reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NAS server přes switch do Wifi routeru

DOpatrny (3)|5.6.2011 23:53
Ahoj.
Mám problém s nastavením - nevím, jak rozchodit přístup na server, když mám NAS server D-Link DNS-320 zapojený do gigabitového switche a ze switche do Wifi routeru Tenda W311R+ tak, aby bylo možné na server přistupovat z Wifi. Jde mi o to, že přístup na server je možný LANkou ze switche bez problému, ale když se chci připojit na server přes Wifi, nejde to. Potřeboval bych poradit, co mám udělat, aby to takhle chodilo.
Na serveru je IP 192.168.1.47 a na Wifi routeru je 192.168.0.1, switch je bez adresy. Zkoušel jsem DMZ s napsáním IP adresy serveru, ale to bez úspěchu. Pokud chci Port forwarding, tak můžu jen adresy pevně dané 192.168.0.x - lze zvolit akorát poslední číslo. Poradíte někdo? Děkuju...
Dojigiri (1629)|6.6.2011 00:15
A ten switch je připojenej kam, přímo do internetu, do nějakýho modemu, dalšího routeru anebo jak? Ze switche do wifi routeru je to předpokládám do WAN portu routeru, což bude ten problém (probíhá tam NAT, přes kterej nejde sdílet).

Z aktuálních informací bych to viděl připojit to obráceně, tj. to, co jde zvenku (internet) do WAN portu wifi routeru a z LAN portu wifi routeru teprv připojit switch. Všechny PC i NAS by pak měly být na jednom segmentu (např. 192.168.0.x).

Anebo ten NAS připojit do LAN portu wifi routeru.

Teoreticky by to mohlo jít i tak, že se to nechá jak to je jenom ten wifi router připojíš do switche LAN portem místo WAN portem. Ovšem pak možná bude problém s DHCP.
DOpatrny (3)|6.6.2011 00:31
Do switche jde internet zvenku, který funguje na switchy i Wifi. Ze switche je zapojen i router přes WAN i LAN, takže v tom by problém být neměl. A nakonec je ve switchy NAS.
Zkoušel jsem server i do Wifi routeru, ale pak když je spojí z routeru do switche a pak do počítače přes kabel, tak zase nejde kabel.
Wifi nemá gigabit switch a taky potřebuju mít možnost k serveru připojit více počítačů.
Zatím to jde tak, že do kterého zařízení je připojen server, z toho jde kabelem (v případě routeru i přes Wifi) i přístup na server. Když je mezičlánek switch, tak nelze přes Wifi router ani kabelem ani Wifinou na server.

Stačilo by změnit adresu NASu třeba na 192.168.0.4? Nevím, v čem dělám chybu.
Dojigiri (1629)|6.6.2011 00:53
[quote=DOpatrny;455359]Do switche jde internet zvenku, který funguje na switchy i Wifi[/quote]

Jde hlavně o to, jestli je tam něco, co na tom switchi přiděluje IP adresy (DHCP) - např. ADSL modem?

[quote=DOpatrny;455359]Ze switche je zapojen i router přes WAN i LAN[/quote]

To jakože přes obojí? Zapoj jenom přes jedno, buď přes WAN, nebo přes LAN. Pokud to půjde přes LAN, tak pak by to mělo chodit, ale můžou se tlouct DHCP servery, tj. na Tenda by bylo třeba DHCP vypnout. Jenže pak je otázka, jestli to DHCP bude procházet na wifi část.

[quote=DOpatrny;455359]Stačilo by změnit adresu NASu třeba na 192.168.0.4? Nevím, v čem dělám chybu.[/quote]

Předpokládám, že se navzájem nevidí ani počítače z wifi části a ze switche. Jak už jsem psal, problémem je zřejmě NAT, kterej probíhá na wifi routeru - wifi je na jiným segmentu (192.168.0.x) než ostatní LAN (192.168.1.x). Nastavit IP 192.168.0.x na NASu nepomůže protože pak ho neuvidí nikdo, ani LAN (kde jsou všechny PC 192.168.1.x).


Pokud nepůjde ten wifi router připojit pouze přes LAN (nejlepší řešení, pokud to bude fungovat), bylo by potřeba NAS připojit do LAN portu wifi routeru, samozřejmě pak bohužel s rychlostí 100 Mbps. Bude pak viděl jenom na wifi a ne na LAN, ale po přidání do DMZ by měl jít vidět i na LAN.

Anebo ten wifi router předřadit před switch (z internetu do WAN routeru a z routeru LAN do switche). Komunikace PC na switch <-> wifi/internet pak bude probíhat 100 Mbps (což je na závadu pouze pokud bys měl hodně rychlej internet, a na wifi taky žádným jiným zapojením lepších výsledků nedosáhneš), a vzájemná komunikace mezi ostatními PC na switchi/NAS by měla probíhat na Gbitu (záleží na switchi, nutno zkusit). Pak by předřazení wifi routeru mezi internet a switch nemělo být na závadu a všechno by pak mělo jít - navíc by se pak navzájem měly vidět i počítače na switchi a na wifi.
DOpatrny (3)|6.6.2011 01:00
Jestli něco přiděluje IP adresy na switchi nevím, podívám se.
Děkuju moc za rady, ráno zkusím a dám vědět