reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Apple nebo raději ne?

Petr S. (1220)|17.6.2011 09:47
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Apple nebo raději ne?



Společnost Apple je na trhu již pěknou řádku let, ale navzdory tomu nejsou její počítače tolik v povědomí obyčejných uživatelů PC. Používáte vy sami nějaký "Mac" a jaké vám přináší výhody? Nebo jej snad rezolutně odmítáte? Zapojte se do diskuze!

Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
durib (1141)|17.6.2011 11:19
Poměr cena/výkon mi za to nestojí. Děkuji za nabídku, ale nechci. Pokud by se stalo, že bych výrobek Apple dostal zadarmo, šel by hned na Aukro ;)
meeee (1110)|17.6.2011 11:43
[quote=durib;457146]Poměr cena/výkon mi za to nestojí.[/quote]
OK, odhlédněme od počítačů.

Který PMP ti nabídne za srovnatelné peníze to, co iPod touch? Žádný. Dražší Cowony jsou vybavené mnohem hůř.

Takže za mě iPodům palec nahoru, ať je to touch nebo Classic (nano bych si pro svoje potřeby už neobhájil, shuffle jde úplně mimo mě).
Japkoslav (80)|17.6.2011 12:49
Mac jako PC bych si nekoupil, jak již bylo zmíněno hlavně kvůli poměru cena/výkon. Mě stačí PC, které si sám postavím a Windows 7 64bit / Ubuntu (nebo jiná linux distro).
Jako PMP mi nejvíc vyhovuje právě "dražší" Cowon, protože podporuje všechny formáty co používám (hlavně Flac) a kvalitou reprodukce (edit: a výdrží, na to jsem úplně zapomněl) je pořádný skok před konkurencí.

Apple nijak rezolutně neodmítám, jen nemá aktuálně nic, co by mi mohl nabídnout nebo co by mi jiní výrobci nezprostředkovali lépe.
Slavabalik (0)|17.6.2011 12:53
podívejte se co je všechno člověk ochotnej udělat za ipad
http://youtu.be/gi7oLCC9QFg
Jandaskunk (2330)|17.6.2011 12:59
Osobně se mi vždy líbily notebooky od Applu (určité modely), bohužel jsou pro mě cenově nedostupné a notebook zas tak nutně nepotřebuju.
ziminix (18)|17.6.2011 13:57
Osobně jsou mi počítače od Applu sympatické a do jednoho MBP se v létě chystám, sice ho budu kupovat v US, takže asi o desítku levnější, ale dříve či později bych se k němu stejně uchýlil.

Láká mě ta bezstarostnost užívání jejich systémů, člověk nemusí řešit žádnou kompatibilitu dílů navzájem ani se softwarem a s tím související spolehlivost sestavy apod. Když se k tomu navíc přidá kvalitní zpracování ruku v ruce s pro mě atraktivním designem, není důvod, proč Macu nedat šanci :)
czhunter (775)|17.6.2011 13:59
Apple nedělá nijak výrazně drahé věci (kromě telefonů, kde má - aspoň v ČR - dost vysoké ceny), v mnoha kategoriích má třeba IBM nebo Sony poměr cena/výkon horší.

Např. když se podíváte na iMac 27', tak se může 45 000 Kč zdát hodně, ale když si vezmete, že srovnatelný monitor (jen monitor!) by vás vyšel aspoň na 25 000 kč, tak to zas tak moc není.
Apple akorát nedělá levné věci a ani nikdy dělat nebude.
NHKG (1136)|17.6.2011 14:28
Apple hraje především na design a o tem mi vůbec nejde a ceny mají hodně nahoře. U telefonů mají spoustu zbytečných funkcí, já potřebuju u telefonu jenom volat, psát SMS a mít kalendář s poznámkami a upomínkami. Navíc Apple telefony jsou na můj vkus moc velké, takže tady mají u mě smůlu. Jejich počítače nepoužívají Windows, což je pro mě jako hráče nanic. Takže tady zase nic. No a tablet zatím nepotřebuju ...

Kolem mě mělo pár lidí Iphone, nechali si ho jenom ti, co si s ním hrají, zbytek se ho rychle zbavil, jakmile pochopil, že na telefonní moc vhodný není a tu spoustu funkcí nevyužijí...
meeee (1110)|17.6.2011 14:37
[quote=Japkoslav;457158]
Jako PMP mi nejvíc vyhovuje právě "dražší" Cowon, protože podporuje všechny formáty co používám (hlavně Flac) a kvalitou reprodukce (edit: a výdrží, na to jsem úplně zapomněl) je pořádný skok před konkurencí.[/quote]
Apple umí taky lossless a zvukově na tom hůř než Cowon rozhodně není.
Cowon tedy vede v té výdrži (ale komu je 36 hodin u Classicu nebo 40 hodin u touche /a že Apple se v reálu klidně přehoupne přes papírové hodnoty/ málo?) a v šířce podpory formátů, ať už jde o audio (ale zase počet lidí, kteří potřebují víc, než MP3 a lossless formát není mnoho) nebo video (přeci jenom DivX/XviD je pořád rozšířenější, než H.264).

Ale pak Apple nabídne Wi-Fi a App Store s nepřeberným množstvím aplikací (včetně hromady /rozhodně použitelných/ free)...

Cowon jde sice do boje se spoustou prznítek typu BBE, Mach3Bass a podobně, ale kdo tímhle upravuje zvuk, tak má buď špatná sluchátka, v nepořádku sluch nebo silně zkreslené představy o hudbě.

A jestli raději Retinu s 640x960 nebo AMOLED s 480x272...
martinhrdy (2)|17.6.2011 14:39
Vidím že v diskuzi má málokdo opravdu praktické zkušenosti s počítači Apple, škoda.
Například Apple delší dobu (cca 3roky) nabízí možnost mít na svých strojích Windows.
Já jsem na Apple přešel cca před 6lety ai když jsem se nejdříve bránil tak nakonec jsem sám musel uznat že je to mnohem stabilnější a propracovanější než jsem čekal. Tehdy jsem stříhal svatební video pro klienta systém Windows se projevil jako neskutečně nestabilní a nespolehlivý.
Dnes už bych neměnil zpět. Za mě rozhodně ANO
Pokud si někdo systém nevyzkouší aspoň na jeden den těžko může posoudit.
Co se iPhonu apod. tyka jedná se o vysoce kvalitní kousky a za to se běžně platí. Mám iPhone už 3roky a nebyl s ním nejmenší problém což je něco co rozhodně nemůžu říct o ostatních značkách!
Japkoslav (80)|17.6.2011 15:19
[quote=meeee;457179]Apple umí taky lossless a zvukově na tom hůř než Cowon rozhodně není.
Cowon tedy vede v té výdrži (ale komu je 36 hodin u Classicu nebo 40 hodin u touche /a že Apple se v reálu klidně přehoupne přes papírové hodnoty/ málo?) a v šířce podpory formátů, ať už jde o audio (ale zase počet lidí, kteří potřebují víc, než MP3 a lossless formát není mnoho) nebo video (přeci jenom DivX/XviD je pořád rozšířenější, než H.264).

Ale pak Apple nabídne Wi-Fi a App Store s nepřeberným množstvím aplikací (včetně hromady /rozhodně použitelných/ free)...

Cowon jde sice do boje se spoustou prznítek typu BBE, Mach3Bass a podobně, ale kdo tímhle upravuje zvuk, tak má buď špatná sluchátka, v nepořádku sluch nebo silně zkreslené představy o hudbě.

A jestli raději Retinu s 640x960 nebo AMOLED s 480x272...[/quote]

Apple podporuje jakýsi lossless formát, ale je to nějaký Apple formát. Takže děkuji pěkně, nemám v plánu převádět okolo 150GB FLACů do ALACu.
App store ... hmm ale k čemu? Přehrávač mám na hudbu na cestách toť vše. To stejné se týká rozlišení displeje, na filmy na kapesních přehrávačích fakt nekoukám.
Co se zvuku týče, tak za tím si moje uši stojí :p Cowony (D2, S9, J3, I7) rozhodně zní lépe než Applová konkurence (navíc jsem snad nepotkal recenzi, kde by srovnávali kvalitu zvuku Cowon vs. Apple a vyhrálo jabko).
Výdrž jsem uváděl jen jako třešničku na dortu, poslední Cowon X7 se dostane výdrží až okolo 100 hodin.

PS. Na Cowonu mám všechny ty BBE, něco Bass atd. vypnuté a jako sluchátka používám Sennheiser PX100, HD265 a HD650 (ty poslední se zesíkem Canor SH-1).

Prostě stručně: Mám radši Cowon protože mi vyhovuje víc ve věcech na kterých mi u hudebního přehrávače záleží. Každý máme své preference, netřeba aby se to zvrhlo ve flame :cool:
meeee (1110)|17.6.2011 15:47
[quote=Japkoslav;457188]Apple podporuje jakýsi lossless formát, ale je to nějaký Apple formát. Takže děkuji pěkně, nemám v plánu převádět okolo 150GB FLACů do ALACu.[/quote]
Ale no tak, to je otázka několika desítek minut...


[quote=Japkoslav;457188]
Co se zvuku týče, tak za tím si moje uši stojí :p Cowony (D2, S9, J3, I7) rozhodně zní lépe než Applová konkurence (navíc jsem snad nepotkal recenzi, kde by srovnávali kvalitu zvuku Cowon vs. Apple a vyhrálo jabko).[/quote]
Možná tak Applová konkurence do roku 2009 (vyjma Classicu, ten na tom byl dobře už dřív).
Recenzema bych se neoháněl, když čtu ty testy Cowonů, kde se recenzenti rozplývají právě nad prznítky, tak rostu.



BTW PMP = Portable Media Player...



//Já sem se těm Cowonům snažil přijít na chuť, ale pokud jde čistě o hudbu, vychází mi pořád líp Classic, pokud jde o to, se zabavit i jinak, vede u mě iTouch.
xmarek (1676)|17.6.2011 17:43
Apple? Zaleží o jaké produkty se jedná:

- iPhone: Ne děkuji nechci. Prošly rukama 3G i 4. Měl jsem možnost je používat déle než 3 měsíce a závěr? Drahá hračka, které je až příliš svázaná s iTunes a bez koupeného software neumí téměř nic. Pokud chcete hračku budiž, pokud chcete telefon nedoporučuji.
- iPod: Na trhu jsou tuny podobných přehrávačů, které umí totéž a někdy i víc. Např. pro flac bych doporučil jiné. Jinak pokud se to někomu líbí tak potom v tom nevidím problém. Zvukově asi na urovni Zen-u.
- iPad:Velká bublina, které co nevidět splaskne. Revoluce? Pochybuji. Jako čtečka nepoužitelné, jako počítač příliž omezené. Takže co s tím? Prostě další bl.ost na hraní.
- iMac: Taková zajímavá věc vše v jednom. Výhodou je poměrně dobrý display (bohužel lesklý), slušné rozlišení a použitelný výkon. Několik kousků máme v práci. Osobně bych ho nechtěl. Ta doba kdy Mac pro mě něco znamenal je dávno pryč. Od té doby co do toho cpou intel, tyto stroje jaksi nemusím. OS? Ano, stabilní, uživatelský přívětivý, ale.. Jelikož vyvíjím v Javě, je mi platforma více méně ukradená a ovládání je na můj vkus trošku kostrbaté. Ale proti vkusu...
- MacBook: Kvalitní konstrukce za rozumnou cenu. Jistě někteří namítnou, že jsou drazí. Já budu oponovat. Přestaňte se dívat směrem Acer, Asus a na podobné krámy a zaměřte svou pozornost na Lenovo (řada T, X) a nebo Sony Z. A pak se můžeme bavit o ceně. Ale jak už jsem zmínil nějak Apple už nemusím a i v tomto ohledu si nechám zajít chuť. Takže raději ty dva zmiňované. Ale jak už jsem uvedl proti vkusu...

I když se jedná výhradně o diskuzi o počítačích apple, nedalo mi se vyjádřit i k dalším z jejich produktů. Doufám, že jsem se nikterak nedotkl fandů (nebo spíš fanatiků. :D) firmy Apple, ale i když mi opět přistane na stůl některý z jejích produktů nebudu se nikdy rozplývat blahem jak v době kdy byl Apple v evropě víceméně raritou. ;)
john (877)|17.6.2011 19:05
[quote=martinhrdy;457180]Vidím že v diskuzi má málokdo opravdu praktické zkušenosti s počítači Apple, škoda.
...Já jsem na Apple přešel cca před 6lety ...Tehdy jsem stříhal svatební video pro klienta systém Windows se projevil jako neskutečně nestabilní a nespolehlivý... [/quote]

video zachytavam, zpracovavam atd. uz pre 10 let / poprve Duron@950, KT133A, 256MB RAM, modifikovany BIOS, W98SE /..., no problem / klidne nekolik desitek hodin bez padu... /, hodne zalezi na uzivateli, jak si nastavi OS atd... / tehda hodne pomoh tvfreak /
Dainn (6)|17.6.2011 20:00
[quote=martinhrdy;457180]Vidím že v diskuzi má málokdo opravdu praktické zkušenosti s počítači Apple, škoda.
Například Apple delší dobu (cca 3roky) nabízí možnost mít na svých strojích Windows.
Já jsem na Apple přešel cca před 6lety ai když jsem se nejdříve bránil tak nakonec jsem sám musel uznat že je to mnohem stabilnější a propracovanější než jsem čekal. Tehdy jsem stříhal svatební video pro klienta systém Windows se projevil jako neskutečně nestabilní a nespolehlivý.
Dnes už bych neměnil zpět. Za mě rozhodně ANO
Pokud si někdo systém nevyzkouší aspoň na jeden den těžko může posoudit.
Co se iPhonu apod. tyka jedná se o vysoce kvalitní kousky a za to se běžně platí. Mám iPhone už 3roky a nebyl s ním nejmenší problém což je něco co rozhodně nemůžu říct o ostatních značkách![/quote]

Buďte korektní, neprojevil se tak OS, ale neschopnost jeho uživatele! Čili Vaše! Coby člověk zabývající se zpracováním audiovizuálních záznamů více jak 14 let si to mohu směle dovolit říci! Apple samotný je pak v čistě v rámci ČR předražen (stačí provést srovnání), jinde nákladný (kvalita se holt platí) a nejlépe nakoupitelný pouze v USA, kde má ostatně i nejlepší servisní služby. Osobně nevidím problém pouze v ceně (klidně nakoupím v USA a nechám si dovézt, rozdíl ceny spolehlivě pokryje i servis v ČR hned několikrát a to i při nákladech na dopravu). Ten je pro mne i v politice firmy a jejím, pro mne někdy dosti podivném, chování vůči zákazníkovi! Třeba ve vybraných případech povinnost vlastnit iTunes, abych uvedl příklad. Větši magořinu aby pohledal! Na Windows je iTunes nechutný opruz! Jediné co mne dlouhodobě oslovuje u této společnosti pak jsou notebooky, ty jsou ovšem mimo mé finanční možnosti.
davidinga (4)|17.6.2011 20:04
Sám jsem uživatelem winů od jejijch počátků ale čím dál tím víc mě štvou. Před pár lety jsem koupil dceři Macbook - nepopírám že ho chtěla hlavně kvůli vzhledu - ale musím uznat že opravdu funguje tak jak má.
Nikdy jsem neviděl že by vytuhl, sám se restartoval,nějaké nouzové režimy nebo nedejbože nutná reinstalace, nutil mi nesmyslné aktualizace,žádné viry ani antiviry které brzdí výkon. Výdrž na baterky v té době pro mně nepředstavitelná.
Co se týká iPhonu je to podle mě taky velmi kvalitní smartphone. Co umí, umí dobře. Opravdu bych nechtěl nějaký Androidí nesmysl. Neustálé aktualizace které vám smažou nastavení internetu nebo SMS a občas i kontaktů. Nefunkční software na synchronizaci s PC. Sice má dotykový display, senzor naklopení ale srovnání funčnosti těchto vymožeností je nebe a peklo.
Nechci tvrdit že cokoliv s jablkem je super ale určitě je to dost kvalitní hardware i software.
Neregistrovaný (0)|17.6.2011 20:54
Zaznělo tu několik stížností na cenu ČR vs USA a cenu Mac vs PC. No nevím...

Nejlevnější iMac na apple.com stojí 1199 USD, tj. cca 20400. Ale třeba v Kalifornii je na všechno zboží v obchodě místní daň 8%, takže koncová cena 22000. Ten samý iMac v nejmenovaném kamenném obchodě na Andělu je za 23300 bez DPH, na Břevnově dokonce 22880 bez DPH. Ano, jsem v uvažování "trochu" ovlivněn tím, že jsem plátce DPH, ale prostě porovnávám ceny za které bych takový počítač mohl reálně koupit a o nákupu v USA bych kvůli rozdílu cca 1000-1500 vůbec neuvažoval.

A k ceně oproti poskládanému PC - když si v libovolném eshopu naklikáte do košíku všechny komponenty které takový iMac obsahuje, tak já jsem se dostal hned k 15000 bez DPH i za použití těch nejlevnějších komponent a to mi tam ještě některé detaily chyběly (jako čtečka karet, bluetooth, wifi, firewire, ale to každý nepotřebuje). Ano, je to stále dost hrozivý rozdíl téměř 8 tisíc, ale chápu to jako cenu za integrované, designové, značkové a odladěné ULN řešení. Zkuste si to.

Aby mě tu někdo neoznačoval jako "mac ovci", tak vězte že můj hlavní počítač je Lenovo X201 (standardně v docku, s velkým displayem, drátovou klávesnicí a myší, a Windows 7) a jsem s tím maximálně spokojený.
Stanley (2)|17.6.2011 22:53
Ja jako technik providera inetu jsem si koupil profi radu MSI NB pro tahani po servisech. Po cca roce se mi NB rozpadl; ke svemu uzasu jsem zjistil , ze na pohled masivni klouby displeje jsou v tele uchyceny dvemi vruty do plastoveho sloupku.

Tak jsem si poridil MBP a Win OEM. Po cca pul roce jsem zkusi prejit na Mac OS a uz jem u nej zustal. NB mam prave tento mesic dva roky a mechanicky ve vybornem stavu, na to, co se mnou musi prozit.
Po rozsireni pameti, kterou Apple standardne dodava v mizerne kapacite a vymerne HDD za SSD jsem s vykonem maximalne spokojen - lita to jak z praku, velmi vyrazny rozdil nabeh OS i rychlost spousteni programu. Ve Win nebyl narust zdaleka tak evidentni.

To nemluvim o touchpadu, ktery proste nema konkurenci - uvedomim si to vzdy kdyz zakaznikovi konfiguruji jeho NB. Barevny rozsah displeje take v beznych NB nenajdete, predvedl mi to kolega kdyz nafotil fotky jeho zrcadlovkou a na jeho Ferrari toho na fotkach dost chybelo.

Mac OS ma svoje mouchy ale celkove ho hodnotim lepe, proti Win je s HW, hlavne NB lepe szity, projevuje se to na bezproblemovych rezimech uspor, spanku, bleskoveho studeneho i horkeho startu i lepsich setricich modech, cili zlepseni vydrze na baterii.
Kombinace HW i SW vychytavek automaticky a velmi navykove zprijemnuji beznou praci a clovek si to uvedomi, az kdyz dostane do ruky "neco jineho".

Na stolnim PC s o tridu vykonejsim HW mam kvuli hram Window 7 a obcas si rikam, jestli v tom Redmondu ten start nezpomaluji schvalne :o)

Windows samozrejme nezatracuji, vetsinou je testuji uz od (nelegalne) dostupnych beta verzi, ale na NB momentalne jiny OS nechci - samozrejme momentalne. Treba Win 8 prekvapi.
St.
Bermen88 (1)|17.6.2011 23:27
MSI je opravdu šrot, naprosto souhlasim, ja taham 3 roky po zakaznicich Dell Latitude, neni to vyloženě šrot ale už mi jednou měnili zakladni desku (kvuli video čipu), jednou jsem musel měnit klavesnici, to jen na okraj.
K Apple: Muj švagr mi pred par dny napsal mail ze chce koupit nove PC pro strihani videa a hry pro děti, a že je "úplná trubka" tak ať mu poradim, a jako PS napsal: Co třeba toto: : Apple iMac 27" ....
už od roku '98 jsem příznivcem MS Windows a mám koupené doma všechny verze po W7, dost jsem si hrál s Mediacenter od začátku a ladil to aby to přehrávalo všechny formáty a titulky, ale přiznám se od tohoto roku mě to začíná štvát, neustále se něco ve win kazí a já už nejsem nejmladší abych to furt lovil po internetu a ladil. Když se PC zničehonic přestane uspávat ovladačem což dělalo správně předchozí 3 roky tak je něco sakra špatně. Ano - koupil jsem novou bezdrátovou myš a klávesnici ! (mimochodem značky Microsoft).
Zkrátím to, pokud nové PC, tak chci jedině Apple.
Telefon: jsem fanda HTC, ale po řadě HTC, Sony-Ericcson, Nokia E51, Blackberry Storm2, jsem dostal do ruky iphone4 a to je první phone v celé řadě mých telefonu ze ktereho jsem nadšen a po pul roce PRACOVNIHO použivaní jsem stále nadšen. První telefon který je rychlý bez přesýpacích hodin. Aplikace jsou neskutečně jednoduše instalované a použitelné. A to si je kupuji, nemam žádný jailbreak. Jediná výtka je výdrž baterie - sotva jeden pracovní den.
Mám 15 let zkušeností s PC i telefony, ale dnes se podepíšu pod slogan "jedině Apple". Tahle firma má vizi ale hlavně produkty, které fungují bez tweakování nadšenců na první zapnutí. Nemám už v životě tolik volného času abych ho zabil laděním Windows, sorry.
butti (2)|17.6.2011 23:46
U mňa Apple určite ano. Vlastním iPhone 3GS rok a pol. Je to prvý telefón, ktorý mi absolútne vyhovuje po takom čase "vlastnenia". Keď som ho dostal prvý krát do rúk (december 2009), bol som trošku sklamaný. Veľmi som sa na neho tešil (všetky tie reklamy, prezentácie na stránkach apple...).
S odstupom času - cca 1 mesiac - som si začal cenniť jeho prednosti. Dnes nedám na neho dopustiť. Je to veľmi prepracované zariadenie. Nahradzuje mi veľa dalších zariadení (gps navigácia, mp3 prehrávač, kompaktný fotoaparát, video prehrávač, čítam na ňom maily, surfujem a taktiež mi pomáha rôznymi aplikáciami pri mojej práci).
Apple je podľa môjho názoru firma, ktorá prináša, niečo viac - snaží sa viesť veci k dokonalosti a pritom ich udržať v čo najväčšej jednoduchosti. (v jednoduchosti je krása)

iPhone môžem len doporučiť. V blízkej budúcnosti by som chel vyskúšať aj iné produkty od Apple. Aj keď cena ich produktov je možno vyššia ako je štandart, ale za kvalitu a prepracovanú technológiu sa platí.
alfah4ns (1040)|17.6.2011 23:56
Apple... Jelikož se zajímám dost o notebooky, napíšu tento příspěvek z pohledu ntb.
Stavím se k němu trochu skepticky. Ano, jejich produkty jsou kvalitní, o tom bez pochyb. Ale holt u nás je apple pořád stylovka, multimediální (byť kvalitní) záležitost.

Kde jsou matné displeje? Kde je dock? Kde je pořádné servisní zázemí? I ten mac se může pokazit.
Když proti němu postavím Lenovo řady T, HP elite, případně Dell Latitude, dostanu za stejné peníze srovnatelnou kvalitu + 3letou základní záruku, kterou si za pakatel (v poměru k pořizovací ceně ntb) rozšířím na NBD onsite servis, případně ADP záruku a nic neřeším...
A jakmile se cokoliv podělá, další den je to opravené, v případě ADP neřeším ani případné polití ntb, polámané šasi, apod. (a že i ty slitiny se dají zničit...).
Další věc, co mi na macbooku vadí, je fakt, že se v zátěži dost zahřívají. Ono žádné průduchy zespod + tenké tělo z hliníku, který se chová vlatně jak velký pasiv (tzn. odvádí, ale sám se pak dost zahřívá), jsou znát.
A ano, tohle mi vadí i na současném Dellu D630, který má spodní vanu z Mg-Al slitiny. Zvrchu (přes palmrest a klávesnici) jde skoro nulové teplo i při déletvrajícím zatížení (MKP výpočty např.), ale zespod se to už jen díky materiálu, ze kterého to je, zahřeje poměrně rychle...
Jeden z důvodů, proč bude příští notebook od Lenova - výztuhy ano, ale uvnitř, povrch pěkně z plastu...

win/os x - už vzhledem k tomu, co dělám (strojařina - CAD, apod), je pro mě windows zásadní.
Měl jsem tu čest os x chvíli používat a neříkám, že je špatný, určitě si najde své zastánce.
Osobně mi ale nevyhovuje, mám raději přehlednost, kde je vše popsané, než grafické udělátka a ikonky (ono třeba ta spodní lišta je sice hezká věc, ovšem jen do chvíle, kdy člověk potřebuje mít otevřených např. 10 nezávislých oken jednoho programu, které navíc vypadají na pohled stejně.. pak se bez popisku neobejde... prostě mi klasický windowsácký quicklaunch + neseskupování otevřených aplikací připadá v tomto směru stále nepřekonatelné...).

Abych tady nebyl za win maniaka - linux mi nevadí. Používal jsem jak Mandrivu s KDE, tak Ubuntu s Gnome a až na pár věcí (naprosto nedostačující správa více monitorů, kde jsem musel vždy manuálně přenastavit ovladač, když jsme prostě jen chtěl přijít s ntb k LCD a jen připojit a fungovat), mi vyhovovaly takéž. Upřímně - nebýt CADů a možnosti mít win7 přes školu, zmiňované Ubuntu bych si dokázal představit i jako hlavní OS.
Neregistrovaný (0)|18.6.2011 11:15
[quote=davidinga;457219]Sám jsem uživatelem winů od jejijch počátků ale čím dál tím víc mě štvou. Před pár lety jsem koupil dceři Macbook - nepopírám že ho chtěla hlavně kvůli vzhledu - ale musím uznat že opravdu funguje tak jak má.
Nikdy jsem neviděl že by vytuhl, sám se restartoval,nějaké nouzové režimy nebo nedejbože nutná reinstalace, nutil mi nesmyslné aktualizace,žádné viry ani antiviry které brzdí výkon. Výdrž na baterky v té době pro mně nepředstavitelná.
Co se týká iPhonu je to podle mě taky velmi kvalitní smartphone. Co umí, umí dobře. Opravdu bych nechtěl nějaký Androidí nesmysl. Neustálé aktualizace které vám smažou nastavení internetu nebo SMS a občas i kontaktů. Nefunkční software na synchronizaci s PC. Sice má dotykový display, senzor naklopení ale srovnání funčnosti těchto vymožeností je nebe a peklo.
Nechci tvrdit že cokoliv s jablkem je super ale určitě je to dost kvalitní hardware i software.[/quote]

Je totalne zcestni si myslet ze pro Mac OS neexistuji virusy nebo jine zranitelnosti a ze nepotrebuje antivirus!

Aktualizace su nesmyslny ??

Po tom co se prevalilo o Iphone (ukladani pozic uzivatele, udajna softwarova chyba) bych si uz od Applu nic nekoupil.
Noxik (0)|18.6.2011 12:08
Applu musim uznat jednu vec: Neboji se prijit s necim novym, do ceho ostatni moc nechteli jit. A dari se jim to prodat. A dokazi se venovat i malickostem, jako USB v klavesnici, dalkovy ovladac k PC nebo udelat notebook z 1 kusu hliniku, aby to neco vydrzelo.
Bohuzel to taky vede k tomu, ze je ostatni jen slepe kopiruji. Napr. uvedli iPhone a vsichni zacali vyrabet ""matlafouny" bez klavesnice. Pro me je tedy vysledek ten, ze si jiz nemohu koupit novy telefon, nebot slusnej telefon s klavesnici se jiz nevyrabi.
Atlantis123 (0)|18.6.2011 12:55
Můj pohled na věc:
Pokud pominu špatnej poměr cena/výkon, tak Apple dělá fyzicky kvalitní zařízení.

Jenže:
Notebooky:
Třeba na MAC počítači by mi vadil ten jejich systém, kterej by jednak byl nekompatibilní se vším ostatním co používám (ano pár aplikací windows only prostě mám) a taky mi přijde dělanej jako pro úplný blbce. No ale windows by tam šly nahodit, takže jako dobře no...
Co mi ale třeba vadí u jejich notebooků je ta ostrá hrana co řeže do rukou, to zaměření pro vzhled, všechno je to hliník, takže se to rozehřeje celý a není to příjemný na ruce atd. Taky se nedá rychle vyměnit HDD a RAMky popř wifi modul, což sice SOHU (Standard Office/Home User) řešit nebude, ale mně by to vadilo. V kategorii notebooků by se dal Apple po přeinstalaci OS ještě zkousnout

Mobily:
To je něco jinýho - zavřenej systém, nestandardizovaný konektory (třeba micro USB na nabíjení), žádná paměťovka, špatný možnosti přizpůsobení + viz níže....to není mobil na práci, to je mobil pro děcka na facebook.

Ipad:
No tak to je kapitola sama pro sebe, to je zařízení, který je teď jen móda. Jinak v praxi je fakt nanic. Na jednu stranu je moc velký (mám smartphone co zvládne vše co ipad) na druhou je malý (doma si prostě raději zapnu PC než cokoliv dělat prstama na tý hračce). Viz níže ten thinkpad: to bude tablet-PC. Opravdový tablet PC s otočným displejem na kterej se dá matlat rukama (to asi moc nevyužiju), ale hlavně perem. To znamená, že se dá otočit jako poznámkovej blok a psát na něj i s rukou položenou na displeji(pero má větší prioritu než dotyk roukou). Takže na rozdíl od ipadu, kde si můžu patlat rukama tady na tom budu moct jednak patlat rukama ale i seriózně psát a pracovat.

No a teď takovej celkovej pohled co mi na Apple vací asi nejvíc: oni nejsou žádá normální firma, oni fakt asi zkouší, co lidi vydrží - třeba do první generace zařízení nedají funkci naprosto běžnou pro všechny ostatní výrobce a ve druhé generaci s velkou slávou tu funkci přidají a lidi jim za to ještě líbají nohy. Nebo chybějící podpora mass storage na iphone/pad...no co to je abych musel všechno řešit přes jejich itunes? pak ty zmíněný konektory, zákaz flashe( kdyby byli slušná firma, tak flash povolí na webu tak, že se načte až po kliknutí jak to mám na mobilu, takže mi nezatěžuje systém zbytečně když ho nechci). Mít notebook/mobil... od jakékoliv jiné formy je mi jedno, protože to je víceméně fakt jedno...ale prostě Apple mi vadí tady tím co jsem tady sepsal (už spěchám na oběd, takže jsem hodně věcí vynechal)

Jo a teď si budu kupovat thinkpad za 30k, takže mi prosím neříkejte, že na Apple nadávám, protože na něj žárlím a nemůžu si ho dovolit. V tom to fakt není.
deacon_khas (2)|18.6.2011 16:41
Zdravím, jako majitel IT firmy používám MACbook Pro , iphone4 , iPAD i PC s WIN7

Časem jsem vykrystalizoval použití asi takto:

MACbookPro - Je super vec, velice pevná kostra, super display,PODSVICENA KLAVESNICE, rychle starty a vypnuti, NASTAVITELNY TOUCHPAD ... nevýhoda je v kompatibilitě, jak jinak .. dle meho nazoru je to vyborna vec na komunikaci a bezne pouzivani, na cesty...Pravda je ze ta zminovana ostra hrana me taky vadi, prehrivani kostry jen kdyz je celou plochou na mekkem povrchu (zato ale naprosto nehlucny), a dokonce i probijeni, v nekterych zasuvkach Vás to bez použití prodlužovacého kabelu občas štípne :angry

Iphone4: rozhodne super display, rychlost, co jsem mel moznost porovnat u nasich klientu htc,blackberry atd, iphone me vyhovuje opravdu hodne..do velke firemni sfery pokulhava kompatibilita s exchange ... nejvetsi nevyhodu vidim ve vypadku signalu ...kdo rika ze se mu nikdy nesekl, lze :) obcas se musi app sestrelit z multitaskingu...

iPAD: Tady prislo me ale opravdu velke zklamani...mam ho cca mesic, zarizeni je to naprosto nepouzitelne...koupil sem ho v ocekavani, ze si treba neco poctu v posteli, kam se mi nechce notebook tahat (do postele preci prace nepatri , ze) ... nejvetsi vada je mizerny display, rozliseni hlavne, pozorovaci uhly ... kompatibilita nulova , zde je mass storage nutnosti ..., na cteni se to neda poradne drzet ... jedine co vypada cool je vzdalena zprava napr. pres logmein nebo teamviewer, vypada to dobre, jakmile chce ale clovek neco napsat, zjisti ze pres klavesnici ktera je velka jako pul obrazovky nevidi, navic udrzet to i jednou rukou neni jednoduche...dokud se to da uklikat mysi ok, obecne , psat je na tom horor, to ale myslim plati o tabletech obecne.. dobre kdyz se s nekym bavim a ukazuji foto, NECHAPU proc tam jsou tak mizerne kamery, kdo ma iPhone4 at nekupuje, kdo nema iPhone 4 at nekupuje :-) s kolegou jsme mluvili o napr. vyuziti pro studenty na sledovani filmu napr pri ceste... do te doby nez se tam pokusil dat nejaky film:) itunes je zlo, bluray rip vyuzije asi 35% displaye, kdyz hodne

APPLE: Libi se mi, ze prinasi hodne inovaci, zaroven nechapu, proc neudelaji nejaky kompromis...myslim ze by toho nakonec mohli i vyuzit, nevadi me az tak instalace softwaru itunes do PC kdyby byla rychla , vadi me to stahovani kolem...kdyby byla instalacka miniitunes s petinou funkci primo v zarizeni, asi bych to vsude kam to potrebuji dat odkliknul...ostatne spoustu plugandplay zarizeni to uz ma, dnes uz i tiskarny od HP za 2 000 Kč

PC:
Na normalni pc ale v kancelari nedam dopustit, na spoustu veci je krajne neprakticke uzivat MAC, jednoduse proto , ze to zabere spoustu casu ... jak pravi prislovi "chcat proti vetru se neda, nebo da, ale mate mokry kalhoty" .. ztracet kazdy den cas mokrejma kalhotama je skoda... proto proste vyuzivam vhodnou kombinaci obou platforem k me spokojenosti , MACbook ale vrele doporucuji vyzkouset, kazdy si ale musi udelat svuj zaver, podle vyuziti a jeho profese
MuadDib (6)|18.6.2011 16:48
Jsou to hnusní, nenažraní kapitalisté!
Ne, bohudík, žádný hardwarový produkt od Applu nepoužívám, jelikož se jejich produktům úporně vyhýbám.
To v drtivé většině platí i o jejich softwarových produktech, takže i Webkit má prostě u mne smůlu... kde to šlo, tak jsem nahradil Xulrunnerem, kde to nešlo, tak bohužel, oželel jsem to. Zčásti to sice bylo způsobeno i tím, že se nezkompiloval – na což jsem sice zvyklý, ale už ne na to, že jsem to nedokázal opravit, protože přes hekání fanatiků o jeho čistotě, mi ten kód vypadal jako strašný bordel. Už si na podrobnosti nějak moc nepamatuji, možná že to bylo způsobeno přísnějším pravidly GCC 4.6, ale po přizpůsobení Webkitu na libpng 1.5 jsem už jaksi neměl chuť se v tom piplat, protože už tam jsem cítil, že z toho kód nějak čiší černá magie, jak tuším zbytečně manipuloval s věcmi, se kterými by neměl (nějaké vnitřní datové struktury libpng)...

Ale několik těch zrůdností jsem spatřil i na vlastní oči, aby se neřeklo, že nevím, o čem mluvím...

Co se týče počítačů, tak architekturu PowerPC neumím nějak posoudit, zda to za to stálo, nebo nikoliv; jsou mi sice známy pochvaly (vyladěnost) od uživatelů Power Mac G5, přesto bych si pochybovat, zda to stálo za to... Však ale to je již nějaký ten pátek, že... tedy spíš několik let, takže to už je zřejmě pasé.

Ti nenažraní kapitalisté si navíc tuším chtěli patentovat to "i", co cpou do každého iShitu.

Od dob, co ti nenažranci přešli na intely, je to srovnání ovšem mnohem snadnější. Už průhledný Ajmek byl pohromou, vhodný leda tak do výkladních skříní...

Co se týče novějších, počítačů, tak jsem si to asi před rokem počítal a vyšlo mi, že místo jednoho Mek Pro bych si dovedl sestavit 2 zhruba stejně výkonné počítače na platformě AMD, nebo pokud bych se uspokojil s jedním, tak by mi zůstalo ještě i na prázdniny na Kubě. Nebo za téměř stejnou cenu bych tam mohl dát serverové komponenty (vícero patic, 12tijádrové procesory), a výkon by byl mnohem vyšší.

Od nějakého eplfanatika jsem se dozvěděl, že jakožto socka tomu prý nemohu rozumět :-), jak jsou ty Meky prý úžasně vyladěné, jak mají promyšlený design apod. Nuže, když jsem vyzvídal dál, tak jsem se dozvěděl, že prý všechny Meky, které používal, byly prý bezproblémové, kromě jednoho, co měl vadnou prý vadnou grafickou kartu, ale že to prý nebyla chyba Eplu, nýbrž Nvidie, a pak že se nějaký Mek i přehříval – už si nepamatuji, zda tentýž, nebo jiný... ale na tom přeci nesejde, pouze to vyzdvihuje ten mýtus, jak jsou Meky prý boží...

Že si to dostatečně neotestovali, budiž, to se stává, ale že eplfanatici považují nacpání kabelů do škár mezi komponenty již beztak „nalepenými“ po obvodu bedny ve snaze vytvořit co největší díru zející prázdnotou uprostřed bedny za projev skvělého designu a vyladění, snad nepotřebuje další komentář. Není divu, že se ty Meky pak přehřívají, na rozdíl od eplfanatiků umím myslet i sám a nepotřebuji k tomu Jebbsovy „rozumy“...

Někdo tady uváděl, že Mekbuky prý hodně hřejí ... Inu, eplfanatici na to říkají, jak jsou prý tiché, když celý obal je jako jeden velký pasiv.
(„Ale na kline bych to mit nechtel, protoze je to jako zhava picka,“ jak napsal jeden odpůrce diakritiky...)

Dále, Mek je prostě šíleně uzavřená platforma. Eplfanatici to uvádějí jako dokonce nějakou přednost Meků, že umí spouštět i Windows, nuže, opravdu, to by mě snad nikdy nenapadlo, jaká je to prý výhoda šíleně si přeplatit počítač, abych na něm pak mohl spouštět i jiné OS... když to samé mohu mít jinde bez té šílené přirážky... Takže to už by spíš mělo smysl zajímat se o Hackintosh, než o Mekintoš...
(Nemluvě o tom, že na Intel mám rovněž spadeno...)

I spousta jejich další „prduktů“ je ve stejném duchu: dobře to vypadá, příšerně se to používá, navíc je to děsně předražené, dobré leda tak do výkladní skříně, nikoliv do ruky...
Za všechny bych připomenul třeba Tragic Mouse, ten šílený výstřelek s kuličkou, co se záhy zanesla špínou, pokud jsem si před jejím použitím nemyli ruce jak chirurg před operací.

Za naprosto nemožnou ergonomii si ještě i připlácet, jenom abych vypadl jako stylový exot?!
A ke všem těm iShitům existují velice schopné alternativy.

Prostě, je mi k blití z té firmy, z té jejich soukromnické (=„proprietární“), kapitalistické politiky – což ve mně utvrzují lidé, kteří říkají, že největší výhodou Ajfounu je Epl stór.

Pro vyhýbání se Eplu ovšem existují především etické důvody. Ani náhodou a za žádnou cenu bych nepodporoval hnusnou kapitalistickou firmu, co zneužívá státní moci a policie k dosahování své „jedinečnosti“ – v tomhle je skutečně jedinečná.

Je mi k blití z představy, že bych měl podporovat ty šílené egomaniakální zrůdy, co si vymiňují, co, kdy, kde a jak smím užívat, jinak prý mohu být rád, že mi „jenom“ udělají „cihlu“ z jejich prduktu...

Navíc Ajfoun odmítám také z etických a morálních důvodů, jelikož Epl na něm blokuje porno a sám Jebbs dokonce doporučuje raději telefon s Androidem.
Vizte: http://techcrunch.com/2010/04/19/steve-jobs-android-porn/

Smrt kapitalistům!
Atlantis (3)|18.6.2011 17:01
[quote=deacon_khas;457276]a dokonce i probijeni, v nekterych zasuvkach Vás to bez použití prodlužovacého kabelu občas štípne :angry[/quote]
To je dobrý :D Nevím jak to mají řešený, ale většinou se zdroje od PC/ntb dělají tříkolíkový s tím, že mínus zdroje je zem, takže přes to se notebook uzemní. Když se "oduzemní", tak je proti zemi relativně vysoké napětí, ale skoro nulovej proud. Jak moc je tady ten zbytkovej proud záleží na kvalitě zdroje. Tak asi moc kvalitní nebude. U mýho aceru jsem ho oduzemnil (měl jsem problémy se zemní smyčkou u zvuku) a cítím tam napětí jen když bych jazyk strkal do nějakýho konektoru nebo někam, kde bych se dotknul kostry...Tak apple asi nepoužívá nic moc zdroje+ celej ten hliník je vodivej.

MuadDib: tak kapitalisti jsou všichni, ale je pravda, že Apple jsou jednak kapitalisti, ale hlavně svině
Jinak taky od iFanatiků je často slyšet to že člověk na to nemá tak závidí....argument jak noha.
Proto jsem psal, že si budu kupovat thinkpada za těch 30k (ano jsem ten atlantis123 výše, nemohl jsem si vzpomenout na login :-D )

Btw na youtube je reklama na thinkpady od Lenova (), mrkněte na ni, mně se líbí. Četl jsem tam komentář, se kterým se naprosto ztotožňuju:

I love ThinkPads - I'm on my sixth - an X200s. When you see someone with? a W, T or X series, you know that they are a professional who knows their stuff, and not some lame fashion victim Macbook sucker.
deacon_khas (2)|18.6.2011 17:27
Tak tady je dvoukolik a na tom povrchu to napeti nekdy proste je...apple.cz rika ze tak 2 zasuvky z 10 :)
Jinak srovnavat by mel ten, kdo ma srovnani...nevim co se porad resi s cenou, cena odpovida kategorii, zkuste si koupit HP elitebook v kovu ... je to jeste drazsi... ono urcity argument to je, je proste fakt , ze dost lidi si to nemuze dovolit, nebo spis prinos toho macu se jim nevyplati... ja bych chtel taky lepsi auto a nemam na nej... to ale neznamena ze kdyz na nej nemam, budu ho hanit ... pisu do diskuze asi po 5 letech ... vetsinou jen ctu a vybiram postrehy 10 % nedebilnich uzivatelu ... proto jsem chtel prispet postrehy z praxe ... ono by toho bylo vic.. pripadam si nezaujate v boji PC vs MAC ... ale je to jak srovnavat krestanstvi a islam ... vzdy budou 2 tabory lidi ktery budou vyhraneni a budou placat nesmysly bez toho aby se vubec pozastavili nad tim druhym a budou tupe opakovat jiz napsane fraze...atheista se tomu bude smat...
Ja chtel MAC puvodne jen vyzkouset, abych byl jako IT specialista v obraze a mel svuj nazor...to same iPad(dopekla s ním)... osobne me treba nejmin vyhovuje notebook s Linuxem... moji nekteri kolegove co tomu naopak fandi dle meho nazoru stravi spoustu casu neustalym ladenim...kdyz to konecne vyladi, bud koupi novy notebook, nebo zkousi jiny linux, a zase se to opakuje... s vymluvama ze webka zrovna nejede, microfon se jeste musi vyladit atd je vetsinou obtizny s nima udelat videokonferenci, protoze druhotne periferie instaluji az naposled :p
Neregistrovaný (0)|19.6.2011 05:25
Když je to tak drahé, musí to být dobré.
Ostatně mekbuk má ve výbavě každý pořádný fotograf.
FotoZemek.cz
El_dejfo (0)|19.6.2011 12:35
Já osobně jsem Epla zkoušel...
No taj sou mý poznatky:
ajFoun:
Málo tlačítek (ale na to si stěžuju u každýho dotyk. fonu). Neovladatelnost (na to displeji se nedá nic "zmáčknout"), vysoká cena (20k a umí to to samý co nokie za 6k), iOS Dobrej systém ale na novýho symbiana anebo andrioda to nemá.
iPad:
Jako všechny tablety NAH.... opět neovladatelnej, moc velký, málo funkcí, opět iOS viz vejš jenom vynechat symbiana. Tableta s androidem jsem držel v ruce taky a bylo to o něco lepší. Já mám proti tabletům odpor ale takej samsung galaxy tab s androidem je na tu bídu všech tabletů o dost lepší.
MacBookPro:
Vysoká cena, za 20k dostanu 2 generace starý(avšak furt dobrý) C2D 4gb ram a už nevim jakou grafiku. Že by si stevie konečně uvědomil, že ten krám probíjí a dal tam tříkolíkovou vidlici, tak by se to dalo, OSX je dobrej, rychlej, stabilnější než widle, ovšem na linuxa to nemá, jedna aplikace stojí od 10$ vejš a skoro nic neumí.
iMac:
Leda třak úplně 1. verzi z 80. let jinak ne(kdybych žil v 80.) vypadá to moc pěkně OSX je stejnej (až na NTB fičurky), hledí se víc na design než na funkčnost(to ale u všecho od apple) i když se to dá víceméně používat.

Takže závěr:
Apple v žádnym případě.. mám svýho hajzlsemprona taktlýho na 3ghz 1gb ramky hd5450 dualboot Debiana a už měsíc nepoužitý Ikspéčka a jsem happy (no HW by moh bejt lepší, ta gta 4 jede plynule jen v 800x600 a detaily na nule :) )

Za případné chyby se omlouvám, mám takovej pocit že klávesnice má dneska písmenka jinde než obvykle... :)
alfah4ns (1040)|19.6.2011 13:01
[quote=Neregistrovaný;457336]Když je to tak drahé, musí to být dobré.
Ostatně mekbuk má ve výbavě každý pořádný fotograf.
FotoZemek.cz[/quote]

Jsou notebooky s daleko kvalitnějšími displeji, než má Macbook.
Jestli t něco říkají technologite TN-IPS-PVA.
Třeba HP elitebooky -w třídy, ale pravda, za kvalitu se platí a za elitebook s IPS displejem dáš minimálně 50-60k.
Atlantis (3)|19.6.2011 15:10
Ti fotografové, grafici a spol jedou na Applu ze setrvačnosti z dob, kdy produkty Apple byly opravdu špička mezi ostatními a byly pro ně grafický programy vyladěný a stabilní...od té doby to šlo od funkčnosti k designu a celkově do kopru co se týče profesionálního využití
alfah4ns (1040)|19.6.2011 15:44
Tak jako je pravda, že pokud mám třeba firmu, které jede na Applech a mám sjednané licence od Adobe na OS X, tak příští stroj bude pochopitelně taky mac, kvůli kompatibiltě.

Ale je pravda, že od té doby, co jsou macy na bázi intelu, není moc důvod používat na grafiku a střih produkty od apple, ptž. ten jednou takový hrubý výkon, který se dá dostat z certifikované pracovní stanice HP/Lenova/Dellu (jejichž servisní zázemí je úplně někde jinde, někteří výrobci jsou schopni sjednat nejen NBD onsite, ale i SBD (some business day) onsite, tedy ještě ten den se začle řešit případný problém), žádná "optimalizace pro OS X" (kteoru se macaři rádi ohánějí) nezachrání.

Nehledě na to, že i co se týče displejů - špičku nedrží Apple, ale Eizo řady CG. Jsou to ale srandy za několik desítek tisíc za 1 LCD, ovšem s plným pokrytím AdobeRGB, HW kalibrací a 12 až 16 bit převodníky.
mpe (2)|19.6.2011 20:07
Používám iPad a doma iMac. V práci pak používám Windows laptop (Lenovo X-class, Win7) a farmy Linuxových a UNIXových serverů. Různé další počítače používám od poloviny osmdesátých let. Takže nějaké zkušenosti mám.

Musím říci, že jsem velice spokojený uživatel jak Mac tak i iPadu. Nedovedu si představit, že bych si měl za svoje peníze domů koupit jiný počítač než Mac. V podstatě vše to co požaduji od počítače iMac beze zbytku splňuje - flexibilta unixového kernelu a filesystému s téměř dokonalým uživatelským rozhraním a (na rozdíl od Linuxu) širokou nabídkou komerčních aplikací za férové ceny. I z hlediska cena/výkon jsou počítače Mac jsou těžký naprůměr pokud jde o důležité HW parametry a hlavně provedení. Pokud jde o iPad, tak při respektování omezení tabletu - tzn. zařízení na čtení časopisů, webových stránek, vyřízení emailů, atd. jde o geniální věc, navíc za velice slušnou cenu.

Pokud bych měl vyzdvihnout jednu věc, tak by to bylo, to, že cokoliv od Apple je konzistentní, vyladěné a funguje bez nějakého úsilí. Sice to občas není tak flexibilní, ale když je člověk ochoten zahodit předsudky a používat to tak, jak to bylo vymyšleno tak to nemá chybu.

Řekl bych, že pro člověka z otevřenýma očima bez předsudků není cesta z Macu zpět. Neznám jediného nespokojeného uživatele Mac. Samozřejmě lidi jsou různí a někomu může lézt krkem agresivní marketing, vyhovovat třeba ještě větší otevřenost Linuxu nebo svoboda, případně pořád ještě větší kompatibilita Windows (hlavně v corporate prostředí a pak pro hráče her). Ale pro nás ostatní je Mac co mají počítač k práci/zábavě a ne jako fetiš je Mac a přeneseně i další Apple produkty jasnou volbou.
Stanley (2)|19.6.2011 21:30
[quote=MuadDib;457277]Jsou to hnusní, nenažraní kapitalisté!
[/quote]
:-)) nechci Ti kazit pohled na vec, ale "hnusní, nenažraní kapitalisté" jsou uplne vsichni :-))))))
jestli si myslis, ze ostatni jsou hodni a utrhuji si od ust a z platu jen proto, aby jsme se meli dobre a kupovali jejich vyrobky za vyrobni naklady, asi Te v zivote ceka nejedno velike zklamani :-)
St.
Pavel Kovač (374)|19.6.2011 23:56
Myslím že v dnešní době je Apple víc styl než kvalita. Bývalo tomu trošku jinak. Dnes je prostě jednodušší pořídit si kvalitní PC s MS OS a pracovat. U Apple člověk vždy musí najít nějaký kompromis. Holt je to úděl dnešní doby. Většina věcí je prakticky k ničemu (iPad, Facebook, atd. atd.). U hodně Maců je problém s nekvalitními displeji co mají dost děsivé barvy a nezachrání to pro někoho ani líbivá gama 1,8... navíc pro mě jako 3D grafika je apple dost mimo.
mpe (2)|20.6.2011 09:41
[quote=Pavel Kovač;457422]Myslím že v dnešní době je Apple víc styl než kvalita. Bývalo tomu trošku jinak. Dnes je prostě jednodušší pořídit si kvalitní PC s MS OS a pracovat. U Apple člověk vždy musí najít nějaký kompromis. Holt je to úděl dnešní doby. Většina věcí je prakticky k ničemu (iPad, Facebook, atd. atd.). U hodně Maců je problém s nekvalitními displeji co mají dost děsivé barvy a nezachrání to pro někoho ani líbivá gama 1,8... navíc pro mě jako 3D grafika je apple dost mimo.[/quote]
´

Já to vidím přesně naopak. Podle mě je mnohem jednodušší koupit prakticky kterýkoliv Mac, než přemýšlet jak správně postavit slušné PC - zejména pro práci amatérskou i profi práci s grafikou. Byť je samozřejmě možné obé.

Každý uživatel moderního Macu dostane již od počátku slušně zkalibrovaný a seřízený S-IPS panel s širokým gamutem se system-wide podporou barevných profilů, interpretace RAW, extrapolace rozlišení, apod. Samozřejmě, se dají koupit monitory ještě lepší za desítky tisíc korun (jako třeba HP Dream Color, Eizo SX, atd.), ale kterýkoliv moderní displej od Apple je dramaticky lepší než to s čím pracuje většina lidí na PC. Ten kdo takový lepší displej opravdu potřebuje si ho stejně koupí, ať už k Mac nebo k PC, ale troufám si říct, že k běžnému,byť hodně náročnému použití nejsou potřeba, tak jako ne každý potřebuje jezdit do práce v Bentley.

Nevím jak v 3D grafice, ale třeba v digitální fotografii, zpracování videa a obecně v produktech Adobe bych řekl, že procento profesionálů, kteří používají Mac je velice vysoké. Stačí sledoval blogy zahraničních špičkových profesionálních fotografů, podívat se na výuková videa Adobe TV a další, knížky o zpracování fotografií, atd. a zjistíte, že drtivá většina z nich je dokumentovaná na Mac.

Jinak defaultní gamma 1.8 už na Macích není několik let a i kdyby byla, tak je to jedno.
czhunter (775)|20.6.2011 11:50
[quote=Pavel Kovač;457422]navíc pro mě jako 3D grafika je apple dost mimo.[/quote]Proč? Když odhlédnu, že tam můžeš nasintalovat Windows, tak nativně na Macu jedou:

Alias, Rhino, Maya, Mudbox, Cinema 4D, zBrush, Modo, Lighwave, Fryrender, komplet Adobe Suite, ale malé SW jako Silo nebo CrazyBump a mnoho dalšího, co se mi nechtělo hledat.

Jasně, je toho míň než na Win platformě (řekněme 1/2), ale pořád dost na to, abys v tom mohl úplně v klidu pracovat jako profi 3D grafik. Problém je možná jen v tom, pokud jsi příliš až zvyklý na zastaralé 3ds max a V-ray.
Anonym90210 (0)|20.6.2011 13:10
Prebehol som si celu tuto diskusiu. Niektore nazory su dobre, je aj vidno, kto realne Apple pouziva a kto tu len tliacha do vetra na zaklade nejakej recenzie a pod.

Co sa tyka samotnych Macov, tak sme postavili uz niekolko strizni, na ktorych som mal moznost par dni pracovat + som mal jeden Mac Pro asi rok ako druhy pracovny stroj. Mac OS je v podstate system, ktory je dobre zzity s HW, odladeny, ale ma tiez svoje muchy a vie nechat pouzivatela cakat podobne, ako to robi Windows. Na druhej strane, je stale rovnako svizny ako pri prvom spusteni. Nainstalovane som tam mal len najpotrebnejsie aplikacie, finalcut a kartu od blackmagicku, cize ziadny bordel navyse. Jasne, ked si clovek zrata cenu strizne postavenej na Mac + FCP vs. Win. + Premiere Pro, tak Windowsova strizna vyjde ovela lacnejsie, sikovny clovek sa vie dostat na polovicnu cenu. No nie kazdy je geek, aby sa vedel vrtat a starat sa o PC s Windowsom. V tomto Mac exceluje, pretoze tam netrebalo nic zlozito nastavovat a riesit hluposti a vrtochy Windowsu.

iPhone je kapitola sama o sebe. V istom smere je dost obmedzeny a to mi spociatku dost vadilo. Mal som predtym symbiany, potom "hlupe" walkmany od Sonyericssonu, neskor som presiel na Windows Mobile, kde som si mohol vsetko nastavit a urobit podla seba a nakoniec som skoncil u iPhonu. Co ma na nom dostalo, bola rychlost, fotak a aplikacie. Prve dni mi liezli na nervy vsemozne obmedzenia a uz som zacinal byt nakloneny jailbreaku, ale vydrzal som. Jednoducho som si povedal, ze vlastne nemam potrebu stale nieco tweakovat, ale potrebujem cosi, co mi bude normalne sluzit, ked to potrebujem. Vysledkom je rychly telefon, na ktorom bezia push notifikacie, aplikacie startuju behom chvilky, ma to pouzitelny browser, nemrzne, neblbne, foti perfektne a hlavne rychlo - v tomto sa moze rovnat iba sonyericsson so starsimi modelmi.

A doma mam PC zamerane na hry, cize v tomto sa Mac nemoze rovnat. Aj ked som uz viac krat mal hriesne myslienky, ze PC nahradi bud Macbook Pro, alebo mozno Macbook Air, kedze nove hry az tak velmi nehravam a sem-tam si zapnem starsi Warcraft a da sa to zobrat hocikedy na chatu alebo na Dota lanparty. Mozno casom ... uvidim.
Neregistrovaný (0)|22.6.2011 06:15
Před dvěma lety jsem si koupil MacBook a to jen proto, že jsem si chtěl vyzkoušet co na tom Applu je. Bylo to v době testování Win7. No a když jsem zjistil že chyby Win 95 se stále opakují i v Win7. Zkusil jsem postupně přejít na MacOS. Nyní bych se už k Win nevrátil rychlost a stabilita MacOS je úžasná a to i na 2 roky starém Macu.
Že to jhe drahé, ale prdlajs. Většina lidí porovnává skládaný jen HW, ale v ceně Macu je i OS a balík iLive. Zkuste porovnat s cenou stejně vybaveného Della, Fujitsu nebo HP vč OS.
Za ten klid a pohodu při práci mi to stojí, je to balzám po práci kde se rozčiluju s Windows.
Až budou umět Windows aktualizace bez restartů a zdržování, nebudou se zpomalovat nabíráním balastu, budou mít zálohování geniální jako Time Machine, tak možná budu uvažovat o návratu. Do té doby jsem 100% Microsoft Free ...
Dojigiri (1629)|22.6.2011 08:16
Za mě Apple spíše ne, osobně si raději PC skládám sám podle mých konkrétních požadavků a z tak kvalitních komponent, aby byl PC stabilní - a mám za méně peněz více muziky. Uznávám ale, že Apple může být dobrá varianta pro lidi, kteří nejsou tak zkušení se skládáním PC z komponent, anebo se tím prostě nemíní zaobírat a klidně si připlatí.

Ale samozřejmě vždy se může něco pokazit, pamatuju si že jsem u jednoho známého řešil záchranu dat z odcházejícího disku u Applu ... a byl to docela problém, protože systém nestartoval, a normální boot CD (jako Hirens, Linuxy apod.) tam spustit nešly kvůli nekompatibilitě platformy ... nakonec jsem našel jednu distribuci Linuxu, která se byla přeložena i pro Mac a šla tam nabootovat.

[quote=Neregistrovaný;457685]Nyní bych se už k Win nevrátil rychlost a stabilita MacOS je úžasná a to i na 2 roky starém Macu.
Že to jhe drahé, ale prdlajs. Většina lidí porovnává skládaný jen HW, ale v ceně Macu je i OS a balík iLive. Zkuste porovnat s cenou stejně vybaveného Della, Fujitsu nebo HP vč OS.[/quote]

Ovšem stejného výsledku (stabilita, rychlost a na druhou stranu nekompatibilita, nemožnost spouštění her) lze dosáhnout i s PC a to zdarma, instalací některé distribuce Linuxu (např. Ubuntu - brutálně rychlý start, automatické aktualizace všeho a to bez nutnosti restartu - pokud se teda zrovna neupdatuje jádro).

Pokud by byl MacOS zadarmo jako je Linux, tak by to takhle porovnat šlo - ovšem není, takže když zakoupíte ten Dell, FSC nebo HP bez OS a dáte tam Linux, výsledek bude zhruba stejný jako Mac s MacOS ovšem levnější minimálně o ten systém (a spíše o víc).


Ale samozřejmě, pro nějakou skupinu uživatelů Mac smysl určitě má, nelze taky všechno přepočítávat na peníze - pro někoho je prostě důležitý "pocit exkluzivity", pro někoho zase to, že se nemusí o nic starat a nic sám sestavovat a instalovat a rád si za to připlatí ... a to nelze nikomu vyčítat a hodnotit, každý přemýšlí po svém a vyhovuje mu něco, co nemusí vyhovovat jinému ... a o tom to je, každý má možnost výběru tak, jak mu to vyhovuje.
Neregistrovaný (0)|22.6.2011 15:22
[quote=Dojigiri;457692]
Ale samozřejmě vždy se může něco pokazit, pamatuju si že jsem u jednoho známého řešil záchranu dat z odcházejícího disku u Applu ... a byl to docela problém
[/quote]

Záchrana dat na Mac při použití Time Capusule / TM znamená nabootování z instalačního DVD. Za pár minut je počítač ve stavu v jakém byl počítač nejdéle hodinu před havárií. Přitom konfigurace Time Capsule znamená koupit zapojit někam do sítě a přehodit přepínač z off na on, což zvládne úplně každý. Až tohle budou umět Windows, Linux, tak uplyne ještě hodně vody :) Teda prý Windows 8 něco podobného mají umět až budou.

[quote=Dojigiri;457692]
Ovšem stejného výsledku (stabilita, rychlost a na druhou stranu nekompatibilita, nemožnost spouštění her) lze dosáhnout i s PC a to zdarma, instalací některé distribuce Linuxu (např. Ubuntu - brutálně rychlý start, automatické aktualizace všeho a to bez nutnosti restartu - pokud se teda zrovna neupdatuje jádro).
[/quote]

Hry ano. Na Win je větší výběr. Situace na Mac se rychle zlepšuje díky nativnímu Steamu a pro příležitostné hraní je zcela v pohodě. Podpora komečních her v Linuxu je až na několik vzácných vyjímek nulová a není ani perspektiva že by to někdy bylo jinak.

[quote=Dojigiri;457692]
Pokud by byl MacOS zadarmo jako je Linux, tak by to takhle porovnat šlo - ovšem není, takže když zakoupíte ten Dell, FSC nebo HP bez OS a dáte tam Linux, výsledek bude zhruba stejný jako Mac s MacOS ovšem levnější minimálně o ten systém (a spíše o víc).
[/quote]

Však ale MacOS je zadarmo (resp. je vždy v ceně počítače). Upgrade stojí pár korun, např nový Lion se bude prodávat za $29 pro všechny počítače které máte, což je velice férová cena. Stejný výsledek ovšem není. MacOS je v mnoha ohledech podstatně vyladěnější systém než Linux. Má BSD jádro, které je v mnoha ohledech lepší než Linux kernel. Umožňuje provozovat prakticky všechno co běží na Linuxu (komplet GNU prostředí s kompilátorem gcc včetně balíčkového systému Macports) + velké množství komerčních aplikací o kterých si na Linuxu můžete nechat jenom zdát (zejména profi aplikace Adobe, Autodesk, AAA hry a velké množství a komerčních aplikací malých developerů za férové ceny).

V Linuxu je situace taková, že existuje poměrně malé množství perfektně řízených velkých projektů (obvykle backendy a serverově orientované) a pak obrovské množství smetí, různé polofunkční pomníčky vývojářů, kteří nikdy nemají čas na jejich dokončení a podle toho vypadají - nekoncepční ovládání, chyby. Samozřejmě, máte možnost vzít zdrojáky a dodělat je, ale kdo by na to měl čas. Neexistuje žádný trh programů - má se za to že vše je zadarmo, maximálně za dobrovolný příspěvek. Když vás napadne něco prodávat, třebas za malou cenu, tak vás vyřadí z distribucí a někdo forkne váš projekt a jakékoliv komerční ambice zadupe do země.

Naproti tomu v MacOS existuje poměrně solidní trh aplikací a hlavně lidí, kteří jsou za ně ochotní platit (férové ceny v řádu od několika EUR). Díky tomu je kvalita aplikací obecně vyšší, protože to developery motivuje věci dotahovat do konce. Kromě toho jak píšu výše máte možnost používat prakticky všechny programy z Linuxu a přes Parallels i nativní boot aplikace Windows.
Ale samozřejmě, pro nějakou skupinu uživatelů

[quote=Dojigiri;457692]
Mac smysl určitě má, nelze taky všechno přepočítávat na peníze - pro někoho je prostě důležitý "pocit exkluzivity", pro někoho zase to, že se nemusí o nic starat a nic sám sestavovat a instalovat a rád si za to připlatí ... a to nelze nikomu vyčítat a hodnotit, každý přemýšlí po svém a vyhovuje mu něco, co nemusí vyhovovat jinému ... a o tom to je, každý má možnost výběru tak, jak mu to vyhovuje.[/quote]

Souhlasím.
MartyMcFly (222)|27.6.2011 15:18
Apple jista znacka "exkluzivity" a toho byt "in" a "cool", ale na druhou stranu vyborna platforma pro praci s grafikou 2D/3D. Osobne prvni setkani s Apple bylo v profi. DTP studiu uz nejaky ten rok zpatky v dobre kdyz vysel OS X 10 a jeho slavne prostredi Aqua :-)) To byla jeste era PowerPC platformy, kterou Apple pouzival ve svych strojich.

Dalsi zkusenost s produkty Applu v dobe portace systemu z PowerPC na Intel platformu a prvni pokusi o portaci na bezny pocitac. S nastupem iPod, iPhone, iPad a Mac mini se setkavam jiz s Apple produkty pomerne bezne.

Ono uz cela platforma neni jen strasne "cool", ale vyborne se na ni pracuje, tvori a hraje. Je to doopravdy neco co by si mel clovek vyzkouset. Pro ty co nenasli alternativu v Linuxu.. a maji nejaky ten peniz na vic tak mozna prave Apple a jeho ucelene rady hardware a software, skvele propojeni sluzeb a inteligence za cenu uzavrenosti a diktovani podminek p. Jobse je to mozna cesta.

Apple neni pro vsechny kvuli cene, ale i urcitym omezenim a pocitu (mozna neprijemnemu pro cecha), ze je nekdo za systemem kdo rozhoduje co je potrebne a spravne - a naopak.

Za me ma Apple pro praci urcite zelenou, ale pro domacnost...?? O tom bych jeste premyslel.

Howk.