reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade PC v ceně 5 000 - 7 500 Kč

Vita1 (56)|29.5.2011 01:05
Co chci upgradovat: skříň, chlazení

Aktuální konfigurace: MSI K9A2 CF (MS-7388) (2 PCI, 1 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM ); TripleCore AMD Phenom II X3 Black Edition 720, 2800 MHz; 2x2GB DDR2-800 SDRAM; NVIDIA GeForce 9800 GTX+ (512 MB); WD10EALX-009BA0 (1 TB)+2 menší; Foxtron 550 80epn; XP Home 32; Samsung T220; optická mechanika LG

Další komentář: Zdravím, budu velmi vděčný za jakoukoliv schovívavou radu a pomoc při vylepšení mého PC, které má víceúčelové využití. Největší nároky na PC jsou kladeny při zpracování rodinného videa a zvláště pak - jak jinak - při hraní her. Spektrum her na našem PC začíná u banalit a končí posledními novinkami (FIFA 11, CoD Black ops...).
Výměna komponent probíhá naprosto nesystémově. Já tomu skoro vůbec nerozumím a tak to vždy proberu s člověkem, který se nám stará o PC v práci (a jak vždy říká, rozhodně není žádný stavitel herních počítačů). Ten mě vždy spíše upozorní jen na parametr, který zaručí kompatibilitu, ale to je tak vše. Já pak něco podle internetu "vyberu" a on to namontuje.
Poslední vyměněnou komponentou byl procesor. Ovšem začali problémy s teplotou. "Přepastování" nepomohlo. Např. nyní mám teplotu CPU 59 st. a desky 50 st. Při hraní her (např. Avatar) jdou teploty ke 100 stupňům).Takže jsme s tím člověkem udělali veliký "objev", že by bylo potřeba vyměnit chladič CPU. Když jsem se s pomocí internetu trochu "zorientoval", šli na mě mdloby. Má stávající konfigurace: 70mm (front), 80mm (rear) a na CPU je něco 70 mm, ale vůbec to nijak nepřipomíná chladiče, které se dnes prodávají...A tak jsem se také dovtípil, že se stávajcí skříní toho asi přiliš nevylepším. Takže se dostávám k podstatě. Potřeboval bych poradit, jak komplexně vyřešit chlazení mého PC (tj. skříň, chladič CPU, větrání, regulace). Věnoval jsem spoustu času "studování" této problematiky, ale abych pravdu řekl, spíše jsem se nakonec v tom množství informací úplně ztratil, než že bych dospěl k nějakému výsledku. Nakonec vlastně ani nechápu, zdali mně stačí větráky 2 nebo zda jich potřebuju 7. Celé technické řešení má totiž navíc poměrně značné omezení a podmínky. Počítač je umístěn ve skříňce pod stolem. Otvor má rozměry 220 (šířka) x 570 (výška) x 620 (hloubka). "Záda" tento prostor nemá; ve předu jsou dvířka, která jsem ovšem připraven "obětovat" (stejně jsou stále otevřená). Vzhledově bych se přikláněl spíše k něčemu klasičtějšímu a usedlejšímu (ovšem nějaký ten "blue led" je ještě v normě). Finančně se asi není potřeba nějak přehnaně omezovat (s manželkou si to vyřídím sám). Za odpovídající kvalitu rád zaplatím. Řekněme, že pokud jde o skříň, viděl bych limit někde na 3,5 tisících, ale levnější být může! Dost se mi totiž líbí např. Lian li PC-8FI a PC-9F (proto ten finanční limit), ale vůbec nevím, zdali 21 cm širokou skříň můžu dát do 22 cm širokého prostoru (anebo už je to pak jedno, zdali je odstup 0,5 cm nebo 2 cm?). Případnou připomínku k jiné komponentě mé sestavy rovněž neodmítám! Předem díky za pomoc. Komplexnější či soustavnější pomoc rád odměním (nejlépe "naturálním" plněním).
16cmfan (2153)|29.5.2011 09:49
Tá Lian li je super voľba, ešte by som spomenul Fractal Design Define R3 ak Vám nevadí len miesto pre 2x5.25" pozície. K chladiču na CPU - Cooler Master Hyper 212 Plus, potom Scythe Ninja 3 alebo nejaký Thermalright stojí za zmienku (ale aj s kitom na AMD socket), z drahších potom Noctua NH-U12P SE2. Ventilátor (vyfukovací) nejaký Nexus D12SL-12 BW alebo opeť Noctua NF-P12-1300. Ešte doplním, že je treba zabezpečiť odťah vzduchu, takže aby bolo vzadu za ventilátorom a zdrojom dostatok priestoru, aby mal kde vzduch unikať preč.
Vita1 (56)|29.5.2011 19:38
Díky za "internacionální" reakci. A pokud můžu poprosit, přivítal bych vzájemné tykání.
Přečetl jsem si nějaké recenze na Fractal Design Define R3 - a opravdu to vypadá na skvělou skříň. Nicméně jsem ji s lítostí nakonec "zavrhl". S přihlédnutím k mému specifickému umístění do úzké skříńky, bych se přeci jen poněkud obával toho nasávání vzduchu předních ventilátorů z boku čelního panelu. U těch Lian li je násávání vzduchu prostě takové "přímočaré", a tak bych nadále vycházel z jedné z těch dvou skříní LL.
Díky za upozornění na zabezpečení odtahu vzduchu vzadu za ventilátorem. Teď ale, co si představit pod pojmem "dostatečné". Za skříní zůstane ca 10 cm prostoru (tunelu) daného profilem nábytkové skříńky, tj. v cm 22x57x10. Stůl je přiražený ke stěně, přesto tam je odstup od stěny 4,5 cm. tak nevím, zdali tyto podmínky splňují kritérium "dostatečné". Ale přiliš toho s tím neudělám. Snad bych tak o 1 cm mohl stůl od stěny (ještě) odstrčit. Se sousedy vycházím sice docela v pohodě, ale že by byli ochotní si nechat ve svém obýváku vyústit nějaký větrací průduch, tak o tom dost pochybuji.
Ve své reakci se nezmiňuješ o horních (top) větracích, které je u obou LL skříní možno doinstalovat. Myslíš tedy, že nejsou potřeba, a to i s přihlédnutím k výše popsaným odvětrávacím podmínkám za skříní? Respektive by se s nimi počítalo jen jako se záložní možností pro případ, že by se provoz pouze na 2 přední a 1 zadní větrák ukázal jako nedostatečný? Dost mě však v některých recenzích vyděsilo, že se recenzenti při sestavování "vnitřností" dostávali do prostorové kolize mezi chladičem CPU a horními ventilátory. Je tedy možné tento potenciální problém preventivně "ošetřit" vhodnou volbou chladiče CPU? Budu-li vycházet z tebou navrhovaných chladičů (CM Hyper 212 Plus, Scythe Ninja 3), je "jistota", že případná pozdější instalace horního větráku (PC-8FI = 140 mm, PC-9F = 120 mm) bude v kombinaci s těmito chladiči možná? Tak (zatím) alespoň tolik. Zdravím a předem děkuji.
16cmfan (2153)|29.5.2011 19:45
Pekne si popísal problém, ono Fractal Design je tak dizajnovaný, jemu to nevadí, že v predu sú len prieduchy po bokoch, nebál by som sa toho. Ale tie LL sú super voľba, chybu neurobíš so žaidnou z spomínaných skriniek :) Horné ventilátory by (minimálne) pri Ninja 3 a Hyper 212+ nemali prekážať, ono, chladenie sa zlepší v novej skrinke už len pre prítomnosť jedného odťahovacieho (ďalej len out-take) ventilátora a lepšieho chladiča na CPU. Nič viac nie je potreba, ani ventilátor v predu alebo hore, malo by to stačiť, ak nebude, nie je problém ich tam pridať. Čo sa týka priestoru vzadu, to stačí, hlavne, nech má kde unikať, čo má podľa popisu, takže toho sa nebojím.
Vita1 (56)|29.5.2011 22:29
[quote=16cmfan;453959]Pekne si popísal problém, ono Fractal Design je tak dizajnovaný, jemu to nevadí, že v predu sú len prieduchy po bokoch, nebál by som sa toho. Ale tie LL sú super voľba, chybu neurobíš so žaidnou z spomínaných skriniek :) Horné ventilátory by (minimálne) pri Ninja 3 a Hyper 212+ nemali prekážať, ono, chladenie sa zlepší v novej skrinke už len pre prítomnosť jedného odťahovacieho (ďalej len out-take) ventilátora a lepšieho chladiča na CPU. Nič viac nie je potreba, ani ventilátor v predu alebo hore, malo by to stačiť, ak nebude, nie je problém ich tam pridať. Čo sa týka priestoru vzadu, to stačí, hlavne, nech má kde unikať, čo má podľa popisu, takže toho sa nebojím.[/quote]
Díky za superrychlou odpověď. On je asi můj problém již někde na začátku, tedy v mém špatném "fylozofickém" náhledu na chlazení. Já, když jsem se před několik dny začal o chlazení zajímat, tak jsem si vytvořil takovou (laickou) představu, že základ všeho je přední větrání. Jakoby ostatní větráky neměly vlastně co pohánět, pokud by jim přední větrák(y) nějaký ten vzduch až tam dovnitř a dozadu neposlal. Napadlo mne, že by snad unvitř skříně mohlo téměř vzniknout vakuum...Prostě jsem si vytvořil představu, že nejlepší bude mít vepředu co nejvíce co největších větráků. Obzvláště v podmínkách mého umístění počítače ve skříňce, kdy chladný vzduch se vlastně nemá ke skříni šanci jinudy dostat. Tím jsem se vlastně dostal k těm LL, které mají vepředu větráky 2. Pravda ale je, že čtením dalších a dalších článků a recenzí jsem poněkud v tomto svém světonázoru zakolísal. Jednak jsem si povšiml, že o předních větrácích se někde hovoří především v souvislosti s chlazením disků a o dvou předních větrácích jako vhodné volbě pro větší počet disků. A pak jsem narazil dokonce na skříně s dvěma samostatnými chladícími oddíly. No tak to už jsem vyhodnotil jako čiré rouhačství!
Pokud ovšem, jak píšeš a jak jsem začínal tak trochu tušit, nejsou přední větráky v systému chlazení zas až tak rozhodující, mohl bych o té FD Desine R3 začít zase vážně uvažovat....Hm.Hm. Budu nad tím ještě dumat. Předpokládám, že i pro FD D R3 by - pokud jde o horní větráky - platilo to samé. Tedy, že by se s CM Hyper 212 Plus nebo Scythe Ninja 3 případně porovnaly.
A prosim tě, také bych se potřeboval zorientovat v té regulaci otáček. Mám se tím vůbec nyní zabývat? Nyní se mně větráčky prohání v rozmezí 2100-3000 otáček, boční kryt skříně máme odšroubovaný a návštěvy se ptají "co vám to tady tak hučí?" To asi bude ponovu v každém případě lepší, že? Pokud jsem se v tom dobře zorientoval, tak má základní deska reguluje otáčky chladiče CPU. V BIOSu můžu nastavit teploty, od kterých už se otáčky neregulují, ale větráček běží na 100% (já to tedy mám nyní "disable"). Pak jsou na desce ještě dva "obyčejné" konektory pro FAN1 a FAN2. Tak nějak jsem pochopil, že připojit další konektory bez možnosti regulace není problém (nějaký ten molex či co). Tak nevím, na jednu stranu si říkám, že to určitě bude jedině lepší a vlastně se spíše bojím, zdali se to vůbec uchladí i na plné otáčky, ovšem na druhou stranu si říkám, že když už jsem se rozhodl přeskočit s chlazením nějaké to desetiletí a vstoupit do 21. století, tak zdali by se to nemělo pojmout maximalisticky a pořešit nějak relativně dokonale.
16cmfan (2153)|29.5.2011 22:58
Tak napr. regulácia je už obsiahnutá v skrinke Fractal Define R3 a to dokonca hneď pre 3 ventilátory naraz. Alebo sa dá regulovať jednoducho s regulátorom Zalman Fan Mate 2.
Vita1 (56)|29.5.2011 23:30
Ovšem, já jsem si toho v recenzi Fractal Define R3 všiml. Bylo to tam samozřejmě vysoce hodnoceno a i v mých úváhách je to tuto skříň velké plus. A mám to tedy chápat tak, že - v případě Fractal Define R3 - by se chladič CPU nechal řídit základní deskou (BIOSem) a ostatní větráky by se napojily na regulaci ve skříni?
A v případě jiné skříně a využití Zalman Fan Mate 2, to by se chladič CPU nechal řídit deskou (BIOSem) a ke každému z ostatních větráku lze připojit ZFM2 a řídit každý větrák samostatně? A není tam nějaký "úskok" s těmi konektory 3-PIN x 4-PIN a nějaku tou regulací PWM? To už je úplně mimo můj intelektuální horizont.
16cmfan (2153)|30.5.2011 07:58
Ako si povedal, každý ventilátor môžeme regulovať osobitne cez Zalman Fan Mate 2 alebo cez dosku... neboj sa toho, aj tak si myslím, že najlepšie je to (s výnimkou regulácie CPU chladiča) regulovať sám analogovo cez Zalman alebo iný regulátor.
r34ktor (7477)|30.5.2011 10:35
Já bych tedy začal tím, že uděláš foto stávajícího stavu, tedy PC stojící ve skříňce s otevřenými dveřmi, samotnou skříňku bez PC a vnitřek stávajícího PC.

Teplota procesoru 100°C v zátěži je kritická. Spíše mám trochu pocit, že kecají čidla, protože maximální provozní teplota Phenomu 720 je 73°C. V uvedených podmínkách by neměl vůbec korektně fungovat. :notsure Jakým programem měříš?
Vita1 (56)|30.5.2011 19:18
Přikládám tedy pár fotografií. Fotografie "stávající stav" skutečnému stavu příliš neodpovídá. Počítač máme ve skutečnosti venku před tou skříňkou a teď už nemá ani jednu bočnici. Pro dokreslení představy: stávají skříň je široká 180 mm. Ta polička, která je těsně nad počítačem (jsou na ní obaly od 5 počtačových her) ta jde - po odmontování dvířek - vyndat. Samozřejmě počítám s tím, že tuto poličku i dvířka budu muset obětovat. Koukám na fotky, že větráčky vypadají nějak zaprášeně...to asi schytám pěknou sodu. Ale já je docela často ofukuji, naposledy před 14 dny. No, skříń je otevřená, na koberci a špína už je asi zažraná!

Teploty měřím Speed Fanem a EVERESTem (Ultimate Edition). Ty teploty se +/- 1 stupeň shodují. Ano, ty teploty jsou skutečně šílené, ale asi pravdivé. Když synovi počítač začal při hrách "padat", po restartu jsem se rychle podíval na teploty a teploty CPU ukazovaly 97 stupňů! Například na tom žebrování na základní desce pod větrákem CPU (omlouvám se, ale vůbec netuším co to je) - je na tom velký nápis MSI - se vůbec nedala udržet ruka. Takže já bych těm teplotám věřil.
celkový pohled.JPG stávající stav.JPG sk?í?ka.JPG vnit?ek pc.JPG
r34ktor (7477)|30.5.2011 19:46
Při pohledu na chladič procesoru se vůbec nedivím, že nechladí. :runaway

Na monitorování teplot CPU je důvěryhodnější CoreTemp.

Case bych volil klasiku - odtah zepředu dozadu, zdroj nahoře. Vzhledem ke komponentám to žádný highend být nemusí. IMHO vyhoví Arctic Silentium T11. Akorát u ní otočíš zadní ventilátor. Na CPU bude bohatě stačit CoolerMaster Hyper TX3.
Vita1 (56)|31.5.2011 00:46
Díky za tip na Core temp. Jsem ale i z toho měření teplot poněkud zmatený. Core temp ukazuje jednu teplotu "CPU#0": 49°C (ale vpravo dole na liště ukazuje Core0, Core1, Core2 - tu samou teplotu). Ale např. ten EVEREST ukazuje teplotu CPU (aktuálně 60°) a pak teploty 1. jádro, 2. jádro.....Teplota CPU je vždy tak o deset stupňů vyšší než teploty jednotlivých jader (ty jsou u všech 3 jader vždy stejné - nyní 50°) a Speed fan se chová tak nějak podobně. V konfiguraci vidím 3 x stejný chip (tedy předpokládám že to jsou ta 3 jádra) a jim odpovídající hodnoty Temp1 = 60°, Temp2 = stále mínus128° (to je asi nějaké nefunkční) a Temp3 = 38°. Takže se shodují teploty Core temp a teploty EVERESTu u jednotlivých jader. Pak se ale vždy shoduje údaj EVERESTu "teplota CPU" a údaj Speed fanu "Temp1". Tato hodnota je ale vždy tak o 10 vyšší než teplota u jednotlivých jader.
Takže mám tedy věřit údajům Core temp, respektive údajům pro jednotlivá jádra EVERESTu a těch vyšších údajů si nemám všímat?

Pokud jde o to podstatné, tedy výběr skříně a chlazení. Trochu nevím, jak se vyjádřit, abych byl dobře pochopen. Já jsem ti - a samozřejmě i kolegovi "16cmfan" - opravdu moc a moc vděčný za ochotu a zájem a strašně nerad bych v tobě vyvolal pocit nějakého nevděku. Ale popravdě, tvá poslední odpověď mne dost zklamala. Vysvětlím. Nepochybuji, že tvé doporučení bude jistě věcně zcela správné a racionální. Ale já jsem se vlastně až tak nějak před rokem (byť 20 let denně prosedím u počítače několik hodin) začal nějak vážněji o počítače - tlačen pomalu dospívajícím synem - poněkud více zajímat a v problematice se alespoň trochu orientovat. Začal jsem výběrem grafické karty a procesoru (kritiku, že jsem to vybral úpně blbě jsem připraven unést) a teď mě okolnosti dovedly k řešení toho chlazení. Ještě tak před 14 dny jsem ani netušil co je to pasivní chlazení a zaskočilo mne, že větrák v počítači může být větší než 8 cm. Po večerech si tady pročítám recenze o úžasných skříních a chladičích CPU a tak jsem se vlastně "natěšil" na nějaké skvělé chlazení perfektní skříně a ty mi - byť samozřejmě veden nejušlechtilejšími úmysly - doporučíš skříň jejíž recenze se jmenuje "levná a originální"! A chladič, jehož větrák nemá ani 12 cm! Moc tě prosím, slituj se nade mnou a doporuč mi něco náročnějšího a dražšího (byť asi nesmyslně předimenzovaného). Zaplaťpánbů, na sociálku (alespoń zatím) nechodím, takže na nějakou stovku nemusím koukat. Vezmi si příklad z "16cmfan", ten mě vůbec nešetří, kašle na to, že mám hypotéku, auto na splátky a dvě malé děti a pěkně mě utvrzuje v tom, že Lian li je super volba.

Ono s tím také souvisí tvé hodnocení komponent, u kterého bych se také rad zastavil. Ne že by se mě snad dotklo tvé jemné naznačení, že jsem si PC nechal nechal nejspíš smontovat z odložených a nepotřebných součástek. Já vlastně ani nemám tak moc představu, jestli je můj počítač taková třeba Fabia v základu nebo Octavia (no AUDI Q7 to nebude)...Tak nějak si myslím, že dobrá by snad měla být ta grafická karta (alespoń soudě podle ceny) a ten procesor snad také není úplně nejhorší. Foxtron je snad prý také nějaká "značka" (alespoń mi to říkal jeden známý mezi 6. a 7 pivem, ale pravda, už mu nebylo moc rozumět). A o zbytku si nemyslím a ani nevím vůbec nic. Takže i rád přijmu nějaké případné doporučení na výměnu některé z komponent.
speedsnail (4876)|31.5.2011 01:13
1. Sestava je velmi slušná, komponenty k sobě výkonově sedí, tady se nemáš za co stydět (až na to provedení skříně a chlazení). Pokud tě to v něčem nebrzdí, není důvod na upgrade.
2. Jak psal r34ktor, chladič je totálně zas*anej prachem, takže první pomoc je nasnadě (než se pořeší bedna a chladič).
3. Bedna nemusí být nic moc extra, pokud zůstane ve stole: 1) stejně nebude vidět 2) Zvukovou izolaci podporuje stůl. Důležité je hlavně chlazení. Možná by se hodilo něco s prachovým filtrem a také mi přijde že lepší by byla pozice zdroje dole. Každopádně bych bral skříň bez dvířek, ať neotvíráte dvoje (stůl, PC). Šla by třeba Antec three Hundred která se tam vejde, chlazení má pořešené, nemá dvířka a vypínání+usb má na vrchu
4. I chladič TX3 je proti boxu "Mercedes", ale pokud si chceš udělat radost, Gelid Tranquillo je zlatá střední cesta.
Vita1 (56)|31.5.2011 14:03
Uf! Tak jsem rád, že má sestava "prošla". Asi jsem nepsrávně vyjádření "r34ktor" paranoidně přisuzoval skrytou ironickou nadsázku.

Tvá kritéria vyběru skříně působí logicky. Tu jinak velmi sympatickou Fractal Design Define R3 - doporučovanou "16cmfanem" jsem nakonec kvůli dvířkům vyřadil. Ani bych se neobával nějakého nepohodlí, protože myslím, že naše děti by se rychle postaraly o to, aby tam žádná dvířka nikomu nepřekážela.

Antec three hundred nepůsobí vůbec špatně. Trochu mne mate, že ty se přikláníš ke zdroji doĺe, zatímco "r34ktor" ke zdroji nahoře. Nechci ztratit přízeń ani jednoho z vás, ale žádnou skříń se zdrojem "uprostřed" nemůžu najít!

Asi jsi si všiml, že ATH má zadní ventilátor 12 cm, horní 14 cm a ....nic. Tedy vepředu nic. Tak teď opravdu nevím, zdali soudíš, že by se sestava dala provozovat bez předního ventilátoru (vzhledem k mému zde již popsanému laickému náhledu na aerodynamiku počítačových skříní jsem se musel pokřižovat) anebo doplnění vhodného předního větráku považuješ za samozřejmost, která není hodna zmínky anebo jsi to přehlédl?

Gelid Tranquillo - tak to také nevypadá vůbec špatně. Vytýkaná určitá výkonnostní nedostatečnost se asi týká nároků, které se mé sestavy netýkají. Určitě beru tento chladič v potaz.

Tak jestli bychom si to tedy mohli vyjasnit s těmi ventilátory u Antec three Hundred.
16cmfan (2153)|31.5.2011 14:05
Predné ventilátory majú zmysel, keď tam máš 2 a alebo večšinou ešte viac ako 3 HDD a potrebuješ ich chladiť, i vtedy to nie je vyložene nutné, záleží podľa situácie. V tomto Vašom prípade to nie je vôbec nutné.
robky (3195)|31.5.2011 14:20
Možno by sa ti páčila/zaujala odhlučnená BitFenix alebo jej lacnejšia verzia ....
Vita1 (56)|31.5.2011 15:09
Já tam ale mám 3 disky (160,320,1T) - to není výsledek nějakého sofistikovaného záměru, ale prostě vždycky, když se ukázalo, že už je disk malý a koupil se nový, tak se tam ten původní nechal. No trochu si teď připadám jako malé dítě, kterému nechtějí koupit hračku....A chci přední větráček a chci a chci! A to jsem začal na dvou....

A prosim tě "16cmfane", ty jako můj laskavý podporovatel v bezostyšném mrhání za luxusní skříně, co ty si myslíš o té Antec three Hundred?

Jdu se ještě podívat na ty tipy od "robky".
Jandaskunk (2330)|31.5.2011 15:46
Ten Antec je dobrá skříň si myslím, i když s ní nemám osobní zkušenost, tak je vcelku chválena. Pokud chceš chladit disky, tak není nic jednoduššího než ten jeden větráček dopředu přikoupit - např. Gelid Silent 12 (osobně mám dobrou zkušenost s 90x90mm)
athens (724)|31.5.2011 16:07
Ano Antec je dobrá skříň (podle mne) mluvím z osobní zkušenosti. V předu mám 2x Gelid 12 a disky jsou na 22°C (1TB Samsung) a 33°C (640WD). Pro info viz screen a foto mého PC
Výst?ižek.PNG
Vita1 (56)|31.5.2011 16:13
Bitfenix Shinobi taky pěkná skříněčka. Odhlučnění určitě nemůže být na škodu. Byť - jak tady padlo - hodně hluku pohltí ta nábytková skříňka. Prachové filtry...Trochu mě zmátlo, že na http://www.jscomputers.cz/produkt/BitFenix_Shinobi_Midi_Tower_Black_Window_-_Silent_Version.html má jakýsi zakrytý výřez (okno) a mřížku, zatímco na "alphacool" je bočnice plná a bez mřízky (?!). Aha, díval jsem se na stránky výrobce, to je nějaká varinta "Window" s dispozicí pro ventilátor na boku. Pro mne by připadala v úvahu ta standardní varianta.

No tak také bych ji určitě mohl mít.

Tak tipů na skříň už je tady několik, asi bych se měl pomalu nějak rozhodnout, abych s tím pokročil.
Ještě si ty skříně projdu z pohledu komfortu údržby. To je v mém případě určitě dost klíčové kritérium. Času je málo a jak se znám, pocit, že "to zas musím půlhodiny šroubovat, abych se k tomu dostal" hladce přemůže mé odhodlání se údržbě věnovat (omlouvám se za takové kacířské uvažování, které je jistě na tomto fóru krajně nemístné).
r34ktor (7477)|31.5.2011 16:26
[quote=Vita1;454254]Díky za tip na Core temp. Jsem ale i z toho měření teplot poněkud zmatený. Core temp ukazuje jednu teplotu "CPU#0": 49°C (ale vpravo dole na liště ukazuje Core0, Core1, Core2 - tu samou teplotu). Ale např. ten EVEREST ukazuje teplotu CPU (aktuálně 60°) a pak teploty 1. jádro, 2. jádro.....Teplota CPU je vždy tak o deset stupňů vyšší než teploty jednotlivých jader[/quote]
Důležitá je teplota jádra (core). U všech jader je stejná proto, že Phenomy mají jen jedno čidlo. Teplotou "CPU" bych se příliš nevzrušoval. Při jejím měření je v sázce příliš neznámých - poloha čidla, jeho vlastnosti a kalibrace. Desky často měří hausnumera nekorespondující s realitou.

[quote=Vita1;454254]Ono s tím také souvisí tvé hodnocení komponent, u kterého bych se také rad zastavil. Ne že by se mě snad dotklo tvé jemné naznačení, že jsem si PC nechal nechal nejspíš smontovat z odložených a nepotřebných součástek.[/quote]
Rozhodně jsem žádnou nadsázku nepoužil. To by tam byl smajlík. Jak psal Speed, jedná se na dnešní poměry o průměrnou, celkem vyváženou sestavu. Jen jsem podotkl, že drahá skříň nemá smysl - lépe v daných podmínkách chladit nebude.

[quote=Vita1;454366]Antec three hundred nepůsobí vůbec špatně. Trochu mne mate, že ty se přikláníš ke zdroji doĺe, zatímco "r34ktor" ke zdroji nahoře. Nechci ztratit přízeń ani jednoho z vás, ale žádnou skříń se zdrojem "uprostřed" nemůžu najít![/quote]
Zdroj nahoře podporuje proudění vzduchu. Antec ho nahrazuje horním ventilátorem (neplést se zadním). Obě Lian Li ho ovšem postrádají. U těch je navíc problematické i pootočení koše v disky, které jim sice zajišťuje dobré chlazení, ale na grafickou kartu za ním už se nedostává. A že modely "s vnitřní cirkulací" přísun čerstvého vzduchu potřebují. Ono se tu na GK vůbec pozapomnělo. K čemu je ztišení PC, když v jeho srdci bude řvoucí bestie? Jak je na tom s hlučností v zátěži? Právě přísun vzduchu ke GK T11 velmi efektivně řeší.

[quote=Vita1;454366]Gelid Tranquillo[/quote]
U Gelidu je problém s orientací - bude směřovat nahoru, takže je tam vhodný odtah. To Arctic i Antec splňují.
Vita1 (56)|1.6.2011 04:42
[quote]Zdroj nahoře podporuje proudění vzduchu. Antec ho nahrazuje horním ventilátorem (neplést se zadním). Obě Lian Li ho ovšem postrádají. U těch je navíc problematické i pootočení koše v disky, které jim sice zajišťuje dobré chlazení, ale na grafickou kartu za ním už se nedostává. A že modely "s vnitřní cirkulací" přísun čerstvého vzduchu potřebují. Ono se tu na GK vůbec pozapomnělo. K čemu je ztišení PC, když v jeho srdci bude řvoucí bestie? Jak je na tom s hlučností v zátěži? Právě přísun vzduchu ke GK T11 velmi efektivně řeší.

Ano, o tom, že pootočený koš s disky blokuje přístup vzduchu do zadní části skříně už jsem někde četl. Pokud jde o tu řvoucí bestii. Tak nevím, buďto to není tak hrozné anebo (a to spíš) se to v tom celkovém hluku ztrácí. Nevím o nějaké exaktní metodě, jak tohle zjistit. Na speed fanu vidím teplotu CPU, ale rychlost ventilátorku grafické karty nikde nevidím. Nemýlím-li se, pominu-li ventilátor v bočnici a specifické řešení viz Arctit T-11, pomůže grafice co nejvíce vzduchu od předního ventilátoru. A já tady opakovaně škemrám o co největší počet co největších předních ventilátorů....


U Gelidu je problém s orientací - bude směřovat nahoru, takže je tam vhodný odtah. To Arctic i Antec splňují.[/quote]


Tak nevím, zdali tohle dobře chápu. Obecně: směřuje-li ventilátor chladiče nahoru (vertikální?), posílá teplý vzduch ke "stropu" skříně a je potřeba, aby si ho tam převzaly horní ventilátory a odeslaly teplých vzduch mimo skříň? Mně se zdá, že i ty další 3 mi zde doporučené chladiče Noctua NH-U12P SE2, Cooler Master Hyper 212+ a Scythe ninja 3 směřují nahoru. Nebo se mýlím?
Když se podívám na počítač přispěvatele "athens" https://www.svethardware.cz/forum/showpost.php?p=453945&postcount=1375 tak tam vidím chladič pracující horizontálně - tedy myslím. Takový chladič pak posílá vzduch směrem k zadnímu větráku? Pokud to tak je, tak by se mi zdálo v mých podmínkách posílat vzduch spíše k zadnímu větráku. Za skříní si přeci jen lépe najde teplý vzduch cestu z nábytkové skříně. Pokud by ho odváděly horní ventilátory, tak nad počítačovou skříní by asi v nábytkové skříňce poněkud "hromadil".
athens (724)|1.6.2011 08:06
[quote=Vita1;454538]Tak nevím, zdali tohle dobře chápu. Obecně: směřuje-li ventilátor chladiče nahoru (vertikální?), posílá teplý vzduch ke "stropu" skříně a je potřeba, aby si ho tam převzaly horní ventilátory a odeslaly teplých vzduch mimo skříň? Mně se zdá, že i ty další 3 mi zde doporučené chladiče Noctua NH-U12P SE2, Cooler Master Hyper 212+ a Scythe ninja 3 směřují nahoru. Nebo se mýlím?[/quote]
Tyto chladiče nesměřují nahoru, ale vodorovně tedy dozadu.

[quote=Vita1;454538]Když se podívám na počítač přispěvatele "athens" https://www.svethardware.cz/forum/showpost.php?p=453945&postcount=1375 tak tam vidím chladič pracující horizontálně - tedy myslím. Takový chladič pak posílá vzduch směrem k zadnímu větráku? Pokud to tak je, tak by se mi zdálo v mých podmínkách posílat vzduch spíše k zadnímu větráku. Za skříní si přeci jen lépe najde teplý vzduch cestu z nábytkové skříně. Pokud by ho odváděly horní ventilátory, tak nad počítačovou skříní by asi v nábytkové skříňce poněkud "hromadil".[/quote]
Ne chladiče Gelid Solution Tranquillo jsou pro desky AMD otočeny o 90° tedy směřují nahoru, proto je také ve skříni horní ventilátor (samozřejmě i zadní) který odvádí přebytečné teplo ze skříně ven. Vše ale záleží jakou si nakonec vybereš skříň. Poté se bude hodně věcí odvíjet (kde bude umístěn zdroj dole/nahoře, jaký tedy chladič ....) Potom je také blbost kupovat desku AMD a chladič Gelid a nemít odtah vzduchu nahoře nebo mít umístěný zdroj nahoře. Máš tedy již vybranou skříň?
Vita1 (56)|1.6.2011 11:57
[quote=athens;454544]Tyto chladiče nesměřují nahoru, ale vodorovně tedy dozadu.


Ne chladiče Gelid Solution Tranquillo jsou pro desky AMD otočeny o 90° tedy směřují nahoru, proto je také ve skříni horní ventilátor (samozřejmě i zadní) který odvádí přebytečné teplo ze skříně ven. Vše ale záleží jakou si nakonec vybereš skříň. Poté se bude hodně věcí odvíjet (kde bude umístěn zdroj dole/nahoře, jaký tedy chladič ....) Potom je také blbost kupovat desku AMD a chladič Gelid a nemít odtah vzduchu nahoře nebo mít umístěný zdroj nahoře. Máš tedy již vybranou skříň?[/quote]

Tak teď se opravdu propadám hanbou a divím se, že na to vůbec ještě reaguješ. Nejspiš si říkáš: "Chudák, má to v hlavě nějaké pochroumané, udělám mu radost a odpovím mu, aby si myslel, že patří mezi nás, normální lidi".

Já vůbec nechápu, proč jsem si vytvořil představu, že ventilátory chladičů CPU odvádí vzduch ve směru obvodu oběžného kola, když ho přitom odvádí ve směru osy otáčení (trochu jsem si musel pomoc wikipedií). Přitom u předního nebo zadního ventilátoru by mě něco takového vůbec nenapadlo. Tak teď je mi to (snad už) jasné. Samozřejmě, že pak je to přesně obráceně, než jsem si myslel. Horizontální resp. vertikální se posuzuje podle směru proudění vzduchu (tedy nikoliv podle polohy ventilátoru).

Takže pro kontrolu použiju tvůj počítač: ventilátor žene vzduch nahoru k hornímu ventilátoru;
tedy podle proudění vzduchu je to vertikální uspořádání.

Omlouvám se, neměl jsem to řešit v 5 hodin ráno. Strašně rád bych pokračoval, ale musím teď také vykonat nějakou pracovní činnost. Tohle vysvětlení však nesneslo odklad.
athens (724)|1.6.2011 12:49
To nic ;) Nedřív si tedy vyber skříň a poté dořešíme zbytek :thumb
robky (3195)|1.6.2011 13:48
[quote=athens;454606]To nic ;) Nedřív si tedy vyber skříň a poté dořešíme zbytek :thumb[/quote]

Ak by si autor dotazu vybral na procesor napríklad ninja3, tak je to imho jedno - ventilátor sa na ňu dá namontovať z ktorejkoľvek strany. Podobne noctua sa dá pootočiť o 90° .....
athens (724)|1.6.2011 14:01
[quote=robky;454620]Ak by si autor dotazu vybral na procesor napríklad ninja3, tak je to imho jedno - ventilátor sa na ňu dá namontovať z ktorejkoľvek strany. Podobne noctua sa dá pootočiť o 90° .....[/quote]

To ano, ale on nemá ještě přeci ještě vybranou skříň :notsure A od skříně si myslím bude lepší vybírat chladič a další komponenty. Přeci si nevybere např: desku AMD + gelid a poté bude shánět skříň :stupid
robky (3195)|1.6.2011 14:09
[quote]Co chci upgradovat: skříň, chlazení[/quote]

Načo by vyberal new hw, ide mu o zníženie hlučnosti a teplôt .....
athens (724)|1.6.2011 14:19
Vždyť ano, já to uvedl přeni jenom jako příklad. Proto jsem napsal např: Ale jelikož má/bude mít case ve "skříni" a sestavu AMD bude lepší chladič orientovat horizontálně :notsure tedy tebou navrhovaný chladič noctua či ninja3
Vita1 (56)|1.6.2011 17:14
No já už jsem si myslel, že jsem rozhodnut, ale nakonec - "překvapivě" - zas nevím.

Když si to s dovolením trochu shrnu. Já jsem tady začal s těmi Lian-Li (PC-8FI a PC-9F). Ty jsem vybral podle toho, že mají 2 přední ventilátory (což se mi - než jsem vstoupil na toto fórum - zdálo při mém umístění v nábytkové skříňce prioritní, aby vnitřek skříně dostával zepředu hodně čerstvého vzduchu a pak podle ceny, která se mi zdála dostatečně vysoká na to, abych při mé neznalosti nepořídil skříń nějak vyloženě blbě (a úplný začátek byl, že jsem se někde dočetl, že jsou to kvalitní skříně). Pak jsem zde podle laskavých příspěvků pochopil, že skříně nejsou s mou sestavou ve vyváženém poměru a že mé potřeby plně uspokojí něco skromnějšího. I se zde objevily určité věcné výhrady k těmto skříním (koš na disky). Přemohl jsem tedy samolibost svého ega, uznal racionální argumenty, přihlédl k sociálnímu aspektu záležitosti a v myšlenkách na své nebohé děti, které jsem málem kvůli Lian Li vystavil strádání, jsem tedy tyto skříňky vyřadil.

Další doporučení byla skříńka Fractal Design Define R3. Proč jsem ji nakonec vyřadil, to už jsem zde někde popisoval (dvířka za dvířky, dvířka ulomí dětí, dost mě děsila i ta váha 12 kg....).

Pak přišlo doporučení (soudím, že asi velmi erudovaného) "r34ktora" na Arctic Silentium T11. Tuto skříń jsem nejprve šmahem odmítl jako příliš "sociální". Uznávám, že to není příliš exaktní argument a dovedu si představit, co si asi tak laskavý doporučovatel této skříně pomyslel. Včera jsem se k této skříni vrátil a poctivě si to celé přečetl (mj. také proto jsem šel spát v 5 hodin). No musel jsem uznat - alespoň z toho mála co jsem pochopil - že ta skříń má určitě něco do sebe a že je opravdu velmi originální a vlastně docela "vychytaná" (tímto se té skříňce i "r34ktorovi" omlouvám). Jenže já nemám pocit - alespoń podle toho, co ukazuje Speed fan - že zrovna má grafická karta i za současného stavu příšerně nedokonalého chlazení nějak zvláš'ť strádá a že je tudíž nutné, abych výběr nové skříně podřizoval zrovna hledisku chlazení grafické karty, které je u této skřině nadstandardně vychytané větrným tunelem. A navíc. Uvědomím-li si, že má orientace v problematice počítačů je velmi chatrná a že se opírám o sice velmi ochotného a vstřícného člověka, ale přeci jen jakéhosi "dělníka kancelářských počítačů", nemyslím si, že je to vhodná konstelace pouštět se do takto spedifické a originálně uspořádané skříně. Prostě se toho intuitivně bojím a raději bych se přiklonil k nějakému mainstreamovému řešení. Proto i tuto skříň škrtám.

Pak je zde odhlučněná BitFenix od "robky". Nikdo tady na ní nijak nezareagoval, což bude nejspíše tím, že je to novinka. V důsledku toho se ovšem o této skříni nedá nikde nic podrobnějšího přečíst. A to je "parametr" pro mne hodně důležitý. Asi bych prostě nenašel odvahu koupit skříń jen na základě svého úsudku. Buď si o ní přečtu nějakou recenzi nebo mi ji doporučí alespoń někdo, kdo ji sám má anebo mně tady někdo musí vyloženě napsat: "Jo ty vole, to přesně ty potřebuješ´!" Je to asi dost opatrnický a albistický postoj, ale mně se zdá v mém případě přiměřeně rozumný.

V kontrastu s tím je ovšem PR skříně Antec three Hundred. Skříń se mi vzhledově líbí, máme tady spokojeného vlastníka (a zjevně ochotného i přispět nějakou tou radou), nějaké další souhlasné stanovisko, vcelku příznivou a obsáhlou recenzi přímo zde na svethardware - to je pro mne důležité, protože si to může přečíst ten můj "dělník kancelářských strojů", aby byl taky trochu v obraze.

Není mi ale vlastně jasné, zdali je tato skříň pro mne úplně vhodná. Pokud by platila má úvaha, že vzhledem k umístění počítačové skříně do nábytkové skříňky by se mi (laicky) zdálo lepší, aby byl teplý vzduch směrován ze skříně zadním ventilátorem směrem ke zdi, kde je odstup mezi stolem a stěnou (zdí) asi 4,5 cm a je tam prostor kudy může teplých vzduch prostor nábytkové skříňky opouštět než aby teplý vzduch opouštěl počítačovou skříň (prioritně) horními větráky a "motal se " se nad počítačovou skříní uvnitř nábytkové skříně, tak tedy, pokud je tento můj náhled správný (nikdo se tady k tomu zatím nevyjádřil) je pak vlastně vhodné mít skříň s horními ventilátory (u Antecu standardně osazenými)? Nenarušovaly by vlastně žádoucí proudění vzduchu k zadnímu ventilátoru? Tak na této "úvaze" jsem se zarazil a definitivní výběr skříně Antec three Hundred zatím odložil.
Georginek (2957)|1.6.2011 17:33
Ja se taky trosku pustim do debaty, cely sem to precetl a nemuzu se zbavit dojmu, ze mi na tom neco nesedi a se svym smyslem pro detail i tak trochu irituje :D

Ty chces koupit novou case a narvat ji do skrinky pod stolem. Jak jsem to pochopil, ma predni dvirka, horni dil, oba bocni dily, spodek taky nebo stoji na zemi???? a vzadu otvor ke zdi 4-5cm.
Takze Tobe je defakto uplne jedno, jak bude bedna vypadat, protoze bude stejne schovana uvnitr nejake skrinky......
Pripadne jsi schopen obetovat predni dvirka, takze z designu case bude videt akorat predni panel, takze ja si myslim, ze je skoda penez na LianLi, Fractal a podobny predrazenosti.

Tez si neodpustim poznamku, ze ty vysoky teploty nemas jenom diky starym chladicum bez HeatPipe, ale hlavne diky tomu, ze mas pocitacovou bednu narvanou v te skrince a vzadu je jen 4-5cm mista, takze zadni ventilator teplo sice vyfoukne ven, ale to se kumuluje mezi zdi a zadnim panelem, ktery ohriva..........

Nepremyslel si nad tim, ze bys tu skrinku oddelal a PC postavil proste vedle stolu? Teploty klesnou zcela urcite ( tak i hluk ) a pak si muzes vybirat skrin jak podle kvality, hlucnosti, designu i chlazeni.........

Jak to budes mit v ty skrince, tak sebelepsi skrin treba s 7 ventilatory ten vzduch bude sice z bedny vyhanet ( a samozrejme hlasite, pokud ta skrinka ma dno, tak se taky musi hezky prenaset vibrace od ventilatoru pripadne od HDD ) ale ten se stejne z te skrinky zcela nedostane a bude ji zahrivat ze vsech stran......
athens (724)|1.6.2011 17:42
Rozhodnutí bude jen na Tobě nikdo tě nechce do ničeho nutit. Taky jsem vybíral/hledal dlouho, četl různé recenze po diskuzních fórech. Jo a u toho Antecu - můžeš přeci koupit chladič, který navrhoval robky noctua nebo ninja3, který je orientován standardně tak, aby vyfukoval horký vzduch vodorovně ze skříně. A horní ventilátor nemusíš poté využívat (prostě ho vymontuješ - nevím jak bude hlučný nový a ten můj starší je už ze skříně pryč) a necháš tudy samovolně unikat teplo ven ze skříně. Na odtah bude stačit ten vzadu. Ale jak už jsem psal - záleží na Tobě :turtle
r34ktor (7477)|1.6.2011 19:14
[quote=Vita1;454684]nemyslím si, že je to vhodná konstelace pouštět se do takto spedifické a originálně uspořádané skříně. Prostě se toho intuitivně bojím a raději bych se přiklonil k nějakému mainstreamovému řešení.[/quote]
Psal jsem o otočení zadního ventilátoru. Pak se z toho stává skříň klasické koncepce.

Ale nechci ti nic nutit, jde především o tvou volbu.
Vita1 (56)|1.6.2011 19:39
[quote=Georginek;454686]Ja se taky trosku pustim do debaty, cely sem to precetl a nemuzu se zbavit dojmu, ze mi na tom neco nesedi a se svym smyslem pro detail i tak trochu irituje :D

Ty chces koupit novou case a narvat ji do skrinky pod stolem. Jak jsem to pochopil, ma predni dvirka, horni dil, oba bocni dily, spodek taky nebo stoji na zemi???? a vzadu otvor ke zdi 4-5cm.
Takze Tobe je defakto uplne jedno, jak bude bedna vypadat, protoze bude stejne schovana uvnitr nejake skrinky......
Pripadne jsi schopen obetovat predni dvirka, takze z designu case bude videt akorat predni panel, takze ja si myslim, ze je skoda penez na LianLi, Fractal a podobny predrazenosti.

Tez si neodpustim poznamku, ze ty vysoky teploty nemas jenom diky starym chladicum bez HeatPipe, ale hlavne diky tomu, ze mas pocitacovou bednu narvanou v te skrince a vzadu je jen 4-5cm mista, takze zadni ventilator teplo sice vyfoukne ven, ale to se kumuluje mezi zdi a zadnim panelem, ktery ohriva..........

Nepremyslel si nad tim, ze bys tu skrinku oddelal a PC postavil proste vedle stolu? Teploty klesnou zcela urcite ( tak i hluk ) a pak si muzes vybirat skrin jak podle kvality, hlucnosti, designu i chlazeni.........

Jak to budes mit v ty skrince, tak sebelepsi skrin treba s 7 ventilatory ten vzduch bude sice z bedny vyhanet ( a samozrejme hlasite, pokud ta skrinka ma dno, tak se taky musi hezky prenaset vibrace od ventilatoru pripadne od HDD ) ale ten se stejne z te skrinky zcela nedostane a bude ji zahrivat ze vsech stran......[/quote]

To co píšeš je naprosto "legitimní" a podle mne logické. Na straně 1 jsou fotky - tam je vše vidět a je dobré se na fotky podívat i pro pochopení dalšího řečeného. Rád se totiž vyjádřím.

Když se ukázalo, že chlazení pc je naprosto katastrofální, první co mne napadlo byla myšlenka, že umístění v té nábytkové skříňce (dále jen NS) je zřejmě nadále neudržitelné. Takže, kam s ním?
Tady malá odbočka k tomu nábytku. Jste tady samí odborníci přes PC, ale teď trochu truhlařiny. Nábytku už sice pár roku bude, ale je to nábytek dělaný na zakázku a je - zcela neskromně - nadstandardní. To není nějaké lamino 1,9 mm z Asko nebo Sconto. Všechny stojny 2,5 nebo 3 cm, přírodní dýha, nákližky z masívu....je to celý obývací pokoj (ne jen ten pracovní stůl). Cena šílená, ale jednak to bylo v dobách, kdy jsem si to ještě mohl dovolit a pak, pořizoval jsem si jej s tím, že už to je nábytek na celý život (pak přišly děti a ty jsou poněkud jiného názoru). To samozřejmě nepíšu proto, abych se zde nějak vytahoval nebo kompenzoval dojem z mé průměrné počítačové sestavy. Píšu to pro vysvětlení a pochopení dalších úvah. Samozřejmě, že by se mohl začít hledat viník, který udělal tu NS příliš úzkou. Ale byl jsem to já. Já tehdy do posledního milimetru ten nábytek "nakreslil" (konečně jako veškerý nábytek v našem bytě). Stokrát jsem tady mlátil o ten stůl hlavou a říkal si "Blbče, proč?! Proč jsi nepřidal pár centimetrů?!". Ale já vím proč. Změřil jsem tehdy šířku stávající skříně počítače a vyslovil nezpochybnitelnou prognózu, že v budoucnu budou počítače jedině menší a menší (jako např. mobilní telefony, které byly zpočátku také větší a těžší a pak se zmenšovaly). Ono mi to vlastně vyšlo (notebooky), ale zcela jsem ulítl pokud šlo vývoj stolních sestav. No tak to jsem si trochu vylil srdíčko a dál k věci.
Takže úvahy: vyměním pracovní stůl - blbost, protože už stejný k nábytku neseženu. Ani ta firma, co mi nábytek dělala, už dnes neexistuje. Takže nezbývá než vyměnit celý nábytek v obýváku. No samozřejmě to je nesmysl, ale taky mě to napadalo. Pak jsem se upnul na tu levou NS. Přeci jen je širší (37cm oproti 22 cm). Má sice záda (a to není žádný sololit, ale dost festovaně zakomponovaná překlížka či co) ale vyřiznout přímočarou pilkou byto šlo. Jenomže co výška? Zatímco v pravé NS prostě vytáhnu tu poličku, která je nyní těsně nad počítačem, u levé NS je zásuvka. Výška mezi dnem NS a zásuvkou je 435 mm což je málo a zas bych musel mít nějakou mini skříň a dělat nějaké kompromisy. Můžu tedy obětovat i tu zásuvku. Jenomže pak bych musel obětovat i ta dvířka NS (nahoře by prostě kus chyběl). Můžu tedy obětovat dvířka i zásuvku (koneckonců tady deklaruji, že jsem u levé NS ochoten dvířka obětovat). Jenomže po pantech a hlavně po pojezdech by zůstaly dírky po vrutech (snad nějak zatmelitelné či co), ale i já mám smysl pro detail a protože to už je víc do obýváku než prává NS a tedy více "na očích" a počítačová skříń už by to tak v tom širším prostoru nezakryla (na jedné straně), zatímco pravá NS je navíc pohledově zakryta židlí, tak to už bych prostě asi neustál.

No a pak je samozřejmě varianta dát to do prostoru na nohy, tedy mezi NS. Místo tam vcelku je (na fotkách je tam volant), ale když si představím mého devítiletého syna a jeho kamarády, kteří k nám občas na počítač chodí, jak do toho kopou a vždycky tady džusem polejou stůl....no nevím.

Když jsem se na toto fórum přihlásil, počítal jsem i s eventualitou, že mi tady někdo napíše, že jsem ulít, že to prostě uchladit v takové NS nejde. Ale vcelku se tady nad tím nikdo nepozastavil a ty názory tady vyzněly tak, že to nebude problém uchladit, i se tady připuštělo, že tam ta dvířka můžu nechat.....No když to tak všechno zvážím, asi bych to nechal v pravé NS. Já tedy nedokážu posoudit, zda hluk z ventilátorů, kterým by se lépe dýchalo a volněji pracovalo venku by byl v konečném důsledku nižší než hluk z NS, ve které by musely na otáčkách poněkud přidat. To je úplně mimo moji erudici a představivost.
Vita1 (56)|1.6.2011 19:55
A ještě k tomu takový dodatek. Proto jsem také psal o té "kvalitě" nábytku. Já bych byl asi - byť srdce krvácí - ochoten udělat do té pravé NS nějaké otvory. Určitě z té pravé strany (od okna, topení - teď nevím, co je vidět na té fotce) a snad i z levé strany, někde vzadu pod tím pojezdem pro klávesnici. To by normálně nebylo vidět. Tak nevím, zdali by toto stavební opatření nějak výrazněji ventilačnímu režimu prospělo. No asi by určitě neuškodilo. A pokud jde o to těleso topení. Ne, počítači nepřitápím. Těleso je od dubna 1996 zavřené.
r34ktor (7477)|1.6.2011 20:19
Myšlenku na nějaké zásadní přestavby nábytku bych opustil. Je to zbytečné. Prostě pořídíš počítačovou skříň, která se rozměrově vejde do stávající dřevěné.

Na druhou stranu jsem oddělání vstupních dřívek považoval za automatické. Nějaké rozumné proudění s nimi považuji prakticky za nemožné.

Další tipy na skříně (seřazené od nejlevnější):

  • Silverstone SST-PS04B
  • Cooler Master Centurion 590 KKN1
  • Antec Nine Hundred Two V3 (s šířkou 218 mm by ale byla dost natěsno)
robky (3195)|1.6.2011 20:43
Ideš na to moc "vedecky" ;)

Ako písal r34ktor - proste si vyber skrinku, ktorá tam vôjde, bude sa ti páčiť jej čelný panel a bude mať predné porty (usb, audio ...) rozumne prístupné .
Akákoľvek súčasná rozumne navrhnutá skrinka s 12cm ventilátormi nebude mať s tvojou zostavou problém. Dokonca si myslím, že aj tvoja terajšia skrinka by to zvládla - len by si sa musel o ten komp trochu postarať. Úplne prachom zabitý chladič cpu hovorí o opaku, a to sme ešte nevideli chladič grafiky ....nič v zlom, ale nová skrinka a možno chladič cpu (ak sa o pc nebudeš starať) tvoj problém s hlučnosťou a teplotami vyrieši len dovtedy, kým sa tam nenahromadí prach;)
Vita1 (56)|1.6.2011 21:56
Mno, když jsem tady to téma zakládal, tak jsem ani v nejmenším nepředstavoval, že z toho nakonec bude taková kovbojka. Dneska jsem obědval v hospodě a se zaujetím si prohlížel takové ty obrovské ventilátory u stropu a pak mne napadlo, jak to asi vypadá v kuchyni. To je vlastně taková obrovská počítačová skříň, sporáky to je procesor.....no evidentně mě to chlazení až nezdravě pohltilo. Manželka mě podezírá, že mám ženskou a s ní si tady po nocích chatuju - nemůže věřit, že já něco řeším na počítačovém fóru. Ale moc ukazovat ji to tady nechci. Kdyby si tady přečetla, jak jsem škemral o dražší počítačovou skříň, to by za trest vzala útokem nějaký butik a to by se mi skříň pěkně podražila!

A taky jsem si říkal, že postrádám pro účast v takovéto diskuzi jisté předpoklady, zvláště pak stručnost, jež mi jaksi zjevně není vlastní. Ale mám tak jako rád, když se věci objasní pokud možno v celkových souvislostech, ale je to poněkud archaické a časově náročné. Stejně tak mám pocit, že bych měl každému odpovědět. Ale to už se ani nedá.




[quote=athens;454687]Rozhodnutí bude jen na Tobě nikdo tě nechce do ničeho nutit. Taky jsem vybíral/hledal dlouho, četl různé recenze po diskuzních fórech. Jo a u toho Antecu - můžeš přeci koupit chladič, který navrhoval robky noctua nebo ninja3, který je orientován standardně tak, aby vyfukoval horký vzduch vodorovně ze skříně. A horní ventilátor nemusíš poté využívat (prostě ho vymontuješ - nevím jak bude hlučný nový a ten můj starší je už ze skříně pryč) a necháš tudy samovolně unikat teplo ven ze skříně. Na odtah bude stačit ten vzadu. Ale jak už jsem psal - záleží na Tobě :turtle[/quote]

No asi by to tak nějak mohlo dopadnout. Ale ještě to nechám chvíli "uležet". Třeba tady někdo ještě vyrukuje s nějakým kouzelným řešením.
Ale zas bych nerad, abych tady nějak svou nerozhodností a neplodnosti neodradil diskutujicích.
robky (3195)|1.6.2011 22:08
[quote=Vita1;454745]Ale zas bych nerad, abych tady nějak svou nerozhodností a neplodnosti neodradil diskutujicích.[/quote]
To je normálne, s tým sa netráp. Nie si prvý a ani posledný :D
[quote=Vita1;454745]
No asi by to tak nějak mohlo dopadnout. Ale ještě to nechám chvíli "uležet". Třeba tady někdo ještě vyrukuje s nějakým kouzelným řešením. [/quote]

A čo trebárs premiestniť tú poličku na ľavej strane NS niekde inde ....uvoľnené miesto využiješ na posunutie NS smerom doľava, čím zákonite vznikne vpravo medzi NS a radiátorom miesto na umiestnenie pc skrinky ;)
Georginek (2957)|1.6.2011 22:47
No hele, ja sem trochu ulitlej, protoze mame vlastni truhlarnu a jsem zvyklej, ze si reknu co chci, ci vymyslim neco extra a do 2 dnu to mam hotovy a nastehovany :D:D:D:D:D :devil

Tech fotek jsem si nevsiml, nevim jestli tam byly od zacatku. Kazdopadne je totalne zasranej chladic procesoru. Ani prez ten prach neni videt zebrovani, tak se vubec nedivim tem vysokym hodnotam. Tenhle prach dokaze klidne udelat i 10-20°C.

Ja vidim jako nejpravdepodobnejsi a nejlevnejsi reseni toto.......mozna i esteticke....

Zacal bych dvirkama. Pokud mas doma sukacku :D ( myslim to naradi ), muzes vyriznout do prednich dvirek otvor a dat tam mrizku treba v barve nabytku, nebo hlinikovou, takze by nasavani bylo OK.....
Pripadne bych mozna o 1-2cm odsunul stul od zdi, aby zezadu bylo vice mista na odvod tepla..........

Pak bych teda zacal uvazovat nad vymenou PC skrine a to takove, ktera ma predni a spodni nasavani ( dospoda muzes pridelat FAN ), jelikoz to mas na desce, nebude to tahat prach z koberce, predni tedy bude nasavat skrz mrizku ( nebo bez dvirek proste z predni strany )
Horni ventilator bych asi neresil, pac jsou vesmes k nicemu, dokonce ve spouste pripadu je airflow jeste horsi a teploty vyzsi kdyz tam je, nez kdyz je to celistvy kus.
Orientaci zdroje nahoru nebo dolu, je to jedno, pac dole ti to nebude nasavat bordel a bude se chladit sam od spoda a zbytkove teplo z grafarny, desky a CPU vyzene zadni ventilator, treba 120 nebo 140. K tomu neni potreba horni FAN.......

A dalsi kapitola je, ze bych urcite vymenil ten original FAN z CPU, za jakykoliv jiny s HeatPipe a teploty budou klidne o 20 i vic °C nizsi nez ted. Taktez grafarny i desky...........

Takze ja doporucuju, vyber si skrin, jaka se Ti libi, bud s orientaci zdroje nahoru, ja teda za sebe doporucuju s orientaci dolu, bez horniho fanu, se zadni a predni mrizkou alespon 120 ci 140, jinej chladic CPU a mas vystarano a nemusis se s tim vubec nejak zatezovat.....
Nehlede na to, ze ten PC bude znatelne tissi :):)

PS: Kdybys chtlel upravit stul nebo vyrobit jinej na miru neni problem :D:D

Grafarna je chlazena dobre, akorat bych vycistil chladic, to stejne bych udelal se zdrojem. Jsou tam nanosy prachu........
Vita1 (56)|1.6.2011 22:48
[quote=r34ktor;454720]Myšlenku na nějaké zásadní přestavby nábytku bych opustil. Je to zbytečné. Prostě pořídíš počítačovou skříň, která se rozměrově vejde do stávající dřevěné.

Na druhou stranu jsem oddělání vstupních dřívek považoval za automatické. Nějaké rozumné proudění s nimi považuji prakticky za nemožné.


Další tipy na skříně (seřazené od nejlevnější):

  • Silverstone SST-PS04B
  • Cooler Master Centurion 590 KKN1
  • Antec Nine Hundred Two V3 (s šířkou 218 mm by ale byla dost natěsno)
[/quote]

Já bych to také tak viděl. Demontáž dvířek mně nijak nermoutí. Stejně jsou ta dvířka skoro stále otevřená a to vypadá vlastně docela blbě. To už bude i pohledově lepší když tam nebudou. Nemluvě o funkčním přínosu.

Děkuji moc za tipy. Ale i když bych moc rád, asi se k tomu hned tak nedostanu.
Vita1 (56)|1.6.2011 23:13
[quote=robky;454726]Ideš na to moc "vedecky" ;)

Ako písal r34ktor - proste si vyber skrinku, ktorá tam vôjde, bude sa ti páčiť jej čelný panel a bude mať predné porty (usb, audio ...) rozumne prístupné .
Akákoľvek súčasná rozumne navrhnutá skrinka s 12cm ventilátormi nebude mať s tvojou zostavou problém. Dokonca si myslím, že aj tvoja terajšia skrinka by to zvládla - len by si sa musel o ten komp trochu postarať. Úplne prachom zabitý chladič cpu hovorí o opaku, a to sme ešte nevideli chladič grafiky ....nič v zlom, ale nová skrinka a možno chladič cpu (ak sa o pc nebudeš starať) tvoj problém s hlučnosťou a teplotami vyrieši len dovtedy, kým sa tam nenahromadí prach;)[/quote]

Já vím, že už to teď možná až trochu překombinovávám, ale to víš, mám z té nedostatečné péče špatné svědomí a chtěl bych to teď napravit a svému počítači poskytnout to nejlepší. A ta údržba. No sebekriticky uznávám, že jsem tomu příliš nedal - to je koneckonců zjevné. Ale teď mám takový plán, že do toho trochu vtáhnu syna ať už si k tomu taky začně vytvářet nějaký vztah a ne že tady jen trénuje fifu 11 a pak mě uštědřuje nedůstojné porážky.
A mimochodem - chladič grafiky - že něco takového existuje a dokonce že to mám v počítači - na to jsem přišel poměrně nedávno. Ale teď už bude všechno jinak. To bude prostě tlustá čára v mém životě. S novým chlazením už v mém životě nebude prostě nic jako dřív :)
Georginek (2957)|1.6.2011 23:47
Ja jen se zeptam, cetl si co jsem napsal? :)
Vita1 (56)|1.6.2011 23:56
[quote=Georginek;454767]Ja jen se zeptam, cetl si co jsem napsal? :)[/quote]

Ano, četl. I jsem ti chtěl odpovědět, ale nějak bojuji s tou vícenásobnou citací a nějak na to nemůžu přijít?!
robky (3195)|2.6.2011 00:19
[quote=Vita1;454768]Ano, četl. I jsem ti chtěl odpovědět, ale nějak bojuji s tou vícenásobnou citací a nějak na to nemůžu přijít?![/quote]

Jednoducho ...stlačíš u každého, koho chceš citovať ;)
citácia.jpg
Vita1 (56)|2.6.2011 01:09
[quote=Georginek;454755]
Zacal bych dvirkama. Pokud mas doma sukacku :D ( myslim to naradi ), muzes vyriznout do prednich dvirek otvor a dat tam mrizku treba v barve nabytku, nebo hlinikovou, takze by nasavani bylo OK.....
Pripadne bych mozna o 1-2cm odsunul stul od zdi, aby zezadu bylo vice mista na odvod tepla.................. [/quote]

No šukačku doma mám, ale zrovna tu co se moc nehodí. V první chvíli mi to přišlo trošku šílené, ale pak jsem nad tím přemýšlel, že to vlastně není špatný nápad. Jenomže. Abych protáhl skříň kolem pantů, musela by mít maximálně šířku 200 mm. To bych se ale zase nechal těmi dvířky limitovat a většina těch v úvahu přicházejících skříní je spíše přes 200 mm. Samozřejmě, můžu mít počítačovou skříň širší než 200 mm a pokaždé když ji budu chtít vytáhnout ven vezmu šroubovák a dvířka budu muset odmontovat a po zasunutí počítače do skříně zase našroubovat. Vím, že to není nic hrozného, ale na jednu stranu tady skládám přísahy věrnosti, jak budu o počítač pečovat a tohle by byl zas takový odrazjící otravný detail....A vlastně ani nevím, jak moc by dvířka s mřížkou utlumila hluk vycházející ze skříně, protože to je asi tak jediný důvod, proč si ta dvířka ponechat. Jak jsem tady uvedl, já na nich vcelku nijak zvlášť netrvám. No pokud by to byla uděláno tak, že by se výrazně neomezilo proudění vzduchu a přitom to mělo příznivý vliv na snížení hluku vycházejícího ze skříně...No ty by sis představoval tu mřížku jak asi velkou? Jako nějakou menší proti přednímu ventilátoru nebo nějakou větší symetricky vyplńující celá ta dvířka? No asi bych do toho šel jen pokud bych nakonec vybral šířku ve skříni, tedy skříň v šířce, která by nevyžadovala šroubování pantů.

[quote=Georginek;454755]
Pak bych teda zacal uvazovat nad vymenou PC skrine a to takove, ktera ma predni a spodni nasavani ( dospoda muzes pridelat FAN ), jelikoz to mas na desce, nebude to tahat prach z koberce, predni tedy bude nasavat skrz mrizku ( nebo bez dvirek proste z predni strany )
Horni ventilator bych asi neresil, pac jsou vesmes k nicemu, dokonce ve spouste pripadu je airflow jeste horsi a teploty vyzsi kdyz tam je, nez kdyz je to celistvy kus.
Orientaci zdroje nahoru nebo dolu, je to jedno, pac dole ti to nebude nasavat bordel a bude se chladit sam od spoda a zbytkove teplo z grafarny, desky a CPU vyzene zadni ventilator, treba 120 nebo 140. K tomu neni potreba horni FAN....... [/quote]

No tak to je revoluční řešení. Tedy revoluční ve smyslu dosavadního vývoje tady té debaty. Já jsem tady už o postradatelnosti horních větráků psal, že si myslím, že ty až tak nepotřebuju, protože by odváděly teplý vzduch do poměrně nežádoucího prostoru (nad počítačovou skříň, tedy pod strop nábytkové skříně a tam by si pěkně v teploučku lebedil). No přiznám se, že jsem se o spodní ventilátory dosud příliš nezajímal. Zítra se pokusím o jejich smyslu a funkci něco "nastudovat" a taky uvidíme, zdali se tady k tomu vyjádří nějaká pomazanější hlava.

[quote=Georginek;454755]
Takze ja doporucuju, vyber si skrin, jaka se Ti libi, bud s orientaci zdroje nahoru, ja teda za sebe doporucuju s orientaci dolu, bez horniho fanu, se zadni a predni mrizkou alespon 120 ci 140, jinej chladic CPU a mas vystarano a nemusis se s tim vubec nejak zatezovat.....
Nehlede na to, ze ten PC bude znatelne tissi :):)[/quote]


Tady v rekapitulaci nějak postrádám zmínku o tom spodním ventilátoru. Jestli jsem to tedy dobře pochopil. A teď mě ještě napadá, že dispozice pro spodní ventilátor není až zas tak častá a že tím eliminuju řadu jinak potenciálních skříní.

p.s.
Nebojoval jsem s vícenásobnou citací, ale tady s tím rozdělením na více částí citace.
Vita1 (56)|2.6.2011 01:13
[quote=robky;454772]Jednoducho ...stlačíš u každého, koho chceš citovať ;)[/quote]

Díky, ale já vlastně myslel takové to rozdělení citace na více částí, nikoliv vícenásobné citace. No nakonec jsem to zvládl.
Vita1 (56)|2.6.2011 16:34
Omlouvám se, že dnes ani zítra tady ničím "nepřispěju". Musím odjet a vrátím se až zítra večer.

Nicméně bych si tady dovolil zatím položit kontrolní otázku, soudruzi.

Jaké jsou výhody a nevýhody umístění zdroje nahoře či dole, to jsem si někde přečetl. Že se zdroj při umístění dole může otočit ventilátorem nahoru nebo dolů, to už jsem také pochopil a snad i výhody či nevýhody každého z těchto způsobů. Pokud si pamatuji, otočení ventlátoru dolů je pro zdroj nejšetrnější (žije si svým životem), ovšem nepodílí se na odtahu teplého vzduchu od grafiky a procesoru, což je výhoda otočení zdroje ventilátorem nahoru.

A teď citát z recenze Antec three Hundred zde na svethardware:

"Zdroj je umístěn cca 2 centimetry od dna skříně, takže se můžeme rozhodnout, zda bude (pokud má 120mm a větší ventilátor) sát vzduch zespod skříně, nebo zda bude ventilátor obrácen vzhůru".

Tak úpně nevím, jak tomu rozumět. Já jsem si myslel, že u všech skříní - pokud je zdroj dole - se můžu rozhodnout, jeslli bude ventilátor nahoru nebo dolů. A pak je mi také trochu záhadou, proč některé skříně mají pod zdrojem mřížku a některé ne. Pokud tam mřížka je, pak se zdroj nedává cca 2 cm ode dna skříně, ale přímo na dno? S tím, že pokud se zdroj otočí ventilátorem nahoru, tělo zdroje mřížku vlastně překryje? Jde mi prostě o to, zdali je potřeba už při výběru skříně myslet na dispozici ventilátoru zdroje a případně k ní přihlížet při výběru skříně (např. je-li tam či není mřížka). anebo to není až zas tak podstatné a není potřeba si tím při výběru skříně komplikovat život?
Georginek (2957)|2.6.2011 16:45
Jednoduche.
Zdroj kdyz je dole, nasava studeny vzduch z vnejsku skrine ( vzdy je ve spod zebrovani ), a sam ho zase zadem vyfukuje, takze ma vlastni okruh, tim padem nenasava teply vzduch ze skrine ale tez ho nevyfukuje.
Je to idealni reseni. Nekteri experti a par se jich najde i tady, maji zdroj dole, otoceny ventilatorem nahoru, coz ja povazuju za blbost, protoze teply vzduch stoupa vzhuru a ten ventilator ho vlastne zene opacne. Tez si muze brat teplejsi vzduch ze skrine a tim padem to vlastne eliminuje hlavni plus, kdyz je zdroj dole.
Jediny plus se zdrojem dole a ventilatorem nahore vidim v tom, ze nenasava prach zvenku, treba z koberce. V Tvem pripade je to jedno, pac budes mit bednu ve skrince a tam moc prachu nebude...
A i kdyby si ho mel na koberci, na parketech, da se tam prachovej filtr a nic se neresi.....

Kdyz je otocenej ventilatorem nahoru, tak se na odtahu teplyho vzduchu od grafiky a procesoru nepodili skoro vubec, pac teply vzuch stoupa nahoru, odtah tedy zvladne bud zadni nebo horni FAN.
Nektere skrine dokonce nepodporuji pri osazeni zdroje dolu jeho otoceni, protoze je to zkratka blbost. :D
Mrizka tam je aby sis tam mohl dat treba filtr......

Vetsina kvalitich i hernich skrini ma pozici na zdroj dole, pripadne i nahore......

PS: Ja mam dobre zkusenosti se zdrojem dole i napriklad kvuli cabelmanagementu, dole proste ten zdroj a kabely neprekazej, pac sou hned u traye, a dale pak vedene pod trayem.....
Georginek (2957)|2.6.2011 16:50
[quote=Vita1;454860]Omlouvám se, že dnes ani zítra tady ničím "nepřispěju". Musím odjet a vrátím se až zítra večer.

Nicméně bych si tady dovolil zatím položit kontrolní otázku, soudruzi.

Jaké jsou výhody a nevýhody umístění zdroje nahoře či dole, to jsem si někde přečetl. Že se zdroj při umístění dole může otočit ventilátorem nahoru nebo dolů, to už jsem také pochopil a snad i výhody či nevýhody každého z těchto způsobů. Pokud si pamatuji, otočení ventlátoru dolů je pro zdroj nejšetrnější (žije si svým životem), ovšem nepodílí se na odtahu teplého vzduchu od grafiky a procesoru, což je výhoda otočení zdroje ventilátorem nahoru.

A teď citát z recenze Antec three Hundred zde na svethardware:

"Zdroj je umístěn cca 2 centimetry od dna skříně, takže se můžeme rozhodnout, zda bude (pokud má 120mm a větší ventilátor) sát vzduch zespod skříně, nebo zda bude ventilátor obrácen vzhůru".

Tak úpně nevím, jak tomu rozumět. Já jsem si myslel, že u všech skříní - pokud je zdroj dole - se můžu rozhodnout, jeslli bude ventilátor nahoru nebo dolů. A pak je mi také trochu záhadou, proč některé skříně mají pod zdrojem mřížku a některé ne. Pokud tam mřížka je, pak se zdroj nedává cca 2 cm ode dna skříně, ale přímo na dno? S tím, že pokud se zdroj otočí ventilátorem nahoru, tělo zdroje mřížku vlastně překryje? Jde mi prostě o to, zdali je potřeba už při výběru skříně myslet na dispozici ventilátoru zdroje a případně k ní přihlížet při výběru skříně (např. je-li tam či není mřížka). anebo to není až zas tak podstatné a není potřeba si tím při výběru skříně komplikovat život?[/quote]


Ke spodnimu FANU. Zalezi,jak moc si na to uchylnej, me to dela 6 stupnu na Grafice a 3 stupne na HDD kdyz mam zaplej spodni fan........Mam pod nim filtr a pod zdrojem taky
Spousta skrini, hlavne ty vetsi maji spodni mrizku, ale ventilator osazeny nemaji. Nutno koupit.
Stejne, kdyz si clovek koupi skrin a je v ni nejaje original vetrak, je lepsi ho vymenit za drazsi/tissi a pomalejsi, nebo si koupit controll panel a ubrat mu otacky, protoze 90% vetraku, co se prodavaji s bednama jsou urvany......
A to, ze napisou v recenzi nebo v eshopu - tiche vetraky, tomu se neda verit.....