reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaká byla overclockerská akce "První FlanK3r party" 2011

flanker (1579)|16.6.2011 11:48
Ve dnech 10. až 12. června roku 2011 proběhla první "Flankerovská OC party" v podhůří Jeseníků, ve vesničce Nové Losiny.
Možná někteří z vás chatu "Rybička" poznávají. I já tam již kdysi trávil prodloužený víkend. Díky příjemným zážitkům z tehdejšího pobytu padla znovu volba na tuto luxusně vybavenou chatu tradičního dobového vzhledu. Pro případné zájemce: na googlu si detaily o chatě rychle najdete sami, každopádně je třeba počítat s předobjednávkou hodně dopředu. Sám jsem akci plánoval již od konce března!


Hned po dopoledním příjezdu jsem ještě musel zařizovat dovoz dusíku k chatě. Na mapách je totiž chata zobrazována chybně! Poukazuje na chatu ve Velkých Losinách a nebo druhá možnost dokonce na chatu asi ve 20km vzdáleném Františkově (tam je ve skutečnosti chata Jelenka). Tato je však v obci Nové Losiny! Chata se nachází v idilické krajině v okolí Šumperka. je ideálním pobytem i na nějakou rekreační dovolenou. Asi 10-15km severním směrem k Jeseníkům lze podniknout turistickou pouť na přehradní nádrž Velké Stráně a nebo kousek pod Novými Losinami do pivovaru v Hanušovicích. Čepuje se zde Holba a pochopitelně jsme ještě v neúplné sestavě museli ochutnat.


Podívejme se však dále na chatu, kde jsme byli ubytovaní. Majitel se o ní stará nejen navenek, ale i interiér je moderně a přesto vkusně vybaven. Ze zadní strany patří k chatě, která umožňuje ubytovat až 15 osob, samostatná sauna a za můstkem vedoucím přes potok je menší kůlna s přístřeškem.


Chata má celkem tři patra, druhé a třetí slouží k přespání, ve druhém je však také druhá koupelna. Potok lze využít také jako hráz zadržující vodu k osvěžení nejen po sauně. Je nutné však hrázku z prken nejprve postavit.

Trocha interiéru...


[BREAK=Jde se ladit a taktovat]
Jelikož jsme dojeli s kamarádem jako první, posilnili jsme se obědem v místní hospodě a poté se navrátili na chatu. Mezitím přijel Froxic a během noci Bezn1ck a Michael24, ráno ještě Radek. S overclockingem jsem započal spolu s Froxicem již v pozdější odpoledne. Kontejner s LN2 byl před chatou již od rána, ale byl tak těžký, že s ním přijel nákladní vůz vybavený mechanickou rukou. Tímto bych chtěl poděkovat společnosti Linde Gas, a.s. za ochotu a dobrou spolupráci.


Přečerpávali jsme dusík z kontejneru do zapůjčené devarky, chodit ven s termoskama by bylo šílené.



A člověk si u toho užil i dost legrace.


Nyní přišel čas na první přípravy. Vše bylo o to těžší, že nebyl k dispozici internet a zkušený overclocker Aerou musel na poslední chvíli odříci účast, tudíž to byla pro nás pořádná nováčkovská škola. Příprava je jedním z pilířů úspěchu či neuspěchu taktován í pod tekutým dusíkem a není radno ji podcenit a nebo odfláknout. A co jsme měli teda k dispozici? Já jsem dovezl svůj benchtable a spolu s ním základní desku ASUS Crosshair IV Extreme (AM3), ASUS Rampage III Extreme (x58), procesory AMD x4 965 BE, X4 975 BE, x6 1100T BE a Intel core i7 980x. Jako grafika posloužila stará dobrá HD4870 Matrix, RAMky 3 moduly Corsair Dominator GT na Intel a pro AMD jsem zvolil novinkové GSkill RipjawsX 2133 MHz cl8. Podařilo se mi sehnat od českého zastoupení ASUS grafiku GTX580 Matrix, která nám na akci grafiku zapůjčila. Bohužel, ke vší smůle se k dusíku nedostala, ale o tom až později....
Froxic si dovezl svou nadupanou sestavu s procesorem x6 1100T BE, M4A89TD PRO a skvělými RAM kity Geil Evo Two. Michael měl s sebou Crosshair IV Formula, procesory x4 955 BE, x6 1075T a mám dojem, že ještě x2 560 BE. Bezn1ck zas hráčkou sestavu plnou výkonu - přetaktovaný Bloomfield procesor na vodníkovi a grafiku gtx480. Slov už bylo dost, podívejte se na fotografie!

[BREAK=fotografie sestav]



[BREAK=příprava základní desky a první akce]
Izolace základní desky je alfou a omegou. Zabráníte tím ve velké míře kondenzaci a také promrznutí sestavy. Ne že by deska nebyla schopná nějakou dobu fungovat i s lehkou kondenzací, ale je to nepřítel extrémního overclockingu číslo jedna. Jelikož jsem neměli žádné praktické zkušenosti, první izolace základní desky ještě nebyla moc povedená. Nicméně procesor x4 965 BE na ní nějaký čas vydržel. Díky postupným zkušenostem byla každá přestavba sestavy a její příprava lepší a lepší. Jednu zbytečnou a závažnou chybu jsme poté však udělali na sestavách s core i7 980x a také s Phenomem x4 975 BE.
Froxica extrémní overclocking bavil stejně jako mě a tak mi pomáhal se vším, co se dalo. Nechal jsem ho pochopitelně obenchmarkovat pár výsledků také, ať má nějaké osobní rekordy. Zde již máme naprázdno nasazené vzpěry a komín navrhl známý overclocker SF3D.


Poslední rozloučení s deskou a vzduchem i z mé strany.




Jak vidíte na fotkách, ze spodní strany desky je pěnová izolační hmota (můžete např. použít i karimatku), kterou drží backplate přitisknutou k okolí procesoru. Vzpěry čouhající z desky slouží ke stabilizaci komínu, který je sám o sobě velmi těžký a je třeba potom s deskou zacházet opatrně.
V této fázi umístíme procesor do socketu a začneme s izolací z vrchní strany desky. K tomu slouží částečně elektroizolační páska a plastická guma. Páskou oblepíte například blízkost paměťovách slotů a můžete i nepoužívané paměťové sloty. Gumu potom vměstnáte po celém okolí socketu až k chladičí VRM a Northbridge jak vidíte na fotografii. Okraje je lepší trochu zdvihnout, aby případná voda neprotekla do oblasti pod černý pasiv a enbo dokonce do RAM slotů. Jakmile toto máte, použijete těsnící izolační gumu, na které předem připravíte otvory pro průchod čtyřmi tenkými sloupky a zároveň otvor uprostřed pro dosed dna komínu na procesor. Pochopitelně na CPU naneste i standartně chladící pastu pro CPU.

Zde práce v podání Michaela


Výsledek pak vypadá nějak takto...


Jakmile tedy máte nasazený komín s gumovým izolačním obvodem a zajištěný ho čtyřmi šroubky horní sponou, stačí použít už jen papírové ubrousky, které budou dobře nasávat vlhkost. Ty umístěte ideálně kolem komína po obvodu, dále s n imi můžete částečně odizolovat zadní část grafiky a také hned vedle RAM.

Příprava na Intel je skoro obdobná...Tam jsme dali navíc elektroizolační pásku kolem patice socketu procesoru. Přesto jsme zde udělali chybu, jak později vysvětlím....


[BREAK=jde se na věc]
Vše je připraveno a je tedy čas nalít první várku dusíku. Devarka mohla mít obsah cca 25-30l, ale přesto plná včetně dvojitého pláště něco váží. Přelévá se do termosek, se kterými se již dobře pracuje při lití do komínu...


Jako první byla v akci x4 965 BE, byla to má první C3 revize, kterou jsem měl již na podzim roku 2009. Na vzduchu dala s vypětím všech sil 4 GHz stabilně a to ještě pouze v 32-bit systému, proto nešlo čekat zázraky. Přesto mě příjemně překvapila.


Vše fungovalo nějaký čas bez problémů, ale první začátečnická chyba se projevila . Vidíte tu námrazu mezi komínem, deskou a spodní izolační podložkou? Ano, ta nás vypekla...Je dobré i toto místo dobře zaizolovat.

Froxic pil jak divý a při demontáži a následném sušení si tam hodil na "zchlazení" jedno Frisco. Myslel s ním i na mě , Bůh mu to oplať .


S x4 975 BE nastala potom v sobotu jiná, závažnější chyba pro výsledky benchmarků...A byly z toho opravdu trable na více než půl dne. Žádné nastavení nám nepomáhalo k vyšším výsledkům, ani usměvavý sněhulák. Od jistého bodu deska přestala reagovat a nechtěla postnout, vždy se post zasekával na CPU indikační diodě. Několikrát jsme zkoušeli tovární nastavení, kontrolovali navenek viditelnou kondenzaci, sušili fénem okolí RAM i desku a nic. Rozmontovali a zkoušeli naprázdno bez komínu a stále stejný problém. Bylo to na zbláznění...Později se ukázalo, že to byl nedostatečný kontakt CPU a komínu. Teploty byly jen okolo -50 C, což na Phenom je bída.


Osadil jsem tedy jediný možný komplet na Intelu. Michael zatím vesele taktoval svou Crosshairku s Phenomy a radoval se z validací vysoko nad 6 GHz.


Ovšem i i7 980x padl ten den díky naší chybě. Zcela identická chyba jako u předchozí AMD sestavy. Čip se zde přehříval i pod dusíkem, deska nám hlásila neuvěřitelné teploty 130 C těsně před vypnutím čipu. Do windows jsem se dostal jen jednou a jakmile jsem uložil validaci na 5200 MHz, PC se znovu vypl. Pak po několika dalších pokusech a neuchladitelnosti ani pod dusíkem přestala deska reagovat a znovu svítilo již nám staré známe CPU LED. Demontáž, kontrola, běhy naprázdno a stále svítila LEDka. Už jsem byl zoufalý a skoro jsem věřil, jak jsem si zničil svůj nejlepší hardware. A ta chyba? Příliš úzký otvor pro LN2 komín. I přes vysoký dotahovací přítlak nebyl kontakt mezi CPU a komínem! Na Intelu zároveň bylo chybou dávat elektroizolační pásku i na CPU heatspreader-tam již páska neměla zasahovat.
Froxic mezitím tvrdě benchmarkoval svůj Thuban na lehkém vodníkovi od Antec a pokořil wprime 1024M za 178s! Michaelovi se stále (zatím) dařilo.
Bezn1ck si po mém neúspěchu s i7 980x vypůjčil novou GTX580 Matrix od ASUSu a začal si hrát s 3D Marky. Asistoval mu Michael. S výsledky se zde doufám pochlubí... Později jsme šli ven se trochu odreagovat k ohništi. Táborník Alf mezitím již vše připravil, zároveň to byl jeden z hlavních dokumentaristů akce .


Mezitím jsem ještě sušil obě dvě zkolabované desky venku na odpoledním sluníčku. Fénování nám totiž ovoce nepřineslo a doufal jsem, že se stane zázrak a chvíle na slunci jim pomůže. Po páteční noci a sobotním neúspěšném dopoledni jsem se cítil asi takhle :D :

A vskutku, povedlo se! Desky se jako zázrakem oživily a jelo se dál. Tentokrát již jsme nenechali nic náhodě a s Froxicem připravili vynikající odizolaci desky, které se potvrdilo na benchmarkování Thubanu. Utěsnili jsme ubrousky veškeré možné body vzniku kondenzace a komín vybavili ještě clonou proti stříkání dusíku do stran.


A komín po akci, krásný "sněhulák".


[TABLE]Benchmarky, výsledky[/TABLE]
První byl v akci starý x4 965 BE, maximální takt který se mi povedl byl 6520 MHz! Na superpí už x4 965 BE nedosáhl-námraza...


Core i7 980x se nepovedl, bohužel, kontakt nás zklamal a díky tomu měl čip nadměrné až komediálně vysoké teploty při chlazení dusíkem...
X4 975BE byl také špatně osazen, nicméně s -50C předvedl myslím bravurní výsledky....Ten podrobím již brzy nové zkoušce.


superpi1M


wprime


Ve skvělém světle se představil x6 1100T. Validace 6737 MHz je čtvrtá na světě pro tento procesor! Na ostatní benchamrky však již bylo jen omezené množství dusíku a tak jsem si mohl dovolit pouze zhruba dva pokusy na každý další benchmark :( .


Superpí by chtělo příště více poladit. Nebyl prostě čas a hlavně potřebné množství dusíku....



To stejné platí pro wprime.


Na závěr jsme stihli narychlo obenchmarkovat ještě oba Cinebenche.



Jdeme do finále
Nemůže chybět rozlučkové skupinové foto :), stejně jako ve škole



A trošku idilické krajinky s horskými kravičkami
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/862/okol2.jpg/]
Takže taková byla "První FlanK3r OC party". A domnívám se, že by se tato akce mohla stát tradicí a uvidíme i další ročníky. Krom dobrých zkušeností a několika obstojných výsledků oživila jinak polomrtvou extrémní OC scénu v Čechách. Příště bych rád viděl i takové OC hráče jako je Blue Storm, Aerou a nebo OBR. Dík patří pochopitelně majiteli chaty, Linde Gas za velmi příjemné a ochotné jednán, ASUSu za půjčení GTX580 Matrix a všem zúčastněným.Nejpozději za rok nashledanou.