reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nelze zapnout PC

kenor (45)|10.6.2011 15:25
Dobré odpoledne,

při spouštění mého PC někdy nastávaji dva různé problémy. Jeden z nich je, že pracovní kontrolka bliká (rychlostí cca 4x za sekundu) a loadovací pás systému Windows běhá stále dokola a PC se nezapne. Druhý problém je ten, že kontrolká svítí a loadovací pás se zasekne na jednom místě, náhodno kde a PC se taktéž nezapne. Někdy se PC spustí hned při prvním spuštění, jindy třeba až po třetím restartu.
Mám systém Windows XP Professional, SP3. Tento problém nastal po přeinstalování systému.
Nevím, čím to může být, prosim vás tedy o radu.

Předem děkuji.
sheppi (37)|10.6.2011 16:37
Viděl bych to buď na vadný disk, RAM anebo problém s ACPI (různé šetřící funkce). V prvním případě bych doporučil zkusit nabootovat z inst. CD Windows XP, spustit konzoli a prověřit disk (včetně kontroly chybných sektorů) nástrojem chkdsk. V druhém případě pomůže nástroj Memtest86+, který projde RAMky od za čátku do konce a najde jakoukoliv chybu. Ve třetím případě bych si zkusil pohrát s nastavením ACPI v BIOSu, ale toto bych spíš ponechal někomu zkušenějšímu.
sheppi (37)|10.6.2011 16:43
Jinak by asi nejlepší bylo mrknout do protokolu Windows. Najdeš ho pod Ovládacími panely > Nástroje pro správu > Prohlížeč událostí. Potom Protokoly systému Windows > Systém. Toto bych prošel a pokud tam bude nějaká položka s červeným křížkem, napiš to sem.
kenor (45)|10.6.2011 19:14
Ze dneška, z doby, když jsem PC pouštěl, tam je chyba 2x "DCOM" s číslem 10005 a jednou "Dhcp" s číslem 1002. Taky tam je 14x upozornění "disk" číslo 51.
sheppi (37)|10.6.2011 21:30
Takže pravděpodobně disk. Zkusil bych nejdřív kontrolu filesystému. Start > Spustit > cmd. Do příkazového řádku napsat chkdsk C: /F /R. Pravděpodobně to napíše hlášku o tom, že k disku momentálně nelze získat přístup a napíše to požadavek na spuštění po restartu. Takže stačí dát Ano a restartovat. Kontrola proběhne hned při startu XPček. Potrvá to pravděpodobně dlouho (v závislosti na velikosti systémového disku/oddílu).

Pokud chkdsk nenajde žádnou chybu popř. zatuhne, pak bych zkontroloval výpis ze S.M.A.R.T monitoringu disku. Možná bych to udělal jako první, protože pokud je ten disk před zhroucením, podle S.M.A.R.T.u se to pozná. Pro kontrolu hodnot S.M.A.R.T.u je spousta programů, nejlepší mi přijde HD Tune, takže kdyžtak v něm. Je to záložka Health, u všeho by mělo být OK, pokud je disk v pořádku.
kenor (45)|10.6.2011 22:30
HD Tune hlásí všechno OK. Checkdisk naplánován na příští spuštění, dneska už bych to asi nestih.
sheppi (37)|12.6.2011 13:50
Tak ještě jsem našel jedno řešení konkrétně k tomu erroru 51 u disku. Stačí vymazat stránkovací soubor (pagefile) a mělo by to být ok.

Postup je následující: Ovládací panely -> Nástroje pro správu -> Místní zásady zabezpečení -> Místní zásady -> Možnosti zabezpečení -> Vypnutí: Vymazat stránkovací soubor virtuální paměti >> Nastavit na Povoleno
kenor (45)|12.6.2011 14:58
Tak teď už nezapnu ani nouzák. CheckDisk objevil pár chyb, při spuštění se mi teď občas nerozsvítí monitor a syntetizovaný ženský hlas ohlásí něco jako "VGA system failure". Spouštím memtest86+ z hirens boot cd.

//podle memtestu žádný problém
//teď jsem se dostal i do normálního režimu
kenor (45)|12.6.2011 19:31
Nevim jestli to s tim souvisí, ale teď mi tu vyskočilo:

Windows - Chybí disk
Exception Processing Message C0000013 Parameters 75b4bf7c 4 75v4bf7c 75b4bf7c
Storno/Zkusit znovu/Pokračovat

...na nic jsem radši neklikal, visí to tu.
sheppi (37)|13.6.2011 11:17
No tak to vypadá na nějaký svinstvo podle toho, co jsem našel.

Viz tento odkaz:
http://www.viry.cz/forum/viewtopic.php?f=5&t=94124
j.albi (476)|14.6.2011 10:06
Proveďte antivirovou kontrolu, nebo nabootováním antiviru z CD. Pokud je vše v pořádku, mohou to být vadné ovladače.
Benbow (340)|14.6.2011 10:11
Možná se zeptám blbě ale jak je disk starý? A jakej jste tam měl antivir na Windows?
kenor (45)|14.6.2011 17:25
Používám avast! a předtim jsem ho taky používal. Antivir od Avastu nic nenašel, Norman Malware Cleaner našel asi 25 problémů, Norman Vundo Cleaner nic výsledky z Norman Sinowal Cleaner dodám. I poté, co jsem vyčistil těch 25 "virů", se mi PC při spouštění zasekl.

Disk je starý asi 5 nebo 6 let, jednou už s nim byl problém a to ten, že byl vadný kabel k disku (ne od začátku, poškodil se časem).

Prohlížeč událostí:
1. dnešní spuštění - 2x upozornění "disk" číslo 51, jednou chyba "Dhcp" číslo 1002 - PC se spustil bez problémů
2. dnešní spuštění - jednou chyba "Dhcp" číslo 1002 - PC se zpři spouštění zasekl

Mám ale pocit, že událost těchto problémů je v čase zapsána až po spuštění počítače.
j.albi (476)|14.6.2011 17:40
Že Avast nic nenašel mě ani nepřekvapuje (Kdy mě za to prohlášení asi začnou kamenovat?)

PC je připojeno k nějaké sítí?
Pokud ano odpojte ho a znovu nastartujete.
Chyba DHCP je problém přidělování IP.

Hlášky v událostech vyjedou anglicky? Pokud ano dejte přesné znění! V událostech k tomu bývá popis. Je tam něco? Problém začal okamžitě po přeinstalování, nebo až po nainstalování ovladačů nebo SW?
kenor (45)|14.6.2011 18:37
Nejspíše až po nainstalování ovladačů a SW. PC je připojen k modemu na síť internetu, někdy se ale zasekává, ikdyž je od modemu odpojen.

Dhcp 1002 -

Zapůjčení adresy IP 192.168.1.2 pro síťovou kartu s adresou 0015F23DBA0C byla serverem DHCP 192.168.1.1 odmítnuta. (Server DHCP odeslal zprávu DHCPNACK).

Dhcp 1001 -

Počítači nebyla přiřazena síťová adresa (serverem DHCP) pro síťovou kartu se síťovou adresou 7A79055E18C1. Došlo k následující chybě:
Časový limit semaforu vypršel. . Počítač se bude pokoušet získat síťovou adresu samostatně ze serveru DHCP.
j.albi (476)|14.6.2011 19:16
[quote=kenor;456667]Server DHCP odeslal zprávu DHCPNACK[/quote]

Je to problém s DHCP klientem, pomůže restart klienta DHCP. XP si myslí, že mají jinou IP než jim byla přidělena. Mohlo by pomoci zadat statickou IP.

Popisované chyby v topicu se mohou vyskytnout při špatných ovladačích, nebo to může udělat SW. Mohou to dělat i hry. Patrně tady pomůže jenom přeinstalovat systém, trpělivost a vylučovací metodou hledat.
kenor (45)|14.6.2011 20:33
Norman Sinowal Cleaner taky nic nenašel.

Jak se restartuje klient nebo pridělí statická IP, prosím?
j.albi (476)|15.6.2011 09:22
Nastavení IP. Na obrázku č.3 je opravit. To je ten restart.
Poslední obrázek - pokud je v obou případech zaškrtnuto "Získat adresu ...", počítač se pokusí získat automaticky IP adrsu, masku a IP adresu DNS z DHCP. Pokud tomu tak není, je potřeba ji nastavit ručně, případně překonfigurovat router.