reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

[RECENZE ROUTRU] ASUS WL-330NG

froxic (11)|9.5.2011 17:53
Pár slov úvodem

Před týdnem jsem viděl u kamaráda kapesní router. Koupil si ho z důvodu, že je hodně na obchodních cestách a i během jízdy autem vyžaduje internetové připojení, či na hotelu vytvořit jednoduchou síť. Celkem mě udivilo, když mi řekl, že router používá i doma. Myslel jsem si totiž, že kapesní router se nemůže tomu klasickému rovnat.
Router jsem si tedy půjčil a snažil jsem se ho otestovat v běžném domácím provozu. Musím předem naznačit, že jsem tuto malou krabičku podcenil.




Představení ASUS WL-330N3G



Kdo by řekl, že takto malé zařízení toho asi moc umět nebude, by byl na velkém omylu! Jedná se totiž o cestovní router "6v1" s funkcemi: router, přístupový bod, opakovač (repeater), ethernetový adaptér, aktivní bod (hotspot) a 3G sdílení. Takovou nabídku funkcí by mohl závidět leckterý klasický wifi router.
Pro komunikaci po ethernetu slouží RJ45 port (10/100 BaseT). Dále zde najdeme microUSB port pro napájení a USB pro 3G modem nebo tiskárnu. Bezdrátová část standardu N dosahuje maximální rychlosti 150Mbit/s. Integrovaná anténa má zisk 2.6 dBi.
Na vrchní straně se nacházejí 4 signalizační LED diody a tlačítko WPS pro jednoduché zabezpečení wifi sítě (Utilita na CD). Diody zobrazují aktivitu 3G, ethernetu, wifi a signalizaci napájení.


Podrobné specifikace


Co si přinesete domů

V balení najdeme kromě routeru napájecí kabely, manuál a instalační CD. Napájet můžeme skrze přiložený autoadaptér, klasický adaptér, a nebo dvojitou USB redukci. Protože se jedná o cestovní router, tak se ASUS činil a přibalil elegantní semišové pouzdro.




Popis režimů

Při prvotním spuštění routeru a připojení se na něj (přes wifi nebo ethernet) se zobrazí úvodní obrazovka s výběrem režimu. Pro lepší pochopení funkce jsem si dovolil vyfotit balení, kde je přehledné schéma funkcí.



Vyzkoušel jsem všechny režimy kromě sdílení 3G konektivity a musím uznat, že s routerem nebyly problémy. Jednou se mi sice stalo, že jsem se na router nemohl připojit, protože jsem si změnil IP a zapomněl ji. Přišla potom vhod utilita Discovery, která mi IP řekla a mohl jsem pokračovat v administraci. Co se týče možností nastavení, může se tento cestovní router směle rovnat své "větší" konkurenci. Nenašel jsem žádnou běžně používanou funkci či nastavení, které by neuměl.

Router a Přístupový bod
První jmenovaný použijeme, pokud chceme šířit signál dále od DSL/kabelového modemu. Umožňuje podrobné nastavení WAN,LAN, routování. Mód Přístupového bodu použijeme, pokud máme ethernetový router bez wifi. Zde už není podrobné nastavení, protože vše nastavuje ethernetový router. V obou případech je do RJ45 portu přivedeno internetové připojení z DSL/kabelového modemu nebo ethernetového routeru.

Repeater (Opakovač)
Slouží k prodloužení dosahu signálu. V domě mi signál sice projde z 1.patra přes strop do 2.patra. Problém je ten, že signál v 2.patře je velmi slabý a jenom v jednom pokoji. Umístil jsem tedy do místa ucházejícího signálu repeater a hned bylo celé 2. patro pokryté. RJ45 port se dá také použít pro konektivitu.

Ethernetový adaptér
Modelovou situaci bych viděl, že chceme propojit multimediální centrum či herní konzoli u TV a nechceme tahat nevzhledné kabely. K tomuto potřebujeme ještě další wifi zařízení.

Aktivní bod (hotspot)
V hotelech povětšinou dostaneme přístupové údaje (častokrát placený přístup), ale můžeme se připojit pouze s 1 zařízením. Aktivní bod vytvoří další síť pro další zařízení a umožní komunikaci do internetu.

3G sdílení
Nevyzkoušel jsem. Nicméně je to v podstatě stejné jako režim router s tím, že o konektivitu se stará 3G modem zastrčený v USB portu. Napájení je řešeno z autonabíječky, a tak není problém pracovat i na cestách. Pěkná věcička, mít tak svého řidiče, asi neváhám.


Grafické rozhraní

Administrace skrze grafické rozhraní je příjemná, názorná a hlavně jednoduchá. Při prvním spuštění najede obrazovka pro výběr režimů.



Po zvolení některého z nich se už zobrazí klasické rozvržení okna. Na levé straně jsou na výběr režimy včetně pokročilého nastavení, uprostřed se nachází popis režimu včetně modelového schématu a na straně pravé je základní nastavení wifi, případně ethernetu. Podle aktuálního režimu se mění možnosti pokročilého nastavení.



Základní obrazovky všech režimů

Dále bych vám chtěl ukázat obrazovky pokročilého nastavení v režimu Aktivní bod (hotspot). Možnosti režimů jsem již nakousl v předchozí kapitole, a tak si myslím, že ostatní nastavení režimů si zcela jistě dokážete přestavit.




Nastavení bezdrátové komunikace


Nastavení místní sítě (LAN)



Nastavení "internetového připojení" (WAN)



Nastavení firewalu


Správa



Systémový log


Pomocné utility

Device Discovery slouží ke zjištění IP adresy routeru. Nemusíte si tedy nastavení pamatovat a utilita vám i doporučí TPI/IP konfiguraci, pokud nevyhovuje.



Dalším pomocným programem je WPS Wizard. Pomocí něj zcela jednoduše zabezpečíte bezdrátovou síť. Pokud stisknete tlačítko WPS na routeru, tak se vygeneruje heslo. Připojíte notebook k routeru ethernetovým kabelem a spustíte aplikaci WPS Wizard . Pokud jste postupovali správně, tak se vám zobrazí nastavení pro bezdrátovou síť včetně hesla. Toto se dá využít i v případě, že máte už nastavené nějaké heslo, ale zapomněli jste ho.

froxic (11)|9.5.2011 17:54
Testovací metodika

Iperf

Syntetický benchmark Iperf je vynikající pro testovaní propustnosti sítě bez vlivů operačního systémů a dalších faktorů. Testovací metodiku jsem zvolil stejnou jako současně používají na EHW.



S Na stolním PC běží server, na notebooku klientská část s následujícími parametry:
1V (-w 64K -l 24K -t30 -P 1)
5V (-w 64K -l 24K -t30 -P 5)
1V D (-w 64K -l 24K -t30 -d -P 1)
5V D (-w 64K -l 24K -t30 -d -P 5)

V ... vlákno, číslo pře V udává počet vláken
D ... duplexní režim, tj. současně download a upload


Vyšší číslo znamená lepší propustnost. Použité jednotky jsou Mbit/s. Přenosy zohledňuji vůči serveru. Download je tedy myšlen jako přenos dat z notebooku (klient) směrem na PC (server). Upload si analogicky domyslíte jako přenos z PC na notebook.

Původně jsem zamýšlel testovat pomocí sdílení souboru ve Windows. Provedení testů bylo časově náročné a výsledky nebyly konzistentní. Grafy s prvních 2 lokací tedy berte spíše pro zajímavost


Notebook: Dell Studio 1555
- WiFi 802.11ABGN 2.4GHz - Dell 1510 (Broadcom BCM432b)
- 1x1000MB LAN

Stolní PC:
- 2x1000MB LAN

Stanoviště:
- Přímá viditelnost (3m)
- Přes zdi, 2 stěny, ve vzdušné čáře lednička, futra
- Velmi špatné podmínky - 2.patro, železobetonový strop

Testy

Přímá viditelnost



signál: 92% (vynikající)
SNR: 51dB





Přes zdi



signál: 67% (velmi dobrý)
SNR: 26dB





Velmi špatné podmínky



signál: 14% (velmi špatný)
SNR: 9dB






Závěrem

Toto malé zařízení mě mile překvapilo jak funkcemi, tak kvalitou signálu a rychlostí na "kratší až střední" vzdálenosti. Pokud bych měl hodnotit běžné používání internetu (10/1MB) a kvalitu signálu, tak na všech stanovištích si vedly routery podobně a nebyl s nimi problém. U větších přenosu po místní sítí se s přibývající vzdáleností čím dál více ukazovala výhoda TL-Linku WR941N a jeho tří 5dBi antén. Toto zařízení ovšem vzniklo pro úplně jiný účel a srovnávat ho s klasickým routerem by nebylo férové.

ASUS WL-330N3G můžu určitě doporučit těm, co hledají kapesní router a to nejen na cesty.

Odkaz na stránky výrobce
btip (2)|3.2.2015 17:40
Nevíte někdo, jak tento Router rozchodit na Win 8.1 ? Díky
kevin00 (10238)|3.2.2015 19:49
Zkus instalovat utilitu pro Win7 s nastavenou zpětnou kompatibilitou pro tento operační systém.
btip (2)|3.2.2015 20:39
[QUOTE=kevin00;567953]







Zkus instalovat utilitu pro Win7 s nastavenou zpětnou kompatibilitou pro tento operační systém.[/QUOTE]

Díky, pomohlo mi to !!