Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Strana 2 z 4 PrvníPrvní 1234 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 16 až 30 z 48

Téma: Víkendová diskuze: NAS - Ano či ne?

Starousedlík SHW / Pilot TMF Avatar uživatele Georginek
    Registrace
    May 2006

Nevim,zatim je to pro me uplna zbytecnost..... Mozna az koupim Plasmu, pak to treba vyuziju, i kdyz si k TV stejne koupim Multimedialni centrum ( ktery uz ma v sobe wifi a nektere i disk ).

Sitovy uloziste netreba kdyz mam 4 disky v PC, 2externi a FLASH, takze si to prenasim tak jak se mi zachce. Zatim nevidim zadnou vyhodu v NAS.
    Odpovídat lze po přihlášení

Neregistrovaný

Citace Původně odesláno od Neregistrovaný Zobrazit příspěvek
    obycejnou PC skrin, do ni desku mini-ITX s integrovanym procesorem Inlet Atom, vzal jsem sva stara nepouzivana W XP a nyni jsem spokojen...
    Takze pro mne NAS rozhodne NEEEEEE, domaci uloziste na PC ano .
    Taky tak
    A to mam jenom 100Mb LAN(realne 8MB pres n wi-fi router).

Nováček
    Registrace
    May 2007

Máme doma 1xPC 2xntb 1xmediaplayer a proto je NAS pro nás logická volba, přeci jen fotky, filmy a muzika tvoří 90% našich dat. zvládá i když koukáme na 3 různý věci najednou. Dál na něj ukládám jednou za čas zálohy celých disků. Okamžitý zálohy dokumentů provádím přes Live Mesh. Mám NAS e-Trayz a od tý doby co jsem ho nastavil, tak jede bez jedinýho zásahu a umístěnej je v obýváku za monitorem a slyšet není vůbec (má v managmentu nastavení větráku)

Starousedlík SHW
    Registrace
    Feb 2008

Moc bych chtěl, ale je to pro mě zatím velmi drahé.

Nováček
    Registrace
    May 2009

O něčem jako nas v posední době dost uvažuju, páč máme v domácnosti 4x NTB + Desktop a každej cca 500 GB multimédií... Ale asi by bylo lepší postavit si to sám (uvažuju o nějakém pasivně chlazeném amd fusionu a raid 5 o 1 - 2 TB), už kvůli ceně . Problém mám akorát v tom, že wifi rouer D-Link DIR-825 v paneláku nemá dvakrát dobrou rychlost - přímo u něj jen do 10 MB/s a v další místnosti už jen ma 3 MB/s :/. Takže to pro mě znamená řešit taky síť a to neni zrovna levný a routery taky málo kdo recenzuje takže jak potom vybírat?
    Naposledy upraveno uživatelem Hurura: 29-04-2011 v 23:16

Nováček Avatar uživatele raraschek
    Registrace
    Dec 2006

Ano, mam Synology DS-110j a odporucuji. Gigabit prenos je parada, + vsechny ostatni funkce jsou hezky zabaleny do DS managera. Jedina vec ktera mi chybi je ze nemam verejnou IP a teda nevim jestli se da, aby byl zaroven serverem pro mou web stranku, nebo aby se nan dalo dostat zvenku..

Nováček
    Registrace
    Oct 2007

Rozhodnutí je na každém. Zatím jak jsem četl jsou všichni nadšení. Já však toto nadšení nesdílím.
    V domácnosti používáme pouze několik NB (wifi), centrální router s wifi a přehrávač (WDTVlive) napojený kabelem. Kabelem na router je také připojena TV.
    Co potřebuji sdílet? Zálohy, fotky, filmy, hudbu. To vše můžu sdílet a provádět bez NASu jako takového. Na router mám připojený disk přes USB a sdílím ho přes wifi na NB - pro sdílení fotek a i drobnějších věcí a filmů plně dostačující. Další disky mám připojené a sdílené přes WDTVlive - ale jenom s filmy. Pokud tam chci nahrát něco většího, tak mi stejně WIFI (sice n, ale reálně kolem 100 Mbps) nestačí a raději si disk připojím přímo k NB - disky mají mimo USB i eSATA a to je o něčem jiném. Na všech discích mám NTFS a můžu je připojit tedy přímo kamkoliv.
    Zálohy. Samozřejmě že zálohuji na externí disky, ale důvody pro zálohování na NAS? Kvůli raidu je to nesmysl - to bych raidem na další disk zálohoval již vlastní zálohy. Pokud to opravdu potřebuji (u něčeho problémového ano), pak si to raději nahraji na další externí disk, který mám ale schovaný mimo byt. Tyhle zálohy jsou pro případ velkého průšvihu a když vyhořím, tak mě záloha na NAS ve stejném bytě jako PC nebo NB je naprosto k ničemu. Navíc je zbytečné takovouto další dodatečnou zálohu mít trvale napájenou.
    Velikost sdílených disků dnes není problém, 3 dvouterové disky dají slušnou využitelnou kapacitu 5TB a cena je oproti jakémukoliv NAS poloviční.

Nováček
    Registrace
    Mar 2009

Mam sitove uloziste postevene na Atomu s 2*2 TB disky a winXP. Krome uloziste slouzi pro stahovani pomoci Freerapid downloader ze vsech moznych sluzeb (primarne share-rapid.cz), ruzne upravy souboru (rozzipovani, upravy dvd v davce atd) dale jako server pro LAN hrani her (kdyz je to potreba -NFS Un), tiskovy server, scanovaci server a nahravani TV poradu (kdyz nestiham domu doject vcas, pripojim se pres logmein a spustim si nahravani meho poradu - takze vlastne i pristup z internetu pro stahovani a nahravani ).

Az tohle vsechno bude NAS umet, tak si ho mozna poridim....

Nováček
    Registrace
    Apr 2011

Citace Původně odesláno od milka2 Zobrazit příspěvek
    Mam sitove uloziste postevene na Atomu s 2*2 TB disky a winXP. Krome uloziste slouzi pro stahovani pomoci Freerapid downloader ze vsech moznych sluzeb (primarne share-rapid.cz), ruzne upravy souboru (rozzipovani, upravy dvd v davce atd) dale jako server pro LAN hrani her (kdyz je to potreba -NFS Un), tiskovy server, scanovaci server a nahravani TV poradu (kdyz nestiham domu doject vcas, pripojim se pres logmein a spustim si nahravani meho poradu - takze vlastne i pristup z internetu pro stahovani a nahravani ).

Az tohle vsechno bude NAS umet, tak si ho mozna poridim....
    Len tak pre info. Toto nie je NAS. Toto je PC, na ktorom ukladas mimo ineho data.

Pravidelný diskutér Avatar uživatele SkyVessel
    Registrace
    Mar 2007

NAS... už jsem to někde slyšel
    Doma máme 3 počítače + 1 ext HDD přes esata. Zatím se potřeba nějakého NAS nevyskytla, i když občas uvažuji o zrcadlení... Ale od toho mám přeci ten externí ...

Neregistrovaný - mucha

Trocha ma mrzi, ako v takychto diskusiach dokazeme byt uzkoprsy: ja mam to a to, ja nepotrebujem to resp. ono, viem to urobit lepsie tak alebo inak ...
    Ano, osobne skusenosti su potrebne, ale aby boli aj cenne pre ostatnych (co je zmysel diskusie) treba aj argumentovat preco tak resp. inak.

K samotnemu NAS. Je to zariadenie, ktore ma naozaj velmi vela vyhod a moznosti, je toho plny internet, tazke pisat konkretne veci (vyhody) nema asi ani zmysel. Menej sa uz vsak pise o jednom, pravdepodobne asi najvacsom (principialnom), probleme NAS-u. Je tu moznost, ze sa Vam pokazi samotny NAS, resp. RAID pole (nie niektori z HDD). V takom pripade stracate vsetku informaciu na vsetkych HDD ! co je teda naozaj pruser ... Takato pravdepodobnost je vsak znacne mala. Riesenie (pre domacnosti, male firmy) je robit si backup NAS-u na extra HDD a tie jednoducho odlozime pre pripad nudze. Este raz opakujem, ze pravdepodobnost poskodenia NAS (RAID pola) je vsak velmi mala, skor sa Vam pokazi jeden z HDD v poli, kde prave v takom pripade Vam NAS dokaze velmi ulahcit zivot.

lukove

Ja si pod pojmom NAS predstavujem prave tie NAS krabicky do ktorych staci dat disk, a plnia svoju ulohu.. za vlasnorucne postaveny NAS server povazujem mozno tak pc s mini-itx doskamy z atomom od intelu (koli spotrebe) ktore sa na nic ine nehodia... kebyze mi niekto priniesol svoje pc a to malo v sebe ION + Atom alebo ten novy AMD Zacate a povedal ze chce s toho NAS tak by som sa cudoval.. tieto dosky maju HDMI port niektore aj Display Port a fakt su urcene skor do HTPC kde je treba graficky vystup.. NAS nepotrebuje vystup na lcd nie to este hdmi...

Neregistrovaný

Musím říct, že mé nadšení ohledně NASu postupně odpadá a to z toho důvodu, že množství dat tahaných z internetu se u mě postupem času spíše zmenšuje a to díky stále větším rychlostem. Dříve jsem si tahal audio video "do zásoby" protože prostě to trvalo dlouho. A tahal a jsem a tahal jako o život.

Teď už ale když vím, že když chci nějaký film, mám jej v řádu 10tek minut stáhnutý a není žádný důvod jej archivovat, tak jsem to přestal dělat.

Nováček
    Registrace
    Mar 2009

Citace Původně odesláno od draagon Zobrazit příspěvek
    Len tak pre info. Toto nie je NAS. Toto je PC, na ktorom ukladas mimo ineho data.
    No tomu ja rozumim, ale jak moc se to lisi od NASu? Spotrebu mam kolem 20w, disky mam nasdilene do site, prava nastavena a kdybych potreboval Mirror raid, tak si ho taky nastavim (zaloha mi staci jednou za mesic pres esata dockinu na interni disky). A ani cenove se to moc nelisilo od NASu... (a zdroj mam notebookovy, a vnitrek je fanless, jen heatpipe chlazeni)

Jinak samozrejmne v rodine mame celkem 5 pocitacu + xtreamer, takze takova mala domaci sit....
    Naposledy upraveno uživatelem milka2: 30-04-2011 v 20:11

Starousedlík SHW
    Registrace
    Jul 2006

Tak já nevím, na zálohu dat preferuju občas připojit nějaký disk (pak si z něj data omylem nesmažu) a argument, že NAS je potřeba i když je člověk sám nechápu. Podle i mě i při více lidech (nemyslím firmu) stačí data sdílet mezi počítači a občas odzálohovat na nějaký externí disk (pokud je disková kapacita na zbyt, tak do jiného počítače).
    Btw RAID samotný není záloha ... smažete soubor a co teď? Nehledě na opravdu nepravděpodobné scénaře typu, příde bouřka, sejme zdroj a oba disky.

Strana 2 z 4 PrvníPrvní 1234 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Víkendová diskuze: Elektroodpad
    Od Pavel Kovač v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 23
    Poslední příspěvek: 19-05-2018, 21:05
  2. Víkendová diskuze: PC vs. NTB?
    Od Petr S. v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 48
    Poslední příspěvek: 02-02-2013, 17:07
  3. Víkendová diskuze: Flashka s USB 3.0?
    Od Petr S. v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 27
    Poslední příspěvek: 02-10-2011, 09:32
  4. Víkendová diskuze: Ozvučení PC
    Od husky14 v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 47
    Poslední příspěvek: 14-02-2011, 18:38
  5. Víkendová diskuze: Spolehlivost wi-fi
    Od husky14 v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 12
    Poslední příspěvek: 31-10-2010, 15:09