reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Low-power router/NAS

Tosuja (107)|23.5.2011 14:54
Ahoj,
chci si postavit vlastni router/NAS. Bude tam 1 disk, predpokladam nejaky 3.5" 1TB 5400ot/min.

Jenomze to chci pouzivat i jako router, takze potrebuju, aby to melo 2 LAN porty a wifi. Nepredpokladam prilis, ze by neco takoveho existovalo, takze pro to hledam vhodne komponenty. Pozadavky:

Procesor prakticky nepotrebujici chlazeni - tedy s TDP<5W - tzn. treba Atom Z6xx, neco z AMD G-Series
2x 1Gbit ethernet porty (prip. 1x Gbit + PCI(-E) slot pro druhou sitovku)
1x wifi nebo MiniPCI(-E) konektor pro pripojeni Wifi karty
1x SATA port
MiniITX format
DC napajeni - zadne ATX

Vite o necem?
zsdx (2098)|24.5.2011 21:00
Asi ti jde nejen o nizkou spotrebu, ale i o rychlost pristupu k datum, ze? Stacila by ti kombinace WiFi routeru + USB disku?
Tosuja (107)|24.5.2011 22:47
Na tom routeru musi bezet dalsi software - napr. SMTP server + IMAP, takze to musi byt vlastne klasicke PC - jenom samozrejme nepotrebuju vystup na grafiku a vstupy pro klavesnici/mys, ale zase je misto toho treba RS232 konektor na pripojeni seriove konzole (to neni zas tak nutne).

Vetsina MiniITX desek ma zbytecne vykonne procesory a ATX napajeni. Asi mi nezbude, nez si jeste chvili pockat a vydrzet se starym a pomalym ALIXem..
zsdx (2098)|25.5.2011 10:57
[quote=Tosuja;452986]Na tom routeru musi bezet dalsi software - napr. SMTP server + IMAP, takze to musi byt vlastne klasicke PC - jenom samozrejme nepotrebuju vystup na grafiku a vstupy pro klavesnici/mys, ale zase je misto toho treba RS232 konektor na pripojeni seriove konzole (to neni zas tak nutne).

Vetsina MiniITX desek ma zbytecne vykonne procesory a ATX napajeni. Asi mi nezbude, nez si jeste chvili pockat a vydrzet se starym a pomalym ALIXem..[/quote]

Tak me napada starsi notes s rozbitym displejem nebo nejake prumyslove PC, ale oboje ma vetsinou jen 2,5" disk :(
|Mio| (1333)|25.5.2011 17:34
No nez zavrhnes ten router s diskem pres usb tak koukni do tematu o TL-WR1043. OpenWRT je linuxova distribuce, takze se da doinstalovat cokoliv. Ale chce to tam dat 64MB RAM.

Pak se nabizi ruzne routerboardy treba s Atomem: http://www.i4wifi.cz/1-6-ghz-intel-atom-router-2x-gigabit-lan-12-v-dc_d2127.html

Jakykoliv starsi notebook s procesorem nad 1GHz a 512MB RAM ti utahne jakoukoliv serverovou linuxovou distribuci vcetne narocnejsich veci jako apache s SQL serverem a podobne.
Tosuja (107)|26.5.2011 13:14
Pro informaci - aktualne mam toto - http://www.tosuja.info/dokuwiki/doku.php?id=renverus, ale vykonove to neni ono (100Mbit ethernet atd.), takze bych to rad lehce upgradoval. Chci se priblizit prikonem a rozmery co nejvic soucasnemu reseni. Pokud by tam byl 3.5 disk a deska s klasickymi (zbytecnymi) hromadami konektoru, tak by to bylo mozna 2x vyssi, to jeste zkousnu.

Aktualne to vidim na desku s Intel Atom Zxxx + US15W chipset (nebo neco podobne nezraveho). Ted jenom najit desku, ktera splni ostatni pozadavky (Lan, napajeni, sloty...) a jeste ke vsemu ji (idealne) koupim u nas, nebo aspon v EU...
|Mio| (1333)|26.5.2011 22:01
Aha, ale v tom pripade te vyjde nejlevnejc koupit hotovej NAS s Atomem, tyhle potvurky se nevyplati stavet.