reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Podivné vypalovaní mechaniky v notebooku

Dave666 (22)|15.5.2011 19:55
Zdravím. Mám takový zvláštní problém s mechanikou v notebooku Asus K50AB-SX031, konkrétně jde o Slimtype DVD A DS8A3S HA24. Před delší dobou začala z ničeho nic špatně vypalovat DVD. CD-R/RW vypaluje v pohodě, stejně tak v pohodě čte i DVD-R/RW. Na DVD-RW se mi většinou podaří vypálit soubory v pořádku, problém je ale u DVD-R/+R. Buď dojde k chybnému vypálení a tím pádem se pak nepodaří většinou disk přečíst nebo vypalovací programy provádí vypalovaní, pak zahlásí úspěch, jenže už při prvním pohledu je vidět, že DVD je nepoužité, po vložení kamkoli se hlásí jako prázdné. Zkoušel jsem různé SW, které pálily tytéž DVD-Video soubory na dva typy DVD s následujícím výsledkem:

Gigamaster DVD+R:
Nero 8 - nahlásí chybu hned na začátku, při vypalování image však vypálí, ale chybně
Nero 10 - vypaluje cca 18 minut, zahlásí úspěch, ale DVD nepoužité
Alcohol 120% - stejný případ jako u Nera 10
Ashampoo Burning Studio 6 - nepřijme DVD
Windows 7 - netestováno

Verbatim DVD-R:
Nero 8 - vypaluje cca 18 minut, zahlásí úspěch, DVD je však špatně vypálené
Nero 10 - vypaluje cca 18 minut, zahlásí úspěch, ale DVD nepoužité
Alcohol 120% - opět stejné jako u Nera 10
Ashampoo Burning Studio 6 - tentýž příběh jako u Nera 10
Windows 7 - vypaluje cca 10 minut, DVD v pořádku vypálené

V příloze zasílám náhled stopy, kterou vypalovačka vytvořila na Sony DVD-R (pomocí Nera 8) v době, kdy se tato vada projevila poprvé (už tomu bude skoro rok). Od té doby jsem mechaniku krom občasného vypalování DVD-RW používal pouze na čtení, které je v pořádku. Druhá příloha je stopa vytvořená dnes (také Nerem 8) na Gigamaster DVD+R. Děkuji předem za jakoukoli radu, která by mohla pomoci k odhalení závady - důležité je pro mě především to, zda se jedná o HW nebo SW chybu.
sony.jpg gigamaster.jpg
Zoidik (1405)|16.5.2011 07:23
Zkoušel jsi nainstalovat nový firmware?
xmarek (1676)|16.5.2011 07:34
Doporučuji zkusit laser vyčistit. Čím čistit to Vám asi neporadím. Sám používám technický líh a vatovou tyčinku, ale zda je tento proces správný to Vám neřeknu. :notsure
Každopádně jak tady bylo uvedeno, nový firmware, vyzkoušet zda se takto nechová jen u určitých typů médií (s tím jsem se taky setkal) a pak reklamace nebo sehnat novou. :(
StD (1963)|16.5.2011 08:39
[quote=xmarek;451610]Doporučuji zkusit laser vyčistit. Čím čistit to Vám asi neporadím. Sám používám technický líh a vatovou tyčinku, ale zda je tento proces správný to Vám neřeknu. :notsure
Každopádně jak tady bylo uvedeno, nový firmware, vyzkoušet zda se takto nechová jen u určitých typů médií (s tím jsem se taky setkal) a pak reklamace nebo sehnat novou. :([/quote]

K tomu jen dodám, že stačí pravidelně používat čisticí CD (suchá cesta, se štětečky...) a k těm používaným mediím - Gigamaster proslul tím, že se z něho "data odpařují" a je díky tomu autodestrukční (sebezničující) ;):p Jelikož je díky tomu nikdo nekupoval, ležely dlouho na skladě a proto dnes prodávané kusy jsou nepoužitelné už při prodeji = i jen za 1 korunu za kus by proto byly drahé... NEBRAT! :devil
Zoidik (1405)|16.5.2011 08:56
[quote=StD;451613]stačí pravidelně používat čisticí CD[/quote]

K tomuto doplním pouze jedno. Když jsem měl hifi věž na reklamaci, tak mě technik odrazoval od používání těchto CDček. Důvod mi přišel celkem logický. Čočka je jemně uložená a nárazama těho štětečku se může pohnout ze své nulové pozice. Nicméně na druhou stranu mi toto CD již několikrát u auta pomohlo. Pokud by to ale bylo možné, přikláněl bych se k té vatě a lihu.
StD (1963)|16.5.2011 09:50
[quote=Zoidik;451614]K tomuto doplním pouze jedno. Když jsem měl hifi věž na reklamaci, tak mě technik odrazoval od používání těchto CDček. Důvod mi přišel celkem logický. Čočka je jemně uložená a nárazama těho štětečku se může pohnout ze své nulové pozice. Nicméně na druhou stranu mi toto CD již několikrát u auta pomohlo. Pokud by to ale bylo možné, přikláněl bych se k té vatě a lihu.[/quote]
Viděl jsi to CD?? Já mám cosi od fy ALLSOP (Laser Lens Cleaner) a ty tři sady štětečků po obvodě jsou tak jemné, že je skoro není vidět. A tam, kde mechanika musí za ty 2 roky své max. životnosti odvést pořádný kus práce a ještě se u toho silně kouří - 1x měsíčně přehrát těch 27 vteřin hudby nezaškodí.
Zoidik (1405)|16.5.2011 09:58
[quote=StD;451617]Viděl jsi to CD?? Já mám cosi od fy ALLSOP (Laser Lens Cleaner) a ty tři sady štětečků po obvodě jsou tak jemné, že je skoro není vidět. A tam, kde mechanika musí za ty 2 roky své max. životnosti odvést pořádný kus práce a ještě se u toho silně kouří - 1x měsíčně přehrát těch 27 vteřin hudby nezaškodí.[/quote]

Čistí cí CD doma mam, takže viděl :) Doma mam něco takovéhoto . Ale jaký čistící CD používáš ty, tak to nevím. Mohl bys dát nějakou ukázku
StD (1963)|16.5.2011 11:29
Tak jsem si to pamatoval blbě, je vidět, že na to zdola nekoukám - těch štětečků je tam 8. Já mám tohle - viz příloha (ten škrábanec je tam vpravo právě z autoradia, které mi takto poškozovalo disky, tak letělo do kontejneru... Jinak mám pěkný bordel na scanneru, srry).
multimedia_laser_lens_cleaner_05600.jpg Multimedia_Laser_Lens_Cleaning_CD.jpg
Dave666 (22)|16.5.2011 16:20
Děkuji za rady. Laser jsem čistil 3x metodou líh+tyčinka (z vlastní zkušenosti osvědčená metoda) ještě před psaním této zprávy, přeci jen ta prašnost u notebooků je větší, takže jsem doufal, že to bude tím a ono zřejmě ne. Tak jsem přehrál firmware a zkusil jsem použít Gigamaster (tyhle normálně nepoužívám, mám jich tu pár, tak jsem je použil jen jako testovací) a vypalování neproběhlo - viz příloha. Avšak pak jsem obětoval Verbatim a ejhle - vypalovaní proběhlo naprosto v pořádku. Snad se vypalovačka vzpamatovala, přeci jen ty chyby dělala i na Sony, na které dřívě pálila v pořádku. Potřeboval jsem to vyřešit, protože notebooku končí na konci července záruka a nechtělo se mi ho posílat do servisu jen kvůli nějaké banalitě - nejen, že absence by mi přidělala zbytečnou práci okolo, ale také člověk nikdy neví, co se po cestě a v servisu ještě stane. Tak jí dám ještě šanci, při nejhorším půjde do servisu v tom červenci. Všem zúčastněným děkuji.
chyba.jpg
StD (1963)|16.5.2011 16:50
Ty Gigašmejdy použij na plašení ptactva - na nic jiného se nehodí, maximálně si jimi můžeš rozhodit právě ten laser vypalovačky... :devil
Dave666 (22)|16.5.2011 17:28
[quote=StD;451679]Ty Gigašmejdy použij na plašení ptactva - na nic jiného se nehodí, maximálně si jimi můžeš rozhodit právě ten laser vypalovačky... :devil[/quote]

Vypalovačka ve stolním PC si s nimi poradila bez problémů, tak jsem je použil i tady - ale opět říkám, pouze na test.
StD (1963)|16.5.2011 17:38
[quote=Dave666;451690]Vypalovačka ve stolním PC si s nimi poradila bez problémů, tak jsem je použil i tady - ale opět říkám, pouze na test.[/quote]
No za mnou loni na podzim přišel jeden důchodce celý nadšený, jak "lacino" nakoupil DVD po pětikoruně (Gigašmejdy) a chtěl vypálit jeden svůj film - ze 6 mých vypalovaček v provozu různých značek a typů je vůbec nenačetly (neidentifikovaly ADIP) všechny a potvrdily mi mé mínění...
john (877)|16.5.2011 21:27
[quote=xmarek;451610]... používám technický líh ...[/quote]
lze pouzit, ale zanechava na povrchu jemny film z prisad na nepitelnost..., tj. kdyz lih, tak potravinarsky 90% +... / bezne nesehnatelne zbozi a lekarsky ma jen cca 80% /
asi nejlepsi je pouzit izopropyl...