reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Základní desky: procesor na základní desku

Neregistrovaný (0)|15.6.2011 01:04
Tazatel: josef

Znění dotazu: dobrý den žádám o radu ohledně základní desky Transcend TS-ALR4 v současné době mám procesor AMD Athlon 1G a chci se zeptat zda je možné použít do této desky výkonnější procesor mě bylo řečeno že to je max. procesor co lze na tuto desku použít. Zajímá mě pokud je možné použít jiný výkonnější procesor , tak konkrétně jaký a jaké musí mít specifikace (podmínky) pro použití. Zvažuji nákup procesoru a je mi jasné že musím hledat v bazaru, většinou prodejce uvádí jen výkon nebo dá k dispozici foto procesoru a já jako laik z toho nic nepoznám a nevím zda je vhodný pro mojí desku a jaký procesor vlastně hledat.

HW a SW počítače, jehož se dotaz týká: Transcend ts-alr4
pamět 3 x 512MB
procesor AMD athlon 1G
r34ktor (7477)|15.6.2011 01:40
Deska podporuje s poslední BIOSem i Athlon XP. Vzhledem k datu jeho vydání bude korektně detekovat pravděpodobně jen modely s jádrem Palomino. Podpora novějších je otázkou.

Jinak "klasické" Athlony se vyráběly až do frekvence 1.4GHz.
r34ktor (7477)|15.6.2011 12:14
[quote=lupero7]jestli to dobře chápu tak já nejprve musím zjistit jestli mám na základní desce transcend ts-alr4 poslední bios (to upřimně nevím kde to mám zjistit asi na stránkách transcend a hledat někde aktualizace k desce a tam by mohl být poslední bios)[/quote]
Transcend už desku oficiálně nepodporuje. Musíš hledat jinde. Např. zde.

Aktuální verzi BIOSu zjistíš na POST obrazovce těsně po startu PC. Nebo lze použít program CPU-Z.

[quote=lupero7]dále se chci zeptat ohledně athlon xp jak poznám který má jádro polomino[/quote]
Ideální je znát kódové označení procesoru (kód vytištěný na jádře procesoru).


Na ilustračním obrázku je CPU s označením AX2000DMT3C = AMD Athlon XP 2000+ (s jádrem Palomino).

[quote=lupero7]... a nevadí třeba to že deska podporuje frekvenci od 100 do 146Mhz jak jsem se dočetl a athlon xp má myslím frekvenci vyšší.pujde to zřejme proto že posledním biosem to asi bude jinak upravené a frekvence bude vyšší jen se ptám abych to pochopil vůbec tomu nerozumím.[/quote]
Deska podporuje oficiálně procesory s max. FSB 133MHz.

[quote=lupero7]můžu třeba použít procesor s inzerátu http://www.super-bazar.cz/inzerat/285748-amd-athlon-xp-2400-socket-462-a-.html nebo něco podobného??[/quote]
Z textu je zřejmé, že jde o AMD Athlon XP 2400+ (s jádrem Thoroughbred). Pokud chceš jistotu, držel bych se modelů s jádrem Palomino.