Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Strana 1 z 8 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 107

Téma: Upgrade PC v ceně 5 000 - 7 500 Kč

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2011

Co chci upgradovat: skříň, chlazení

Aktuální konfigurace: MSI K9A2 CF (MS-7388) (2 PCI, 1 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM ); TripleCore AMD Phenom II X3 Black Edition 720, 2800 MHz; 2x2GB DDR2-800 SDRAM; NVIDIA GeForce 9800 GTX+ (512 MB); WD10EALX-009BA0 (1 TB)+2 menší; Foxtron 550 80epn; XP Home 32; Samsung T220; optická mechanika LG

Další komentář: Zdravím, budu velmi vděčný za jakoukoliv schovívavou radu a pomoc při vylepšení mého PC, které má víceúčelové využití. Největší nároky na PC jsou kladeny při zpracování rodinného videa a zvláště pak - jak jinak - při hraní her. Spektrum her na našem PC začíná u banalit a končí posledními novinkami (FIFA 11, CoD Black ops...).
    Výměna komponent probíhá naprosto nesystémově. Já tomu skoro vůbec nerozumím a tak to vždy proberu s člověkem, který se nám stará o PC v práci (a jak vždy říká, rozhodně není žádný stavitel herních počítačů). Ten mě vždy spíše upozorní jen na parametr, který zaručí kompatibilitu, ale to je tak vše. Já pak něco podle internetu "vyberu" a on to namontuje.
    Poslední vyměněnou komponentou byl procesor. Ovšem začali problémy s teplotou. "Přepastování" nepomohlo. Např. nyní mám teplotu CPU 59 st. a desky 50 st. Při hraní her (např. Avatar) jdou teploty ke 100 stupňům).Takže jsme s tím člověkem udělali veliký "objev", že by bylo potřeba vyměnit chladič CPU. Když jsem se s pomocí internetu trochu "zorientoval", šli na mě mdloby. Má stávající konfigurace: 70mm (front), 80mm (rear) a na CPU je něco 70 mm, ale vůbec to nijak nepřipomíná chladiče, které se dnes prodávají...A tak jsem se také dovtípil, že se stávajcí skříní toho asi přiliš nevylepším. Takže se dostávám k podstatě. Potřeboval bych poradit, jak komplexně vyřešit chlazení mého PC (tj. skříň, chladič CPU, větrání, regulace). Věnoval jsem spoustu času "studování" této problematiky, ale abych pravdu řekl, spíše jsem se nakonec v tom množství informací úplně ztratil, než že bych dospěl k nějakému výsledku. Nakonec vlastně ani nechápu, zdali mně stačí větráky 2 nebo zda jich potřebuju 7. Celé technické řešení má totiž navíc poměrně značné omezení a podmínky. Počítač je umístěn ve skříňce pod stolem. Otvor má rozměry 220 (šířka) x 570 (výška) x 620 (hloubka). "Záda" tento prostor nemá; ve předu jsou dvířka, která jsem ovšem připraven "obětovat" (stejně jsou stále otevřená). Vzhledově bych se přikláněl spíše k něčemu klasičtějšímu a usedlejšímu (ovšem nějaký ten "blue led" je ještě v normě). Finančně se asi není potřeba nějak přehnaně omezovat (s manželkou si to vyřídím sám). Za odpovídající kvalitu rád zaplatím. Řekněme, že pokud jde o skříň, viděl bych limit někde na 3,5 tisících, ale levnější být může! Dost se mi totiž líbí např. Lian li PC-8FI a PC-9F (proto ten finanční limit), ale vůbec nevím, zdali 21 cm širokou skříň můžu dát do 22 cm širokého prostoru (anebo už je to pak jedno, zdali je odstup 0,5 cm nebo 2 cm?). Případnou připomínku k jiné komponentě mé sestavy rovněž neodmítám! Předem díky za pomoc. Komplexnější či soustavnější pomoc rád odměním (nejlépe "naturálním" plněním).
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík SHW Avatar uživatele 16cmfan
    Registrace
    Jul 2009

Tá Lian li je super voľba, ešte by som spomenul Fractal Design Define R3 ak Vám nevadí len miesto pre 2x5.25" pozície. K chladiču na CPU - Cooler Master Hyper 212 Plus, potom Scythe Ninja 3 alebo nejaký Thermalright stojí za zmienku (ale aj s kitom na AMD socket), z drahších potom Noctua NH-U12P SE2. Ventilátor (vyfukovací) nejaký Nexus D12SL-12 BW alebo opeť Noctua NF-P12-1300. Ešte doplním, že je treba zabezpečiť odťah vzduchu, takže aby bolo vzadu za ventilátorom a zdrojom dostatok priestoru, aby mal kde vzduch unikať preč.

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2011

Díky za "internacionální" reakci. A pokud můžu poprosit, přivítal bych vzájemné tykání.
    Přečetl jsem si nějaké recenze na Fractal Design Define R3 - a opravdu to vypadá na skvělou skříň. Nicméně jsem ji s lítostí nakonec "zavrhl". S přihlédnutím k mému specifickému umístění do úzké skříńky, bych se přeci jen poněkud obával toho nasávání vzduchu předních ventilátorů z boku čelního panelu. U těch Lian li je násávání vzduchu prostě takové "přímočaré", a tak bych nadále vycházel z jedné z těch dvou skříní LL.
    Díky za upozornění na zabezpečení odtahu vzduchu vzadu za ventilátorem. Teď ale, co si představit pod pojmem "dostatečné". Za skříní zůstane ca 10 cm prostoru (tunelu) daného profilem nábytkové skříńky, tj. v cm 22x57x10. Stůl je přiražený ke stěně, přesto tam je odstup od stěny 4,5 cm. tak nevím, zdali tyto podmínky splňují kritérium "dostatečné". Ale přiliš toho s tím neudělám. Snad bych tak o 1 cm mohl stůl od stěny (ještě) odstrčit. Se sousedy vycházím sice docela v pohodě, ale že by byli ochotní si nechat ve svém obýváku vyústit nějaký větrací průduch, tak o tom dost pochybuji.
    Ve své reakci se nezmiňuješ o horních (top) větracích, které je u obou LL skříní možno doinstalovat. Myslíš tedy, že nejsou potřeba, a to i s přihlédnutím k výše popsaným odvětrávacím podmínkám za skříní? Respektive by se s nimi počítalo jen jako se záložní možností pro případ, že by se provoz pouze na 2 přední a 1 zadní větrák ukázal jako nedostatečný? Dost mě však v některých recenzích vyděsilo, že se recenzenti při sestavování "vnitřností" dostávali do prostorové kolize mezi chladičem CPU a horními ventilátory. Je tedy možné tento potenciální problém preventivně "ošetřit" vhodnou volbou chladiče CPU? Budu-li vycházet z tebou navrhovaných chladičů (CM Hyper 212 Plus, Scythe Ninja 3), je "jistota", že případná pozdější instalace horního větráku (PC-8FI = 140 mm, PC-9F = 120 mm) bude v kombinaci s těmito chladiči možná? Tak (zatím) alespoň tolik. Zdravím a předem děkuji.

Registrace
    Jul 2009

Pekne si popísal problém, ono Fractal Design je tak dizajnovaný, jemu to nevadí, že v predu sú len prieduchy po bokoch, nebál by som sa toho. Ale tie LL sú super voľba, chybu neurobíš so žaidnou z spomínaných skriniek Horné ventilátory by (minimálne) pri Ninja 3 a Hyper 212+ nemali prekážať, ono, chladenie sa zlepší v novej skrinke už len pre prítomnosť jedného odťahovacieho (ďalej len out-take) ventilátora a lepšieho chladiča na CPU. Nič viac nie je potreba, ani ventilátor v predu alebo hore, malo by to stačiť, ak nebude, nie je problém ich tam pridať. Čo sa týka priestoru vzadu, to stačí, hlavne, nech má kde unikať, čo má podľa popisu, takže toho sa nebojím.

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2011

Citace Původně odesláno od 16cmfan Zobrazit příspěvek
    Pekne si popísal problém, ono Fractal Design je tak dizajnovaný, jemu to nevadí, že v predu sú len prieduchy po bokoch, nebál by som sa toho. Ale tie LL sú super voľba, chybu neurobíš so žaidnou z spomínaných skriniek Horné ventilátory by (minimálne) pri Ninja 3 a Hyper 212+ nemali prekážať, ono, chladenie sa zlepší v novej skrinke už len pre prítomnosť jedného odťahovacieho (ďalej len out-take) ventilátora a lepšieho chladiča na CPU. Nič viac nie je potreba, ani ventilátor v predu alebo hore, malo by to stačiť, ak nebude, nie je problém ich tam pridať. Čo sa týka priestoru vzadu, to stačí, hlavne, nech má kde unikať, čo má podľa popisu, takže toho sa nebojím.
    Díky za superrychlou odpověď. On je asi můj problém již někde na začátku, tedy v mém špatném "fylozofickém" náhledu na chlazení. Já, když jsem se před několik dny začal o chlazení zajímat, tak jsem si vytvořil takovou (laickou) představu, že základ všeho je přední větrání. Jakoby ostatní větráky neměly vlastně co pohánět, pokud by jim přední větrák(y) nějaký ten vzduch až tam dovnitř a dozadu neposlal. Napadlo mne, že by snad unvitř skříně mohlo téměř vzniknout vakuum...Prostě jsem si vytvořil představu, že nejlepší bude mít vepředu co nejvíce co největších větráků. Obzvláště v podmínkách mého umístění počítače ve skříňce, kdy chladný vzduch se vlastně nemá ke skříni šanci jinudy dostat. Tím jsem se vlastně dostal k těm LL, které mají vepředu větráky 2. Pravda ale je, že čtením dalších a dalších článků a recenzí jsem poněkud v tomto svém světonázoru zakolísal. Jednak jsem si povšiml, že o předních větrácích se někde hovoří především v souvislosti s chlazením disků a o dvou předních větrácích jako vhodné volbě pro větší počet disků. A pak jsem narazil dokonce na skříně s dvěma samostatnými chladícími oddíly. No tak to už jsem vyhodnotil jako čiré rouhačství!
    Pokud ovšem, jak píšeš a jak jsem začínal tak trochu tušit, nejsou přední větráky v systému chlazení zas až tak rozhodující, mohl bych o té FD Desine R3 začít zase vážně uvažovat....Hm.Hm. Budu nad tím ještě dumat. Předpokládám, že i pro FD D R3 by - pokud jde o horní větráky - platilo to samé. Tedy, že by se s CM Hyper 212 Plus nebo Scythe Ninja 3 případně porovnaly.
    A prosim tě, také bych se potřeboval zorientovat v té regulaci otáček. Mám se tím vůbec nyní zabývat? Nyní se mně větráčky prohání v rozmezí 2100-3000 otáček, boční kryt skříně máme odšroubovaný a návštěvy se ptají "co vám to tady tak hučí?" To asi bude ponovu v každém případě lepší, že? Pokud jsem se v tom dobře zorientoval, tak má základní deska reguluje otáčky chladiče CPU. V BIOSu můžu nastavit teploty, od kterých už se otáčky neregulují, ale větráček běží na 100% (já to tedy mám nyní "disable"). Pak jsou na desce ještě dva "obyčejné" konektory pro FAN1 a FAN2. Tak nějak jsem pochopil, že připojit další konektory bez možnosti regulace není problém (nějaký ten molex či co). Tak nevím, na jednu stranu si říkám, že to určitě bude jedině lepší a vlastně se spíše bojím, zdali se to vůbec uchladí i na plné otáčky, ovšem na druhou stranu si říkám, že když už jsem se rozhodl přeskočit s chlazením nějaké to desetiletí a vstoupit do 21. století, tak zdali by se to nemělo pojmout maximalisticky a pořešit nějak relativně dokonale.

Registrace
    Jul 2009

Tak napr. regulácia je už obsiahnutá v skrinke Fractal Define R3 a to dokonca hneď pre 3 ventilátory naraz. Alebo sa dá regulovať jednoducho s regulátorom Zalman Fan Mate 2.

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2011

Ovšem, já jsem si toho v recenzi Fractal Define R3 všiml. Bylo to tam samozřejmě vysoce hodnoceno a i v mých úváhách je to tuto skříň velké plus. A mám to tedy chápat tak, že - v případě Fractal Define R3 - by se chladič CPU nechal řídit základní deskou (BIOSem) a ostatní větráky by se napojily na regulaci ve skříni?
    A v případě jiné skříně a využití Zalman Fan Mate 2, to by se chladič CPU nechal řídit deskou (BIOSem) a ke každému z ostatních větráku lze připojit ZFM2 a řídit každý větrák samostatně? A není tam nějaký "úskok" s těmi konektory 3-PIN x 4-PIN a nějaku tou regulací PWM? To už je úplně mimo můj intelektuální horizont.

Registrace
    Jul 2009

Ako si povedal, každý ventilátor môžeme regulovať osobitne cez Zalman Fan Mate 2 alebo cez dosku... neboj sa toho, aj tak si myslím, že najlepšie je to (s výnimkou regulácie CPU chladiča) regulovať sám analogovo cez Zalman alebo iný regulátor.

Starousedlík SHW Avatar uživatele r34ktor
    Registrace
    Oct 2006

Já bych tedy začal tím, že uděláš foto stávajícího stavu, tedy PC stojící ve skříňce s otevřenými dveřmi, samotnou skříňku bez PC a vnitřek stávajícího PC.

Teplota procesoru 100°C v zátěži je kritická. Spíše mám trochu pocit, že kecají čidla, protože maximální provozní teplota Phenomu 720 je 73°C. V uvedených podmínkách by neměl vůbec korektně fungovat. Jakým programem měříš?

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2011

Přikládám tedy pár fotografií. Fotografie "stávající stav" skutečnému stavu příliš neodpovídá. Počítač máme ve skutečnosti venku před tou skříňkou a teď už nemá ani jednu bočnici. Pro dokreslení představy: stávají skříň je široká 180 mm. Ta polička, která je těsně nad počítačem (jsou na ní obaly od 5 počtačových her) ta jde - po odmontování dvířek - vyndat. Samozřejmě počítám s tím, že tuto poličku i dvířka budu muset obětovat. Koukám na fotky, že větráčky vypadají nějak zaprášeně...to asi schytám pěknou sodu. Ale já je docela často ofukuji, naposledy před 14 dny. No, skříń je otevřená, na koberci a špína už je asi zažraná!

Teploty měřím Speed Fanem a EVERESTem (Ultimate Edition). Ty teploty se +/- 1 stupeň shodují. Ano, ty teploty jsou skutečně šílené, ale asi pravdivé. Když synovi počítač začal při hrách "padat", po restartu jsem se rychle podíval na teploty a teploty CPU ukazovaly 97 stupňů! Například na tom žebrování na základní desce pod větrákem CPU (omlouvám se, ale vůbec netuším co to je) - je na tom velký nápis MSI - se vůbec nedala udržet ruka. Takže já bych těm teplotám věřil.
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: celkový pohled.JPG 
Zobrazení: 137 
Velikost: 1.47 MB 
ID: 21777   Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: stávající stav.JPG 
Zobrazení: 126 
Velikost: 1.31 MB 
ID: 21778   Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: sk?í?ka.JPG 
Zobrazení: 124 
Velikost: 1.41 MB 
ID: 21779   Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: vnit?ek pc.JPG 
Zobrazení: 154 
Velikost: 1.53 MB 
ID: 21780  

Starousedlík SHW Avatar uživatele r34ktor
    Registrace
    Oct 2006

Při pohledu na chladič procesoru se vůbec nedivím, že nechladí.

Na monitorování teplot CPU je důvěryhodnější CoreTemp.

Case bych volil klasiku - odtah zepředu dozadu, zdroj nahoře. Vzhledem ke komponentám to žádný highend být nemusí. IMHO vyhoví Arctic Silentium T11. Akorát u ní otočíš zadní ventilátor. Na CPU bude bohatě stačit CoolerMaster Hyper TX3.

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2011

Díky za tip na Core temp. Jsem ale i z toho měření teplot poněkud zmatený. Core temp ukazuje jednu teplotu "CPU#0": 49°C (ale vpravo dole na liště ukazuje Core0, Core1, Core2 - tu samou teplotu). Ale např. ten EVEREST ukazuje teplotu CPU (aktuálně 60°) a pak teploty 1. jádro, 2. jádro.....Teplota CPU je vždy tak o deset stupňů vyšší než teploty jednotlivých jader (ty jsou u všech 3 jader vždy stejné - nyní 50°) a Speed fan se chová tak nějak podobně. V konfiguraci vidím 3 x stejný chip (tedy předpokládám že to jsou ta 3 jádra) a jim odpovídající hodnoty Temp1 = 60°, Temp2 = stále mínus128° (to je asi nějaké nefunkční) a Temp3 = 38°. Takže se shodují teploty Core temp a teploty EVERESTu u jednotlivých jader. Pak se ale vždy shoduje údaj EVERESTu "teplota CPU" a údaj Speed fanu "Temp1". Tato hodnota je ale vždy tak o 10 vyšší než teplota u jednotlivých jader.
    Takže mám tedy věřit údajům Core temp, respektive údajům pro jednotlivá jádra EVERESTu a těch vyšších údajů si nemám všímat?

Pokud jde o to podstatné, tedy výběr skříně a chlazení. Trochu nevím, jak se vyjádřit, abych byl dobře pochopen. Já jsem ti - a samozřejmě i kolegovi "16cmfan" - opravdu moc a moc vděčný za ochotu a zájem a strašně nerad bych v tobě vyvolal pocit nějakého nevděku. Ale popravdě, tvá poslední odpověď mne dost zklamala. Vysvětlím. Nepochybuji, že tvé doporučení bude jistě věcně zcela správné a racionální. Ale já jsem se vlastně až tak nějak před rokem (byť 20 let denně prosedím u počítače několik hodin) začal nějak vážněji o počítače - tlačen pomalu dospívajícím synem - poněkud více zajímat a v problematice se alespoň trochu orientovat. Začal jsem výběrem grafické karty a procesoru (kritiku, že jsem to vybral úpně blbě jsem připraven unést) a teď mě okolnosti dovedly k řešení toho chlazení. Ještě tak před 14 dny jsem ani netušil co je to pasivní chlazení a zaskočilo mne, že větrák v počítači může být větší než 8 cm. Po večerech si tady pročítám recenze o úžasných skříních a chladičích CPU a tak jsem se vlastně "natěšil" na nějaké skvělé chlazení perfektní skříně a ty mi - byť samozřejmě veden nejušlechtilejšími úmysly - doporučíš skříň jejíž recenze se jmenuje "levná a originální"! A chladič, jehož větrák nemá ani 12 cm! Moc tě prosím, slituj se nade mnou a doporuč mi něco náročnějšího a dražšího (byť asi nesmyslně předimenzovaného). Zaplaťpánbů, na sociálku (alespoń zatím) nechodím, takže na nějakou stovku nemusím koukat. Vezmi si příklad z "16cmfan", ten mě vůbec nešetří, kašle na to, že mám hypotéku, auto na splátky a dvě malé děti a pěkně mě utvrzuje v tom, že Lian li je super volba.

Ono s tím také souvisí tvé hodnocení komponent, u kterého bych se také rad zastavil. Ne že by se mě snad dotklo tvé jemné naznačení, že jsem si PC nechal nechal nejspíš smontovat z odložených a nepotřebných součástek. Já vlastně ani nemám tak moc představu, jestli je můj počítač taková třeba Fabia v základu nebo Octavia (no AUDI Q7 to nebude)...Tak nějak si myslím, že dobrá by snad měla být ta grafická karta (alespoń soudě podle ceny) a ten procesor snad také není úplně nejhorší. Foxtron je snad prý také nějaká "značka" (alespoń mi to říkal jeden známý mezi 6. a 7 pivem, ale pravda, už mu nebylo moc rozumět). A o zbytku si nemyslím a ani nevím vůbec nic. Takže i rád přijmu nějaké případné doporučení na výměnu některé z komponent.

Moderátor Avatar uživatele speedsnail
    Registrace
    May 2006

1. Sestava je velmi slušná, komponenty k sobě výkonově sedí, tady se nemáš za co stydět (až na to provedení skříně a chlazení). Pokud tě to v něčem nebrzdí, není důvod na upgrade.
    2. Jak psal r34ktor, chladič je totálně zas*anej prachem, takže první pomoc je nasnadě (než se pořeší bedna a chladič).
    3. Bedna nemusí být nic moc extra, pokud zůstane ve stole: 1) stejně nebude vidět 2) Zvukovou izolaci podporuje stůl. Důležité je hlavně chlazení. Možná by se hodilo něco s prachovým filtrem a také mi přijde že lepší by byla pozice zdroje dole. Každopádně bych bral skříň bez dvířek, ať neotvíráte dvoje (stůl, PC). Šla by třeba Antec three Hundred která se tam vejde, chlazení má pořešené, nemá dvířka a vypínání+usb má na vrchu
    4. I chladič TX3 je proti boxu "Mercedes", ale pokud si chceš udělat radost, Gelid Tranquillo je zlatá střední cesta.
    Naposledy upraveno uživatelem speedsnail: 31-05-2011 v 01:26

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2011

Uf! Tak jsem rád, že má sestava "prošla". Asi jsem nepsrávně vyjádření "r34ktor" paranoidně přisuzoval skrytou ironickou nadsázku.

Tvá kritéria vyběru skříně působí logicky. Tu jinak velmi sympatickou Fractal Design Define R3 - doporučovanou "16cmfanem" jsem nakonec kvůli dvířkům vyřadil. Ani bych se neobával nějakého nepohodlí, protože myslím, že naše děti by se rychle postaraly o to, aby tam žádná dvířka nikomu nepřekážela.

Antec three hundred nepůsobí vůbec špatně. Trochu mne mate, že ty se přikláníš ke zdroji doĺe, zatímco "r34ktor" ke zdroji nahoře. Nechci ztratit přízeń ani jednoho z vás, ale žádnou skříń se zdrojem "uprostřed" nemůžu najít!

Asi jsi si všiml, že ATH má zadní ventilátor 12 cm, horní 14 cm a ....nic. Tedy vepředu nic. Tak teď opravdu nevím, zdali soudíš, že by se sestava dala provozovat bez předního ventilátoru (vzhledem k mému zde již popsanému laickému náhledu na aerodynamiku počítačových skříní jsem se musel pokřižovat) anebo doplnění vhodného předního větráku považuješ za samozřejmost, která není hodna zmínky anebo jsi to přehlédl?

Gelid Tranquillo - tak to také nevypadá vůbec špatně. Vytýkaná určitá výkonnostní nedostatečnost se asi týká nároků, které se mé sestavy netýkají. Určitě beru tento chladič v potaz.

Tak jestli bychom si to tedy mohli vyjasnit s těmi ventilátory u Antec three Hundred.
    Naposledy upraveno uživatelem Vita1: 31-05-2011 v 14:05 Důvod: oprava překlepu

Registrace
    Jul 2009

Predné ventilátory majú zmysel, keď tam máš 2 a alebo večšinou ešte viac ako 3 HDD a potrebuješ ich chladiť, i vtedy to nie je vyložene nutné, záleží podľa situácie. V tomto Vašom prípade to nie je vôbec nutné.

Strana 1 z 8 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. Upgrade PC v ceně 10 000 - 12 500 Kč
    Od Nixonson v sekci PC - upgrade
    Reakcí: 13
    Poslední příspěvek: 21-09-2014, 19:21
  2. Upgrade PC v ceně 12 500 - 15 000 Kč
    Od Ondrasss v sekci PC - upgrade
    Reakcí: 13
    Poslední příspěvek: 15-04-2013, 16:09
  3. Upgrade PC v ceně 12 500 - 15 000 Kč