4-pin konektoru) by měla mít sponu s nižším přítlakem. Jinak co celkem trefně shrnul johny__g.
3DDe (8)|21.4.2011 17:47
to " johny__g", "r34ktor": oběma děkuji za vyčerpávající info. Jinak PC stabilní je (když neberu v úvahu ty šílené otáčky a hluk chladiče) ale z předchozích příspěvků se mi zdálo, že ty teploty jsou mimo normy a při zátěži hrozí poškození.. (proto to povzdechnutí a řečnická otázka směrem k výrobcům.. ;) pozn. podnikám ve službách, takže hra zvaná "optimalizace nákladů" mi neni cizí.. ;) Jen jsem byl našlápnutý, tak jsem si potřeboval ulevit.) Nakonec jste mě přesvědčili, takže to budu řešit s chladnou hlavou (jak píše r34ktor: "Intake ventilátor rozhodně neuškodí."). Ještě jednou díky.
3DDe (8)|25.4.2011 22:08
zdravím všechny. možná je to z pohledu fóra SH bezpředmětné, ale považuji za slušnost se zmínit, jaké jsou výsledky změn, které jsem na základě vašich rad provedl. takže: nakonec jsem se rozhodl, že výše zmíněný Arctic Cooling Freezer 64 Pro nainstaluji (i s rizikem, o kterém jste psali), umístil jsem ho do takové pozice, aby foukal teplý vzduch přímo do outake větráku nainstalovaného na zadní straně skříně a mezi chladič a procesor jsem použil pastu Arctic Silver 5. Následně jsem provedl "zátěžový" test v podobě 3 hodin hraní Crysis 2 (aby porovnání teplot bylo objektivní) a výsledky mě příjemně překvapily: teplota procesoru 48 C - při otáčkách chladiče 1300 ot. (místo původních 61 C - otáčky 2200 ot.) a teplota ve skříni 36 C - 650 ot. (místo původních 40 C - 950ot.). Takže snížení teplot a hluku je opravdu výrazné. Proto ještě jednou děkuji za pomoc..