reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vyčištění chladiče CPU

Deore3 (71)|3.6.2011 20:31
Bratr má problémy s PC, a to že jeho procesor běží pořád na 100% zatížení. Trochu už o tom vím a zkoušel jsem zatím software. Ten nejspíš nepomhl a tak budu muset jít na hardware. Četl jsem že za to může moci i zanesený chladič CPU a CPU samotné. Je pravda že má bratr chladič CPU hodně zanesený a je vidět, že je prach i pod chladícími žebry. Chci mu to vyčistit, k tomu je potřeba sundat větráček (to už jsem udělal) a pak bych chtěl sundat i ty žebra. Chci se zepat, jestli když ty žebra sundám, nepoškodí to pastu na processoru nebo processor? Je to podobně jako na obrázku, je tam i ta páčka. Značka AMD. Dík za rady ;-)
Georginek (2957)|3.6.2011 20:36
Mno, to ze bezi CPU porad na 100% neni chyba ventilatoru..... Zjistil bych proc bezi CPU na plnej knedlik a co vytezuje procesor......

Vetsinou se sundava celej chladic i s vetrakem a teprve pak se odmontuje vetrak. Packu staci vycvaknout, pokud to nepujde malinko s tim pootoc do stran a odloupni. Ne moc silou at to nevyrves i s procakem.
Kdyby to i tak neslo, sundej vetrak a nahrej fenem chladic. Pasta zmekne a pujde dolu.....

Pokud sundas cely chladic, pastu je nutne sundat, vycistit CPU i chladic a nanest novou.
DrZelenka (2491)|3.6.2011 20:36
Po sundání chladiče CPU musíš vyměnit pastu.

Jaké jsou teploty?
Deore3 (71)|3.6.2011 20:48
Díky za odpovědi a vážím si toho, že mi s problémem chcete pomoct ještě víc :D . Jste tu někteří fakt machři přes PC. Zatím mi to stačí, doufal jsem že měnit pastu nebude potřeba :-) . Teploty jsou snad optimální, zase tolik jsem to nekontroloval. Šahal jsem si na case a dával ruku před chladič, vše je ale relativně studené. Někde jsem četl a to i možná tady že zrovna zanesený CPU může mít na tomhle velký podíl. V případě koupení pasty se Vás zeptám na značku atd. Zatím dík Vám oběma :thumb
Georginek (2957)|3.6.2011 20:56
No hele, pokud tam ta pasta neni dlouho a ja treba mam velice dobre zkusenosti se Zalmanem, kterej se roztira steteckem, tak tuhle pastu ani neni nutny sundavat, ale staci rozetrit znova. Zalezi na tom, jak je pasta stara.
Chladic byva vetsinou vlazny az teply. Pokud je studeny, zavani to spatne nasazenym chladicem a vysokyma teplotama.....
Pokud je zaneseny chladic, bude naopak horky, nikoliv studeny.... :rules
DrZelenka (2491)|3.6.2011 20:57
[quote=Deore3;455064]Díky za odpovědi a vážím si toho, že mi s problémem chcete pomoct ještě víc :D . Jste tu někteří fakt machři přes PC. Zatím mi to stačí, doufal jsem že měnit pastu nebude potřeba :-) . Teploty jsou snad optimální, zase tolik jsem to nekontroloval. Šahal jsem si na case a dával ruku před chladič, vše je ale relativně studené. Někde jsem četl a to i možná tady že zrovna zanesený CPU může mít na tomhle velký podíl. V případě koupení pasty se Vás zeptám na značku atd. Zatím dík Vám oběma :thumb[/quote]

Stručně řečeno - nemáš tušení jaké jsou teploty.

Co se týče pasty, tak to je vpodstatě jedno ... při běžném použití jsou rozdíly akorát v roztíratelnosti.

Stáhni si program HWMonitor a koukni se na teploty. Tady napiš kompletní sestavu a její stáří.

//EDIT - Georginek zase rychlejší :D
Deore3 (71)|3.6.2011 21:43
100% zatížení dělají podle správce úloh svchost.exe a to dva, když je oba ukončím vytížení CPU klesne na normál a dá se normálně pracovat. Při dalším spuštění PC to ale samozřejmě naběhne znovu. Nechci vás tím zatím zatěžovat, i protože je jméno tohohle topicu jiné. Zkusím googlovat a něco odzkoušet a pak až tím zatížit vás. Navíc jedu zítra pryč a nechci abyste kvůli mě museli čekat. Pokud vám to nevadí, poraďte už teď, ale připadá mi lidštější, abych si prošel ostatní topicy jiných lidí a až pak si u vás nechal poradit. Zatím díky

Georginek (2957)|3.6.2011 22:38
Jde o to, k jake sluzbe je svchost pridruzen....... Jak zjistit zde

Oprava a diagnostika problemu zde
DrZelenka (2491)|4.6.2011 11:07
Už jsi ten chladič čistil?

Na screenu jsou teploty v klidu? K maximální teplotě (pokud jsem uhodl procesor, tak to je 70°C) nemáš moc daleko.
robky (3195)|4.6.2011 11:22
[quote=DrZelenka;455140]Už jsi ten chladič čistil?

Na screenu jsou teploty v klidu? K maximální teplotě (pokud jsem uhodl procesor, tak to je 70°C) nemáš moc daleko.[/quote]

Preveril by som tie teploty ešte v inom programe (CoreTemp, Everest a pod.) ....snáď ten HWmonitor meria v pohode:notsure ale ak Vcore ukazuje 2,03V?