reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chladili jste někdy svůj počítač vodou?

Petr S. (1220)|24.4.2011 15:18
Chladili jste někdy svůj počítač vodou?

  • Ano, vodní chlazení stále používám
  • Ano, ale nyní již nikoli
  • Ne, ale přemýšlím o tom
  • Ne, nikdy mě to nelákalo
Hlasování k této anketě je na homepage magazínu Svět hardware v horní části pravého sloupce.
16cmfan (2153)|24.4.2011 15:58
Nie, nikdy ma to nelákalo.
Jandaskunk (2330)|24.4.2011 16:10
Ne, nikdy mě to nelákalo
3imi (48)|24.4.2011 17:15
Ne, nikdy me to nelakalo a myslim, ze ani lakat nebude:)
Georginek (2957)|24.4.2011 17:18
Mno, kupoval sem si bednu kvuli tomu,ze tam treba jednou chlazeni narvu a budu mit vsechno vevnitr, zadny klumpy venku. Zatim nejsou prachy na takovou blbost.:thumb

Treba s pristi sestavou........
kevin00 (10238)|24.4.2011 17:32
  • Ne, nikdy mě to nelákalo

Pokud se tedy nepočítá Corsair H70 ... ten mě láká moc :D
Lukáš 85 (132)|24.4.2011 18:54
Láká mě to dost, řekl bych, že ne přímo vodu, ale olejem :devil.Líbí se mi představa akvária s komponenty uvnitř. Už jsem koukal i na pár akva setů, říkám si, že bych na testování pořídil starý HW a prostě to tam dal. Olej je už taky vybraný, jen jsou tu 2 problémy. Olej dost vzlíná po kabelech a za druhé, je problematická životnost pevných disků. nevím, jak by to bylo v případě Flash medií.
Kozouš (500)|24.4.2011 21:32
Lukáš Nesmíš používat obyčejný olej z Teska, ale transformátorový viz např: http://www.grcooling.com/

Zkoušel jsem i vodníka, ale moc se mi to neosvědčilo, do skříně se mi vrtat nechtělo takže rady byly venku a to má smysl jen pokud nebudete PC přenášet. Má to však něco do sebe, například teploty velmi nízké i při použití slabšího čerpadla. Vodníka lze postavit i za pár korun a bude stejně výkonný jako ty dražší - rozdíl bude max v rámci pár stupňů, ovšem nebude vypadat tak luxusně jako vodníci za 10k a více.
xmarek (1676)|25.4.2011 10:37
Ne, nikdy mě to nelákalo

A jelikož už jsem asi navždy přesedlal z klasického PC, tak o tom ani neuvažuji. I když chlazení kávou už tady taky bylo, ale nějak to notebook zle pochopil. :D
looplo (128)|25.4.2011 11:59
Ne, ale velmi me to laka :)
Japkoslav (80)|25.4.2011 12:10
Ne, ale hodně mě to láká. Musí to být nádherně tiché a přetaktováním bych se posunul zase o kus výš.
czhunter (775)|25.4.2011 12:19
Kdysi dávno v dobách Thunderbird Athlonu jsem si s tím hrál.
Pak u C2D a teď u Sandy Bridge to imho nemá moc cenu. Dosahují slušné frekvence při nízkých teplotách i se vzduchem.
Navíc vzduchové chladiče se od té doby o hodně zlepšily - pamatuju malý řvoucí Titany na 6000ot/min :) Pak přišel Zalman a Artic, pak heatpipy a towerové chadiče Scythe, Noctua ... to dnes stačí skoro na všechno.

Edit: na druhou stranu, je to dobré pro chlazení grafických karet, které jsou nehorázně žravé a/nebo hlučné a mají kolem sebe málo místa. Ale tomu já nerozumím, já mám grafiku v pasivu :)
wthulmann (238)|25.4.2011 15:46
ANO - nejdřív jsem zkusil kompet řešení od Thermaltake (Kandalf LCS), což mě moc nepřesvědčilo a vrátil jsem se ke vzduchu. Pak se tu ale objevilo podpůrné fórum Alphacoolu, kde jsem si něco načetl a dal proto vodě druhou šanci. Takže díky SHW a Alphacoolu jsem teď spokojený uživatel vodního chlazení.
r34ktor (7477)|25.4.2011 18:04
Ne. A neuvažuji o něm ani do budoucna.
Suprak (408)|25.4.2011 20:27
Nikdy mě to nelákalo, až na Corsair H70. Něco podobně jednoduchého bych v budoucnu možná i nasadil.
Deee-aN (3834)|25.4.2011 20:44
[quote=Lukáš 85;447722]Láká mě to dost, řekl bych, že ne přímo vodu, ale olejem :devil.Líbí se mi představa akvária s komponenty uvnitř. Už jsem koukal i na pár akva setů, říkám si, že bych na testování pořídil starý HW a prostě to tam dal. Olej je už taky vybraný, jen jsou tu 2 problémy. Olej dost vzlíná po kabelech a za druhé, je problematická životnost pevných disků. nevím, jak by to bylo v případě Flash medií.[/quote]
Kdysi jsem někde viděl video kompu v akvárku plným oleje. Fungovalo to, akorát řvaly alarmy nízkých otáček fanů CPU a GPU. Holt, olej je hustější než vzduch... :D.

A k tématu: neláká mě to.:)
thomas.007 (43)|25.4.2011 21:04
Ne, ale láká mě to

Teda pokusy chlazení vodou byly, ale nebylo to určeno pro trvalý provoz,
Motorek z ostřikovače (takže celkem rachot) a kýbl s vodou :D
Tenkrát jsem vyhnal Celeron Mendochino 466 na stabilních 583MHz a post BIOSu projel i na 700MHz :cool:
Dnes, kdy jsou dostupné chladiče s heatpipe, můj zájem o vodníka klesl,
nicméně o něm pořád uvažuju ;)

To: Lukáš 85
Klasický HDD bych do oleje nedal, u disku SSD nevidím problém,
je to stejné, jako by jsi ponořil do oleje RAMky ;)
looplo (128)|25.4.2011 21:15
[quote=Deee-aN;447871]Kdysi jsem někde viděl video kompu v akvárku plným oleje. Fungovalo to, akorát řvaly alarmy nízkých otáček fanů CPU a GPU. Holt, olej je hustější než vzduch... :D.

A k tématu: neláká mě to.:)[/quote]
Prominte mi muj velmi lajcky pohled na vec, ale to je opravdu pocitac schopny provozu i kdyz je nalozeny do oleje? Se mi zda ze ta elektronika musi vychcipat hned ne? :)
durib (1141)|25.4.2011 21:20
Ne a nelaka me to.
[quote=looplo;447876]Prominte mi muj velmi lajcky pohled na vec, ale to je opravdu pocitac schopny provozu i kdyz je nalozeny do oleje? Se mi zda ze ta elektronika musi vychcipat hned ne? :)[/quote]
Pokud v oleji nejsou vodive ionty, je to jako na vzduchu. Akorat, ze olej ma vetsi tepelnou kapacitu a vodivost. Coz je neco, co bych chtel vyzkouset. Ma zde nekdo kontakt na sehnani levneho mineralniho oleje Bayol 85, nebo aspon Marcol 82? diiky
Deee-aN (3834)|25.4.2011 21:20
[quote=looplo;447876]Prominte mi muj velmi lajcky pohled na vec, ale to je opravdu pocitac schopny provozu i kdyz je nalozeny do oleje? Se mi zda ze ta elektronika musi vychcipat hned ne? :)[/quote]
Není to to video, o kterém jsem psal výše, ale jde tam o to samé:


BTW, sry za OT... :-)
looplo (128)|25.4.2011 21:39
[quote=Deee-aN;447878]Není to to video, o kterém jsem psal výše, ale jde tam o to samé: YouTube - Mineral Oil Submerged PC in Aquarium (original video)


BTW, sry za OT... :-)[/quote]
Parada, od ted uz nechci nic jineho... Jen je skoda ze takovyto pocitac si tezko odnesku nekam ke kamosovi na LANku.. zato bych tam byl za nejvetsiho typka xP
HiLow (1000)|25.4.2011 22:21
Ne, ani mě to neláká.
Vladimir (67)|25.4.2011 22:30
[quote=kevin00;447704]
  • Ne, nikdy mě to nelákalo

Pokud se tedy nepočítá Corsair H70 ... ten mě láká moc :D[/quote]no, neviem ci si videl aky to ma chladiaci vykon v porovnani s najlepsimi "klasickymi" chladicmi.. Vo vysledku to malo kusok slabsi vykon ako najlepsie vzduchove chladice ktore boli neporovnatelne lacnejsie. Takze moje doporucenie: poobzeraj sa po niecom inom.
[quote=Kozouš;447761]Lukáš Nesmíš používat obyčejný olej z Teska, ale transformátorový viz např: http://www.grcooling.com/

Zkoušel jsem i vodníka, ale moc se mi to neosvědčilo, do skříně se mi vrtat nechtělo takže rady byly venku a to má smysl jen pokud nebudete PC přenášet. Má to však něco do sebe, například teploty velmi nízké i při použití slabšího čerpadla. Vodníka lze postavit i za pár korun a bude stejně výkonný jako ty dražší - rozdíl bude max v rámci pár stupňů, ovšem nebude vypadat tak luxusně jako vodníci za 10k a více.[/quote]Ja mam vodne chladenie uz asi 8 rokov a za tie roky ti mozem povedat ze je to sakra rozdiel medzi lacnym a kvalitnym vodnikom. Napriklad ak si porovnas vodny blok zalman zm-wb5 plus a napriklad EK supreme HF, tak rozdiel v teplote cpu bude cca. 15 stupnov celzia. Dalsie rozdiely su v udrzbe pri dlhodobom pouzivani (2 a viac rokov). Napriklad ak mas v okruhu hlinik tak sa priprav ze kazde 2 roky budes musiet cely vodny okruh rozobrat a vycistit od usadenin. Naproti tomu ak mas v okruhu len medene komponenty (idealne poniklovane) tak to je bezudrzbove chladenie kde treba len dolievat destilovanu vodu.

BTW. lutujem dna ked som si kupil zalman reserator 1. :cry
kevin00 (10238)|26.4.2011 00:24
[quote=looplo;447876]Prominte mi muj velmi lajcky pohled na vec, ale to je opravdu pocitac schopny provozu i kdyz je nalozeny do oleje? Se mi zda ze ta elektronika musi vychcipat hned ne? :)[/quote]

Teoreticky by to mohlo fungovat i např. v destilované vodě. Destilovaná voda je totiž nevodivá.
durib (1141)|26.4.2011 08:02
[quote=kevin00;447894]Destilovaná voda je totiž nevodivá.[/quote]
To uz radeji demineralizovanou. Ale stejne- po vlozeni komponent, by se z ni postupne zase stala pekne vodiva tekutina, protoze bude reagovat s kovy na HW.
Pavel Kovač (374)|26.4.2011 12:11
Chladit vodou? Proc proboha?
V dnesni dobe je to uplne out. V dobach P4 apod. to melo alespon teoreticky smysl, ale dnes ne.
athens (724)|26.4.2011 12:43
  • Ne, nikdy mě to nelákalo
cml11 (112)|26.4.2011 18:37
Měl jsem období kdy mě vodní chlazení jako hračka pro overlockery lákalo. K realizaci jsem se ale nikdy nedostal kvůli jeho příšerně vysoké pořizovací ceně. Dnes bych o něm už ani nepřemýšlel, extrémní chlazení není potřeba. Vývoj PC jde v posledních letech vůbec docela jinudy než bývalo zvykem. Pětiletý počítač už není odepsaný šrot jako dřív a k veškerému běžnému užívání dostačuje celkem průměrný nový HW za pár šupů a bez přetaktování.
Georginek (2957)|26.4.2011 18:50
No, a jak je to pak s tim chlazenim? Treba s tim olejem. Mam par otazek na ktery neznam odpoved.
Ten olej se nezahriva?
Vsechny ventilatory se toci velice pomalu, nebylo by lepsi vyndat je uplne ( takhle akorat bude rvat cidlo fanu a odpali se motorky ).......
Je mozne sundat uplne chladice a nechat treba odhaleny CPU i GPU?
Lukáš 85 (132)|26.4.2011 19:01
Odhalený nevim, prý je nuté zamezit, aby se kapalina dostala do prostoru styku tedy k pinům. Ventilátory by byly v nadstavbě akvaria-normálně zde bývá osvetlení, do kapaliny je dávat není ideální. Cladiče bych nesundával, ponechal bych je z důvodu heat-pipe. Ohledně zahřívaní, ano olej se zahřívá , ale zvhledem k objemu ( v mém teoretickém případě 20 litrů ) by mělo teplo okolí zvítězit a udržovat teplotu kapaliny níže.
Vladimir (67)|26.4.2011 19:28
[quote=cml11;448008]Měl jsem období kdy mě vodní chlazení jako hračka pro overlockery lákalo. K realizaci jsem se ale nikdy nedostal kvůli jeho příšerně vysoké pořizovací ceně. Dnes bych o něm už ani nepřemýšlel, extrémní chlazení není potřeba. Vývoj PC jde v posledních letech vůbec docela jinudy než bývalo zvykem. Pětiletý počítač už není odepsaný šrot jako dřív a k veškerému běžnému užívání dostačuje celkem průměrný nový HW za pár šupů a bez přetaktování.[/quote]
Vodne chladenie vzdy patrilo do kategorie "tunning" a teda nikdy nebolo potrebne a ani nikdy ani nebude potrebne k tomu aby ti pocitac uspokojivo fungoval. To mas tak, ak ti nerobi problem kupit si skrinku na PC za 200€ tak ti nebude robit problem vrazit 400€ do vodneho chladenia. Pociatocna investicia do vodneho chladenia je samozrejme vysoka, ale je to investicia na minimalne 8 rokov. (vacsina serioznych vyrobcov vodneho chladenia predava osobitne montazne ramiky aby si mohol vodny blok namontovat aj o 8 rokov na uplne novu zakladnu dosku). Vyrobcovia HW sa samozrejme snazia aby ich HW mal comozno najmensiu spotrebu, ale nie vzdy sa im to podari (vid Geforce GTX480 - 320w v spicke)
Lukáš 85 (132)|26.4.2011 19:48
Ano a proto se z tohoto stává hobby, ne nutnost. Je tedy možnost si s tím pohrát a udělat si ,,designovku " pro radost.Samozřejmě s patřičně starými komponentami, když se to nepovede.:runaway
looplo (128)|26.4.2011 19:58
[quote=Lukáš 85;448026]Ano a proto se z tohoto stává hobby, ne nutnost. Je tedy možnost si s tím pohrát a udělat si ,,designovku " pro radost.Samozřejmě s patřičně starými komponentami, když se to nepovede.:runaway[/quote]
Mno me se zda ze tam temer neni co zkazit, kdyz si koupis to spravne chladici medium. Spis me zajima jak je to s udrzbou-jak uz tu nekdo psal ze s hlinikem nebo co to bylo ze se to bude zanaset, tak zase se to jak normani pocitac nezanasi prachem a vubec se mi to zda krasne spolehlive... mmjn kvuli cemu muze takovy pocitac v akvarku vypovedet sluzbu?
czhunter (775)|26.4.2011 20:10
[quote=Vladimir;448018]ale je to investicia na minimalne 8 rokov ... (vid Geforce GTX480 - 320w v spicke)[/quote]Tak zrovna pořádný blok na grafárnu (fullcover) je dost drahý a rozhodně ti 8 let nevydrží. Navíc ani není lehké ho prodat, protože blok na starou grafiku nikdo nepotřebuje.
Vladimir (67)|26.4.2011 20:17
Kto hovoril ze poriadny vodny blok na graficku musi byt fullcover? Ja pouzivam univerzalne vodne bloky.
Salamander (6177)|26.4.2011 21:01
Vodou jsem PC nikdy nechladil, jenom asi pullitrem piva :D (prezil to kupodivu)
Uvazoval jsem o tom, ale po zhodnoceni pomeru cena/vykon jsem od toho upustil.
Kirk1 (850)|28.4.2011 18:35
Nie, nikdy ma to nelákalo.
Sommer (384)|28.4.2011 23:03
Ne, zatím mě to nijak nelákalo.
QL60 (30)|29.4.2011 09:00
nelákalo ma to
KunNy (410)|29.4.2011 12:02
Ano, vodní chlazení stále používám.
Zhruba před rokem jsem přešel na vodu, samozřejmě mám namysli pořádný vodní okruh a né ty levné all in one komplety. Důvody? Voda mi umožňuje efektivně chladit celý počítač, dosáhl jsem téměř nulové hlučnosti a zároveň nízkých teplot i po přetaktování.
Ano, je to značná investice. Za komplet jsem dal cca 8 500,- a dříve 3 500,- za bigtower case - vše v podpisu. Vše je zabudováno uvnitř počítačové skříně, tudíž žádné hadice vedoucí ven k radiátorům nemám. Na skříni jsem nedělal žádné úpravy, vše se vlezlo.
Taky je pravda že dnes cena vodního chlazení pomalu převyšuje cenu mého HW počítače, ale ten mi zatím dostačuje a mimo to plánuji přechod na SandyBridge (CPU i NB blok je univerzální).
Tady jsou komponenty mého vodníka:
[quote]
NB blok: Cawedog Tokra
CPU blok: Cawedog Zouy rev. 2
čerpadlo: Laing DDC-1T
expa: Liquid Technology 150mm
radiátor 1: Alphacool NexXxoS Xtreme II rev2
radiátor 2: Alphacool NexXxoS Xtreme I rev2
hadice: Masterkleer Classic 16/11 (3m)
fitinky: 12 x Koolance 16/11
kapalina: destilka + antikorozni smes Innovatek Protect IP
[/quote]
Vladimir (67)|29.4.2011 18:32
KunNy, prosim ta, co je to za vyrobcu ten cawedog? Nikdy som o nom nepocul a na ich web stranke je minimum informacii.
wthulmann (238)|1.5.2011 13:52
cawedog je český výrobce, na CTTL si ho celkem pochvalují... o koupi jeho bloků jsem dokonce uvažoval, ale pak jsem vzal stejně nějakou profláklou značku kvůli designu.

Jinak cawedog zouy vypadá podle testů dost dobře a cena je téměř lidová ;)
Vladimir (67)|2.5.2011 10:46
Pozeral som test toho cawedog zouy a cena nieje vynimocna. EK supreme HF je sice o dake 3 stovky drahsi ale aj zodpovedajuco vykonnejsi.
BishoQ (56)|20.7.2011 22:01
Ne, nikdy mě to nelákalo
16cmfan (2153)|20.7.2011 22:02
[quote=BishoQ;462480]Ne, nikdy mě to nelákalo[/quote]

Posthunt ? :idea
BishoQ (56)|20.7.2011 22:04
[quote=16cmfan;462481]Posthunt ? :idea[/quote]

Ne, Jen odpovídám na otázku.
A nevím co více k tomu dodat...