reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Stavba "nejen" domaciho NAS serveru

Duke11 (9)|30.5.2011 17:56
Zdravim,
chtel bych si poskladat "nejen" domaci NAS server s temito parametry:
1/ nizka spotreba
2/ minimalne 4 sata pripojeni na motherboardu pro disky pro hardwarovy RAID 5
3/ moznost bootovani OS z USB flash
4/ gigabit LAN
Jaky motherboard, CPU navrhujete, nebo co pouzivate doma? O koupeny NAS nemam zajem.
Predem diky za rady a navrhy
mech13 (5526)|30.5.2011 19:12
tak moznosti mas 2 - AM3 sempron/Athlon 245e nebo 1155 sandy (v obou pripadech samozdrejme integrovane grafiky)

dulezite je, co myslis tim "nejen" domaci NAS a co vsechno od toho ocekavas

AM3 bude levnejsi, slabsi vykon a asi kousek vic zrat - 35-50W. Se Sandy Bridge se dostanes na 25-30W a vyssi vykon (spotreby s dvouma diskama)

Hodne dulezity bude zdroj, hledej "co nejslabsi" s 80+ - spatny neni Seasonic S12II 330, nebo pokud chces malou skrin tak cca za stejne prachy objednej z ebay 90W picoPSU - priblizne stejna spotreba, jen to je vpodstate bez rozmeru... ( https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=58017 )

2) HW RAID 5 mas na mysli PCI(-E) radic?

3) chces linux nebo win? nevim jak dnes, ale par let zpet bylo sdileni pres sambu (v tucnakovi) o dost pomalejsi nez nativne z Win

4) to ma dnes snad kazda schopna deska ne? (mozna krome par total lowend a atomu)

Jestli chces jen nejak sdilet a moc ti nezalezi na rychlosti a vykonu, muzes jit do atomu/AMD APU, ale fakt necekej nic rychlyho.
Duke11 (9)|30.5.2011 20:46
diky za rychlou odpoved

1/ Jak pises, Sandy Bridge vypada nadejne se spotrebou, pokud mi muzes doporucit konkretni desky, budu vdecny. "Nejen" znamena, ze tem nebudou pouze multimedialni soubory, nicmene zadny web server neplanuji. Jo picopsu vypada velmi dobre, nad tim uvazuji, problem je, ze pokud je poslan ze zemi mimo EU, zaplatim clo a navic budu 2 mesice cekat nez me ocli .

2/ Mam na mysli, ze deska bude mit implementovany minimalne 4 sata konektory, do kterych pripojim disky v RAIDu 5 bez pouziti externiho SATA radice

3/ Uvazuji o trech moznych variantach a/ xp b/ freenas c/ ubuntu, chci otestovat vsechny, pak se rozhodnu co zustane, podminka je boot z USB flashky

4/ tak to me tesi

Pokud atom/AMD APU zvladne nasdilet bez problemu nejaky HD 1080p rip a HTPC jej zase bez problemu prehraje, tak na rychlosti az tak nesejde.
zsdx (2098)|30.5.2011 20:59
[quote=Duke11]2/ Mam na mysli, ze deska bude mit implementovany minimalne 4 sata konektory, do kterych pripojim disky v RAIDu 5 bez pouziti externiho SATA radice[/quote]

Ale to neni totez, co hardwarovy RAID5, tady to pocita CPU.
Duke11 (9)|30.5.2011 21:22
[quote=zsdx;454192]Ale to neni totez, co hardwarovy RAID5, tady to pocita CPU.[/quote]

Musim se priznat, ze jsem tuto odpoved nepochopil. Presto dik
zsdx (2098)|30.5.2011 21:40
[quote=Duke11;454198]Musim se priznat, ze jsem tuto odpoved nepochopil. Presto dik[/quote]

Ve zkratce - HW RAID5 potrebuje radic s vlastnim procesorem a pameti.
Duke11 (9)|30.5.2011 21:55
Dik za vysvetleni, myslel jsem, ze to maj desky integrovane. Takze kdyz obycejna deska podporuje RAID 5 jde to pres CPU.
mech13 (5526)|31.5.2011 08:49
ad raid 5 - jo, je to tak. vykon pri pocitani CPU se muze znacne lisit od HW implementace...

konkretni desku ti neporadim, reknu ti jen mATX s H67 a poctem slotu/portu co ti bude vyhovovat... nektera ma 2x dlouhy PCE-E, nektera vic kratkych PCI-E, nektera PCI, 2x nebo 4x slot na RAM, USB3 ano/ne... je toho mrte.

jo a jeste ty 4 disky by uz asi na 90w picoPSU byly moc, pri provozu to cert zeber ale byl by slusny zahul je roztocit

a nakonec mensi technicka - ten raid 5 chces kvuli rychlosti nebo zaloze? ja jen ze obycejny 5400rpm 1,5TB disk ti da sekvencni cteni az 110-115MB/s, coz je prakticky limit GBe (1000mbps=125MBps), takze vic z toho nevytriskas...

[quote]Pokud atom/AMD APU zvladne nasdilet bez problemu nejaky HD 1080p rip a HTPC jej zase bez problemu prehraje, tak na rychlosti az tak nesejde.[/quote]
kdyz se divam, co dela pri kopirovani ze serveru i5 2400, tak bych atom tipoval tak na 40-50MB/s max... 80MB/s tlacilo i5 na 6-15% - tj 25-60% jednoho jadra (ktery je vykonove na takt jina liga a jeste k tomu na dvojnasobne frekvenci)
Ale osobne atoma na sdileni vyzkousenyho nemam, takze jen tipuju
Duke11 (9)|31.5.2011 11:28
Myslim, ze jsem videl neco jako picopsu na 110W nebo 120W, snad to bude stacit.

RAID 5 chci z duvodu zalohy, o rychlost mi nejde.

Ok, otestuji to v praci, pripojim netbook s atomem do gigabit switche a neco nasdilim, vecer dam vedet.

Dik za odpovedi
mech13 (5526)|31.5.2011 11:53
u picoPSU bacha na konektory, nektere nemaji ATX12V.
nejsilnejsi se dela tusim 150-160W, ale zase ty prachy... pak uz ti mozna vyjde lip ten seasonic - spotreba +-srovnatelna ale cenou se da srovnavat leda s tou 90W verzi...
HonzaSi (142)|31.5.2011 19:52
Tohle téma mě taky zajímá, uvažuji nad stavbou NAS serveru na základu ITX. Požadavky mám podobné jako Duke 11, vlastně všechny čtyři body shodně. Použítí si představuju pro uložení filmů, abych je mohl přehrávat na více PC, a vytvoření RAID 1 na ukládání důležitých souborů. Mým požadavkům by vyhovovala deska GIGABYTE D525TUD osazená Intel Atom D525 1,8GHz. Jako OS bych nejspíše použil FreeNAS. Jenže teď přijdou ty problémy, na kterých to zatím visí a hledám jejich řešení.
1) FreeNAS musí být na samostatném disku, případně na flash. Existuje nějaká redukce na MB vnitřní USB konektor, aby mohla flashka být uvnitř skříně?
2) Jde ITX deska umístit do normální ATX skříně, potřebuju prostor pro disky a to ITX skříně nemají. Jasně že se tam vejde, spíš mi jde o to, jestli je pravidlem, že ATX skříně mají i díry na ITX desky.
3) Bude tahle deska dostatečně výkonná? Já myslím že ano, Intel Atom se dává až do NAS boxů střední a vyšší kategorie.
mech13 (5526)|31.5.2011 20:05
1) ve sbernem dvore najdes libovolny case a vyrabujes z celniho panelu usb header i s konektorem na MB a redukce je na svete
2) nevim jiste, ale rekl bych ze jo:notsure
3) sam jsem zvedavy co napise Duke11, ale co jsem zahledl ruzne ohlasy, tak zadna slava... kdo sel do atomu od neho sel zase rychle pryc... na netbook a jako minimum jo, na trochu seriozni pouzivani nee
Duke11 (9)|31.5.2011 20:24
Chlapi tak Vas nepotesim, netbook mel pouze 100 Mbit sitovku, vzdal jsem to. Snad se nekdo jeste ozve a napise svou zkusenost s Atomy.
Duke11 (9)|31.5.2011 20:31
[quote=HonzaSi;454435]Tohle téma mě taky zajímá, uvažuji nad stavbou NAS serveru na základu ITX. Požadavky mám podobné jako Duke 11, vlastně všechny čtyři body shodně. Použítí si představuju pro uložení filmů, abych je mohl přehrávat na více PC, a vytvoření RAID 1 na ukládání důležitých souborů. Mým požadavkům by vyhovovala deska GIGABYTE D525TUD osazená Intel Atom D525 1,8GHz. Jako OS bych nejspíše použil FreeNAS. Jenže teď přijdou ty problémy, na kterých to zatím visí a hledám jejich řešení.
1) FreeNAS musí být na samostatném disku, případně na flash. Existuje nějaká redukce na MB vnitřní USB konektor, aby mohla flashka být uvnitř skříně?
2) Jde ITX deska umístit do normální ATX skříně, potřebuju prostor pro disky a to ITX skříně nemají. Jasně že se tam vejde, spíš mi jde o to, jestli je pravidlem, že ATX skříně mají i díry na ITX desky.
3) Bude tahle deska dostatečně výkonná? Já myslím že ano, Intel Atom se dává až do NAS boxů střední a vyšší kategorie.[/quote]

Deska ma Atom dual core 1.8 Ghz, to prece musi byt v pohode, ale vedet to na 100%.
mech13 (5526)|31.5.2011 23:02
kolega z prace si ted kupoval netbooka, tak ho snad zitra vezne do prace a pokusim se to kdyztak testnout. imho tam ma GbE
mech13 (5526)|1.6.2011 10:14
HP Mini 5103

Atom N550, (1,5GHz, 2core, HT), 2GB RAM, cista instalace W7 32b

HDD 320GB 7200rpm

Cteni z disku - 70-100MB/s (disk je prazdny, takze zatim se jede na rychlym zacatku)

Zapis (kopirovani ze serveru - 85MB/s)

Kopirovani souboru z jineho PC do nasdilene slozky - ze zacatku 25MB/s - CPU na 25% - jedno fyzicke jadro naplno

Kopirovani nasdileneho souboru na jine PC - 100MB/s

ale chova se to docela zvlastne, treba zapis se rozjel na 25MB/s a cpu na 25% asi tak do trictvrte souboru a pak najednou vyletel procesor na 45% a kopirovani ke konci zacalo stoupat na 40MB/s

Cteni taky zacalo na 25%, misty padalo na 10-15%, ale zaroven s tim se snizovala rychlost a obcas sel procesor na 50% a rychlost se zvedala zase nahoru...
1.png 2.png
zsdx (2098)|1.6.2011 14:45
Jeste me pri prochazce v kanclu napadlo, ze bys mohl pouzit HP Microserver, nejspis taky vyhovuje pozadavkum z postu 1.
Duke11 (9)|3.6.2011 10:17
[quote=zsdx;454639]Jeste me pri prochazce v kanclu napadlo, ze bys mohl pouzit HP Microserver, nejspis taky vyhovuje pozadavkum z postu 1.[/quote]

Podle infa z http://www.silentpcreview.com/article1193-page5.html microserver vypada velmi dobre, ma pouze RAID 0 a 1. Cena v e-shopech +- 7000,- Kc take neni zla.
Duke11 (9)|3.6.2011 10:22
[quote=mech13;454576]HP Mini 5103

Atom N550, (1,5GHz, 2core, HT), 2GB RAM, cista instalace W7 32b

HDD 320GB 7200rpm

Cteni z disku - 70-100MB/s (disk je prazdny, takze zatim se jede na rychlym zacatku)

Zapis (kopirovani ze serveru - 85MB/s)

Kopirovani souboru z jineho PC do nasdilene slozky - ze zacatku 25MB/s - CPU na 25% - jedno fyzicke jadro naplno

Kopirovani nasdileneho souboru na jine PC - 100MB/s

ale chova se to docela zvlastne, treba zapis se rozjel na 25MB/s a cpu na 25% asi tak do trictvrte souboru a pak najednou vyletel procesor na 45% a kopirovani ke konci zacalo stoupat na 40MB/s

Cteni taky zacalo na 25%, misty padalo na 10-15%, ale zaroven s tim se snizovala rychlost a obcas sel procesor na 50% a rychlost se zvedala zase nahoru...[/quote]

Dle toho co pises, myslim, ze HTPC by nemelo mit problem prehrat cokoli co je nasdileno na pc/srv s Atomem N550, (1,5GHz, 2core, HT) nebo jeste lepe s Atomem dual core 1.8 Ghz.
zsdx (2098)|3.6.2011 11:39
[quote=Duke11] microserver vypada velmi dobre, ma pouze RAID 0 a 1.[/quote]

Snad tolik nevadi - RAID5 muzes dodelat sotwarove (v linuxu, ve Win pouze v serverovych edicich), nebo RAID10 (tez SW, ale v lin i vsech Win).
Doctor01 (400)|13.6.2011 18:23
Ahoj

Ja bych to postavil na Intel Atom D525.
Jinak pro inspiraci se staci podivat, jak jsou na tom bezne prodavane NASy - viz napr QNAP.
richie_ke (5)|17.6.2011 16:21
nechcem otvarat dalsie velmi podobne tema:

taktiez planujem domaci NAS (favoritom je synology211j), ALE mam doma nevyuzity notebook (dualcore thinkpad 1GB ram) - nebolo by mozne ho rozumne upravit/dovybavit aby splnal podobnu funkciu ?
napr. nainstalovat tam freenas alebo nieco podobne (aj ked posledna verzia vraj vyzaduje 4GB ram ?!?) - len ako tam dohodit disky .. aj s podporou aspon raid1 .. s rozumnym prenosom pre zdielanie videa (xtreamer) .. usb externe disky asi nebude to prave orechove :notsure

mozno by sa dal notebook vyuzit aj pre virtualy (testovanie, domaci web, .. mozno router/fw, dohladovy system s web kamerou,...)

s pripojenim nejakeho DASu spravit z toho nieco univerzalnejsie (a recyklovat to co lezi bez vyuzitia v skrini, napr. aj 3-4ks 120GB HDD)

poprosim nejake hinty, ktore ma posunu dalej, alebo to zavrhnem
Doctor01 (400)|22.6.2011 07:40
Ahoj

Problem s RAM nebude, ale s diskama.
V tom ntb budes mit jen jeden disk a to nesplni tve pozadavky.
Vyuzil bych ho jako nejaky ten LAMP nebo neco jak pises, ze by se ti taky hodilo.
Jestli mas nejakou skrin, zdroj, ... tak kup nejakou mITX s Intel Atom D525 (jak jsem psal vyse),
k tomu pamet, disky dle potreby a mas to. Cena dobra, spotreba nizka.
mpitman (206)|22.6.2011 09:10
Pro pripojeni vice disku muzes vyuzit Expres card -> eSATA kartu (http://www.softcom.cz/produkt/delock-express-card-34mm-2x-esata-ii/?flist=1). Jen je pak potreba vyresit napajeni disku. Vyzkousene to nemam, ale rekl bych, ze toto reseni bude radove rychlejsi nez pripojeni pres USB2.0
Doctor01 (400)|22.6.2011 09:55
To je sice mozne, ale mit ty disky tam nekde hozene ... navic jeste to napajeni ..
mpitman (206)|22.6.2011 11:06
[quote=Doctor01;457706]To je sice mozne, ale mit ty disky tam nekde hozene ... navic jeste to napajeni ..[/quote]

Nerikam, ze je to idealni - to s pouzitim vyrazeneho notebooku nikdy nebude. Sam takto docasne pouzivam notebook jako HTPC a idealni to take neni. Jen jsem poukazoval na moznost jak to udelat s dodrzenim puvodniho zadani (vyuziti toho notebooku) :-)
alfah4ns (1040)|22.6.2011 12:51
Do většiny ntb narveš 2disky.
Jeden do primární pozice, druhý namontovat místo mechaniky, na ebay.com určitě najdeš univerzální adaptéry pro sekundární HDD, které prostě využívají sběrnici pro mechaniku. Pohlídej si, jestli se jedná o PATA nebo SATA. Cena takové hračky bývá tak 20-30 USD (alespoň já se u D630 vlezl do 20). Do obojího se dá strčit SATA disk, ty rámečky pro pata připojení mají většinou ještě převodníky na SATA.
RAID z toho ale samozřejmě nedostaneš a problémem mohou být i některé speciální mechaniky (slot-in, apod)

u disků si ale dávej bacha na výšku, bežná je 9.5mm, některé mají i 12.5.
Jako interní primární disk tam narveš asi jen 9.5mm, místo mechaniky se někdy vleze i 12.5, někdy ne, záleží na konrétním ntb a konstrukci rámečku.
Každopádně v současnosti jsou nejvěší 9.5mm disky o kapacitě 750GB, ale mají se objevit už i 1TB disky. 12.5mm 1TB disky už jsou.

Více disků jedině externě.
Když se na to ale zpětně podíváš, kolik stojí 2.5 disky o vyšších kapacitách...
Možná by už vyšlo levněji koupit ITX desku s Atomem, k tomu ramku a 3.5 green disky a strčit to do nějaké krabice...
richie_ke (5)|27.6.2011 10:50
vdaka za podnety
- ako HTPC to pouzivat nepotrebujem
- ako prehravac pouzivam Xtreamer
- vsetko to bude ulozene v kumbale (kde mam aj ostatne zariadenia ako router, switch a podobne )
- potrebujem NAS na zalohu suborov (dokumenty, fotky,...)
- potrebujem (asi) NAS ako zdroj filmov pre Xtreamer


teda ostavaju 2 riesenia
1) esata karta do notebooku + externy box na disky + nejaky rozumny soft (frenass a spol) - otazka ci najdem univerzalny soft, ktory zabezpeci vsetko - aj nas, aj dohladovy system, aj ...
suma cca 70EUR + disky

2) univerzalne uloziste DS211J a na ntb riesit ostatne (mozno cez virtualy) - ako dohlad, web,... (disk zdielat cez iSCSI)
suma cca 180EUR + disky


teda ostava otazka, ci riesenie c.1 bude (voci druhemu rieseniu)
- dostatocne univerzalne (aj NAS, aj ostatne blbosti)
- s rozumnou spravou
- "odolne" pri vypadku (disk, .. teda aby som permanentne netravil vecery na ladeni celeho systemu)
- dostatocne vykonne