reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

na jaké medium vypálit zálohu dat?

hw3_on (23)|10.5.2011 22:45
Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu čistě z hw hlediska. Jde o to, na jaké médium mám vypálit zálohu dat. Jedná se o foky a videa. Původně jsem to chtěl vypálit na DVD ( praktické ). Jenže potom jsem začal zjišťovat a zjistil, že to není asi úplně to správné z hlediska spolehlivosti. Dle mých dosavadních zjištění se mě zdá nejvhodnější CD-RW... Tak bych se chtěl zeptat na názory zde na foru. Díky.
r34ktor (7477)|10.5.2011 22:49
Z hlediska spolehlivosti jsou na tom teoreticky nejlépe CD-R ze zlatou vrstvou. Ovšem hůře se shání a cenu nemají zrovna lidovou.
Georginek (2957)|11.5.2011 00:03
Mno, ja bych to zrovna nejak neresil. Zalezi kolik toho je v GB a pak bych se rozhodnul. DVD pripadne BR medium DL by nebylo na skodu a mel bys vsechno na jednom......
Z hlediska spolehlivosti je to tak nejak "jedno" protoze drive, nez propadne trvanlivosti DVD medium ci BR medium, budou vsichni pouzivat naprosto jinou "uloznou kapacitu" a za tu dobu to stejne ulozis z toho DVD ci BR nekam jinam......
xmarek (1676)|11.5.2011 07:31
Celkem zapeklitá otázka. Řešení by bylo možná médium co tady uvedl r34ktor. A nebo se poohlédnout po něčem takovém: http://technet.idnes.cz/cesi-jako-jedini-na-svete-vyrabi-dvd-disky-ktere-vas-dvakrat-preziji-11j-/tec_reportaze.asp?c=A110502_120308_tec_reportaze_nyv

Jinak je v podstatě jedno jaké médium použijete (pokud pominu značky co se nabízejí v akci v Makru, Tescu apod.). Moje zkušenost je taková, že už mi odešly i média na které jsem v minulosti dost sázel. :cry Každopádně z hlediska trvanlivosti je jedno jestli použijete DVD nebo CD. Velikost pitu je v tomto případě informace vzcelku zavádějící. ;) Prostě žijeme v digitální době a po nás potopa (myšleno co se informací týče). Na toto téma jsem viděl před několika lety zajímavý dokument.
NHKG (1136)|11.5.2011 07:48
Podle mě je na zálohu ideální externí disk a pravidelně zálohu na něm doplňovat a při tom kontrolovat, že disk ještě funguje. U záloh na optická média se mi stávalo, že jsem je hodil do šuplíku, roky jsem je nekontroloval a pak když byly potřeba jsem zjistil, že jsou už nefunkční. U disku když umře, tak na to přijdu relativně brzy a můžu rychle koupit nový a udělat znova zálohu.
Cena za 1GB už u disků není proti optickým médiím tak špatná jako kdysi a konfort práce s nimi je nesrovnatelně lepší. Akorát je třeba si dát bacha při zálohování, už se mi jednou povedlo omylem zálohou přepsat aktuálnější data ...
xmarek (1676)|11.5.2011 08:06
[quote=NHKG;450918]Podle mě je na zálohu ideální externí disk a pravidelně zálohu na něm doplňovat a při tom kontrolovat, že disk ještě funguje. U záloh na optická média se mi stávalo, že jsem je hodil do šuplíku, roky jsem je nekontroloval a pak když byly potřeba jsem zjistil, že jsou už nefunkční. U disku když umře, tak na to přijdu relativně brzy a můžu rychle koupit nový a udělat znova zálohu.[/quote]Ano i ne. Na jedné straně máte pravdu, že na to příjdete relativně dřív, ale už jsem taky ve svém okolí (i ve firmě) zažil situaci kdy umřel disk a jeho záloha byla velmi (ne-li nemožná) problematická. Dalším problémem mohou být viry (a nebo "dobrácký" hacker). Ty Vám v tom nejhořším případě něco přemáznou a to se řeší pak velmi těžko. A to ani nehovořím o tom, že si omylem něco dotyčný smaže a přepíše sám. Na zálohu fotek bych osobně disk moc nedoporučoval. :notsure
NHKG (1136)|11.5.2011 08:20
Ideální je mít data na 3 místech: v PC, na externím disku a i na nějakém optickém médiu. Dřív jsem to tak i míval, ale optická média jsem kvůli lenosti přestal používat. Domácí fotky a další data pro mě nejsou až zas tak důležité a v případě nějakých velkých problémů bych jich většinu mohl získat z mejlu, od rodiny a známých, protože většina těchto dat není jenom na mém PC a mých zálohách.
j.albi (476)|11.5.2011 09:28
Pro běžné zálohování by mohla postačit nějaká online zálohovací služba jako je třeba Windows Live Mesh. U pomalých strojů jako netbooky to může dělat problém. Někdy se dělá záloha na jiný síťový disk příkazem xcopy po startu počítače (Je to přírůstková záloha). Pokud budete zálohovat na vypalovací média tak DVD "DataTresorDisc" což je poměrně drahé a těžko se to shání. Dále se dost zálohuje na DVD-RAM. Jak je psáno výše, důležitá data by měla být na 3 místech, která nejsou umístěna v jedné místnosti, popřípadě budově.
odb (505)|11.5.2011 20:06
tazka odpoved.

Pred casom sme vo firme riesili zalohovacie medium, ktore ale musi zvladnut uchovavat data minimalne 11 rokov (10+aktualny rok - vyzaduje zakon).

Nenasli sme nikoho, kto by vedel toto garantovat. Jedine co vyhovovalo, tak to boli opticke media ale tam iba pri dodrzani urcitych podmienok (skladovanie, teploty sposob napalovania dat...). S beznych medii to boli media Verbatim AZO, kde Verbatim poskytoval aj dokument s trvanlivostou a podmienkami, za ktorych tie data takto dlho vydrzia.
Hardisky, usb kluce, pametove karty a ine podobne zaznamove media mali maximalnu dobu uchovania udajov 10 rokov (a to len urcite typy a tiez len za urcitych podmienok).
zsdx (2098)|11.5.2011 21:53
[quote=odb;451057]Pred casom sme vo firme riesili zalohovacie medium, ktore ale musi zvladnut uchovavat data minimalne 11 rokov (10+aktualny rok - vyzaduje zakon). [/quote]

Magneticke pasky (DAT, DLT/LTO) jsou prilis drahe?
hw3_on (23)|11.5.2011 23:40
mno.... pc záloha mám, externí HDD záloha mám ... a tohle je ta 3. záloha co mě schází ( která právě nebude fyzicky doma )

ad externí HDD.... je pravda, že je to naprostý komfort, ale stačí, aby spadnul ze stolu a je po datech... navíc jsem ještě nezjistil ( neměl čas googlit,jak poznám, že odchází ... )a dále...si dokážu představit, že si tu zálohu opravdu přemáznu nepozorným nastavením mého zálohovacího programu .... a je vymalováno = proto si myslím, že to vypálení má opravdu smysl

ad viry na extHDD: používám GNU/Linux... takže tohle nehrozí, dále FS ext4... takže ani fragmentace a poškození záloh při provádění defragmentace není to co by mě trápilo

ad zálohy na netu... firem spousta, pohodlné i dost GB free.... ale představa osobních dat někde na serveru někoho je pro mě těžko akceptovatelná. Možná je to paranoia, ale prostě ne.

ten odkaz na technetu vypadá zajímavě....

jestli je jedno CDxDVD... tak potom je samozřejmě praktičtější pře velkém objemu dat DVD...
r34ktor (7477)|12.5.2011 00:17
[quote=hw3_on;451107]jestli je jedno CDxDVD... tak potom je samozřejmě praktičtější pře velkém objemu dat DVD...[/quote]
Není. Proto jsem schválně vypíchl CD-R.

Problémem DVD je jejich konstrukce - jsou lepena ze dvou kusů, což je slabina. Pokud není provedení 100%, může dovnitř navzlínat vlhkost a poškodit záznamovou vrstvu.
xmarek (1676)|12.5.2011 10:44
[quote=r34ktor;451111]Problémem DVD je jejich konstrukce - jsou lepena ze dvou kusů, což je slabina. Pokud není provedení 100%, může dovnitř navzlínat vlhkost a poškodit záznamovou vrstvu.[/quote]S podobným problémem jsem se setkal i u klasických CD. Záznavová vrstva začala po okrajích jako by rezavět. Navíc u klasických CD je záznamová vrstva pouze kryta nástřikem a pokud dojde k poškození strany s potiskem, tak je taky vymalováno.
czhunter (775)|12.5.2011 10:55
[quote=hw3_on;451107]ad zálohy na netu... firem spousta, pohodlné i dost GB free.... ale představa osobních dat někde na serveru někoho je pro mě těžko akceptovatelná. Možná je to paranoia, ale prostě ne.[/quote]Tak to jsou jen osobní data? Tak klidně můžeš dát na net, to je přesně ten typ dat, který nikoho nezajímá a nemá žádnou obchodní hodnotu.
hw3_on (23)|12.5.2011 16:04
vše jsou to zajímavé informace ( zkušenosti, názory, odkazy....)

Vyplývá z toho, že základem je opravdu kvalitní medium. Jenže! Např. jak je uvedeno v odkazovaném velice pěkném článku... Verbatim... top level mezi výrobci... komerční tlak na cenu... a šup už pro ně vyrábí někdo made in "někde v asijském pralese" ( je to jako se vším dnes ). Je pravda, že tam je "nalepená" ta značka, takže lze předpokládat, že si to firma hlídá, resp. se snaží si to hlídat! Další fakt je ten, že se na část takto "v pralese" vyrobených medií "nalepí" Verbatim, na druhou EMTEC, na třetí SONY... heh! A člověk se potom rozhoduje a myslí si, že si vybírá.

co se týká DVD versus CD... když pročítám výše, tak uvažuji takto:

řekněme opravdu kvalitně vyrobené médium... dvd se lepí ze dvou vrstev, CD je "monolit" tzn. u dvd je opravdu větší pravděpodobnost, že tam mikroskopicky bude vzlínat vhlkost, prach ( časem, ale asi fakt bude ) = tak tedy CD se zlatem. Mno na druhou stranu je tu obdobná negativní zkušenost i s CD. Nezbývá mi, než prostě koupit a doufat, že budu mít štěstí + technologií péčí o zálohy eliminovat případné selhávání optických disků.
devil 666 (33)|12.5.2011 17:19
A co vyzkoušet něco takového? Kodak 50 Metalized Archive Sleeves for CD/DVD: Amazon.co.uk: Electronics Taky by nebylo od věci se poohlédnout po: DVD-R Kodak GOLD pokud se ještě dají sehnad.
odb (505)|15.5.2011 20:06
[quote=zsdx;451089]Magneticke pasky (DAT, DLT/LTO) jsou prilis drahe?[/quote]

Tu sa ale jednalo o zalohovanie udajov z registracnych pokladnic naco su pasky ako zalohovacie medium nevhodne.
vivid.sk (132)|15.5.2011 20:26
Ziadne opticke (asi len DVD-RAM, ale tie su drahe).

Najlepsie HDD, samozrejme, cim viac kopii na dalsich HDD, tym lepsie. Pri datach, ktore su rodinneho charakteru su optimalne kopie na 3 diskoch (umiestnenych na roznych miestach - napr. doma + u rodicov a podobne).

Ceny HDD klesli v poslednych rokoch na take urovne, ze opticke disky uz nie je vobec dovod pouzivat. Hlavne pri velkych kapacitach HDD.

Pasky (i ked je trvacnost garantovana najdlhsie) nie su na domace pouzitie zrovna idealne (komplikovany pristup, nutnost dalsieho HW, atd)
john (877)|15.5.2011 22:00
jj, na zalohy z optiky asi jen DVD-RAM, az tak drahe uz nejsou...
hw3_on (23)|15.5.2011 22:58
ještě dotaz... když máte zkušenosti se selháním CD/DVD... jak to vypadá v reále? To nejsou čitelná potom vůbec žádná data? Nebo se to týká třeba jen nějaké části dat ( fotek ) a ostatní lze přečíst a překopírovat? Nemyslím tím, že nechám cd někde zmrznout, nebo na pláži, ale myslím ono "mikroskopické poškození disku časem".
xmarek (1676)|16.5.2011 07:20
U klasických CD to bylo různé. Někdy nešla přečíst určité data, někdy nebyl čitelný vůbec. U DVD jsem zažil bohužel pouze tu horší a to, že data nešla přečist vůbec. Prostě se disk odmítal v jakékoliv mechanice načíst. Prostě se tvářil jak vadný disk. Ono v podstatě stačí, že odejde zaváděcí část a máte zaděláno. Existují sice programy, které se tváří, že přečtou cokoliv, ale i tak se mi nikdy nepodařilo data vydolovat zpět. :cry