reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

A další nováček... :)

janys (20)|28.5.2011 23:27
Dobrý den, pánové,

rád bych vstoupil do světa vodníků, ale (nojo, má to háček) chtěl bych se do vodních hlubin nořit postupně :)

Momentálně mám k dispozici cca 5-6500 Kč a za tyto peníze bych chtěl dát dohromady zatím jen chlazení CPU a jako spousta dalších lidí bych časem přidal GPU. Jde mi o to, že bych teď ale rád vybral komponenty, které nebudu muset komplet obměňovat kvůli pozdějšímu bloku na grafice.

V současné sestavě mám AMD Phenom X2 720BE, taktovaný na 3,21GHz se stock chladičem a pokud by to bylo jen trochu možné, pokusil bych se ho přetočit směrem ke 4GHz (dle HWBot s dobrým vodním chlazením zvládnul téměř 4,4GHz ale samozřejmě vím že to není jako otočit klíčkem).

Kousek pod procesorem hučí GeForce GTX 480 (nebrandovaná, referenční od nVidie). Co vám budu povídat, když dostane nálož, přehluší cokoliv. 61°C idle, 96°C v zátěži.

Ostatní komponenty nejsou až tak určující, bedna je poctivý starší Chieftec Chieftec BH-02B-B-B-O, tři volné 5,25'' pozice. Místa imho dosti.


Co bych s tím rád udělal?

- Vodní pumpa, která bude mít dostatečnou rezervu na pozdější GPU blok pro GXT 480 (příp. pokud půjde v budoucnu dohnat výkon nějakým TOPem)
- Rád bych měl expanzku v 5,25'' pozicích a nad ní pak časem přidat panel pro ovládání ventilátorů (hrozně se mi líbí Bullseye, ale ten kvůli dvířkům skříně asi nenamontuju)
- Uchladit GTX 480 tak, aby mi při testování ve Furmarku nevolali sousedi, abych si tu helikoptéru vypnul :)

Co mi není jasné / v čem jsem nerozhodný?

Předem bych chtěl říct, že se skrz diskuzní fóra, testy a shopy prodírám už skoro týden a to několik hodin denně. A čím víc toho člověk vidí, tím víc toho chce :)

Takže...

- Hodně se mi zamlouvá Eheim AGB Station 600 (na 230V), je zamontovaná v expanzce, takže evidentně bude relativně tichá. Otázka je, jestli mi vystačí i na budoucí chlazení GPU?

- Co by se stalo, kdybych k Eheim AGB Station 600 připojil ještě jednu expanzní nádobu (např. do 5,25'' pozice pro efekt?

- Radiátor bych zvolil Black Ice Radiator GT Stealth 240 http://www.alphacool.cz/produkt/Black_ICE_Radiator_GT_Stealth_240_Lite_-_Black.html?arg1=01060104 nebo už rovnou mám koupit GT Stealth 360 X-Flow http://www.alphacool.cz/produkt/Black_ICE_Radiator_GT_Stealth_360_X-Flow_-_Black.html?arg1=01060100 a později do něj napojit i GPU? Koukal jsem, že v jiném topicu kdosi zapojoval okruh pumpa-procesor-cipset-grafika-radiator-expanze, ale to byl Radeon, ktery dela max 85°C pri zakladním chlazení.

- CPU blok nejspíše tento: http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-Supreme_HighFlow_Universal_-_Full_Copper.html?arg1=0106070605

- Zbytek (hadice, fittingy, kapalinu) už si ošéfuju, v tom takový guláš nemám :)

- Ještě co se týče pumpy - co bude lepší? Zmíněná Eheim AGB a nebo mám raději koupit nějaký Laing, pěknou samostatnou expanzku a až budu přidělávat GPU blok, tak na Laing přidat TOP, abych zlepšil parametry pumpy?
Alphacool Support (1563)|30.5.2011 12:02
Dobrý den,

AGB Station na normální okruh uvnitř PC stačí. Otázka je, kam chcete dát radiátor, protože pro GTX 480 a jedno CPU je jeden 240mm radiátor jen tak tak, a pokud vezmete větší 360mm, tak už do Vaší bedny nenacpete, alespoň mě nenapadá kam. Tudíž by radiátor musel být někde mimo case a to už je pro AGB Station docela silná zátěž, ale jde to...takže bych možná šel cestou osvědčeného Laingu s TOPem, klidně i té levnější verze...

Dvě expanzky v okruhu mít klidně můžete, dokud je okruh uzavřený a tedy pumpa je schopná v podstatě podtlakem dostat vodu z jedné expanzky do druhé. Tzn ve vašem případě by to fungovalo bez problémů. Co se týká těch dvířek, kolik cm prostoru tam máte ? Bulls Eye vyčnívá o cca 3cm...

Co se týká radiátoru - Stealth 240 bych nebral, za podobnou cenu máte Alphacool Xtreme II který je o dost výkonnější. A 360 X-Flow už vůbec ne, protože všechny X-Flow radiátory mají díky fitinkám uhlopříčně uplně zmršený vnitřní tok kapaliny a tak jsou opravdu hodně málo výkonné.
janys (20)|30.5.2011 12:51
Díky moc za odpověď, váš support je fakt ukázkový :)

Ještě přeměřím case, možná bych našel způsob, kam ten radiátor upíchnout. Ta bedna je na mnoha místech perforovaná (sice na 80mm větráky, ale to by se s trochou vrtání dalo vyřešit).

Ještě mě napadl tento systém:

pumpa -> CPU >- Alphacool NexXxoS Xtreme I rev2 -> GPU -> Alphacool Xtreme II -> expanzka (-> pumpa).

Případně bych ještě měl k dispozici bednu Thermaltake Armor, ale obávám se, že ta je kratší než ten Chieftec, protože Bullseye se do Chieftecu určitě nevejde.

Jakou byste mi prosím doporučil pumpu? Radši budu mít lehký overkill, než aby to pumpa dávala "jen tak tak".

Předem děkuji!
Alphacool Support (1563)|30.5.2011 13:30
Na normální okruh, kde všechny komponenty jsou uvnitř PC, bohatě stačí http://www.alphacool.cz/produkt/Laing_DDC-1T_Pump_-_12_V.html respektive rovnou s TOPem http://www.alphacool.cz/produkt/Laing_DDC_12V_PRO_+_Alphacool_TOP.html nebo rovnou s TOPem i expanzkou http://www.alphacool.cz/produkt/Laing_DDC_12V_PRO_AGB_+_Alphacool_TOP.html a nic silnějšího nebudete potřebovat.

Pokud se nebojíte vrtání a moddingu, tak ten Cheiftec je velký dost aby se tam nějaké radiátory vešly :-)
janys (20)|30.5.2011 16:05
šmarjá, ještě jedna noobovská otázka - u produktu http://www.alphacool.cz/produkt/Laing_DDC_12V_PRO_AGB_+_Alphacool_TOP.html se řeší připojení hadic jak? Přes dva fittingy 1/4''? Vidím tam nějak moc vstupů/výstupů :)
Alphacool Support (1563)|30.5.2011 21:13
Ano, 1x 1/4" závit nahoře pro vstup a 1x 1/4" závit kousek pod tím pro výstup. Ten zaslepený 1/4" závit vedle toho výstupu je vstup do TOPu - to vy nevyužijete, když tam máte expanzku nad tím.
janys (20)|30.5.2011 21:25
Ok, super :) Díky moc za asistenci, zítra ještě pošlu náhled košíku a pak to objednám!
wthulmann (238)|31.5.2011 00:24
do toho zaslepeného otvoru v TOPu se dá našroubovat můj oblíbený šroub na měření teploty vody
nebo tento výrazně levnější bez displaye.....
Podle mě ideální řešení, pokud chceš měřit teplotu vody. Jiná řešení s vloženým kusem přímo na hadici jsou a) dražší b)komplikovanější c)ve špatném průměru
janys (20)|31.5.2011 00:37
[quote=wthulmann;454250]do toho zaslepeného otvoru v TOPu se dá našroubovat můj oblíbený šroub na měření teploty vody
nebo tento výrazně levnější bez displaye.....
Podle mě ideální řešení, pokud chceš měřit teplotu vody. Jiná řešení s vloženým kusem přímo na hadici jsou a) dražší b)komplikovanější c)ve špatném průměru[/quote]


ok, díky! Přihozeno do koše:

http://www.alphacool.cz/Nakupni kosik?arg1=NDMyOTo4fDIxMjQ6MXwxNTQyOjF8NjQ3OToxfDE2MjgzOjF8MTIyNzo4fDY0NzY6MXw3Nzc0OjF8MjE0MjoxfDU0NjU6MnwyMTgyOjF8MTUzMDoxfDYyMTE6MXw%3d

Můžete se prosím mrknout, jestli k sobě sedí fittingy, hadice a svorky?
Alphacool Support (1563)|31.5.2011 10:45
Fitinky bych vzal klasické s převlečnou maticí, tzn třeba http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-PSC_Fitting_12mm_-_1-4-_Silver_Nickel.html a pak nemusíte brát Hose Clamps a ve výsledku teda bude cena podobná.

Antivibrační rámeček je řekl bych uplně zbytečný, pokud to teda je na tu Noctuu :-)

Hadice by to chtělo spíš tři metry. Dva metry Vám budou stačit když to pečlivě rozmyslíte a nastříháte přesně, ale stačí jedno špatné stříhnutí a už Vám bude hadice chybět...

Jinak bych řekl že ok, možná tu expu do 5.25" pozice bych vzal spíše od Alphacool, ale ta zase nemá hliníkový přední panel...
janys (20)|31.5.2011 11:04
ok, ještě to upravím... teď jsem se všiml, že nemám kam zapojit teplotní čidlo
Alphacool Support (1563)|31.5.2011 11:12
Pumpa má tři 1/4" závity, takže třeba do toho horního by to mělo jít zašroubovat. Ale je pravda, že jsme to nikdy nezkoušeli, takže to odpoledne zkusím - možná je tam málo místa :-)
janys (20)|31.5.2011 11:40
Momentík, bavíme se skutečně o této?

http://www.alphacool.cz/produkt/Laing_DDC_12V_PRO_+_Alphacool_TOP.html

Nějak se tam nemůžu v těch závitech zorientovat :)
Alphacool Support (1563)|31.5.2011 11:46
Vstup a výstup z boku - na té přední straně na obrázku, a jeden vstup je nahoře - tudy právě teče voda do pumpy, pokud je na ní expanzka a proto je na té AGB verzi zaslepen ten vstup na boku, protože není potřeba. A nahoře by teoreticky šlo namontovat to čidlo. Ale jak říkám, nemáme to vyzkoušené, takže až bude chvilka tak to testnu...
wthulmann (238)|1.6.2011 11:16
no, já se bavil o této Laing DDC 12V PRO AGB + Alphacool TOP, tam se dá zašroubovat z boku do zaslepé díry v topu.

Do té verze bez expanzky bych nahoru asi teplotní čidlo nešrouboval, je dost dlouhé a podle mě by narušovalo tok a mohlo by se to čeřit nebo tak něco. 0čekával bych prostě nepříjemné zvukové projevy. Takže se omlouvám, myslel jsem že kupuješ verzi s expou.
janys (20)|1.6.2011 15:11
Tak objednáno :) Nakonec jsem značně přepálil budget a nejradši bych tam k tomu narval i chlazení pamětí a grafické karty a hodil k tomu tuhle expanzku: http://www.alphacool.cz/produkt/Koolance_RP-402X2_Dual_5-25-_Reservoir_for_1-2_Laing_DDC_Pumps.html?arg1=01061101
Alphacool Support (1563)|1.6.2011 16:51
Budget je od toho, aby se nedodržoval :D
janys (20)|2.6.2011 16:12
Ještě se zeptám - existuje pěkná skříň v rozpětí 3000-5000 Kč, do které by se vešly dva 2x120 radiátory? Případně kombinace jeden 1x120 a jeden 3x120?
nimeth (19)|2.6.2011 18:23
Kdyz si trosku pridas, tak je Corsair Obsidian 800D super....:thumb
http://www.corsair.com/cases/obsidian-series/obsidian-series-800d.html
Alphacool Support (1563)|2.6.2011 20:58
Záleží, co je pro Vás pěkná skříň :)

Třeba Coolermaser HAF 932 nebo 942...
Nebo NZXT Phantom...
Nebo Xigmatek Elysium...

Nebo jak psal kolega nade mnou něco od Corsairu...
janys (20)|2.6.2011 21:50
[quote=nimeth;454874]Kdyz si trosku pridas, tak je Corsair Obsidian 800D super....:thumb
http://www.corsair.com/cases/obsidian-series/obsidian-series-800d.html[/quote]

No jo, pěkná :) Ale když si přidám, tak bych mohl přidat ještě trošku a ještě trošku víc... a odtáhnu si Lian-Li za desítku :D
nimeth (19)|2.6.2011 22:04
:D jojo i tak to chodi ale je pravda, ze od Corsairu jsou i levnejsi 700D a 650D ale ty uz asi nesplni pozadavky....
wthulmann (238)|3.6.2011 00:38
3x120 + 1x120 nacpeš pohodlně třeba do cosmosu...

Případně z levnějších je hodně prostorná Fractal Define XL
http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=265767 ( a otvory nahoře ti můžou vyřezat u alphacoolu ;)

PS nepřekračuješ nějak moc ten rozpočet :D ?
janys (20)|3.6.2011 11:13
[quote=wthulmann;454921]3x120 + 1x120 nacpeš pohodlně třeba do cosmosu...

Případně z levnějších je hodně prostorná Fractal Define XL
http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=265767 ( a otvory nahoře ti můžou vyřezat u alphacoolu ;)

PS nepřekračuješ nějak moc ten rozpočet :D ?[/quote]

No já už jsem objednávku udělal (nakonec mě ty komponenty vyšly na nějakých 9k). Ale budu potřebovat do kanclu nový komp na hry (děláme publishing) a operuju s rozpočtem asi 30k, tak okukuju :)
Misacek (18)|3.6.2011 11:46
Ty větráky by se snad taky vešly do Antecu 183

http://www.lan-shop.cz/antec-0761345-09184-8-p183-101945

(tohle je plzeňský eshop, ale na Alze nebo jinde by to určitě taky měli)

Stojí pod 4 tisíce. Akorát nevím, zda by tam šel ten vodník, nikdy jsem o ničem takovém neuvažoval. Má to oddělený prostor pro zdroj a disky a je to poměrně velká bedna, ale to je tak všechno co vím. Větráků se tam vejde asi 5 stodvacítek, možná některé z těch pozic poberou i 140. Novější a poněkud dražší Antec 193 (asi 4500) má myslím ještě o pozici víc.

Lian Li je moc fajn, a pokud na to máš peníze, tak se tam určitě dá koupit luxusní bedna (když už dáš 9 do vodníka, tak to možná není neúměrné...), ale myslím že se dá vybrat dobrý case i za polovic. Akorát jak říkám, nevím jak je to u skříní do pětky s tím místem na většího vodníka. Aby ti tam potom Kebule nevařil mlhu. Brekekeke. :-)
Alphacool Support (1563)|3.6.2011 20:12
No Antec zrovna moc watercooling friendly není, ventilátorů se tam vejde sice dost, ale radiátor i s ventilátorem se tam nevejde tuším ani jeden...
janys (20)|5.6.2011 18:13
Ještě dotázek - když jsem sem posílal vygenerovaný košík, zda je takhle vše ok, nechybí mi tam náhodou backplate pro CPU blok? :/ http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-Supreme_HighFlow_Universal_-_Nickle_Plated.html
Alphacool Support (1563)|5.6.2011 19:22
Backplate je v balení...
janys (20)|5.6.2011 20:55
Jéžiš, já jsem slepej >.< Omlouvám se :)
wthulmann (238)|6.6.2011 01:11
[quote=janys;454953]No já už jsem objednávku udělal (nakonec mě ty komponenty vyšly na nějakých 9k). Ale budu potřebovat do kanclu nový komp na hry (děláme publishing) a operuju s rozpočtem asi 30k, tak okukuju :)[/quote]

a není do kanclu vodník zbytečnej ? Navíc 30k mi na herní sestavu s vodníkem nepřijde dost.

Ne že bych ti to chtěl rozmlouvat, sám tu vedle sebe mám čtyři pc s vodníkem, ale to bylo kvůli renderování/taktování i7. Dá se postavit velmi tichá sestava i bez vody (teď jsem skládal něco do fractalu, byla v tom 6970 DirectCU2, 2500K, chladič a větráky o noctui a nebylo o tom vědět...

PS
"moje" case:
2x starý CM cosmos s vyříznutou dírou pro 3x120
2x CM stacker 832 (v jednom obrovský pasivní rad na bočnici a v druhém 2x120 na dně)
a doma jsem nacpal vodníka do Temjinu TJ10

jinak se opravdu do kanceláře přimlouvám za cosmos - opravdu prostorný, nahoru se vejde 3x120 nebo 2x140, má čelní dvířka ->míň prachu, míň hluku. spustu filtů a za ucha se dá dobře přenášet a může nanich docela vysoko stát. Nahoře má slušný odokladní plochy a porty. Nevýhodou je dementní chlazení disků, ale to jen pokud jich tma cheš nacpat hodně. SSD+2x plotňák = žádný problém. Navíc cosmos nestojí majlant.

PSS
a nejsilnější argument na konec - mě se navíc cosmos děsně líbí (před temjinem jsem ho měl doma, teď ho mám vedle sebe v kanclu)
janys (20)|6.6.2011 09:25
[quote=wthulmann;455363]a není do kanclu vodník zbytečnej ? Navíc 30k mi na herní sestavu s vodníkem nepřijde dost.

Ne že bych ti to chtěl rozmlouvat, sám tu vedle sebe mám čtyři pc s vodníkem, ale to bylo kvůli renderování/taktování i7. Dá se postavit velmi tichá sestava i bez vody (teď jsem skládal něco do fractalu, byla v tom 6970 DirectCU2, 2500K, chladič a větráky o noctui a nebylo o tom vědět...

PS
"moje" case:
2x starý CM cosmos s vyříznutou dírou pro 3x120
2x CM stacker 832 (v jednom obrovský pasivní rad na bočnici a v druhém 2x120 na dně)
a doma jsem nacpal vodníka do Temjinu TJ10

jinak se opravdu do kanceláře přimlouvám za cosmos - opravdu prostorný, nahoru se vejde 3x120 nebo 2x140, má čelní dvířka ->míň prachu, míň hluku. spustu filtů a za ucha se dá dobře přenášet a může nanich docela vysoko stát. Nahoře má slušný odokladní plochy a porty. Nevýhodou je dementní chlazení disků, ale to jen pokud jich tma cheš nacpat hodně. SSD+2x plotňák = žádný problém. Navíc cosmos nestojí majlant.

PSS
a nejsilnější argument na konec - mě se navíc cosmos děsně líbí (před temjinem jsem ho měl doma, teď ho mám vedle sebe v kanclu)[/quote]

Jasný, rozumím :)

Beru to tak, že na svém kompu potřebuju rozběhat nejnovější hry na max detaily a ještě z nich nahrávat videa, dále tvorba instalátorů a jiné věci náročné na rychlé zpracování dat.

Jsem si vědom toho, že nelze dost dobře koupit komp, co vydrží 4 roky bez upgradu, ale já v zásadě potřebuju "jenom" procesor (asi Core I5 2500K), základovku a RAMky, protože tu na stole mám 2x GeForce GTX 480 (takový podstatný detailík, co jsem zapomněl zmínit :) ), které zapojím do SLI a mám na nějakou dobu vystaráno. Tím se samozřejmě investice do sestavy docela snižuje. Takže bych asi vodní chlazení nahodil jenom na SLI grafické karty (protože buď by ta skříň musela mít sakra dobrej airflow nebo bych si PC provizorně předělal na sporák a smažil si na něm vajíčka) a až by začalo CPU zadrhávat s výkonem, tak bych dokoupil blok na CPU, přeskládal okruh a přetočil ho na vyšší hodnotu.
janys (20)|8.6.2011 12:23
Tak zásilka dorazila, bohužel to ale nepřežila nějaká krabička... teďka ze dna bedny vybírám nějaké kovové packy :) Ale to se nic neděje, děkuju za balík! Už se nemůžu dočkat večera :D
Alphacool Support (1563)|8.6.2011 16:10
:eek: tak dejte vědět, jestli je vše v pořádku :confused:
janys (20)|9.6.2011 09:32
Zdá se, že je všechno v pohodě. Ve "vycpávkových" krabičkách jsem našel nějaké základní topy pro Liang atd., takže se domnívám, že sada úchytů do objednávky vůbec nepatřila - prostě se tam nějak přimotala společně s krabičkami na výztuž :)

AMD Phenom II X3 720 jsem přetaktoval na 3,8 GHz a teplota se stabilně drží v zátěži na 26°C, což je asi o 4°C více než bylo v mém pokoji. Super! :) Až našetřím zase nějakou solidní částku, dokoupím chlazení na GTX 480.

Díky!
Alphacool Support (1563)|9.6.2011 11:15
:thumb
janys (20)|13.6.2011 12:41
Tak bohužel špatné zprávy :( Včera večer mi začalo z ničeho nic ječet čidlo teploty a zjistil jsem, že pumpa neběží. Nejsem za boha schopný ji rozchodit - zkoušel jsem jinou větev zdroje, dokonce i jiný zdroj a nic. Je to možné, aby pumpa chcípla takhle brzo? Nebo ji mám rozebrat a překontrolovat kablíky apod.?
Alphacool Support (1563)|13.6.2011 13:07
Tak možné je všechno... ;)

Laingy umírají náhodně, někomu po hodině, někomu po týdnu, někomu za půl roku, někomu za deset let...pokud se netočí tak s tím asi nic neuděláte, respektive třeba by to šlo nějak přepájet, ale tím ztratíte záruku, takže bych to nedoporučoval...
janys (20)|13.6.2011 13:14
[quote=Alphacool Support;456413]Tak možné je všechno... ;)

Laingy umírají náhodně, někomu po hodině, někomu po týdnu, někomu za půl roku, někomu za deset let...pokud se netočí tak s tím asi nic neuděláte, respektive třeba by to šlo nějak přepájet, ale tím ztratíte záruku, takže bych to nedoporučoval...[/quote]

Ok, pošlu to na reklamaci... nějaké tipy, jak to vyndat, aniž bych vytopil sousedy? :D Pumpa je na spodku bedny, expanzka v 3,5'' pozici :) Asi si příště koupím nějaké rychlospojky :)
Alphacool Support (1563)|13.6.2011 13:28
Jestli máte poblíž Baumax nebo něco podobného tak by tam měli mít něco jako http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_skrtic_hadice.html - kupte 2ks, zaškrťte hadici před pumpou a za pumpou a je po problému... :thumb
janys (20)|13.6.2011 13:36
Bomba, díky!