reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dotaz pro elektrikáře - natažení kabelu přes půdu

HonzaSi (142)|12.6.2011 18:11
Zdravím. Potřeboval bych radu ohledně bezpečnosti. Potřebuju dostat co nejjednodušeji elektriku na půdu, potřebuju tam zástrčku pro permanentní provoz. Vzhledem k tomu, že bydlím v podnájmu, nehodlám dělat rozšiřování elektroinstalace (a upřímně, nechci do toho ani zasvěcovat majitele), ale chci to vyřešit DIY prodlužovačkou. No a jde mi o to, jak eliminovat riziko zkratu a tudíž i požáru. Na půdě nám totiž běhají myši a kdo ví kdy budou tak hladový že se pustí do izolace kabelu. Po půdě povede kabel horem po trámech, ale do mansardy ho musím dostat skrz sádrokartonovou příčku vyplněnou izolací. a toho se bojím nejvíc, jestli tu je riziko. Stačí tam nadrzo vyvrtat díru na kabel a nebo je třeba vytvořit průchodku třeba z trubky a vyplnit montážní pěnou? A kabel stačí normální třížilový na prodlužovačky a nebo mám použít ten silnější, takovej ten černej, jak je s ním vedené elektrika ve srubech nebo tam, kde to nejde zasekat do zdi?(Nevím, jestli má nějaký označení)
Vím, že to je trošku stupidní dotaz, ale zase na druhou stranu, na domácí kutily se pojištění domácnosti nevztahuje. Díka za odpovědi.
astec (1823)|12.6.2011 18:37
[quote=HonzaSi;456306]Zdravím. Potřeboval bych radu ohledně bezpečnosti. Potřebuju dostat co nejjednodušeji elektriku na půdu, potřebuju tam zástrčku pro permanentní provoz. Vzhledem k tomu, že bydlím v podnájmu, nehodlám dělat rozšiřování elektroinstalace (a upřímně, nechci do toho ani zasvěcovat majitele), ale chci to vyřešit DIY prodlužovačkou. No a jde mi o to, jak eliminovat riziko zkratu a tudíž i požáru. Na půdě nám totiž běhají myši a kdo ví kdy budou tak hladový že se pustí do izolace kabelu. Po půdě povede kabel horem po trámech, ale do mansardy ho musím dostat skrz sádrokartonovou příčku vyplněnou izolací. a toho se bojím nejvíc, jestli tu je riziko. Stačí tam nadrzo vyvrtat díru na kabel a nebo je třeba vytvořit průchodku třeba z trubky a vyplnit montážní pěnou? A kabel stačí normální třížilový na prodlužovačky a nebo mám použít ten silnější, takovej ten černej, jak je s ním vedené elektrika ve srubech nebo tam, kde to nejde zasekat do zdi?(Nevím, jestli má nějaký označení)
Vím, že to je trošku stupidní dotaz, ale zase na druhou stranu, na domácí kutily se pojištění domácnosti nevztahuje. Díka za odpovědi.[/quote]

Kanel povedeš odkud?
HonzaSi (142)|12.6.2011 19:05
Kabel chci vést ze zásuvky v mansardě, která je od půdy oddělena sádrokartonovou příčkou
kevin00 (10238)|12.6.2011 19:49
Pro zásuvkový vývod 230V/16A je určen kabel CYKY 3Cx 2.5. Po trase, kde bude kabel tažen "nekrytě" doporučuji jen vložit do PVC trubky. Na jeden konec dáte vidlici a na konec druhý "xcecek".
PVC trubkou ochráníte i kabel v průchodu sádrokartonovou příčkou.
Pokud povedete elektroinstalaci na hořlavém materiálu (např. dřevo), musí být elektroinstalace uložena v nehořlavých materiálech a musí být použit i nehořlavý elektromateriál (zásuvka).

Pokud povedete prodlužovací kabel již hotový a do sádrokartonové příčky budete dělat otvor o velikosti vidlice, na kabel v místě průchodu skrz sádrokartonovou příčku nasaďte PVC trubku tak, že jí rozříznete a na kabel v místě průchodu nasaďte. "Zaaretujte ji" např. elektrikářskou izolačkou.
Při tomto řešení si uvědomte, že kabel budete moci chránit proti vnějším vlivům velmi minimálně a že sádrokartonová příčka je postavena na kovové konstrukci (profily jsou na 100 % u zdi, následně záleží na samotné konstrukci příčky). Uložení elektroinstalace na hořlavých materiálech musíte realizovat tak, aby byli uloženy buď v a nebo na nehořlavých materiálech.
HonzaSi (142)|12.6.2011 20:21
Díky za vyčerpávající odpověď. Přesně tohle jsem potřeboval vědět.