reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pomohl jsem si?

Benbow (340)|31.5.2011 18:05
Ahoj. od strýce jsem dostal zdarma nové CPU. Posílám screeny z CPU-Z. První obrázek je starý CPU, ten druhý nový CPU. Dočkám se aspoň malého zrychlení PC? A měla ta výměna alespoň nějaký význam?
Bez názvu.JPG CPU nove.JPG
zsdx (2098)|31.5.2011 18:36
Preci neni problem s vyhledanim prislusnych testu, napr. v PassMark CPU testu je to 491 vs 906 ve prospech darovaneho. Je to holt prave dvoujadro, na novejsim vyrobnim procesu, novejsi generace, s novejsi instrukcni sadou a min topi. Rozdil bys mel poznat pouhym okem.
Benbow (340)|31.5.2011 18:39
Jo. PC je celkově rychlejší.Šel by tento CPU na desce asus P5pe-vm, přetaktovat? Na internetu jsou s tímto procesorem docela zajímavé výsledky, někdy prý i o 50%
speedsnail (4876)|31.5.2011 18:53
Trochu by taktovat mohl jít, deska podporuje 266fsb (procesor má 200fsb). Ale o moc víc nečekej, ta deska nebyla na tuhle generaci CPU stavěná.
Benbow (340)|31.5.2011 18:54
A o kolik by +- byla frekvece výší? Koukal jsem se ale do BIOSU a tam jsem nikde nic o přetaktování nenašel. Jde to dělat třeba i ze systému či nějaké LIVE verze linuxu?
athens (724)|31.5.2011 18:59
Taktoval jsi někdy už? Jestli ne tak si o tom nejdřív něco přečti.
Benbow (340)|31.5.2011 19:08
Princip jsem pochopil. Ale jak jsem se zběžně koukal do BIOSU, moc k nastavování tam toho není. A už vůbec ne časování. Deska má asi blbej nortbridge, protože časování tam jde nastavit pouze na Auto. Proto jsem právě chtěl poradit jestli by to nešlo nějak přes systém.
speedsnail (4876)|31.5.2011 21:25
Přes systém netaktuj. A z taktování jsi asi moc nepochopil když pořád řešíš nějaké časování..

Načti si manuál ke svojí desce, jestli jde měnit FSB. Pokud ano, zvedni ho z 200 na 266 (o tolik se ti % taky přetaktuje procesor). Adekvátně k tomu sniž děličku pamětem, pokud zvýšenou frekvenci nezvládnou (nepíšeš jaké paměti máš, tak to nemůžu posoudit).

btw jakou máš verzi biosu (cpu_z záložka mainboard).

edit: tak jsem ten manuál prošel a fsb měnit nejde. Navíc nejnižší dělička je 1:1, čili pokud nemáš paměti víc než 400DDR tak by stejně staktování asi padlo kvuli nim. Ta deska je kancelářskej lowend a bohužel na ladění komponent neni vůbec stavěná. Buď se smířit s tím jak to jede teď nebo koupit jinou desku (a jiné paměti a jinou grafiku atd atd.. čili novej PC)
elpsycho (1602)|31.5.2011 22:15
Jediná naděje - pouze pro kutily - je spojit vodivě příslušné piny zespod procesoru, aby se tvářil jako 266 MHz FSB kousek.
http://www.madshrimps.be/articles/article/604/5#axzz1Nxk94yJl
Otázka je, jestli to přežvýká tvoje konkrétní deska a problém možná bude i v rychlosti paměti, pokud je opravdu neumí nastavit níž. V tom případě bys musel sehnat 533 MHz moduly, které ale nejspíš budou za cenu sběratelského unikátu, jelikož jich bylo minimum.

[quote=speedsnail;454468]Přes systém netaktujNavíc nejnižší dělička je 1:1[/quote] Já zmínku o děličce nenašel, na které straně to píšou?

Edit:
[quote=speedsnail;454468]Neznám žádný intel chipset který by uměl děličku menší než 1:1.[/quote] No, to je taky pravda. Dlouho sem do ničeho nerýpal, tak trochu zapomínám :)
lavjoy (1628)|31.5.2011 22:22
Deska by se sehnat dala ,nějaká za pár kaček a pak bys ho dal i na 3Ghz
http://pc.bazos.cz/inzerat/10378654/Deska--HDD.php
speedsnail (4876)|31.5.2011 22:37
[quote=elpsycho;454489]Jediná naděje - pouze pro kutily - je spojit vodivě příslušné piny zespod procesoru, aby se tvářil jako 266 MHz FSB kousek.
http://www.madshrimps.be/articles/article/604/5#axzz1Nxk94yJl
Otázka je, jestli to přežvýká tvoje konkrétní deska a problém možná bude i v rychlosti paměti, pokud je opravdu neumí nastavit níž. V tom případě bys musel sehnat 533 MHz moduly, které ale nejspíš budou za cenu sběratelského unikátu, jelikož jich bylo minimum.

Já zmínku o děličce nenašel, na které straně to píšou?[/quote]

PinMOD mě taky napadl, ale z těch 2 důvodů cos psal, jsem to ani nezmiňoval.

Jinak minimální dělička 1:1 je imho vlastnost chipsetu. Neznám žádný intel chipset který by uměl děličku menší než 1:1. V době boomu taktování C2D to bylo časté omezení. Tedy minimálně před přesunem řadiče pamětí do procesoru, pak už jsem to nesledoval tak podrobně.

[quote=lavjoy;454491]Deska by se sehnat dala ,nějaká za pár kaček a pak bys ho dal i na 3Ghz
http://pc.bazos.cz/inzerat/10378654/Deska--HDD.php[/quote]

Deska sice ano, ale on má DDR1 paměti a AGP grafiku..