reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Teplota grafické karty a chipsetu

salatnet (26)|16.5.2007 15:56
Dobrý den mám následující problém. Mám grafickou kartu Gforce 8800GTS v základní desce Gigabyte p965 DS4. Teplota grafiky v klidovém stavu bez zátěže je 64 stupňů GPU (dioda) u chipset 48 stupňů. při zátěži teplota stoupá u chipsetu cca o 3 stupně u grafiky je to podle intenzity zátěže. Můj problém je v tom že po ukončení hraní hry se teplota nevrátí na původní hodnoty, ale u chipsetu zůstane na 51 stupni a u grafiky na 71 stupních a neklesá. Je mi to divné a nevím čím by to mohlo být způsobeno. Určitě to nebude teplotou v skříni protože jakmile restartuji počítač tak okamžitě po naběhnutí se teploty opět ustálí ne klasických 64 GPU a 48 chipset až dokud nezapnu nějakou hru. Všechny teploty měřím poslední verzí programu EVEREST ultimate 4.0. Prosím něvíte někdo poradit co s tím?
Jackal1 (218)|16.5.2007 16:42
Mě to po zátěži taky nespadne hned na klidovou teplotu, někdy to trvá, ale to bych neřešil. Jinak teploty mám skoro stejné. :o
salatnet (26)|16.5.2007 16:50
[QUOTE=Jackal1]Mě to po zátěži taky nespadne hned na klidovou teplotu, někdy to trvá, ale to bych neřešil. Jinak teploty mám skoro stejné. :o[/QUOTE]

no jenže mě ta teplota prostě už neklesne...ani po dvou hodinách, prostě se tam drží ať dělám co dělám.... jinak ty teploty grafiky mě zajímají... můžeš mi je napsat? já mám tyto teploty grafiky při běžném provozu:
EVEREST 4.0
Grafický procesor 56 stupňů
GPU dioda 64 stupňu
paměť GPU 55 stupňů
GPU prostředí 52 stupňů


co ty jak jsi na tom? nevím jaké teploty jsou pro 8800GTS normální tak bych to rád konzultoval...
Jackal1 (218)|16.5.2007 17:18
To jsou moje teploty měřené programem LAVALYS EVEREST ULTIMATE EDITION 4.00.976.

Grafický procesor 56 stupňů
GPU dioda 63 stupňu
paměť GPU 56 stupňů
GPU prostředí 53 stupňů

Jak jsem psal, je to tožné a je pravda, že vlastně nevím jestli ty teploty opravdu spadnou. Nikdy jsem to nesledoval. :o

Taky tyto teploty jsou při běžném používání. :o

Sorry za spam, nějak mi to uteklo 2x. :-(
salatnet (26)|16.5.2007 17:25
[QUOTE=Jackal1]To jsou moje teploty měřené programem LAVALYS EVEREST ULTIMATE EDITION 4.00.976.

Grafický procesor 56 stupňů
GPU dioda 63 stupňu
paměť GPU 56 stupňů
GPU prostředí 53 stupňů

Jak jsem psal, je to tožné a je pravda, že vlastně nevím jestli ty teploty opravdu spadnou. Nikdy jsem to nesledoval. :o

Taky tyto teploty jsou při běžném používání. :o

Sorry za spam, nějak mi to uteklo 2x. :-([/QUOTE]

mužu se zeptat jakou máš počítačovou skříň a kolik větráku/jejich otáček? vpředu vzadu zdroj, procesor atd...?
Jackal1 (218)|16.5.2007 17:45
Skříň mám od EC a ne moc větranou. Mě se ta skříň libí, ale vím, že to není zázrak. Na léto planuji novou nějakou pecku skříň, ale teď si opravdu nestěžuji. Mám pouze větrák na zdroji, processor je BOX a na grafice a ta teplo odvádí přímo ze skříně a to je všechno. Žádně jiné přídavné větráky. HDD mám na teplotách 44° - 45° víc to neroste. Je zase fakt, že mám zdroj od Enermaxu a ten má odpojitelné kabely, tak mám ve skříni prázdno. :o Jinak můj HW je v podpisu.
anaklin (19)|10.10.2007 21:03
Zdravim, nechci zakladat novy thread a zrovna resim teploty na grafice 8800GTS jako tady. Moje je od Gainwardu GS. Teploty merim pres riva tuner. Tak samo jsem taktoval na 650/1000 (vypada to stable a bez artefaktu). MB Gigabyte DS3P.
Ohledně těch teplot: V klidu mam nejakych 66 stupnu a pri zátěži mám 83 stupnu. Je to pro tuto grafiku bezpecne???

Díky za odpovedi.

AnakLin
mech13 (5526)|10.10.2007 21:17
ty teploty jsou docela OK. urcite by te karte neuskodil o 10 stupnu min, ale i toto je celkem OK (do 95 stupnu bych se nebal)
ICEBOSS (3435)|11.10.2007 11:14
teploty uplne v klidu.
Pavel Boček (4169)|14.10.2007 00:51
Jo, tak na PCTf o tom byl dred a patrně tam objevili zřejmě chybu v ovladačích, kdy se grafika natrvalo přepla do 3D, což logicky způsobilo zbýšení napětí a frekvence. Problém je že karta tam zůstala viset a hřála se.
Jack_6428 (37)|14.10.2007 14:14
Tak se presouvám sem :-)
Mám BFG GeForce 8800GTX 768MB a větrání na ní je takové, s jakým přišla od výrobce. Po zapnuté pc je teplota 70-72°C a při hraní kolem 80-82°C....trochu mě to zneklidnuje, ale dost čtu na netu, že ty teploty jsou poměrně odpovídající...co myslíte ?
P@pi (1519)|14.10.2007 14:23
Pokud vyladíš chlazení ve skříni, tak ti to spadne. Tydle teploty jsou ok.

U mě v big toweru Chieftec (5x 80mm větrák, nějaký na 5V, nějaký na 12V) jsem měl 70°C v zátěži a to už je dost velká skříň.
Jack_6428 (37)|14.10.2007 15:33
Dik za odpověď...teplota cpu je 44°C a všechno je "studený", jen ta grafarna...ale už sem to vyřešil..sem v nTune zvýšil otáčky větráku z 56% na 90% a teplota klesla....při startu z 71°C na 64°C a při hraní z 81°C na 78°C...a jak sem četl, jsou tou teploty zcela normální pro tioto žělezo, tak jsem moc rád :-)
Jack_6428 (37)|3.11.2007 18:01
ted sem hral crysis na 1680x1050 a na VERY HIGH...a teplota vylezla na 88°C...a při LOST PLANET se mi kouslo PC a začalo pípat...grafarna se trochu topí...
johny__g (6387)|3.11.2007 18:35
Máš nějak vyřešen airflow v bedně? Nezdá se mi, že by originál chladič na 90% otáčky tu grafiku neuchladil. Je možné že je špatně nasazený, nebo je tam moc/málo pasty? Jestli si na to troufáš, tak ho sundej a zkontroluj. A pokud tě peníze netrápí, tak můžeš pořídit něco takového:

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=45560

Je grafika taktovaná?
Jack_6428 (37)|3.11.2007 18:38
mno, taktovana je jen mirne...ale ne mnou...mam vyssi frekvence uz od vyrobce..dostal sem ji tak...ale asi určitě bude problem v chlazeni...ten heatpipe cos našel...o něm jsem přemýšlel...ale nebyl jsem si jistý, zda-li bude ten pravý...ale asi by ten "problém" vyřešil...nevím..je možné, že mi karta shoří ? I když na druhou stranu...u 8800GTX jsou teploty v rozmezí 70-85°C normální...fakt nevim teda co dělat...

CRYSIS DEMO: 1680x1050 DX10 VERY HIGH DETAILS.....17fps a po 10minutách to spadlo na modrou obrazovku a že došlo k problemu s hw/sw...a restartnul se komp..jak je vidět, fakt to chce aktivni chladič...chápu, že sem hral crysis ve velmi nadstandartnim nastaveni, ale i tak...
tgfh (2985)|3.11.2007 22:54
To by nemělo dělat. Otevři si bočnici case a uvidíš jestli se to zlepší, u mě to udělá hodně.
oleg.yapparov (19)|9.12.2007 12:07
Mám nově grafickou kartu EN8600GT a překvapila mě vysoká teplota. V klidu 62st. a při zátěži dokonce 105st. Je to normální? Jestli ne, co se s tím dá dělat? Celá sestava je úplně nová.... Děkuji.
mech13 (5526)|9.12.2007 12:45
to bude asi tim, ze mas pasivne chlazenou grafiku a zadne odvetrani ve skrini... jakou mas skrin a co je v ni za vetraky? docela bych se vsadil, ze jen 120mm ve zdroji + neco na procesoru

chce to vyresit airflow ve skrini, minimalne pridat dozadu jeden outtake vetrak
Pavel Boček (4169)|9.12.2007 14:28
Anebo je špatnej přenos tepla na pasiv. Zkus na to sahnout (resp. dát ruku k pasivu), jestli bude hodně horkej/bude fest sálat, je to jasný, chce to průvan. Jestli bude studenější než by měl, je chyba v přenosu tepla - buď blbě nasazenej anebo žvejkačka (případně obojí).
oleg.yapparov (19)|9.12.2007 19:12
To je PC sestava Premio, v balicim listu je chladic na CPU a dalsi Akasa 80x80x25-bulk (pridavny). Problem je v tom ze nechci otevirat tu skrin' protoze prijdu o zaruku. Merim teplotu SW RivaTuner, ukazuje Fan Duty cykle porad 100%.
mech13 (5526)|9.12.2007 19:52
nj, u takovych "znackovych" sestav to je bezne

omlatil bych to prodejci o hlavu. takova telpota sice jadru neuskodi, ale je smrtelna pro okolni kondenzatory

s tou zarukou - tu ti rozhodne vzit otevrenim case nemuzou, jen prijdes o zaruku "na sestavu" jako celek, ale zaruka na komponenty ti musi zustat. pro jistotu bych to nastvanym tonem prodiskutoval s prodejcem a ohanel se COIkou (ceska obchodni inspekce) apod a uvidis co z neho vyleze
oleg.yapparov (19)|9.12.2007 20:05
Dekuji moc za odpoved, urcite to budu reklamovat, casto na pocitaci hraju a obavam se ze s tou teplotou zarucni dva roky sestava neprezije:)
Pavel Boček (4169)|10.12.2007 00:27
[QUOTE=oleg.yapparov;70178]Dekuji moc za odpoved, urcite to budu reklamovat, casto na pocitaci hraju a obavam se ze s tou teplotou zarucni dva roky sestava neprezije:)[/QUOTE]

Na druhou stranu, za rok a půl už nebude a dostaneš mnohem lepší grafiku nebo zpátky peňuaze :notsure:D
oleg.yapparov (19)|10.12.2007 09:58
To jo, ale ted' je ta karta vubec neni pouzitelna:( Hraju Splinter Cell chaos theory, a nemuzu dat rozliseni ani na stredni! Pri tom ze hra neni vubec narocna, (vyzaduje grafiku 64MB a processor 1.4 Mhz), hraju na minimalnem rozliseni a teplota je 95!! Proboha, koupil jsem grafiku Gf8600GT s 256 MB, a nemuzu ani zahrat ty stary hry. Skusil TD Unlimited, tak to vubec. na minimalnim rozliseni teplota - 100 kolem 10 minut. Takze to neni vubec na hrani, ale v balicim listu hrde napsano "PC sestava - Game"!
Pavel Boček (4169)|10.12.2007 12:14
[QUOTE=oleg.yapparov;70311]To jo, ale ted' je ta karta vubec neni pouzitelna:( Hraju Splinter Cell chaos theory, a nemuzu dat rozliseni ani na stredni! Pri tom ze hra neni vubec narocna, (vyzaduje grafiku 64MB a processor 1.4 Mhz), hraju na minimalnem rozliseni a teplota je 95!! Proboha, koupil jsem grafiku Gf8600GT s 256 MB, a nemuzu ani zahrat ty stary hry. Skusil TD Unlimited, tak to vubec. na minimalnim rozliseni teplota - 100 kolem 10 minut. Takze to neni vubec na hrani, ale v balicim listu hrde napsano "PC sestava - Game"![/QUOTE]

Věříš těm prodejním kecům ? V Hypernově je pořád nějaká game sestava, s Athlonem X2 4200+ a GF8600 :thumb

Jinak pasivní chlazení sice není tvůj případ, nicméně často tu jsou tyhle grafiky pasivní a přehřívají se. Vždycky ventilátor udělá hodně, už z principu fungování: je rozdíl mezi tím, když vzduch se pohybuje prouděním (vééélmi pomalu) a když ho něco odfukuje, byť málo. Tuhle jsem třeba se včera drbal se starou sestavou pro bráchu...PIII 450 MHz pasivní; po pár minutách naprosto horkej, ale když jsem nandal tavnou pistolí (napotřetí, pže sem to dycky umístil blbě :mistake) 80mm fan, tak je chladič ledovej. Takže asi tak. Všechno chce průvan, průvan a zase průvan, aspoń celé skříně; pak jde chladit často i pasivně. A některá ty referenční turbínky na starších grafikách :thumbdown to je 40-50mm plíšek a 40-50mm leteckej motor na 4-6k otáčkách :D:thumbdown Nemluvím o tom, když je ještě chladič blbě nasazenej (ale fakt čumím kolik je problémů s přehříváním GF8600/RX2600, taková moje GF6200 se hřála max. na 65 stupňů v loadu přetočená v nevětrané skříni s dvoujádrem a dvěma Seagaty 7200.8/10 :D).
mech13 (5526)|10.12.2007 13:18
[QUOTE=Pavel Boček;70352]Věříš těm prodejním kecům ? V Hypernově je pořád nějaká game sestava, s Athlonem X2 4200+ a GF8600 :thumb[/QUOTE]

[OT]tak to jsi narazil na dost cerstvou nabidku, vetsinou tam byvaji integrovany grafiky nebo nejaky s 64-bit pametmi a 4,2GHz AMD[/OT]

jinak k tomu prehrivani: GF8600/RX2600 vs GF6200 - je to uplne jina trida, topi o dost vic. a jak jsi uz psal, i minimalni prutok vzduchu udela hodne - treba jsi mel sesti a u stolu s PC nejake zahadne vetrne viry ktere se hnaly pres PC:D
oleg.yapparov (19)|10.12.2007 21:33
Ja tak tomu rozumim ze nVIDIA tu kartu vyrobila nejen pro hrani anebo nepocitali s tim ze nekdo na ni bude hrat vic nez 2 hodiny tydne:) Ale jestli bych kupoval PC jen na psani ve Wordu nebo surfovani inetu tak koupil bych PC s nejakou integrovanou grafikou a mos se bych tim ne zabyval. Ale me taky neprijde normalni ze ted' musim nainstalovat vetrak na ten super moderni system chlazeni Silent Pipe:) Ale sranda je ze karta podporuje DX10! Ta hra Crysis, ktera vyzaduje DX10 me asi spali kartu za par vterin jestli to pustim!.
Pavel Boček (4169)|11.12.2007 02:40
[QUOTE=mech13;70365][OT]tak to jsi narazil na dost cerstvou nabidku, vetsinou tam byvaji integrovany grafiky nebo nejaky s 64-bit pametmi a 4,2GHz AMD[/OT]

jinak k tomu prehrivani: GF8600/RX2600 vs GF6200 - je to uplne jina trida, topi o dost vic. a jak jsi uz psal, i minimalni prutok vzduchu udela hodne - treba jsi mel sesti a u stolu s PC nejake zahadne vetrne viry ktere se hnaly pres PC:D[/QUOTE]

No, ta GF6200 sice nehřeje moc, ale vzhledem k tomu chladiči a vůbec celýmu obsahu skříně...zachránilo ji asi to, že sem v Mironetu nedal "Tichý počítač T0", jinak bych dostal perforovanou bočnici :stupid (a jsem zvědavej, kde mám ty "výměna všech ventilátorů v case za tiché"; ten stock na desce na to nevypadal, box na CPU taky vypadal boxovitě a na zdroji pečeť porušena nebyla :hmm).
oleg.yapparov (19)|16.1.2008 10:15
Ahoj, takze ohledne ti teploty: reklamoval jsem celou sestavu, od vyrobce prisla odpoved' ze te kartu jsou urceny na vyssi teploty, ale 105 je rozhodne moc. takze me kartu vymenili, ale moc to nepomohlo: pri hrani NFS MW, kde se rychle meni obraz, teplota vylezla na 93, ale FPS, se kterou karta pred tim topila na 105, ted' drzi maximum 90. Zdny dalsi vetraki do skrine nainstalovat se neda, neni misto:( Takze asi pasivne chlazeny karty fakt nejsou na hrani, uz to nikdy kupovat nebudu.
pas!k (3765)|16.1.2008 11:09
Nektere pasivy nejsou spatne ale vzdy je podminkou dobre vetrana skrin .. ten pasiv ti tam proste funguje jako radiator a pokud ten teplej vzduch nevyzenes z bedny teploty budou vysoke chtelo by to minimalne 120 vetrak dozadu a nejaky vetrakdopredu skrine abys udelal pruvan ... to by mohlo udelat tak 15 - 20 stupnu dolu .. BTW muzeme se take podivat jaky lepsi chladic by se na tvou kartu dal koupit pokud mas zajem do toho neco investovat ..
mech13 (5526)|16.1.2008 11:18
pasivne chlazeny karty na hrani samozdrejme jsou, jen je potreba s tim pocitat pri vyberu skrine a prizpusobit se tomu. skrin musi byt dobre vetrana a pokud ma grafika nejaky zvlastnejsi chladic tak se ji snazit co nejvic vyhovet. to zcela ocividne ten kdo to PC sestavoval neudelal, takze to dopadlo tak jak to dopadlo. ja mam treba pasivne chlazenou grafiku ktera ma v zatezi 40 stupnu, po pretaktovani 43...

nemuzes bednu otevrit a vyfotit jeji vnitrek? kdyz uz do bedny nejde pridat vetrak, tak se da porat vetrak prichytnout primo na pasiv grafiky - dost lidi to tak dela, je to podstatne tizsi reseni nez normalni aktivni vetraky, diky velkemu pasivu jdou i teploty hodne dolu.
oleg.yapparov (19)|17.1.2008 09:32
Ja bych rad do toho investoval, ale problem je ze neni misto ve skrini kam to muzu dat. Primo na pasiv by asi slo, ale skrin je zapecetena, takze otevrit' nemuzu, nechtel bych prijit o zaruku na sestavu. Skousel jsem to dal, vypada ze teploty jsou trochu dole, zahral jsem CoD4 Demo v maximalnem rozliseni, teplota - 85, ale, jak uz jsem psal pri hrani NFS MW - 93.Samozrejme chtel by to jeste trochu dole, aly nevim jestli v servisu me prichytnou ten vetrak rovnou na passiv:) Mel jsem jinej napad, outtake vetrak ve skrini je v pohode, ale je nahore, dalsi vetrak je na CPU taki nekde nahore, karta je dolu a zadny pruvan tam neni,ale naproti ji skrin' je derovana, dal jsem tam ventilator:) - teploty 30 stupnu dole. Takze jsem chtel sehnat nejaky externi USB chladic a prichitnout to nejak na skrin'... myslim ze i malej pruvan pro ten passiv udela hodne... ale nevim, jak to bude...:)
Pavel Boček (4169)|21.1.2008 17:24
Též Mironetář ? :) Záruka podmíněná je jen na servis, což si klidně uděláš sám, na komponenty ti ji sebrat nemůžou. Nejlepší je mt jeden ventilátor pod disky a jeden vzadu po zdrojem, pokud máš vzadu někde dole nasávací, není to nejlepší, vzduch se pak vzadu jen motá...ale pořád lepší když je chladná grafika...
oleg.yapparov (19)|28.1.2008 11:03
Takze uz ted souhlasim ze co jsem vimyslel byla pekna kravina:) dal jsem tam malej vetracek - teplota se ani nehne. vetsi - v pokoji minus, zmrznu driv nez ta zatracena karta:) Takze vypada to ze dat vetrak na passiv je nejlepsi reseni. Ale jak ho muzu tam prilepit a jakej by tam hodil?
Vepredu se neda najinstalovat, neni tam na to ani dira...
Dik predem za radu
Klingacikx (1545)|28.1.2008 23:16
určite ti tam bude stačiť hociaký 8 alebo 12cm pomalobežný vetráčik uchytiť ho tam môžeš napr. sťahovacími páskami:thumb
Pavel Boček (4169)|30.1.2008 19:23
Se stahovacími páskami nemám nejlepší zkušenosti...měkčí žebra to zbytečně deformuje. Já raději tavnou pistoli :)
oleg.yapparov (19)|8.2.2008 16:09
A kde tihle veci muzu sehnat? da se to normalne koupit v PC obchodu jako treba Czechcomputers?
Klingacikx (1545)|8.2.2008 18:23
Zoženieš to hocikde v domácich potrebách:thumb
oleg.yapparov (19)|8.2.2008 22:52
Diky, pomohli jste, ted s tim neco udelam:)