reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Akváristika a vše důležité mezi CPU a GPU

Zoidik (1405)|31.5.2011 07:31
[quote=Karel Polívka;454242]Tak to je solidní děs ;-).

Jaké rybky by tam měly přežívat (kromě pár neonek a šneků :-))? Kolik má akvárko litrů? Odhaduji podle fotky tak 70?

Moje doporučení:
  • Povolat do služby elitní jednotku pár sumečků, co budou rejdit po dně.

  • Nasadit komando dvou čističů skla a šutráků od řas v podobě 2x Ancistrus Multispinis (moc zajímavá rybka; nebo jiný typ krunýřovce).




  • Výše zmíněné se se živorodkami snesou v pohodě.


  • Změnit filtr, pokud ten aktuální je jen obyčejný molitanový - kvůli efektivitě čištění nedám dopustit na závěsné průtokové (nemusí obsahovat hned nějaký drahý filtr/náplň, i homemade alá kus molitanu v umělohmotné flašce od octa s pohonem v podobě vzduchovací hadičky od motorku napojené do výstupu by odvedlo práci lépe - jen pozor na vcuc, aby si malé rybičky nedopřávaly nechtěný tobogán :-)).


Jak často odsáváte kal a kolik při tom zhruba vyměníte vody? Bez toho se to neobejde.

Ten bordel na dně (teď nemám na mysli tunu kalu, ale množství velkých předmětů) taky není zrovna nejlepší nápad. Trochu to dno proházejte a vysázejte si do rohu třeba pár Valisnérií (není to zrovna nejzajímavější rostlina, ale rychle se množí, díky čemuž pomůže s kultivací vody, protože to je evidentně potřeba :-)).

V oblibě mám Echinodory - jsou docela odolné a když se jim daří, vypadají moc pěkně. Kryptokoryny se mi moc nelíbí, takže s nimi zkušenosti nemám.[/quote]

[quote=Karel Polívka;454245]Jinak akvaristika by si zasloužila vlastní téma ve Volných tématech. Tady to zapadne, přitom všichni moc dobře vědí, že jde o něco báječného :rolleyes: :p[/quote]

[quote=Salamander;454247]Souhlas :thumb

Jinak dobrý večer přeju :)[/quote]

[quote=kevin00;454249]Ježíši, kdy jsi to naposledy čistil :D To je otřesné tedy :D

Kolik má l akvárko ? Ancistrusy jsou krásní, ale potřebují dost prostoru, jestli by nebylo lepší nasadit pancéřníčky (velmi podobná rybička) :)

A hlavně bych doporučil nynější živočichy na chvíli umístit jinam, vodu vylít, akvárium řádně vyčistit a pořádně vybavit. Tohle je opravdu šílený.

// jo a co se týká šneků, tak bych se jich zbavil ... jejich množení je k nezastavení[/quote]

[quote=Karel Polívka;454253]Tak takový ohlas jsem tu nečekal :-).

Pancéřníčci jsou moc fajn (měl jsem je v kombinaci s Ancistrusem a do toho ještě dva Keříčkovce), jelikož rejdí dno - největší síla Ancistruse je ale v tom, že přímo čistí sklo, balvany, tuhé listy velkých rostlin alá Echinodory. Bez něj si moc akvárko nedovedu představit - usnadňuje práci; a když vidí už dospělého macka nějaká neznalá návštěva nalepeného na skle, zděsí se: "Co to je za rybu!!?".

V objemu bych v tomto případě zase takový problém neviděl - pokud je tato ryba v menším akváriu, tak nevyroste do takové velikosti jako jinde.

Jinak o velkých rybách v akvárku neodpovídajícího objemu něco vím - aneb čtveřice Vrubozobců Pavích, to bylo komando :D[/quote]

[quote=Karel Polívka;454255]Co takhle dát si soutěž o nejhezčí akvárko? Když už tu máme screeny z plochy, vnitřek skříně... :-)))

Kolik je tu vůbec akvaristů?[/quote]

[quote=NHKG;454257]No tady by možná bylo lepší začít úplně od znova: http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm :D Jinak základem akvária je pravidelná údržba a výměna vody. Bez toho to jde jedině v dobře zaběhané nádrži a chce to čas, a zkušenosti, než se pěkná nádrž co nepotřebuje údržbu rozběhá.
Údržba: Každý týden výměna 30% vody a odkalení. V případě potřeby očištění skel a údržba kytek (zastřihávání, odstraňování špatných listů, řízkování, atd.
Druhou věcí je technika, bez pořádného osvětlení toho moc neporoste, jaké tam máš teď? A lepší filtr by rybám možná prospěl, ale kvítkám to je jedno. Jinak ke kryptorynkám se hodí všechny kvítka, vyber si nějaké nenáročné. Pokud jde o akvarijní server, doporučuju kuknout se: rybicky.net Takovéhle běžné věci se tam řešíme furt dokola.



Ancitrus a Echinodory po kupě? :mistake Z mojí zkušenosti dříve nebo později Ancitrusi sežerou pro ně jedlá kvítka a Echinodory mají nejradši. Na řasy jsou lepší jiné druhy ryb, pěkný seznam tady: http://www.catfish.cz/ (Záložka různé -> Základní přehled živočichů požírajících řasy)

[SIZE="1"]Kdyžtak moje nádrž, jenom ať víte, že už se tímto zabývám dlouho. Někde tam jsou i fotky starého vzhledu s kupou rostlin: http://rybicky.net/nadrze/6396. Od zarostlé jsem díky rybám byl nucen přejít na nádrž prakticky bez kvítek (L-Sumci žerou velkolisté a Perleťovky jemnolisté).[/SIZE]

EDIT: Kevine, Ancitrusy asi kápo myslel na boj s řasou a s tím Pancéřníček nepomůže. Každopádně osádku bych řešil až po stabilizaci nádrže...[/quote]

[quote=Karel Polívka;454258]Když už byla ta řeč o Ancistrusech a vidím o příspěvek výše ten přísný kočičí výraz, měl bych docela zajímavou historku o Ancistrusovi, kterého jsem kdysi měl... ale to až někdy jindy, beztak byste mi to nevěřili :rolleyes:.[/quote]

[quote=NHKG;454259]No minimálně 4 (Já, ty, Zoidík a Kevin). Nemáš někde prezentaci nádrže, aby jsi se pochlubil? :D[/quote]

[quote=kevin00;454260]Já mám Pancéřníčka u Bettynky v 17 l akvu ... kdysi jsem tam měl i Čichavečka, ale ta "ryba pažravá" mi první Bettynku přes noc okousal, tak šel na konferenční stolek do kulatého akva jako dekorace. Jednou za 14 dní mu to komplet vyčistím a je izolován :)
Přeci jenom aspoň přibližně by min. prostor měl být dodržen, ať tam nejsou "jak sardinky" :D
Jako rostlinky bych Zoidikovi doporučil něco nenáročného pro začátečníka, např. Ceratophyllum, Hygrophilu či Ludwiga. To by mu nemuselo umřít :)
Jinak si myslím, že to "akva smetiště" již nevyčistí žádná rybka ... kdyby v tom neměl nic, celé bych to vyklopil na kompost, vyčistil, dezinfikoval, dal kamínky, rostlinky, vybavení a nechal akvo tak měsíc "zajet" a poté teprve nasadil rybičky. Ty neonky musí neskutečně trpět.

EDIT: NHKG - na boj s řasou je dobrý také šneček, ale bacha na to, co si tam člověk nasadí ...

EDIT 2: Já než něco najdu :D Nerita Zebra - to leze po akvu mě :)[/quote]

[quote=Karel Polívka;454261]No vidíte, já měl tuto kombinaci... nedokážu odhadnout, jak dlouho, ale pár roků to bylo - 80l akvárium, 2 Echinodory, Valisnérie, a do toho ještě pár menších rostlinek (měl jsem udělané i patro s jeskyňkou pro 2 Kančíky Červenohrdé; docela trvalo, než to jejich jikry přežily, ale nakonec se povedlo a hejno bylo na světě :-)).

Ancistrus byl ale jen jeden - asi mu stačily řasy, protože rostliny vážně nechával být. To daleko větší poděs způsobovaly Echinodorům ty Kančíci, kterým občas "hráblo" a začali si prohlubovat (doslova) teritorium, takže kořínky dostávaly zabrat.[/quote]

[quote=Karel Polívka;454262]Akvaristika je teď u mě bohužel jen historie, ale ve svých dobách jsem měl 5 akvárií a množil jsem i na prodej do nedalekého obchodu s akvaristikou. To bylo ještě před tím, než mě pohltily kompy :-).

Mám každopádně v plánu se k tomu vrátit, protože s tím mám docela dost zkušeností a je to moc fajn záliba, neznám hezčí dekoraci bytu (tedy nesmí to vypadat jako to akvárko alá Černobyl v podání Zoidika :-)))) a relax.[/quote]


Ahoj. Nějak jsem se v té skládce s těma rybyičkama ztratil, nějak toho bylo moc.

Ano, Souhlasím, že kdybych to vylil do žumpy a založil celé znovu, udělal bych to nejlepší co bych mohl.
Filtr nemám obyčejný molitanový, má nějaké dva filtry. Vypadá nějak takto :


Pravda teda je, že už je docela starej.
Ta hromada bordelu co je na dně, tak to jsou různé mušle co jsem kdy nasbíral u moře a vyvařil abych to tam vrazil. No, ty mušle bych vyhodit mohl, ale chtěl bych si tam udělat takový menší "sklaní útes" Ne že bych si myslel, že to má nějaký efekt, ale že se mi to líbí.
S armádou ancistrusů a pancéřníčků se počítá aby to tam pernamentně uklízeli :) Jinak než jsem to začal trhat, tak to akvárko bylo zarostlé jak les ve kterém se ztratil Jeníček s Mařenkou. Kryptokoriny mi nehorázně rostou. Nebo je to tím, že se o to moc nestarám? :notsure To spíše. S výměnou vody je to trochu složitější. Když jsem ji měníval pravidelně, tak se akvárku nidky moc nedařilo, když neměním, tak si krásně roste a je tam vzácný a složitý ekosistém :D
Ještě doplním, že je to cca 100l nádrž.
NHKG (1136)|31.5.2011 07:51
Pokud chceš pořádně poradit, tak to bude chtít napsat víc, chtělo by to takovou prezentaci nádrže jako se dělají na rybičkách. Tam je to právě jednoduché v tom, že většina diskutujících má prezentaci, takže do diskuze nemusí psát už nic moc navíc.
Hlavně napiš jak máš velké akvárium (všechny 3 rozměry, objem nestačí), jaké máš osvětlení a zda máš v akváriu topení. Popis osádky by se taky hodil (druhy a počty)
Filtr: Jako filtr do malých (pod 150l) je nejvýhodnější obyčejná čerpací hlava a kostka biovakcitu - levné a proti komerčním filtrům získáš mnohem víc filtračního objemu. Ale pokud nepřerybníš, bude stačit ten co máš.
Dno: Pro dobrý růst rostlin je nutné dno bez obsahu vápence. Nevím jestli jsou mušle plně inertní, ale radši bych je vyndal.
Voda: Jakou liješ do akvária vodu? Hlavně je důležitá tvrdost, obsah železa a NO3 (dusikatých látek). Mělo by to být na stránkách vodáren, nebo v rozboru vody pokud máš vlastní zdroj.
Rostliny: Jak psal Kevin, nasaď cokoliv nenáročného, z mojí zkušenosti nejjednodušší na pěstování je Růžkatec ponořený (Cerathopllum demersum), jeho velkou nevýhodou je, že roste tak rychle, že ho musíš každý týden zkracovat. Cryptoryny jsou trošku zvláštní rostliny, nesnášejí moc zásahy v akváriu, takže rostou líp, když na akvárium kašleš. Ale v tom případě se z akvária stane žumpa a ony nečekaně a hodně rychle pojdou...
Ryby: Ty bych řešil až na konec, ale za sebe nemůžu Ancitrusy doporučit, jsou na řasy mnohem lepší ryby a ke kvítkám šetrnější, třeba rod Rineloricaria.

Každopádně nejdůležitější je pravidelná údržba, bez ní to pude hodně ztěžka.

EDIT: Údržba nepřestavuje to (což jsem taky zažil), že vyměníš 90% vody a celý den se v akváriu vrtáš, ale pravidelnou výměnu vody 30% a v případě nutnosti lehké odkalení a očištění skel. U tvojeho akvária to zabere 30÷45 minut a když to budeš dělat jak sem psal, prospěje to všemu živému v akváriu kromě řas. Z mojí zkušenosti, když se přestane s pravidelnou údržbou, tak maléry v podobě řas, sinic a úmrtí ryb a podobně přijdou chvíli poté.
Zoidik (1405)|31.5.2011 08:30
Se ti řekne prezentace nádrže... No, filtr mam asi takový jaký jsem dal na obrázku (možná je vidět přesně na fotce, ale typ po mě nechtěj, Má asi tak 8 let a paíry od něj už dávno nemám). Rozměry jsou (ŠxVxH) cca 75cm; 40-45cm; 35cm-40cm). Topení používám s nastevným orzsahem teplot 22-24°C a na svícení používám zářivku (18W jestli se nemýlím /jestli je nějaká "speciální" nebo ne, to nevím, četl jsem, že je to kravina :notsure no nevim... možná jo možná ne/)

Co se dna týče tak krom nějakých těch korálů a mušlí co tam jsou :D se jedná čistě jenom o říční (potoční) písek, který jsem s otcem kdysi dávno nabral přímo u nás ve vsi (přesně teda kousek za) přímo z potoka, několikrát propral, dokud z něj netekla relativně čistá voda a pak dal do nádrže,napustil a pomalu začal osazovat (je to tak cca 15 let zpět ne-li déle, bylo mi myslím kolem 10 let v té době).

Voda? No, tu si dycky napustím do kýble, přinesu k akváriu a naleju tam. Za několik posledních let co to takto dělám se mi to osvědčilo, že se rostlinám daří, řasy nemám a jenom krmím ryby, takže je to takové "bezúdržbové" akvárko. Jednou za půl roku protrhat a dolít vodu (to teda častěji)... No, takto jsem to provozoval do teď, ale rád bych můj přístup změnil a udělal si z toho pokud možno krásnou nádrž co by se líbila jak mě, tak i návštěvám.

Děkuji za tip na rostliny podívám se jestli nějaké jsou dostupné u nás. a zkusil bych to s něma. No, žumpu místo akvária jsem zřejmě neměl, jelikož poslední cca dva roky se mi kryptokoryny dycky rozrostly tak, že mi zaplnili celý objem akvária, ryby neměly skoro kde plavat, tak jsem je protrhal a za půl roku opět byla plná nádrž. Těm se teda extrémně dařilo.

No a ryby tam mam momentálně celkem 8. 4 neonky, 2 tetry červené, jednu mečovku a jednu parmici čtyřpruhou.



Abych to shrnul, tak se stejně asi nevyhnu tomu, že vyndám ryby do kýble nebo do nějaké nádhradní nádrže, kterou bych měl mít z dob, kdy se mi přemnožili mečovky a udělal si vyloženě akvarijní víkend a z gruntu tu nádrž udělal znovu. Minimálně co se teda týče uspořádání dna a osazení rostlinama. Do technického vybavení se mi moc hrabat nechce. Filtr filtruje, topení topí a světlo svítí.
NHKG (1136)|31.5.2011 09:49
Ryb máš hodně málo, takže s filtrem nevidím problém a topení máš, takže OK. Ale 18W zářivka je málo, obzvlášť pokud ji máš víc jak 2 roky. Na tu velikost by to chtělo 2x18W, jinak ti tam poroste minimum druhů rostlin a samozřejmě nové zářivky. Ideální je obyčejná 865 nebo 840, případně obě 2 (tak to mám já). 865 má bílé světlo, 840 nažloutlé. Speciální zářivky jsou nanic, navíc velmi rychle u nich klesá světelný tok a je potřeba je často měnit.
To dno by se možná vyplatilo otestovat, polij ho octem (namoč do něj), pokud nešumí, tak může zůstat.
Ta pravidelná výměna vody je fakt základ, bez toho se to neobejde. Ale je nutné znát parametry, aby jsi do akvária nelil ještě horší močůvku, než tam máš. "Bezúdržbové" akvária dopadají většinou tak, jak teď vypadá to tvoje.
Rostliny je nejlepší koupit tady, posílají poštou, ale ty jsi z Jeseníků, takže to tam možná máš kousek: http://www.aqua-daho.cz/aqua-daho/ Vyber si druhy, náročnost a potřeby zkontroluj v atlase rostlin (třeba na rybicky.net). Klidně tu pak napiš co jsi si vybral, pár let zpátky jsem těch druhů zkoušel hodně, takže zkušenosti mám, i když to podle mojí nádrže tak moc nevypadá :D

Jinak kdyby si se nudil, tady je pěkný seznam témat na akvarijním fóru, kde se toho hodně dozvíš: http://rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
Zoidik (1405)|31.5.2011 12:21
Ryby koupím jednou za čas a ony postupně chcípaj. Vidiš, jestli mam jednu nebo dvě zířivky ani nevím, a to sedím vedle toho akvárka každý den. Tomu se říká zoufalost :( Nicméně ten obchod je ve Vikiřovicích a já dělám v Šumperku, takže to tam mam kousek. Zítra bych se tam mohl stavit a nějaké koupit. Fórum si prostuduju ve chvíli volného času a klidu, což tento týden rozhodně nebude :( Ještě dnes si zkusím nějaké rostlinky vybrat a napsat, jestli je to vhodný výběr
kevin00 (10238)|31.5.2011 12:34
Zoidiku ryby nekupuj žádné. Nyní nekupuj vůbec nic mimo rostlinek. Akvo řádně vyčisti, technicky vybav a nech ho 1-2 měsíce "žít" ... poté do něj kupuj rybičky ;)
Zoidik (1405)|31.5.2011 13:42
No, tak teda zkontroluju jak jsem na tom se zářivkama jak doporučuje NHKG, nějak vyčistím (jestli odsávat ten humus na dni, nebo vylejt celé a znovu napustit, ale na to teď nemám zrovna čas, leda "oškrábat" skla, odsávat kal a doufat, že stávající ryby nezblázní a nějak přežijí) pak nakoupit rostlinky a pokračovat dál po nějaké době. Jo, to zní celkem přijatelně časově :) Nicméně ty fotky co jsem postnul včera, tak to byla ještě voda zakalená po protrhání rostlin. Dnes by to mohlo být sedlé, tak jak přijdu z práce a bude chvili čas, tak udělam foto a pověsím už "čistou vodu"
NHKG (1136)|31.5.2011 15:13
[quote=Zoidik;454339]Ryby koupím jednou za čas a ony postupně chcípaj.[/quote]
Toto je důkaz, že zanedbávat údržbu se nevyplácí.

Za sebe doporučuju se kuknout především na rody Echinodorus, Ludwigia, Sagittaria, Vallisneria, Microsorium, Limnophila a Ceratopteris. Většina zástupců těchto rodů snáší horší osvětlení a všeobecně jsou méně náročné.
Zoidik (1405)|31.5.2011 15:55
[quote=NHKG;454385]Toto je důkaz, že zanedbávat údržbu se nevyplácí.[/quote]

Spíše bych to bral jako důkaz toho, že jsem ty chuděrky rybyčky nekrmil. No, teď mě napadlo, že si dám rybky do staré kulaté nádrže pokud ji najdu a tu velkou zkulturním a vyčistím. Průběžně budu koukat po rostlinkách a až nějaké pořídím, tak starejma rybkama otestuju, jak se mi nádrž povedla vyčistit a zkulturnit, uvidim jak dlouho přežijí.
kevin00 (10238)|31.5.2011 17:31
O osvětlení akvária si můžeš něco přečíst zde a o rostlinkách zase tady.
U osvětlení z vlastní zkušenosti nedoporučuji LED osvětlení. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že rostlinky pod tímto osvětlením nerostou.
U rostlinek zase nepodceňuj desinfekci. A pozor na to, co Ti prodají, leckdy Ti vnutí rostlinku, která není do akvárií moc vhodná. Moc si od lidí v obchodech nenech radit, řeknou Ti cokoliv, jen aby prodali.

Až budeš dělat ten "test" tak si vzpomeň, že to jsou také zvířata a to, že nebrečí/nekňučí neznamená, že to nevnímají. Každý přesun, každá změna prostředí, to vše vnímají a celkem citlivě. Jak jsem již napsal, vybav si akvárium a nech jej 2 měsíce "žít", poté do něj kupuj rybičky :)
Karel Polívka (1485)|31.5.2011 18:09
[quote=Zoidik;454389]Spíše bych to bral jako důkaz toho, že jsem ty chuděrky rybyčky nekrmil.[/quote]
Když to tak čtu, neodpustím si komentář - proč vlastně to akvárko máte, když nemáte čas na to, abyste se o něj staral (bez toho se to vážně neobejde) a problém máte evidentně i s pravidelným krmením. Jak píše Kevin - ty rybičky si stěžovat nebudou, prostě umřou. Má to smysl?

To je podobné jako když si někdo pořídí do bytu velkého psa, který je pak chudák zavřený věčně doma, protože páníček je stále v práci nebo někde lítá a o psa se nestárá.
Zoidik (1405)|31.5.2011 19:09
[quote=kevin00;454404]O osvětlení akvária si můžeš něco přečíst zde a o rostlinkách zase tady.
U osvětlení z vlastní zkušenosti nedoporučuji LED osvětlení. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že rostlinky pod tímto osvětlením nerostou.
U rostlinek zase nepodceňuj desinfekci. A pozor na to, co Ti prodají, leckdy Ti vnutí rostlinku, která není do akvárií moc vhodná. Moc si od lidí v obchodech nenech radit, řeknou Ti cokoliv, jen aby prodali.

Až budeš dělat ten "test" tak si vzpomeň, že to jsou také zvířata a to, že nebrečí/nekňučí neznamená, že to nevnímají. Každý přesun, každá změna prostředí, to vše vnímají a celkem citlivě. Jak jsem již napsal, vybav si akvárium a nech jej 2 měsíce "žít", poté do něj kupuj rybičky :)[/quote]

Jsem si teď našel několik článků o pěstování rostlin a je to docela alchymie a ne jak jsem to provozoval do teď.. zasadit a ono to nějak poroste. Nicméně zjišťují, že mam zřejmě celkem blbou vodu a bez úpravy pH a tvrdosti budu v prčicích. Na stránkách vodohospodářů jsem našel info o vodě z roku 2009 což může být pravda a taky nemusí v dnešní době. pH si můžu ověřit lehce, ale tu tvrdost... no, strejda google je kamarád :) Právě že bych si chtěl zjistit jakou mam přesně vodu a podle toho kupovat rostliny. Nechci spoléhat na obchodníka přesně z důvodů, které píšeš. Ano, i rybičky jsou živé bytosti a to že se neumějí ozvat je bohužel škoda, jelikož člověk je tvor omylný a zapomnětlivý. Času moc nemám a to akvárko se udržuje z historických důvodů....

[quote=Karel Polívka;454415]Když to tak čtu, neodpustím si komentář - proč vlastně to akvárko máte, když nemáte čas na to, abyste se o něj staral (bez toho se to vážně neobejde) a problém máte evidentně i s pravidelným krmením. Jak píše Kevin - ty rybičky si stěžovat nebudou, prostě umřou. Má to smysl?

To je podobné jako když si někdo pořídí do bytu velkého psa, který je pak chudák zavřený věčně doma, protože páníček je stále v práci nebo někde lítá a o psa se nestárá.[/quote]

Jak jsem psal výše, historické důvody proč je to akvárko no a teď se to prostě hodlám změnit a starat se o něj. Když už ho mám, tak buď ho vyleju, nebo zkulturním. Volím raději tu pracnější, ale ve finále přínosnější možnost. Tak doufám, že se mi ho povede dát do stavu v jakém ho chci mít. Snad okolnosti mi nezhatí tyto plány. Bohužel nejsem 100% pánem svého času, což je hodně velká komplikace.


Jinak ještě info pro NKGH :
trubice mam dvě 18W, spektrum už bohužel nepřečtu
filtr : Junior typ 500N Plus; 500l/hodinu; výrobce Aqua-Szut
NHKG (1136)|31.5.2011 19:27
[quote=Zoidik;454430]
Jinak ještě info pro NKGH :
trubice mam dvě 18W, spektrum už bohužel nepřečtu
filtr : Junior typ 500N Plus; 500l/hodinu; výrobce Aqua-Szut[/quote]

Pokud jsou 2x18W, tak ti většina rostlin z rodů mnou výše jmenovaných v pohodě porostou. Mininimálně 1 druh každého rodu z nich jsem provozoval úspěšně s ještě slabším osvětlením (30W na 130l, 72W na 325l). Akorát jak jsou zářivky staré? Pokud nevíš, tak fakt radši kup nové, protože světelný výkon s časem klesá. Typ výše, dají se sehnat v libovolném obchodě se svítidly (ne v akvaristice). A pokud nemáš v osvětlovacím krytu/svítide reflektor, nějaký dodělej (alobal, bílý nátěr, papír, atd...). Když zapomínáš krmit, tak se svícením to bude podobné, co? Pokud nemáš, tak si určitě kup toto: http://www.klemanet.com/876-spinaci-zasuvka-programovatelna-digitalni-7-denni.html
Jo a ať tě ani nenapadne hnojit kromě CO2 (to pomáhá hodně, ale je buď drahé, nebo pracné)! Nic do akvária kromě vody nelít!
Zoidik (1405)|31.5.2011 20:22
Přesně tohle mam na spínání. Jak na světlo, tak na filtr a vzfuchování. Ty zářivky jsou hóóóódně staré. Cca 8 let?? Reflektorem myslíš žárovku, nebo nějaký řekněme kryt od kterého by se světlo odráželo dolů? Jestli tohle, tak to mam. Hnojení pomocí CO2. No co jsem četl, tak pokud bude vyvážený poměr ryb a rostlin, tak není třeba tohle řešit. Ještě přidávám fotky filtru a osvětlení. Jak jsem tak studoval, tak se nevyhnu ani výměně písku na dně. Doporučuje se hrubost 2-3mm a u mě je vyloženě "štěrk" kameny jsou velikosti cca 1cm. Dle údajů vodařů z roku 2009 máme mít pH vody 7,6, ale když jsem použil testovací sadu na pH co máme na jzírko, tak je pH 7,8 - 8. Většina rostlin vyžaduje rozmezí zhruba 5,5-7,5. Takže ještě změkčit vodu a zjistit její tvrdost. Budu muset sehnat taky nějakou sadu na otestování, nebo se domluvit v práci s někým kdo by ji testnul. Chtěl bych to stihnout během června tohle udělat a pak postupně pokračovat dál. No, přestal jsem kouřit, auto už mam poslední splátku, tak přece ty prachy nebudu držet zbytečně na kontě i když by to bylo fajn. Ale tohle mi přijde smysluplnější. Nicméně tohle byl taky jeden z důvodů proč to akvárko víceméně přežívalo.
P1080076.JPG P1080079.JPG P1080080.JPG
kevin00 (10238)|31.5.2011 20:37
[quote=Zoidik;454446]Přesně tohle mam na spínání. Jak na světlo, tak na filtr a vzfuchování.[/quote]

Filtrovat a vzduchovat musíš nonstop :runaway

[quote=Zoidik;454446]Reflektorem myslíš ... kryt od kterého by se světlo odráželo dolů?[/quote]

Ano

[quote=Zoidik;454446]Jak jsem tak studoval, tak se nevyhnu ani výměně písku na dně.[/quote]

Žádný písek !!! Drobné kamínky ;) Jo a tmavší podklad je lepší, světlý rybky "znervózňuje".

BTW Já na osvětlení používám zářivky k tomu přímo určené - TL-D 15W Aquarelle 1PP (musíš si najít pro Tebe potřebnou wattáž)
NHKG (1136)|31.5.2011 20:55
Topení a filtr jak už psal Kevin musí jet NONSTOP! Než filtr vypínat, to už je lepší nemít žádný! 8 let je strašně moc, vyhodit (recyklovat) a koupit nové. Ty co píše Kevin kromě ceny a asi až modrého světla nic nepřinesou, zůstaň u klasiky 840 a 865 (může být i 830, ale mi přijdou moc žluté). Kameny 1cm moc nevadí rostlinám, sám jsem bez problémů používal kolem 8mm a kytky rostly, ale rybám hrabajícím ve dně se moc nelíbily (hlavně sumečci). S tím Ph to je složitější, většina rostlin poroste i při Ph8, ale ideální to pro ně není (ani pro ryby). Bohužel snižování Ph je docela složité a lehce se dá udělat chyba, která vyhladí akvárium. Navíc Ph je docela proměnlivé, je klidně možné, že v akváriu máš menší Ph než je ve zdrojové vodě.
Zoidik (1405)|31.5.2011 21:07
Přepojit vzduch a filtr na jinou zásuvku snad zvládnu když jsem obhájil §7.
Reflektor mam splněný :) jenom vyměnit zářivky.
V dokumentu na straně 20 co přikládám je psáno 2-3mm a zdá se mi to pěkně zpracované.Většinou co tak čtu, tak písek s hrubostí do 5mm... no upiřmě, ten můj má tak cca 5 - 10 (13)mm. Tak teda teď otázka, co je tam vlastně vhodné. Buď properu a vyčistím ten stávající co tam mám a použiju ho znova. Nebo pořídím nějaký jemnější.

"Na dno je ze všeho nejlepší čistý, praný křemičitý písek velikosti cca 2 - 5 mm" čepráno tady http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_nejcastejsi_chyby_zacatecniku.htm

"Na dno můžeme dát jemný křemičitý písek, velikost zrn mezi 1- 4 mm" čepráno tady http://spathodus.sweb.cz/zařízení_akvária.htm

"Na dno je vhodné použít křemičitý písek o zrnitosti kolem pěti milimetrů" čerpáno tady http://www.svetzvirat.ic.cz/clanek-38

Tak teda tahle zrnitost je písek, nebo kamínky?

No, cca tuhle zrnitost bych měl...
NHKG (1136)|31.5.2011 21:32
U toho dna hrozně záleží co a jak budeš pěstovat. Já mám třeba 0,6 až 1,2mm písek do bazénových filtrací (aby ryby mohly "bagrovat", kytky v tom moc nedrží a je nutné je zatížit), kdysi jsem měl i šutry 5cm + a ve všem mi kvítka rostly. Každé má své výhody a nevýhody, na některé okrasné nádrže se používá i Akadama (substrát pro bonsaje). Dno bych neřešil, jenom ho důkladně odkal (nebo proper mimo akvárium) a ověř že nešumí. Jinak slova písek a kamínky se u těchto zrnitostí nějak prolínají...
Zoidik (1405)|31.5.2011 21:43
Ok, properu to co tam mam... Kdybych to měl odkalovat v akvárku, tak se z toho slušně řečeno zblázním. Mám pocit, že je tam víc bordelu než kamení. Vyčerpat, vyhrabat, vyprat nasypat zpět a nalít trochu vody na zakrytí dna. Trochu prohrábnout abych se zbavil vzduchu přebytečného, "uhladím" s mírným sklonem, vyrovnam okrasné kameny a zbavím se těch mušlí a korálů, doleju vodu,zasadim rostlinky, nechám ustálit... Budu tam muset dát zpět ty stávající rybky aby se nezbláznili z koule nebo kýble a doufat že to přežijí. Jiné hranté akvárko bohužle nemám.
kevin00 (10238)|31.5.2011 22:20
[quote=NHKG;454457]Ty co píše Kevin kromě ceny a asi až modrého světla nic nepřinesou, zůstaň u klasiky 840 a 865 (může být i 830, ale mi přijdou moc žluté).[/quote]

Není pravdou. Mohu porovnávat u tchána, který má dvě akvária vedle sebe a jedno je osvětleno 860kou zářivkou a druhé je osvětleno akvaristickými zářivkami. V akváriu, které je osvětleno akvaristickou zářivkou jsou mají rybičky sytější barvy a i rostlinky jsou "zelenější". Rostlinky i lépe rostou.
EditorPO (2819)|31.5.2011 23:09
náhodou som natrafil na celkom zaujímavý server, možno sa vám bude hodiť

http://www.aquascapingworld.com
kevin00 (10238)|31.5.2011 23:18
Já nejčastěji chodím na http://www.splendenspower.cz/index.php ... ale to asi bude tím, že mám Bettynku :D
Zoidik (1405)|1.6.2011 12:30
Tak jsem si udělal předběžnou kalkulaci na rostlinky a rybičky. Ještě do toho zahrnu ty dvě nové trubice a snad to bude vše, pokud ponechám filtr, topení a písek na dně. Nějakéé vítky, či doporučení co kde změnit?
zsdx (2098)|1.6.2011 14:50
[quote=Zoidik]Nějakéé vítky...[/quote]

[OT]Snad jenom ta čeština :thumbdown :D [/OT]
Zoidik (1405)|1.6.2011 14:57
Bereš jako omluvu, že mám v papírech disgrafii a tady v opeře 9.6. portable nemam korekci češtiny? Bohužel nemůžu instalovat, tak jsem vázaný na to, co si nelegálně dotahnu :(
zsdx (2098)|1.6.2011 15:04
Jasne, ja zase pisu vetsinou bez diakritiky, ale tohle mi proste nedalo (a proto jsem pouzil i háčky:) )
NHKG (1136)|1.6.2011 21:49
[quote=Zoidik;454604]Tak jsem si udělal předběžnou kalkulaci na rostlinky a rybičky. Ještě do toho zahrnu ty dvě nové trubice a snad to bude vše, pokud ponechám filtr, topení a písek na dně. Nějakéé vítky, či doporučení co kde změnit?[/quote]

[SIZE="7"]ŠPATNĚ![/SIZE]

Rostlin kup víc druhů, ne každá se ti chytne. Pokud Ludwigia, tak doporučuju druh repens (je nejméně náročná). A jak tě proboha napadlo toto: 4x Labeo bicolor - parmička červenoocasá?? Máš na ně malé akvárium, nehledě na to, že jsou vnitrodruhově hooodně agresivní! Jinak osobně moc nemusím kombinaci jihoamerických a asijských ryb, o ancitrusovi jsem psal výše a budeš to mít přerybněné => problémy co máš teď nemusí zmizet! Hlavně 10x X.helleri wien - mečovka vídeňská, uvědomuješ si, že ta ryba může vyrůst až 10cm a dost znečišťuje vodu kvůli špatnému trávení? Doporučil bych ti držet se pravidla 1cm délky ryby v dospělosti na 1l objemu vody v akváriu (u teter můžeš i 2cm na 1l).
Zoidik (1405)|1.6.2011 22:10
[quote=NHKG;454743][SIZE="7"]ŠPATNĚ![/SIZE]

Rostlin kup víc druhů, ne každá se ti chytne. Pokud Ludwigia, tak doporučuju druh repens (je nejméně náročná). A jak tě proboha napadlo toto: 4x Labeo bicolor - parmička červenoocasá?? Máš na ně malé akvárium, nehledě na to, že jsou vnitrodruhově hooodně agresivní! Jinak osobně moc nemusím kombinaci jihoamerických a asijských ryb, o ancitrusovi jsem psal výše a budeš to mít přerybněné => problémy co máš teď nemusí zmizet! Hlavně 10x X.helleri wien - mečovka vídeňská, uvědomuješ si, že ta ryba může vyrůst až 10cm a dost znečišťuje vodu kvůli špatnému trávení? Doporučil bych ti držet se pravidla 1cm délky ryby v dospělosti na 1l objemu vody v akváriu (u teter můžeš i 2cm na 1l).[/quote]

Vybíral jsem z rostli, které jsi doporučil, že ti šly v pohodě. Z nich jsem si vybral ty, které se mi líbí. No, pokud myslíš že víc, tak se podívám ještě po něčem. Chtěl bych to začít realizovat příští víkend, takže na "odladění" je času relativně dost.

Co se ryb týče. Parmička červenoocasá se mi vždycky hrozně líbila a už jsem ji měl. Nepozoroval jsem problémy. Tak moc vyroste mečovka? Mi nevykládej, nikdy jsem ji tak velkou neměl. Většinou se mi držely včetně ocasu do 5 cm. Ancistrusa může zrušit, ale nejsem si jist, jestli sežunu tu rineloricaria. Ancistrus je dostupnější, ale tak tobudu řešit později. Na tu moji nádrž bys doporučoval kolik těch rybek?

Nicméně podle tvojeho doporučení teď udělám ty rostliny a ryby někdy v červencí/srpnu bych koupil nové.
kevin00 (10238)|1.6.2011 22:17
Rostlinek nepotřebuješ více druhů, spíše bych vzal 2 - 3 druhy a větší počet. "15 druhů" rostlinek opravdu nepotřebuješ. Vizuálně hezké jsou i "rostlinky na kmeni".
Zoidik (1405)|1.6.2011 22:23
NHKG a kevin00. moji drazí, oba máte pro mě skvělé rady, ale občas se trochu rozcházíte. No, máte oba jiné zkušenosti, tak se pokusím si od obou vybrat to nejlepší. 2-3 druhy se mi zdá být málo. Spíše tak uvažuji o těch 4 nebo 5 co jsem dal do toho výběru. Pravda je, že víc druhů by se hodilo do většího akvárka a 2-3 se mi zdá málo. O rostlince na kmeni taky uvažuju. Jenom se nemůžu rozhodnout, jestli chci holý kořeň nebo porostlý...
NHKG (1136)|1.6.2011 23:59
Já to tak vždycky dělal a podle mě to je i rozumné, že koupíš fakt hodně druhů. Na tvůj objem klidně těch 15 druhů co psal Kevin. Každý v malém množství a pak si necháš jenom ty, kterým se bude v tvých podmínkách nejlépe dařit. Z těch co jsi tam psal, jsou všechny snadno množitelné (pokud se jm daří) s vyjímkou Echinodoru, který je stejně velký a jeden ti bude stačit.

EDIT: Takhle si představuju rostlinnou nádrž http://rybicky.net/nadrze/9820&kateg=3&kateg=3&typ=2 Všimni si kolik druhů rostlin tam je, ale toto bez pravidelné velké péče o rostliny a CO2 nejde.
Zoidik (1405)|2.6.2011 07:22
V jednoduchosti je síla. Já nemám rád moc zeleně, která se nedá sežrat nebo vykouřit. Nechtěl bych tam vyloženě jenom rostliny, ale taky si udělat nějakou "skalku" z břidlice, co tam mam napsanou a využít nějaké stávající kameny, které mám v akvariu. Nechci prostě moc rostli. Ne že by se mi to nelíbilo, nebo kvůli tomu, ne že bych se o to nechtěl moc starat, ale prostě na pohled je to krásné, jenže doma bych to nechtěl.

Moje představa je něco takového:



V krajním případě něco takovéhoto


Aspoň taková nějaká je moje vize.

Pravda je, že jsem to mohl upřesnit třeba někde na začátku že jo :notsure Nicméně vize je jenom vize a je modifikovatelná.
NHKG (1136)|2.6.2011 07:38
Jasně, nečekám, že budeš mít nádrž jak v tom odkazu. Ale spočítej si, kolik je druhů v těch nádržích, co jsi tady postnul. Je jich tam kolem pěti až šesti, takže fakt kup těch druhů víc, určitě se něčemu nebude dařit a je lepší koupit víc a pak něco vyhodit, než furt dokupovat po jedné rostlince. Jinak ty nádrže co jsi postnul jsou hodně mizerné, jedna těsně po založení, u jedné neumí majitel nalepit tapetu a v té poslední jsou bahenní rostliny, co časem ve vodě shnijí.
Zoidik (1405)|2.6.2011 08:19
Jak jsi poznal, že je těsně po založení? Nebyly tam ryby nebo zkušené oko? Jsem je tady dal, protože se mi vzheldově líbí. Nemám namysli použité rostliny, ale jejich množství. Pravda je, že chcípat ty rostliny budou. Buď nekoupím od každé rostlinky jednu, ale dvě (například) nebo si vyberu více druhů a taky po dvou. Pravda je, že mam trochu strach kupovat těch rostlin víc. To že by vychcípaly no tak dobře, ale abych odhadl množství co se mi do akvárka vleze. Ideální stav by byl abych koupil potřebné množství, nasadil a rostlo to v pohodě, jenže to se nepovede ani omylem.
NHKG (1136)|2.6.2011 13:11
Mi přijde zbytečné kupovat rostliny kromě Echinodorů ve větším množství Skoro všechny druhy když se jim daří jde lehce na množit. Ono to de i u těch Echinodrů, akorát to není tak jednoduché. Jediný problém s tím, že nakoupíš ty rostliny v menším množství je ten, že to pak déle trvá, než dostaneš nádrž do požadovaného stavu.
Zoidik (1405)|2.6.2011 13:27
Jak jsem měl tu tabulku tady, tak jsem ji trochu vzhledově urpavil, ale to neni podstatné. Mám tam 7 druhů rostlinek s tím, že každou po třech kusech (vyjma teda té Anubias hastifolia, je totiž za stovku, tak jenom jedna a zas taolik peněz nemám co bych mohl investovat). Zatím to nechám asi tak jak to je viz příloha. Ancistrusy jsem zaměnil jak doporučuješ, parmičku červenoocasou jsem taky vyhodil. Jsem si vzpoměl jak jsem ji měl a když byla dána do nádrže kde už nějaké ryby byly, tak je z počátku proháněla, pak se sklidnila a když mi zbyla jako jediná tak po dokoupení nových ryb začalo tohle nahánění znova, takže jak jsi psal, taky škrtám. Nicméně ty mečovky si neodpustím :) Možná ještě nějaké druhy vyberu. Odpoledne se v klidu kouknu na tu vykýřovickou prodejnu a projdu co tam mají co by se mi líbilo a nemusel být moc náročné.
NHKG (1136)|2.6.2011 14:41
Určitě zkus se v těch Vikýřovicích porozhlédnout, akorát je problém že oni tam rostliny pěstují emerzně (listy jsou nad hladinou) a tak ty rostiny mají někdy úplně jiné listy a velikost než budou mít pak v akváriu. Ceratopteris thalicroides může vyrůst hodně velký a na konci listů se u něj tvoří maliké rostlinky, bude ti stačit jeden a radši kup na zkoušku něco jiného.

Našel jsem svůj starý akvaristický deník, z doby kdy jsem ještě měl 2 nádrže se spoustou rostlin. V příloze list s rostlinami, ty u kterých je hodnocení 1 nebo 2 vřele doporučuju, u mě s nimi nebyl nejmenší problém, naopak ty dole pod tabulkou nebo s hodnocením 4 a 5 u mě moc nerostly a skomíraly.
Zoidik (1405)|2.6.2011 16:57
Vybral jsem to všechno z těch Vikýřovic. Pojedu tam jednou, nakoupím a rovnou domů s tím do nějaké provizorní nádrže, nebo jak mi to bude časově vycháze.

Výběr jsem aktualizoval takto. Možná si ještě pohrajus tím množstvím, uvidím.

A48 - Anubias hastifolia 1
E11 - Echinodorus angustifolius 1
L36 - Ludwigia inclinata 3
L32 - Ludwigia peruensis 3
S11 - Sagittaria platiphylla 3
L11 - Limnophila aromatica 3
C13 - Ceratopteris thalicroides 1
A25 - Alternanthera rubra 2
C14 - Ceratophyllum demersum 2
C12 - Ceratopteris siliquosa 2
H62 - Hygrophila corymbosa 2
NHKG (1136)|3.6.2011 12:42
Celkem solidní výběr kytek, většině by se mělo dařit. Tu provizorní nádrž můžeš použít jako karanténu proti šnekům, jejich vajíčka jsou prakticky neviditelné a nezničitelné.
Zoidik (1405)|3.6.2011 13:01
Poslední tři jsem volil na základě tvého deníku. Prošel jsem si co tam máš a co mají ve vikyřovicích. A z toho co se mi líbilo jsem si vybral. Ještě jsem tam chtěl nějaké červené ať to neni jenom zelený, tak jsem taky doplnil. Jsem si ještě musel zjistit kdy tam mají otevřeno. No, přes týden do dvou což je pro mě hodně nevyhovující nebo v sobotu do 10:30, tak bych tam zajel příští sobotu ráno a hned se pak do toho pustil. Jenom přemýšlím, jestli jako provizorní nádrž zvolit kýbl nebo kouli. Případně oboje. Jedno na rostliny a jedno na ryby, asi oboje bude vhodnější vzhedlem k tomu počtu rostlin.
kevin00 (10238)|3.6.2011 13:09
[quote=NHKG;454965]Tu provizorní nádrž můžeš použít jako karanténu proti šnekům, jejich vajíčka jsou prakticky neviditelné a nezničitelné.[/quote]

Hodně záleží jaké šneky si do nádrže pořídí. Když vezme třeba Nerita Zebra, nemusí se tímto vůbec zabývat, protože tito šneci mají oddělené pohlaví a neničí akvárium. Když si pořídí Marisa Cornuarietis, tak se "zblázní". Tento druh šneků má sice také oddělené pohlaví, ale sežerou mu veškeré rostlinky. Takže výběru šneků je potřeba věnovat pozornost a ne "si tam hodit" co mě napadne, i když se jedná o šneka vzhledově hezkého.
Další možností je nasadit "šněčího" nepřátele - např. Platydoras costatus.
Zoidik (1405)|3.6.2011 13:58
On to NHKG spíše myslel, že se eliminují takoví ti malí hnědí šněci, co se nosej běžně s rostlinama. Speciálně šněky kupovat nehodlám. Nikdy jsem o tom ani neuvažoval. Nicméně i tihle hnědí šneci jsou potvory. Jednou jsem měl všechny stěny celé hnědé od nich, že nebylo vidět dovnitř.
Zoidik (1405)|7.6.2011 12:21
Tak v pátek k Ratajovi pro "písek a štěrk", v sobotu ráno do Vikyřovic pro rostlinky a pak hurá předělávat.
durib (1141)|7.6.2011 14:11
Zdravím. Když už je to tu tak nakousnuté, zeptám se taky. Jakou máte zkušenost se šneky? Vím, že se některých druhů dá těžko zbavit, proto jsem je ještě nekupoval.
Je to jenom estetická záležitost, nebo jsou i užiteční (např. žerou řasy)?
Zoidik (1405)|7.6.2011 14:25
Pokud vím, tak někteří by měli žrát snad aj řasy. Ikdyž možná jak kteří i požírají rostlinky.

Tady máš trochu lepší info

http://www.aquapage.cz/clanky/162-akvarijni-sneci.html

Ale kdyby se vyjádřil kevin nebo NHKG bylo by to lepší. Osobně šněky jsem zatim moc neřešil. Když byly, tak byly, když nebyl, tak nebyly a když jich bylo moc, tak jsem je rozmačkal a rybky si pochutnaly.
Zoidik (1405)|7.6.2011 17:16
V pátek se v Šumperku u Rataje chystám koupit nějaký štěrk do akvárka, protože ten co mam tak v octu trochu pění. Ale chtěl jsem tam koupit ještě jako dekoraci nějakou břidlici a udělat z toho nějakou "skalku" ale tu tam nemá a nabízí místo toho lávové kameny. Základnu akvárka mam 75x35cm tak si říkám, že když tam dám ten lávovej kámen a k tomu kořen, tak jestli to nebude moc překombinované. Vzhledem k tomu počtu rostlin co budu kupovat v sobotu. Nebude to překombinované?
kevin00 (10238)|7.6.2011 17:41
@Durib: Velmi doporučuji šnečka Nerita Zebra - krásný šnek s odděleným pohlavím, takže nemusíš mít strach o rozmnožení, neničí rostlinky a potravou mu jsou řasy.
Zoidik (1405)|12.6.2011 15:38
Tak jsem si včera udělal novou nádrž. Fotky v přikládám jak to vypadalo, během "stavby" a konečný výsledek
P1080106.JPG P1080116.JPG P1080146.JPG P1080162.JPG P1080163.JPG P1080164.JPG
NHKG (1136)|13.6.2011 00:19
Kytky pěkné, ale to dno mi přijde překombinované. Lepší je dát jenom jeden druh, ono se to stejně časem promíchá.
A pokud to jde, tak vyhoď tu tapetu na pozadí a dej místo ní obyčejnou černou, většinou to pak vypadá líp. Já tam mám třeba obyčejnou papírovou, tu stačí v rozích přilepit izolepou a nehrozí ty škaredé bublinky. Stejně tu původní máš blbě nalepenou.
Jo a nemáš tam nějak málo vody?
EDIT: Topítko a filtr snad časem nepude vidět přes kytky, teploměr se mi osvědčil nalepovací digitální nalepený na boku, z čelního pohledu pak vůbec nejde vidět.
kevin00 (10238)|13.6.2011 01:25
[quote=NHKG;456368]A pokud to jde, tak vyhoď tu tapetu na pozadí a dej místo ní obyčejnou černou, většinou to pak vypadá líp. Já tam mám třeba obyčejnou papírovou, tu stačí v rozích přilepit izolepou a nehrozí ty škaredé bublinky. Stejně tu původní máš blbě nalepenou.[/quote]

Tohle je čistě subjektivní názor a bude se to lišit od akva k akvu podle "uspořádání a zařízení" akvária. A navíc jsem někde četl, že jsou dvě doporučené věci - nemít kulaté akvárium a mít vzadu nalepenou tapetu/plakát "barevný" nikoliv tmavý a jednobarevný.

[quote=NHKG;456368]Jo a nemáš tam nějak málo vody?[/quote]

Proč by měl mít málo vody ? Když se kouknu na foto přijde mi, že má hladinu tak 5 - 7 cm od okraje akva. To mi přijde naprosto v pohodě.

[quote=NHKG;456368]EDIT: Topítko a filtr snad časem nepude vidět přes kytky, teploměr se mi osvědčil nalepovací digitální nalepený na boku, z čelního pohledu pak vůbec nejde vidět.[/quote]

Filtr by měl být přístupný kvůli čištění. Teploměr mám také klasický na přísavku a pro mé estetično mi to přijde o dost hezčí, než-li digitální. Do "přírody" mi přijde vhodnější, ale to je také čistě subjektivní.