reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dotaz o hlučnosti - prosím čtěte :)

kilianek (52)|8.6.2011 12:54
Zdravím všechny. :)
Chystám se koupit si starší, používané PC a chtěl bych se zeptat jakou přibližně hlučnost u něj můžu očekávat? Popřípadě čím se způsobuje, že některý PC řvou jako kráva..

Tady jsou parametry:
Case: pc miditower 2x 12CM chladič + tunel pro cpu
Prosesor: Intel Core 2 Duo 8400 3.0GHz http://ark.intel.com/Product.aspx?id=33910
Pevný disk 2X 80 GB SATA
Základní deska: GA-P35-DS3L http://www.gigabyte.cz/products/page/mb/ga-p35-ds3l_20/
Zdroj: 400W
Operační paměť: 4X 1GB Kingston 8400
Graficka karta 8800 GT 512MB RAM http://www.nvidia.com/page/geforce_8800.html

Předem všem moc děkuji za rychlé odpovědi :)
Sommer (384)|8.6.2011 13:07
Čím se způsobuje, že PC - cituji - "řve jak kráva"? :)

1) Zanesené (prachem) a (nebo) nekvalitní ventilátory - lze vyřešit vyčištěním a ještě lépe koupí kvalitních značek (např. Noctua, Scythe, Zalman atd.)
2) Starý HDD. Pokud už má disk svoje nejlepší léta za sebou, tak poslouchat, jak to v něm chroupe, je taky dost otrava.
3) Nekvalitní skříň - pokud je z nějakého rádoby plechu, tak se zejména do bočnic mohou přenášet nepříjemné vibrace způsobené otáčkami disku, popřl médiem v mechanice.

Co se posouzení hlučnosti týče, tak je to zaprvé velmi subjektivní a za druhé se to liší sestavu od sestavy.
robky (3195)|8.6.2011 13:12
Hlučnosť zostavy ovplyvňuje viac faktorov :
-použitá skrinka
-použité ventilátory (typ a otáčky)
-chladič cpu
-chladič grafiky .....atď.

V zostave bude zrejme na procesore box chladič - tu očakávam strednú až vyššiu hlučnosť (aj vzhľadom na predpokladaný vek zostavy).
Grafická karta zrejme referenčná verzia:notsure - stredná hlučnosť
2x12cm ventilátor - nevieme typ a ani otáčky, tipujem nižšia až stredná hlučnosť .....

Ovšem posudzovať hlučnosť takto subjektívne je problém. Niekomu nevadí hluk boxovaného chladiča, niekoho rozčuľuje hluk vydávaný harddiskom .....
kilianek (52)|8.6.2011 13:16
Děkuji za odpověď.. Takže podle vás nelze z těchto detailů vyvozovat, jak na tom bude s hlučností? Asi to budu muset sám vyzkoušet, že? :) A nešlo by alespoň něco vyzkoumat z těchto obrázků? (myslím o skříni, větráku, atd.)

fotky:
http://img19.allegroimg.pl/photos/oryginal/16/50/35/22/1650352235
http://img19.allegroimg.pl/photos/oryginal/16/50/35/22/1650352235_1
http://img19.allegroimg.pl/photos/oryginal/16/50/35/22/1650352235_2
DrZelenka (2491)|8.6.2011 13:27
GK - má lepší chladič, i v zátěži nebude nijak přehnaně hlučná (záleží jak bude fubgovat regulace otáček)

CPU - pokud nebude přetaktovanej, nebo zanešenej prachem, tak to nebude taky nic hlučnýho, při nízkém výkonu bude i relativně tichý (v těhle vedrech možná trochu hlučnější)

Zdroj - záleží na typu, musíš vyzkoušet ... 8cm větrák rozhodně nebude tichý a pokud není regulovanej, tak bude dost hlučnej

bedna - bude vibrovat, musíš vysledovat co vibruje a zařídit, aby to nevibrovalo

//EDIT - jak psali, nároky se liší. To co pro většinu lidí je běžná hlasitost je pro mě příliš vysoká a nesnesl bych to u svého PC (vadí mi rušení hlukem na pozadí když koukám např. na filmy).
kilianek (52)|8.6.2011 13:36
Takže to tak zatím vypadá, že zlobit by mě měl jenom ten zdroj/větrák, možná starý HDD, jo? Dá se s tím případně něco dělat?

p.s. Jsem rád, že tady všichni odpovídáte tak rychle.. to je milé. :)

EDIT - Moje nároky na hlučnost v pozadí jsou naopak spíše nízké.. Nevím, čím to je, ale prostě mi to tolik nevadí. Jen jsem se bál, kdyby mělo jít o nějaký hardcore :o
DrZelenka (2491)|8.6.2011 13:53
Nevíme co tam je za zdroj (vyfoť štítek, co na něm je), ale už podle vzhledu to bude nějakej nekvalitní šmejd a i kdyby fungoval, tak by si tato sestava zasloužila aspoň Seasonic SS-400ET-F3 400W Bronze. Přecejenom ty nekvalitní zdroje velmi často časem odcházejí (ty součástky nejsou stavěný na vyšší zátěž, ani víceletý provoz) a berou s sebou i několik dalších částí PC. Seasonic ti vydrží dlouho a až tohle PC nebude stačit, tak nebudeš muset kupovat nový zdroj.

Vzhledem ke kapacitě budou disky poměrně starý a pomalý - raději bych taky volil nový disk. Ale můžeš je hodit na gumy, což sníží přenos vibrací na bednu a mělo by to podstatně snížit hluk.
kilianek (52)|8.6.2011 14:02
Ten zdroj určitě zvážím.. Vypadá dobře. A nový disk už mám vybraný. Mimochodem, souhlasili by jste s cenou (za PC bez OS s parametry uvedenými nahoře) 2000Kč?
DrZelenka (2491)|8.6.2011 14:28
Podle mě to je velmi dobrá cena (i když budeš měnit zdroj a disk).

4GB (škoda, že 4x1GB) DDR2 RAM má stále hodnotu blížící se k 1000, k tomu 45nm C2D na 3Ghz a GF 8800GT ... pokud to je vše plně funkční, tak to byla dobrá koupě.
kilianek (52)|8.6.2011 14:42
To velice rád slyším :) co se týče těch RAMek, myslel jsem, že nepůjdu výše, kvůli nějakým těm omezením na max. 4gb používané paměti.. u 32/64 bit nebo co to bylo. Moc se v tom nevyznám. Je to tak, že kdybych s tímhle CPU používal 64bit (např. Win 7) mohl bych jít i výše nad 4gb?
elpsycho (1602)|8.6.2011 16:24
Spíš než dobrá cena bych dokonce řekl symbolická :) Dohromady to má bazarovou hodnotu k 5000,-.
Jinak víc než 4 GB u 64 bit Windows využiješ. W7 Home Premium mají kdovíproč umělý limit 16 GB a Professional a Ultimate pak 192 GB (64 bitové adresování umožňuje teoreticky ještě asi 91 miliardkrát víc, 32 bitové mělo teoretický limit právě ty 4 GB).

//EDIT: DrZelenka: nesekls, mě ještě vypadl při dělení těch 16384 PB jeden (ne)řád. Takže 16384 PB / 192 GB bude cca 89,5 milionu :)
DrZelenka (2491)|8.6.2011 16:25
[quote=kilianek;455745]To velice rád slyším :) co se týče těch RAMek, myslel jsem, že nepůjdu výše, kvůli nějakým těm omezením na max. 4gb používané paměti.. u 32/64 bit nebo co to bylo. Moc se v tom nevyznám. Je to tak, že kdybych s tímhle CPU používal 64bit (např. Win 7) mohl bych jít i výše nad 4gb?[/quote]

32bit OS umí adresovat max 4GB paměti, takže ty 4GB nevyužiješ (do té paměti se počítá VRAM, cache, ......) - uvidíš tak 3,25GB+-. Vzhledem k totožné ceně 32 i 64bit OS nevidím důvod nekoupit 64bit (W7 předpokládám).

Víc RAM tam stejně nenacpeš (nepředpokládám, že by deska měla víc než 4 sloty) a pravděpodobně ani nevyužiješ - 4GB je dostatečné množství (ale samozřejmě záleží na využití PC - někdy 4GB nestačí)

//EDIT - elspycho - pokud jsem se nesekl při počtech ,tak teoretický limit je 16384 PB (možná jsem se někde sekl ... ale +- by to tak mělo být)