reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nejlepší deska pro taktovaní pro i7 2600k

Saske (31)|10.6.2011 00:47
Poprosil bych o pomoc s vyberem zakladovky k procesoru i7 2600k.

No.. muj "problem" je takovy, ze potrebuji z celeho pocitace vymacknout maximum pres OC - procesor, grafika a RAM pameti, protoze hodlam hrat na rozlyseni 2560x1440 a rad bych daval vse na uplne maximum. Grafiku budu mit od AMD a to 6950 -> odemklou na 6970 a pretaktovanou. Co jsem se koukal, tak pak budu mit vykonejsi grafiku, nez je GTX 580 (bez OC), coz si myslim, ze je uplne super kup za tyhle penize. Na grafiku poridim nejaky lepsi (lehky) chladic, abych mel lepsi chladici vykon a take tissi chod v zatezi. RAM pameti jeste vyberu - na zaklade zakladni desky potom.

Kdyz jsem se koukal na testy, tak budu mit co delat, abych vse daval opravdu na maximum a zakladovek je na trhu hodne a recenzy malo a ja neumim anglicky, takze se v tom velmi spatne orientuji.

Co jsem se docetl, tak u toho procesoru je dulezite vhodne vybrat zakladovku, ktera je vhodna na OC a vhodne RAMky, ktere budou vyuzivat maximalni potencial procesoru pri OC.

Prosim o rady jen od tech, co se v tom opravdu vyznaji - nezajmaj me nejaky spekulace ale fakta :)
elpsycho (1602)|10.6.2011 03:27
1) Ten procesor sám o sobě jak je stačí na jakoukoliv hru a dovolím si tvrdit, že po triviálním přetaktu na 4 GHz v současných hrách a při nastavení vysokých detailů využije grafiky naplno, i kdyby se jednalo o GTX580 v SLI.

2) Vyšší rozlišení neznamená že potřebuješ silnější procesor, u některých her třeba o něco nároky vzrostou (představuju si teď nějakou strategii, kdy ve vyšším rozlišení bude na obrazovce větší část mapy), ale proti tomu o kolik náročnější bude vyšší rozlišení pro grafiku to bude pořád míň. V 99% případů se vytížení procesoru s rozlišením měnit nijak pozorovatelně nebude.

3) Dual channel zapojení pamětí u s1155 je obdobně rychlé jako triple channel u s1366, což znamená na hry předimenzované až až

4) Vzhledem k tomu, že se Sandy Bridge taktuje jen změnou násobiče procesoru a nemění se žádné jiné frekvence sběrnic desky, jak tomu bývalo dřív, tak vliv desky na přetaktování bude jen v tom, jak kvalitní má napájení procesoru. Se Sabertoothem určitě chybu neuděláš, i když je podle mě vzhledově odpudivá. Osobně bych sáhl ke zdroji nejpovolanějšímu a vzal Intel Burrage. Desky Intelu mají sice míň pseudotechnologií a barevných nápisů ve specifikacích, zato prostě fungují.
Saske (31)|10.6.2011 07:03
Moc dekuji.

Jaky bude mit vliv na vykon, kdyz odemknu vsech 8 jader? PC kupuju kvuli jeste nevyslim hram, jako je FPS hra Battlefield 3, RPG The Elder Scrolls V Skyrim - tam dostane PC asi poradne zabrat.

Jinak co jsem se koukal, tak vykon procesoru zvedne klidne o 10 fps pri hrani a kdyz se nataktoval, tak jeste vic.. a ty mi v podstate rikas, ze s timhle procesorem to je uplne jedno, ze nejvetsi naroky budou kladeny na grafiku (coz je samozrejme pravda), ale ja hraju na kazde fps, takze z toho chci vyzdimat co to da - ale zadne extremy.. tahle grafika v testech na rozlyseni 2560x1600 mela 37 fps u Battlefieldu Bad Company 2 na uplnem maximu. Meli obycejne RAMky a i7 2600k na 4GHz. Novej Battlefield bude narocnejsi, takze budu mit co delat, abych to mel plynule bez sekani, protoze 37 fps je prumer.

A jaky RAM pameti by byli uplne nejlepsi k tomuto procesoru tedy? :-)

Jinak, co jsem se koukal na Intel Burrage, tak tu nechci, protoze ma jen dva SATA 6 Gb/s a ja chci mit SSD disk a dva klasicke disky v RAID 1 (ted si nejsem jisty, jestli to je RAID 1 - proste chci, aby se na oba disky nahravali totozne veci, cimz se pak zvysi rychlost cteni a je to takove zalohovani, kdyz nahodou odejde jeden disk). Jo a me vubec nejde o vzhled desky, takze me je fuk, ze vypada divne :-)

Jeste sem predhodim tohodle prcka, ktery me zaujal
- http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=92556
Je to mATX, coz by byla pro me vyhoda, ale to je spis takove + pro me.. spis chci tu nejslepsi bez ohledu na velikost, ale zase je blbost davat za to treba 8 000kč si myslim..
elpsycho (1602)|10.6.2011 08:19
Na tom procesoru není co odemykat. Má 4 jádra a Hyper-threading, který můžeš mít zapnutý nebo vypnutý. Jestli nějaká hra dneška a nejbližší budoucnosti víc než 4 vlákna efektivně využije nevím, ale tipoval bych že ne. A s vyplým Hyper-threadingem pravděpodobně půjde o něco výš taktovat. Ale to by sis mohl koupit rovnou i5 2500K. Což by pro tebe možná mělo opravdu úplně stejný užitek :)

SATA 300 by dva klasické plotnové disky neomezovala, nejrychleji budou číst dohromady tak 240 MB/s.
Ale to je jedno, hlavně abys nekupoval ptákoviny za 8000, rozdíly mezi deskama za 3000 a těma nejdražšíma budou u přetaktování procesoru už naprosto nicotné, viz:
http://www.tomshardware.com/reviews/p67-motherboard-roundup-lga-1155-sandy-bridge,2837-29.html
http://www.tomshardware.com/reviews/asrock-p67-extreme6-asus-p8p67-deluxe-msi-p67a-gd80,2924-15.html

Nejvíc pak stejně bude záležet na konkrétním kusu CPU, kolik na uchladitelném napětí půjde.
A nevím z čeho vyvozuješ, že těch 37 fps byl zrovna strop procesoru:
http://www.techspot.com/article/255-battlefield-bad-company2-performance/page7.html
v 2560 s Crossfire HD5870 stejný průměr na 2,2 i 3,7 GHz Core i7.

Paměti bych taktéž nehrotil. Vzal bych třeba něco z tohohle:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=76542
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=84657
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=89808
Ani 1333 CL9 by tě ve hře nijak neomezovaly.

Celá moje pointa je v tom, že jestli chceš být připravený na budoucnost, tak si nekupuj o 5% lepší věci za poloviční a vyšší příplatek, ale raději si ty peníze nech na další upgrade. Nebo je dej rovnou do druhé grafiky. Neřeknu ti ale, jestli by SLI/Crossfire těchhle rychlejších karet neomezovaly sloty jdoucí jen v 8x režimu. Řešila by to deska s přidaným NF200 čipem, třeba:
http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_1155/P8P67_WS_Revolution/

Ještě bych se zamyslel, jestli spoléhat na odemykání 6950 a nevzít rovnou 6970, která nejspíš půjde líp taktovat. Na alfacompu rozdíl 730 korun v provedení MSI.

//EDIT - meee: no jo, mám po ránu nějak vykramováno :turtle
meeee (1110)|10.6.2011 08:30
[quote=elpsycho;455970]
SATA 300 by dva klasické plotnové disky neomezovala, nejrychleji budou číst dohromady tak 240 MB/s.[/quote]
I kdyby četl 240 MB/s jeden, tak je to fuk, když mají každý svůj kanál.





Saske: Po odemčení na 6970 se u 6950 výrazně zhorší provozní vlastnosti a její přetaktování tak, aby byla na úrovni GTX 580, bude i s lepším vzduchovým chladičem spíš z říše snů.
Saske (31)|10.6.2011 10:37
Do i7 2600k jdu urcite i kdyby mi mel zatim stacit ten i5 2500k - rad bych, aby mi to vydrzelo co nejdele, takze ten cenovej rozdil pro me neni tak hroznej u nich.

U tech HDD - nejspise koupim tohle SSD https://www.svethardware.cz/kingston-uvadi-sve-prvni-ssd-s-kontrolerem-sandforce/32837 - s nim by mel rychleji spolupracovat nejaky HDD taky SATA 6G, ne? Nebo to na prenosove rychlosti mezi sebou a tak nema vliv a je uplne jedno, jestli vezmu SATA 3G / 6G?

Na chlazeni procesoru budu porizovat neco jako Corsair H60, H80, H100. Pocitac budu casto prenaset, takze timto zamezim mozne vylomeni chladice, jelikoz ty ucinne vzduchove chladice jsou fakt tezky.

Z RAMek to vypada asi na http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=76542 kvuli XMP

A o te http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514000000000016NG&utm_source=XMLfeed&utm_medium=ppc&utm_campaign=Z%E1kladn%ED+desky&utm_term=ASUS+P8P67+WS+Revolution+B3 sem uvazoval - je nejlevnejsi s moznosti zapojeni dvou grafik 16x16x
Je asi fakt, ze takovato deska bude nejlepsi - bud bych vzal levnejsi desku, ale musel bych vzit drazsi grafiku (coz vyjde na stejne penize pak), tak do budoucna by byla lepsi tato deska.. pri takovem rozlyseni bych casem mel problem v nejakych hrach a rovnou uz v tom TES V. Jinak co se tyka odeminakni, tak je 97% uspesnost prej a kdyz se odemkne, tak je z toho plnohodnotna 6970tka. A nikdo s tim problemy nema. Ale asi to stoji za uvahu stejne, protoze potrebuji mit naprosto plynuly chod, protoze to je FPS online hra, kde jakekoliv skupnuti bude delat neplechu.
Saske (31)|12.6.2011 11:16
Tedka me napadlo s podivat, jak by si vedla moje soucasna grafika AMD 6850 od Asus v cross a byl sem mile prekvapen, jaky to melo FPS pri BFBC2 na 2560x1600. Bylo to 50 fps a to je v porovnani s GTX 580 , ktera mela 38 fps velky rozdil a pro me finance nejlepsi volba a kdybych na to koupil lepsi chladice, tak by to melo i vyborny OC potencial. Myslite si, ze tyto dve grafiky budou stacit pri nataktovani, abych daval vse na maximum na rozlyseni 2560x1440? Cenove by to bylo nejprijatelnejsi pro me.

Koukal jsem se na test te zakladni desky od Asus s podporu 16x16x zapojeni grafik a dopadla velmi dobre, takze i pres cenu 5500 by se vyplatila, kdebych vzal jen druhou 6850tku.

Co se tyka DDR, tak asi uz nema smysl to resit... tam to je jasne..
u HDD to same, takze me uz jen zajma zakladovka, abych vybral tu nejlepsi pro me :-)
Noedar (258)|20.6.2011 19:27
ja si tak hovorim - zaujimaju ta vobec hry z toho najdolezitejsieho hladiska a to hratelnostou, alebo len chces mat pocit neporazitelneho hyper uber super perfekt hraca s tou naj hyper uber super perfekt grafikou?:mistake

inak ked uz chces davat vsetko na max. tak by si sa mohol zamysliet aj nad tym, ze co ti to max. prinesie navyse okrem toho, ze prides o niekolko desiatok fps v podstate za zanedbatelne vizualne vylepsenie?

a len tak mimochodom na online-ovky potrebujes hlavne rozumne internetove pripojenie a az potom vykon pc, kazdy vyvojar predsa chce, aby prave ta ich hra slapala co mozno najvacsiemu poctu hracov:thumb

vidim sice, ze si pevne rozhodnuty, ale naozaj vyhadzujes peniaze do vzduchu, poriadny komp sa da zlozit aj lacnejsie a vykon bude mat presne taky isty (na hry) a trosku nechapem, ze sa snazis do zostavy narvat co najvykonnejsi dostupny procesor sucastnosti a pritom grafiku (to najhlavnejsie) kludne uberies, ver mi, ze pri tomto rozliseni (inak s makkym I) bude prave grafika to co budes potrebovat fakt hyper uber super perfektne:shut
flanker (1579)|21.6.2011 11:45
stačilo by lehce slevit z PC a vzít 2500K, který má pro hry úplně stejnou využitelnost (2600k je spíš zaměřen již pro rendering a videa). Za to přidáš potom na GPU,jak radí ostatní. Deska by stačila bohatě ASUS P8P67 PRO
Saske (31)|26.6.2011 18:45
Noedar: takovej prispevek sis opravdu mohl nechat pro sebe.. tve osobni nazory me opravdu nezajmaj. Pripadalo mi to, jako by to psal muj otec, ale budiz.

Flanker: nemam to JEN na hrani a ten priplatek tak velky neni a co jsem si zjistoval, tak se mi vyplati. Jinak k te desce cos napsal.. nebylo by lepsi vzit EVO nez Pro?
flanker (1579)|27.6.2011 16:09
EVO je pochopitelně zas o něco vyšší třída (značení "nic" "pro" "EVO").

Nicméně, ohledně napájecí kaskády jsou zcela totožné, dle mého soudu by stačila verze PRO.