reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Prvni vodnik - dotaz na nazor

nimeth (19)|3.5.2011 19:33
Zdravim lidi,
tak jsem dal dohromady nejake koruny a konecne muzu vazne uvazovat o mem prvnim vodniku. No a pred koupi bych to rad s nekym probral, co je spatne, co chybi atd. Takze chladit se bude sestava dale popsana....

Sestava-
Skrinka : Corsair Obsidian 800D
Procesor : i7-W3520
Deska : Rampage II Extreme soc.1366
Grafika : Asus ENGTX 570

Vodnik-
http://www.alphacool.cz/Nakupni kosik?arg1=ODQ5NToxfDk2NDQ6MXw5MzY0OjN8MTAxNDc6MXw%3d

EK-Supreme HighFlow Universal - Full Nickle Plated
Hardware Labs Black ICE Radiator SR1 - 3x120mm
Primochill PrimoFlex Pro LRT Blue Tubing - 19/13mm
XSPC Acrylic Dual 5.25” Reservoir for Laing D5

Pumpu mam Laing D5 a fitinky Feser. Casem bych rad chladil i desku a GPU. Zajimal by me hlavne nazor na expanzni nadobu....Snad jsem na nic nezapomel. Predem Diky
KunNy (410)|3.5.2011 22:42
Ahoj, tak nejprve k tomu co už máš nebo jsi vybral - paráda, ta skříň se k instalaci vodního chlazení přímo vybízí. S nainstalováním radiátoru do vrchní části casu určitě nebude problém. Pokud budeš chtít přetaktovat CPU a GPU, možná bych zvážil i nákup druhého radiátoru - ale není podmínkou, s jedním to půjde taky.

CPU blok taky skvěle vybraný, pokud ti nevadí cena 1 800 tak jdi do něj.

Radiátor dobrý, akorát je navržen pro vyšší průtok vzduchu -> pro ventilátory s vyššími otáčkami. A i 120mm ventilátory jsou zhruba od 1 000 ot./min slyšet, takže pokud si dáš hodně záležet na tichu vzal bych tenčí verzi radiátoru třeba Black ICE Radiator GT Stealth 360 - Black, u kterého bude stačit i minimální průtok vzduchu.

Já osobně jsem proti expám typu co jsi vybral, ale je to věc názoru. IMHO bys měl lepší klasickou výlcovou expanzní nádobu např od českých výrobců Liquid Technology nebo Cawedog (mají zajištěno vracení bublinek do okruhu), u kterých se můžeš domluvit na individuálních rozměrech a požadavcích. Kdyžtak se podivej na LQT.

Hadice v pořádku, pokud tedy nechceš průhledné (= tygon jasná volba). Průměr je na tobě, čím větší je šířka stěny (tím pádem i hadice) tím lépe; btw hrubší hadice i designově lépe vypadají.

Ty fitinky máš předpokládám na průměr hadice kterou chceš koupit (19/13 vnější/vnitřní průměr).

Teď ke zbytku: doporučil bych ti koupit nějáký vršek (TOP) na pumpu, výrazně tím zlepšíš její vlastnosti k lepšímu (vyšší průtok, nižší hlučnost).
Dále budeš potřebovat kapalinu - doporučil bych se vyhnout obarveným kapalinám a použít čistou destilovanou vodu + popř. nějákou příměs zabraňující usazování nečistot. Já používám antikorozní směs Thermochill a destilovanou vodu.
K ventilátorům - pokud máš peníze tak Noctuy, pokud ne tak Nexusy (max 1000RPM, hlučnost víc než přijatelná). K nim nejlépe nějáký regulátor, pokud jich bude celkově hodně (jakože bude - 3 x rad, case...) tak bys to ani na MB nepozapojoval a určitě ne zreguloval. Třeba Zalman ZM-MFC1 Plus - jednoduchý a účelný.

Na grafiku jedině fullcover (za který zaplatíš pořádný balík), na desku bych si nechal vyrobit blok namíru (dělá to třeba cawedog) - nebo koupit univerzál na severní můstek, odstřihnout heatpipe a doufat že napájecí obvody CPU se zvládnout uchladit.
Alphacool Support (1563)|4.5.2011 09:55
Dobrý den,

pokud už máte tu D5 pumpu a Feser 19/13mm fitinky tak to není ideální, protože Laing DDC-1T Plus je lepší volba pro vodní chlazení než Laing D5 a stejně tak 19/13mm hadice jsou už opravdu hodně tlusté a sice od Primochillu nebo Tygon jsou měkčené, ale stejně už to není ono. Rozumné maximum u hadic je 16/11mm.

XSPC expanzka je ok, není s ní žádný problém. Jinak je to slušný výběr, nemám moc co kritizovat :-)

A k té odpovědi - SR1 právě je dobrý i pro nízkootáčkové ventilátory, to si pravděpodobně pletete s Black Ice Extreme - ten má brutální výkon jen při použití opravdu silných ventilátorů. A taky bych si troufal tvrdit, že není čím širší stěna hadice, tím lépe - chce to kompromis. Krásně je to vidět na Tygonu s vnějším rozměrem 16mm. Dělají se tři verze vnitřního průměru - 13mm, 11mm a 9.5mm. Verze 16/13mm vůbec nedrží tvar, je moc měkká, 16/11mm je nejlepší volba a 16/9.5mm je ale zase už hodně tvrdá, skoro tak tvrdá jako právě hadice 19/13mm. přitom dle Vaší logiky by měla být nejlepší... ;)
KunNy (410)|4.5.2011 15:18
S tím radiátorem jsem se spletl, omlouvám se za zmatení.
Ještě k těm hadicím - špatně jsem se vyjádřil. Větší tloušťka stěny hadice má pozitivní vliv (větší bezpečnost, menší odpařování kapaliny, design - to už je spíše individuální), ale samozřejmě do jisté míry. Menší průměr hadice než 10mm už značně omezuje průtok kapaliny, ideální je těch 11mm (vnitřní průměr). Sám používám hadice 16/11. Naopak větší průměr má už jen nepatrný vliv na průtok (viz cttl).
nimeth (19)|4.5.2011 16:24
Jelikoz uz s myslenkou na vodnika ziju docela dlouho ale zatim nebyly zbytecne koruny, tak jsem aspon procital a pokoukaval. Tak jsem cetl, ze idealni jsou hadice 16/11 ty 19/13 vyplinuly z toho, ze byla zajimava nabidka na ty fitinky Feser no a tak to bylo vlastne i s pumpou.

V cem je ta D5 horsi nez DDC-1T Plus?

U hadic prave vybiram mezi Tygon a Primochill ale tam uz je to asi vcelku jedno, ze? Akorat bych si nechal poradit jakou kapalinu? Myslel jsem jen destilku. :notsure

No a jak teda s tou expou. Chtel jsem si to zjednodusit tou XSPC, ale jestli myslite, ze treba
TOP na pumpu:
http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-D5_X-TOP_rev2_-_Acetal.html?arg1=01060901

a expanzni nadoba:
http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-Multioption_RES_X2_-_250_Advanced.html?arg1=010611

budou lepsi, tak nejsem proti a necham si poradit.
nimeth (19)|4.5.2011 16:36
Jeste k tem ventilatorum, ty mam uz Noctua pouzivam je uz dlouho a jsem snima spokojen.

Nad tim regulatorem otacek jsem take premyslel a i ten Zalman mi padl do oka, ze by sedel ke skrini, ale to asi az casem kdyby byl druhy radiator a 6x ventilator...

U grafiky jsem ani nad nicim jinym ani nepremyslel nez FC blok ale to bude ted taky muset chvilku pockat...

U desky jsem jeden cas taky chtel FC ale pak prave Cawedog mi domluvil a mam jeho blok na severni mustek misto origo pasivu a tim je vlastne chlazena cela kaskada...
Alphacool Support (1563)|4.5.2011 16:38
D5 je měkčí pumpa než DDC-1T Plus, ale má naprázdno vyšší průtok. Když to řeknu laicky, tak pokud uděláte okruh pumpa - 5m hadice - průtokoměr - 5m hadice - pumpa, tak laing D5 bude mít tak 2-3 násobný průtok oproti Laing DDC, což teoreticky vypadá dobře, ale prakticky pro vodní chlazení je to naprd, protože jakmile do okruhu zapojíte restriktivní produkty (cpu blok a podobně), tak její výkon hodně klesá, zatímco DDC pumpy jsou tvrdé a jejich průtok neklesá tak dramaticky.
Tzn ve výsledku není D5 špatná pumpa. V pár procentech použití je lepší než DDC, ve většině použití je stejná jako DDC a v pár procentech případů (hodně restriktivní okruh). Když k tomu přičteme to, že je zbytečně mnohem větší (na stejném prostoru jako zabere jedna můžete mít klidně dvě DDC) ale a je i o něco dražší než DDC, tak je jasné, pro většina lidí D5 nekoupí a vezme právě 1T Plus...

Destilka není špatná volba když nechcete barevnou kapalinu. Ale určitě to chce nějakou přísadu, ac fluid nebo innovatek protect IP.

Obě ty řešení, tzn EK TOP + expa versus XSPC 2x5.25" jsou srovnatelná a vzhledem k tomu, že XSPC řešení je kompaktnější a odpadá umisťování expanzky někam, tak bych zvolil právě to XSPC.
Alphacool Support (1563)|4.5.2011 16:41
Jinak druhý radiátor je zbytečný a co se týká toho bloku na základní desku, tak je to ideální řešení, když se takto přilepí nějaký blok na stávající heatpipe systém - ideální poměr cena/výkon :-) Každopádně to chce ale vyměnit ty pasty, co tam dávají výrobci desek za nějakou kvalitnější.
nimeth (19)|4.5.2011 16:58
No jelikoz uz tu D5 mam a mel jsem ji docela levne tak uz ji asi menit nebudu :notsure az umre...:)

Barevna kapalina by mi urcite nevadila, pokud mi muzete doporucit nejakou kvalitni prisadu UV aktivni, tak by to mohlo byt i pekne a ne jen ucinne(myslim okruh).

No a s tou expou jsem to prave tak myslel, usetreni mista a pro me i zjednoduseni, snad...;), takze jestli stim neni nejaky problem nebo jedno neni vice ucinne, tak si asi necham tu XSPC.

No a s tou deskou musim podekovat Cawedogovi me to nenapadlo a jelikoz nectu manualy(dukladne), tak jsem na to nenarazil, protoze tam to je primo popsane :D je jako tady:
http://shop.aquacomputer.de/product_info.php?products_id=2205

a pastu mam AC MX-2 ta si myslim, ze je hodne slusna a proverena.
KunNy (410)|4.5.2011 17:51
S tou Laing D5 pumpou bych to neviděl tak špatně. Je pravda že kdybys kupoval novou tak je DDC lepší volba, ale rozhodně bych D5 nezatracoval. Její napěťový rozsah je 8 - 24V, takže pokud máš zdroj +24V tak její výkon (průtok a výtlak) přesáhne Lainga DDC. Z běžného ATX toto napětí nedostaneš.
Každopádně přeju hodně štěstí s pumpu z druhé ruky. Já jsem udělal tu stejnou chybu (Laing DDC 18W) s tím že nemá moc najeto a je těsně po skončení záruky, a po 3 měsících se odporoučela elektronika (nejspíš PWM generátor).
nimeth (19)|4.5.2011 18:10
No sam jsem zvedavej jak dlouho ji budu mit...to ukaze cas. No a pokud to bude mesic, tak jsem si nabehl sam co naplat. Akorat pak kdybych koupil DDC-1T, tak budu muset resit tu expu :notsure. No uvidime.

Jeste kdyz uz se nakousnul ten zdroj, tak tady se chci zeptat...po kompletaci okruhu se ma otestovat na tesnost. Zajima me situace kolem toho propojovani 4 a 5 pinu ke spusteni a zatizenim zdroje nebo jak to je? Co na nej mam jeste pripojit? Jinak ja mam Enermax Revolution85+ 850W a pak mam jeste doma nejakej starej ve skrini ani nevim znacku asi 350W, nerad bych nejak prisel o ten Enermax kdybych neco podelal. Tak jestli to nekdo muze trochu popsat nebo odkazat kde si muzu udelat predstavu...
KunNy (410)|4.5.2011 18:44
Takhle, nechci ti kazit radost nebo dělat předčasné závěry, jen jsem napsal co se přihodilo mě - holt jsem měl smůlu. Jinak si myslím, že Laing patří mezi špičku v čerpadlech pro vodní chlazení v počítačích.
Ano, pokud budeš chtít vyzkoušet okruh na těsnost mimo sestavu, tak budeš muset na MAIN ATX konektoru zdroje (24pin) spojit dva piny - signál PS-ON (zelený vodič) a zem (GND, jakýkoliv černý, třeba hned sousední).
nimeth (19)|4.5.2011 19:14
No a na to by stacil ten starej zdroj ne? Mam na nej pripadne jste pripojit neco nebo jen pumpu a testovat?
KunNy (410)|4.5.2011 19:25
Jo myslím že i s tím starším zdrojem to bude OK. Jde o to, ať ten zdroj nespouštíš naprázdno - ať tam je alespoň nějáká zátěž (v tvém případě pumpa, jinak to může být cokoliv - disk, mechanika...).
Ale taky je pravda že čerpadla Laing potřebují při startu docela velký proud, takže nějáký noname zdroj může být risk.
Alphacool Support (1563)|4.5.2011 19:32
No, potřebují cca 1.5 - 2A a to snad dá jakýkoliv zdroj :-)
nimeth (19)|4.5.2011 20:08
OK, tak uvidime...Jak to vidite s tou kapalinou? Jsou nejaci favoriti? Co treba:
http://www.alphacool.cz/produkt/Fluid_XP+_Extreme_UV_Blood_Red_944ml.html?arg1=010605

nebo jen nejake prisady do destilky?
Alphacool Support (1563)|5.5.2011 10:04
Barevné přísady do destilky jsou dost málo trvanlivé - ať už od Primochillu, nebo i od Feseru (i když Feser vydží přeci jen o něco déle, tak rok...). Prostě časem barva "zmizí".
FluidXP je dobrá volba, problém je občas s dostupností některých barevných kombinací. Možná je to ale zbytečně drahé řešení, klidně můžete vzít i například Feser F1 kapalinu, ta je také v pohodě. Samozřejmě se ale musí měnit častěji než FluidXP.
Alphacool Support (1563)|5.5.2011 21:03
Ano, takto je to v pohodě.
nimeth (19)|6.5.2011 19:13
Tak dneska jsem udelal objednavku komponent popsanych nahore. Nakonec jsem jeste objednal panel na regulaci ventilatoru:
http://www.alphacool.cz/produkt/Lamptron_Fan_Controller_Touch_5-25-_-_Black.html?arg1=0118

Tak ted se budu uz jen tesit az to dorazi a kdyz nic nepodelam tak nahodim nejake fotky. Zatim vsem zucastnenym dekuji...:thumb
Alphacool Support (1563)|6.5.2011 19:21
Lamptron regulátory jsou perfektní ale dost špatně dostupné, tak snad se to povede ho dodat co nejdříve ;)
nimeth (19)|6.5.2011 19:27
:cool: no snad jo je u nej psano na ceste 14.5. tak snad by to mohlo vyjit :D jinak vypada moc pekne
Neregistrovaný (0)|24.5.2011 00:18
Jeste bych mel dotaz, koukal jsem, ze u radiatoru je 12 sroubu, tema predpokladam uchytim 3x vetrak. Co by me, ale zajimalo jak(cim) uchytit radiator ke case. Chtel bych aby radiator byl uchycenej ke case a pod nej vetraky tak aby foukaly skrz nej ven z case. Ted si to nejak nedokazu predstavit kdyz to nevidim, ale myslim, ze jsem to nekde videl na fotce a prijde mi to logicke. Tak jestli mi to nekdo dokaze popsat nebo budu muset pockat az komponenty dorazi a uvidim jak vypada ten radiator...
Alphacool Support (1563)|24.5.2011 12:55
Obvykle to uchycujeme pomocí šroubků pro ventilátory, tzn tímto http://www.alphacool.cz/produkt/Sroubky_4ks_Silver.html