reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s PC - moc prosím o radu

atemi7 (20)|5.5.2011 14:34
Dobrý den. Mám takový větší problém s PC. Asi před pár měsíci mi začal blbnout počítač. Hrál jsem hru a najednou se mi přes obrazovku vodorovně objevily černé pásky a obraz začal blikat mezi černou barvou a původní, co byla ve hře. Nic nešlo udělat, jedině restartovat PC. A pak jsem vždy musel na pár hodin být v nouzovém režimu, poté černé pásky zmizely a opět jsem třeba na pár hodin mohl přepnout do normálního režimu a hrát, než to udělalo znova. Teď už ale můžu být jedině v nouzovém režimu, protože když zapnu normální režim (na tomhle PC mám vistu i xp, dělá to v obou) tak se mi počák rozhučí a zůstane černá obrazovka a nic nejde... Když se mi to náhodou podaří spustit, tak zapnu hru, hraju max. 5minut a opět se mi to sekne začne mi to blikat a musím restartovat počítač. A ještě když zapínám počítač tak se mi na chvíli objeví celá černá obrazovka(při načítání) a tam jsou pouze takové velké vykřičníky - po celé obrazovce

Neví někdo pls čím by to mohlo být? Mám podezření na grafárnu, nebo procesor, ale v tomhle směru jsem laik, takže je to vážně jen můj pocit. Teď píšu z nouzového režimu... PC mi sestavoval známý, který se v tom hodně vyzná a je hodně silný. Tento PC mám už 3roky. Dík za rady a prosím o nějaké přesnější rady, nebo tak, protože se v tomhle moc nevyznám. Díky
Salamander (6177)|5.5.2011 14:38
Jo, to vypada na 90% na mrtvou grafiku
johny__g (6387)|5.5.2011 14:39
A co třeba místo toho románu vypsat komponenty, to tě nenapadlo? Jinak dá se říct že to máš rozbitý, to je asi vše. Grafiku zkus jinde můžeš-li, nebo jinou u sebe.
Dál bych zkusil resetovat BIOS, nechat tam jen jeden paměťový modul, odpojit vše nepotřebné (DVD mechaniky, periferie, disky kromě systémového, karty atd.) a spustit.
Co ten tvůj hodně silný známý který se vyzná? Ten se na to nedíval?
atemi7 (20)|5.5.2011 14:49
johny__g: Zámý se na to nedíval, v případě nouze za ním zajdu, ale nechci ho s tím zatím otravovat:D P.S. nevím jak se tam dostalo to hodně silný:D ale snad chápeš :)

Grafárny mám dvě - když zapojím kabel od obrazovky do jedné, tak se mi obraz vůbec nerozjede, a po chvíli opět začne hučet - stejně jako u té druhé s tím rozdílem, že na druhé jede obraz :)
Skusím nějak povymněňovat grafárny mezi dvěma PC a uvidím, co bude.
A teď bych se ještě rád zeptal, jak mám ten BIOS restartovat?
Salamander (6177)|5.5.2011 14:56
na zakladni desce by mel byt jumper oznaceny CLR_CMOS, popripade vytahni baterku, tak na 20 vterin, PC musi byt taky odpojeny od elektriky
johny__g (6387)|5.5.2011 15:38
[quote]A co třeba místo toho románu vypsat komponenty, to tě nenapadlo?[/quote]

Kterou část věty nahoře jsi nepochopil? Jestli chceš nějakou radu, musíme vědět CO je to za počítač. Možná tě to překvapí, ale my fakt netušíme jaký šrot máš doma :rolleyes:

To hučení se mi nelíbí, jsi schopný identifikovat který větrák to dělá? Jestli na grafice, je opravdu asi vadná. Jestli jiný .... těžko říct, může to být cokoli.
atemi7 (20)|5.5.2011 16:17
[quote=johny__g;449899]Kterou část věty nahoře jsi nepochopil? Jestli chceš nějakou radu, musíme vědět CO je to za počítač. Možná tě to překvapí, ale my fakt netušíme jaký šrot máš doma[/quote]

No rád bych to vypsal, ale nevím přesně, kde to mám najít. RAM 8gb, procesor Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU @ 2.4 GHz - to mam 2x nebo 4x. 2xHarddisk - dohromady asi 800Gb... Grafárnu a další věci nevim kde mám zjistit

[quote=johny__g;449899]To hučení se mi nelíbí, jsi schopný identifikovat který větrák to dělá? Jestli na grafice, je opravdu asi vadná. Jestli jiný .... těžko říct, může to být cokoli.[/quote]

S největší pravděpodobností to dělá jedna z grafik...
Salamander (6177)|5.5.2011 16:33
Tak jak to jednoduse zjistit ... pust treba http://www.systemrequirementslab.com/CYRI/intro.aspx na jakoukoliv hru, a pak udelej screenshot vysledku, je tam napsane snad vsecko dulezite.
atemi7 (20)|5.5.2011 16:42
A jak to funguje? :D Dám hru, napíše to "Analyzing computer" a pak se mi to bez výsledku vrátí na stránku, odkud se vybírají hry.

A PC mám v nouzovém režimu, to nevadí?
Salamander (6177)|5.5.2011 17:01
tak si stahni HWInfo, to bude asi lepsi :D http://www.hwinfo.com/files/hw32_373.exe
atemi7 (20)|5.5.2011 17:05
odkaz nefunguje:D Vim, ze zdroj mam 650W...

Měl jsem tyhle problémy, pak se mi podělal kompl, musel sel koupit nový zdroj a novou základovou desku a ty problémy tam zůstaly, takže to není ani zdrojem, ani zákl. deskou... A když to 100% zákl. deskou, tak může to být třeba procesorem? Nebo ne? Protože jestli tu chybu nedělá procesor, tak to asi fakt bude ta grafárna
r34ktor (7477)|5.5.2011 17:11
[quote=atemi7;449924]odkaz nefunguje:D[/quote]
http://www.hwinfo.com/download32.html

Ale nevím, jestli pošlape v nouzovém režimu. :notsure
atemi7 (20)|5.5.2011 17:14
bohužel nefunguje v nouzovém režimu
r34ktor (7477)|5.5.2011 17:17
Tak použij verzi pro DOS. Ale musíš si vyrobit bootovací CD.
johny__g (6387)|5.5.2011 21:12
Co se podívat do faktury, jestli ji máš. Nebo otevřít case a přečíst označení z komponent. Minimálně zdroj a desku by jsi měl poznat. Můžeš sem dát i fotku.
Hučí jedna z grafik? Ty máš zapojených víc karet najednou, crossfire nebo sli?
atemi7 (20)|5.5.2011 21:58
[quote=johny__g;449980]Ty máš zapojených víc karet najednou, crossfire nebo sli?[/quote]

To vůbec nevím co to je :-O

Tu grafárnu mám teda 2x "GeForce 9800GTX 512MB. Zdroj 650W. A hučí vždy jenom jedna grafika - jedna jenom tak light, tak jak normálně a ta druhá silně - hučí když spouštím PC(to hučí obě - to by asi nebylo nic neobvyklého), pak přestanou a pak zase začne jedna hučet když spustím normální režim XP nebo Visty - začne hučet, je černá obrazovka, nejde nic udělat musím restart - pak opět začne hučet i ta druhá(klasicky od začátku:))
Salamander (6177)|5.5.2011 22:03
zkus tu hucici grafiku vytahnout, ale bacha, je potreba ji odsroubovat a odjistit zamek na slotu v desce :)
atemi7 (20)|5.5.2011 22:35
To uz jsem delal mockrat. Kdyz vytahnu jednu grafiku, tak se nic nedeje - je to uplne to same jak kdyby tam byla a kdyz vytahnu druhou, tak (jak jsem psal v prvnim prispevku) tak se obrazovka vubec nerozjede, ale jinak počák pracuje stejně :)

EDIT: samozřejmě mám zapojený kabel od obrazovky do pracující grafiky :)
r34ktor (7477)|5.5.2011 22:41
Když už máš PC rozdělané, udělej foto vnitřku a přečti typ základní desky.
atemi7 (20)|5.5.2011 22:49
PC nemám rozdělaný ale nevadí:) Když udělám fotku, tak tam stejně nic nepřečtu, protože neskutečné místo zabírají 2grafárny a pak takový strašně velký větřák a pak kabely:) V případě nouze se nějak pokusím zjistit co to je za typ, ale vím 100% že ten problém nezpůsobuje deska, protože byla během té doby vymněněna za novou a tenhle problém přetrval
Devouver (304)|5.5.2011 23:34
Podle mě je to mrtvá grafika. V nouzovém režimu ti to jede, protože výkon grafiky je omezen a tudíž zřejmě nefunkční nebo poškozená část karty není aktivní.
Podobný porblém jsem měl s 9800gx2, než nainstaluju ovladače, tak jela, ale jak sem je nainstaloval tak karta při nabíhání OS přestala fungovat, jen hučela a černá obrazovka. V nouzovém režimu jela. Zkus spustit PC jen s jednou grafikou a zkus i druhou. Pokud jedna z ich pojede tak druhá je vadná, pokud nepojede ani jedna jsou vadné obě. Nelze to říct na 100% pokud je nevyzkoušíš jinde nebo si nepůčíš/neseženeš jinou GK. Jinak kabely se dají vést za tím plechem na němž je přišroubovaná deska, proto tam jsou ty otvory. Pak nezabírají tolik místa :)
atemi7 (20)|5.5.2011 23:43
[quote=Devouver;450009] Zkus spustit PC jen s jednou grafikou a zkus i druhou. Pokud jedna z ich pojede tak druhá je vadná, pokud nepojede ani jedna jsou vadné obě. [/quote]

jj přesně. Ta jedna jede v pohodě - počák jede stejně i s tou asi vadnou grafikou i bez ní. Když tam nechám tu "asi vadnou" a tu normální odpojím, tak je obraz černý:) Takže to bude asi tou grafikou

[quote=Devouver;450009]Jinak kabely se dají vést za tím plechem na němž je přišroubovaná deska, proto tam jsou ty otvory. Pak nezabírají tolik místa :)[/quote]

Super poznatek, toho jsem si nikdy nevšiml:)


Jinak, pokud už k tomu nikdo nic nemá, tak bych chtěl všem moc poděkovat... Vlastně bych se teda ještě zaptal na jedno - až budu kupovat novou grafárnu, tak mám koupit stejně silnou jako je ta druhá, nebo klidně můžu koupit i silnější?
johny__g (6387)|6.5.2011 08:00
Prosímtě řekni tomu známýmu ať se na to podívá, než začneš bezhlavě něco kupovat.

Shrneme si to:

Máš dvě grafiky ve SLI (aspoň doufám že tak fungují). Když tam máš obě, jede to jen v nouzovém režimu. Když tam necháš jen jednu, tu co nehučí, instalovanou v primárním PCI-e slotu - nestačí prostě jen jednu vyndat!, tak PC pracuje zcela normálně, hry jedou? Nebo taky jen v nouzovém režimu? Když tam necháš tu co hučí, instalovanou v primárním PCI-e slotu, tak to nenajede vůbec?
Ta základní deska byla měněná ještě v době kdy vše fungovalo, nebo až když se to začalo srát?

Co se týče nové grafárny - je lepší koupit jednu silnější grafiku než mít dvě slabší. Takže bych se zbavil obou karet a koupil jednu novou, která bude výkonnější než dvě 9800GT. Dokud nám ale neřekneš co máš za HW, tak ti moc neporadíme.
atemi7 (20)|6.5.2011 13:02
Když mám zapojené obě:

1.) Kabel od obrazovky mám zapojený v té dobré, tak mi PC jede v nouzovém režimu - v případě, že byl počítač dýl vypnutý(třeba 24hodin) tak jede počítač i v normálním režimu, ale jen na chvíli. Když jsem na netu tak třeba 1-4hodiny, když zapnu hru tak 0-30minut a pak opět chyba - a zas jede jen nouzový režim
2.) Kabel od obrazovky mám zapojený v té špatné - obraz se vůbec nerozjede

Když je zapojena jenom jedna - ta dobrá - tak to dělá úplně to samé jako v bodě 1.)
Když je zepojena jenom jedna - ta špatná - tak to dělá úplně to samé jako v bodě 2.)

Základní deska byla měněna v době, kdy to už nešlo(tzn. problém byl už předtím) a taky se měnil zdroj (v tu samou dobu)

Ohledně toho HW: Nevim co přesně ještě je potřeba, tak grafárny mam 2 - GeForce 9800GTX 512MB, Zdroj 650W, RAM 8Gb, zvukovká karta 25W RMS, Procesor - CPU Intel Core 2 quad Q9300 2,50Ghz, 1x Hadr 500GB a 1x 320GB. Co ještě?:)
robky (3195)|6.5.2011 13:15
Aká je základná doska?
Čo je to za zdroj? Značka?
atemi7 (20)|6.5.2011 13:20
Zdroj Black Power 650W. Základní deska nevím co je zač - nemůžu najít papír, ale za chvíli se chci jít podívat dovnitř počáku tak se to můžu pokusit zjistit, jestli to tam někde najdu:) Jinak je to tak důležité co je to za základní desku, když byla měněna?:)
robky (3195)|6.5.2011 13:33
Zdroj je teda tento Fortron Black Power 650W? ...ten má 1x6-pin a 1x8pin PciEx ....

9800GTX má 2x6pin, pre dve potrebuješ 4x6pin ......ako to máš zapojené?

Základná doska je dosť podstatná ...
atemi7 (20)|6.5.2011 13:37
Jo to bude na 97% ona :)

Grafárny mám zapojené 2x6 a 2x6 - EDIT: Nejsem si jitý, ale mám pocit, že jsem si k tomu musel kupovat nějakou "redukci" aby mi ty dírky pasovaly

Je podstatná ikdyž jsem měl starou desku, pak mi to začalo dělat tyhle problémy, koupil jsem novou desku, ale tenhle problém zůstal? :)
johny__g (6387)|6.5.2011 13:37
Ano, je to důležité. Ta deska se nejmenuje základní jen tak ze srandy, opravdu je to základ počítače. Pokud jsi měnil desku za nějakou jinou, s jiným čipsetem a nepřeinstaloval systém, nediv se že ti to nejede. Napiš co za desku tam bylo předtím i co je tam teď.

Zvulovka 25 W RMS :thumb, to jsi našel napsaný na reprácích, že? Ona teda není vůbec důležitá, takže to neřeš.

Jinak to vypadá že jedna z karet je KO úplně, u druhé je otázka zda už se na odchod chystá nebo ti to blbne kvůli výměně desky.
atemi7 (20)|6.5.2011 13:53
[quote=johny__g;450091]Ano, je to důležité. Ta deska se nejmenuje základní jen tak ze srandy, opravdu je to základ počítače. Pokud jsi měnil desku za nějakou jinou, s jiným čipsetem a nepřeinstaloval systém, nediv se že ti to nejede. Napiš co za desku tam bylo předtím i co je tam teď. [/quote]

To bude asi problém, ve faktuře nikde není napsaný typ zákl. desky a nemůžu najít ani papír od aktuální desky.

[quote=johny__g;450091]Zvulovka 25 W RMS :thumb, to jsi našel napsaný na reprácích, že? Ona teda není vůbec důležitá, takže to neřeš. [/quote]

Ne ve faktuře:D
atemi7 (20)|6.5.2011 14:10
Takže teď mám tuhle desku :

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=42895

Tu co jsem měl předtím Vám asi nepovím:(
robky (3195)|6.5.2011 14:25
Ktorý "silný známy" ti vyberal novú dosku? Pretože ako pozerám, tak pozerám, v cpu support liste nevidím tebou používaný C2Q Q9300 :notsure
atemi7 (20)|6.5.2011 14:47
[quote=robky;450108]Ktorý "silný známy" ti vyberal novú dosku? Pretože ako pozerám, tak pozerám, v cpu support liste nevidím tebou používaný C2Q Q9300 :notsure[/quote]


Známý to kupoval u t s bohemia v Olomouci nebo Zlíně. A mám přesně ten typ co sem psal
johny__g (6387)|6.5.2011 15:07
Tak přesně tenhle typ nepodporuje tvůj CPU. Aspoň oficiálně ne. Řekni tomu známému ať ti to teda zprovozní. Bez urážky, ty jsi co se týče hardwaru panic a já se na tuhle defloraci necítím.

Co je potřeba udělat:

sehnat 100 % funkční grafickou kartu a procesor který deska podporuje a zkusit novou instalaci windows. Samozřejmě předtím bych zálohoval data. Taky by nebylo na škodu zjistit jaký je na desce BIOS a případně nahrát nejnovější, to bych ale také dělal jedině s nějakým podporovaným CPU. Ne s tím tvým.
Pokud se instalace povede, bylo to grafikou. Pokud ne, čert ví. Pak zbývá jen měnit komponenty jednu po druhé. Kandidátem jsou také paměti.
atemi7 (20)|6.5.2011 15:14
A může mi někdo vysvětlit jaktože teda před tím než se měnila deska byl tenhle problém taky?
atemi7 (20)|6.5.2011 15:55
Lidi... Omlouvám se ... vážně:( Jsem blb já vím, ale díval jsem se na špatný papír. Nemám CPU q9800 (nebo jak to bylo) ale mám Q6600... To už na té stránce je... Vážne, se omlouvám.. Znamená to tedy, že CPU mám nechat a pouze novou grafiku?
johny__g (6387)|6.5.2011 16:03
V tom případě je to v pořádku, procesor nech a jen si sežeň novou grafiku na zkoušku. Ten reinstall systému ale asi nutný bude. Jedině v případě že by jsi předtím měl identickou základní desku, tak by nutný nebyl. To ale nevíme. Tu starou desku náhodou někde nemáš?
atemi7 (20)|6.5.2011 16:06
Ona se pokazila - zdroj spálil sebe i desku, takže je nefunkční a nemám ji. Nevadí. Poptám se, snad mi někdo půjčí grafiku a vyzkouším, jak to bude fungovat. Reinstal nevadí, stejně jsem to už pár týdnů plánoval, aspoň to konečně budu moct udělat...

Tak jestli je to vše, tak bych chtěl MOC moc poděkovat:) :)
Salamander (6177)|6.5.2011 18:04
[quote=atemi7;450127]Ona se pokazila - zdroj spálil sebe i desku, takže je nefunkční a nemám ji. Nevadí. Poptám se, snad mi někdo půjčí grafiku a vyzkouším, jak to bude fungovat. Reinstal nevadí, stejně jsem to už pár týdnů plánoval, aspoň to konečně budu moct udělat...

Tak jestli je to vše, tak bych chtěl MOC moc poděkovat:) :)[/quote]

A grafiky asi nespalil, co?
atemi7 (20)|6.5.2011 23:11
[quote=Salamander;450142]A grafiky asi nespalil, co?[/quote]

Ne, počák se dával do opravny a tam zjistili že se zdroj spálil a s ním spálil i desku... Nic jiného ale poškozeno nebylo, ani grafárny