reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

i5 + chipset Z68 + integrovana grafika

xwing (10)|25.6.2011 14:08
Prosim, potreboval by som vysvetlit nejake fakty ohladom integrovanej grafiky.
Mam dosku ASUS P8Z68 Deluxe a v nej osadeny CPU Core i5 2500K.
Paradoxom je, ze doska nema vystup na monitor pre tu integrovanu grafiku.
A rad by som teda vedel, naco vyrobca vyrobil dosku s chipsetom, ktora ma integrovanu grafiku a nema vystup na monitor ? Ako viem inak vyuzit ten graficky chip ?
Normalne mam na doske GPU ASUS GTX580, takze inetgrovana grafika ma az tak netrapi.
Ide mi len o princip, na co ju tam vyrobca dal, ked na dosku neosadil vystup na monitor.
Dakujem.

P.S. Viem ze info asi najdem aj na nete, ale ja moc anglictine nerozumiem, aby som to pochopil nejako hlbsie.
r34ktor (7477)|25.6.2011 15:40
[quote=xwing;458171]A rad by som teda vedel, naco vyrobca vyrobil dosku s chipsetom, ktora ma integrovanu grafiku a nema vystup na monitor ? Ako viem inak vyuzit ten graficky chip ?[/quote]
Jde o možnost využití technologie Intel Quick Sync. V podporovaných aplikacích výrazně urychluje převody videí.
xwing (10)|25.6.2011 20:31
Ten Intel Quick Sync Video je predpokladam ficura priamo v CPU, cize nic netreba instalovat ?
Pochopil som tu vlastnost tak, ze dokaze ovela rychlejsie pracovat s "videom"
Fajn, prva vyhoda. :)

Este som sa docital na nete nieco o softe Lucid Virtu.
Vyuzijem teda potencionalne aj soft Lucid Virtu, ked nemam ten vystup na monitor ?
K comu ten soft sluzi ? Z tej mojej neznalosti anglictiny som to pochopil tak, ze proste odstavi moju instalovanu kartu GTX580 a pouzije internu grafiku a usetri nejaky ten Watt.
Ale vyznam toho to mi teda absolutne unika, ked disablujem internu grafiku, tak usetrim tak ci tak. :) Keby mi niekto vysvetlil hlbsie o co tam ide, budem rad. ;)
Diky
r34ktor (7477)|25.6.2011 21:21
[quote=xwing;458195]Ten Intel Quick Sync Video je predpokladam ficura priamo v CPU, cize nic netreba instalovat ?[/quote]
Je potřeba software Lucid Virtu.

Princip d-Mode (jediný použitelný, jelikož deska nemá grafické výstupy) je popsán zde.
gzerqqy (9)|3.8.2011 18:49
Musíš si vybrat správny typ tesky, dost výrobcu má víc verzí.. Nejčastější jsou to ty s výstupy na monitor, nebo místo nich s více USB porty ( liší se cenou +- pár stovek).
redd3vil (6)|4.8.2011 16:15
Možná by se hodilo k tématice...

Nedávno jsem se snažil najít nějaké spojitosti základních desek dvou největších konkurentů a za co vlastně jim platíme. Gigabyte zasytil trh mnoha základovkami čipsetu Z68, ASUS zůstal spíše skromný a nabídl několik modelů, ve kterých dle mě se zákazník lépe zorientuje. Nejlevnější deskou je u Gigabyte GA-Z68P-DS3 a GA-Z68-D2H. Bohužel, tyto dva modely jsou ošizené o již dnes standartní USB3 řadiče, e-SATA a velmi nerozumné napájecí obvody bez přídavného pasivního chlazení. To obecně platí pro kvalitu všech součástek obvodu-za cenu kolem 2100,- nelze čekat více.
ASUS začíná aktuální nabídku u nás s modelem P8Z68-V LE. Stojí zhruba o 1000,- Kč více. O něco levnější je potom GA-Z68-D3H (okolo 2700,-). V obou případech jsou desky vybaveny analogovou napájecí fází 4+2. ASUS však má výhodu ve zdvojených mosfetech a použitím kvalitnějších prvků. Chlazení napájecí oblasti je u Gigabyte mizerné. Taktéž použití pouze 4-pin konektoru, pro základní běh to stačí, na výraznější přetaktování musíme zapomenout. Někoho však může potěšit jeden konektor PCIe 16x navíc. ASUS naopak disponuje 8-pinem a lepším chlazením. Uživatel může být spojený i přítomností známých tlačítek MemOK! a přepínačem pro lehké přetaktování systému. ASUS má o dva výstupy USB3 více , podporuje turbo režim a spořivý profil TPU a EPU. Po přečtení pár zkušeností s Gigabyte Touch BIOS nevidím přínos v tomto softwaru. Nemluvě ani o Easy Tune, který bohužel nemůže konkurovat komplexnosti ASUS obdoby AI Suite. Někdo může dát přednost moderně vypadajícímu grafickému UEFI rozhraní (přesto zas někdo klasickému BIOS). Minimálně dvě výhody nový grafický UEFI má. Kromě profláklého ukládání nastavení BIOSu jako printscreeny je to hlavně podpora RAID pole u disků větších než 2.2 TB.
A co například model základní desky GA-Z68XP-UD3 iSSD? Obsahuje sice mini SSD o kapacitě 20 GB, ale za cenový rozdíl skoro 2000,- oproti verzi desky bez ní seženeme samostatný SSD v kapacitě 40-64 GB. Tento model je spíše „pozlátkem“.
Často recenzovaný je model ASUS P8Z68-V. Proti ní sedí cenově model GA-Z68X-UD3P. Gigabyte zde disponuje hybridní 12-fází, ASUS dokonce 16-fází (ačkoliv jsou v obou případech zdvojené). V počtu PCIe linek se role prohodily, ASUS má tři, Gigabyte dva, v mainstreamu se už může třetí PCIe hodit. Podstatný rozdíl je i ve výstupech na základní desce. Jmenovitě ASUS deska umožňuje d-mode i i-mode (výstupy jsou VGA/HDMI/DVI), Gigabyte bohužel ani jeden! Proč, to je mi záhadou, to napravuje až o dvě sdtovky dražší model…Na obou deskách nechybí dva PCI sloty. ASUS však nabízí znovu něco navíc-Bluetooth konektivitu standartu 2.1. Přídavné přepínače pro lehký tuning a nebo spořící režim je samozřejmostí.
Mezi tyto dvě základní fošny se dostává maličká ASUS Maximus IV Gene-Z. Ta je svým zaměřením myslím bezkonkurenční. Cenou zapadá do mainstreamových desek, hodnocením v zahraničních recenzích vysoko nad průměr.
Jako předposlední jsem si vybral porovnání dalších dvou bojovníků. ASUS P8Z68-V PRO a levnější plus dražší obměnu v podobě GA-Z68X-UD4 (GA-Z68XP-UD4). Dohledal jsem, že počtem napájecích fází jsou srovnatelné, obě mají až 16 digitálních fází (avšak znovu řešené každý po svém). ASUS produkt má znovu o jeden PCIe 16x slot více. V počtu USB2/USB3 portů je to plichta. S podporou Lucid Virtu je to chaotické. ASUS podporuje oba dva možné módy i-mode i d-mode. Gigabyte GA-Z68X-UD4 nikoliv (vlastně je to i přes čipset Z68 spíše deska bližší starším deskám P67, mnoho funkcí Z68 čipsetu nepřebírá). Naopak druhá Gigabyte, nejdražší ze všech třech jmenovaných podporuje oba dva módy stejně jako ASUS.Ale pozor, ASUS má podporu HDMI/VGA a DVI výstupů, Gigabyte pouze HDMI. ASUS obsahuje Intel síťovku, která je údajně méně náchylná na procesorové vytížení a menší lagy. Po průkazném testu na webu jsem se ale nepídil. Bonusem ASUS desky může být dodávaný přední panel s USB3.0 vývodem z počítačové skříně. Znovu obsahuje ASUSka Bluetooth modul a možnosti spousty ulehčení přes mobilní telefon. To jsou věci, který druhý výrobce v této ceně nenabídne.
Jako poslední jsem vybral dvě špičkové desky Gigabyte GA-Z68X-UD7 a o 900,- dražší topmodel Maximus IV Extreme-Z.. UD7 nedisponuje podporou Lucid Virtu a tak by klidně mohla konkurovat i modelu Maximus IV Extreme za cenu o 200,- dražší. Maximus IV Extreme-Z má podporu Lucid Virtu. Oproti Gigabyte GA Z68X-UD7 má navíc jeden slot pro PCIe 4x, o jeden USB 2.0 více (USB3 jsou stejné), Bluetooth 2.1 a možnosti komplexního ovládání PC a sdílení souborů přes chytré mobily. Dle specifikací má také značně více tlačítek a funkcionalit pro overclocking a bohatší výbavu (termočidlo, pásky…). Porovnání ASUS UEFI BIOS a utilitu AI Suite vs Touch BIOS sem může taky spadat. Ohledně napájení se ASUS tváří jako 16-fázová (zdvojená, tedy ve skutečnosti 8 fázová) a Gigabyte dokonce jako 24-fázová (ta je však dokonce dvakrát zdvojená, tedy realita je 6 fázová).
klimous (16)|7.8.2011 13:05
[quote=xwing;458171]Prosim, potreboval by som vysvetlit nejake fakty ohladom integrovanej grafiky.
Mam dosku ASUS P8Z68 Deluxe a v nej osadeny CPU Core i5 2500K.
Paradoxom je, ze doska nema vystup na monitor pre tu integrovanu grafiku.
A rad by som teda vedel, naco vyrobca vyrobil dosku s chipsetom, ktora ma integrovanu grafiku a nema vystup na monitor ? Ako viem inak vyuzit ten graficky chip ?
Normalne mam na doske GPU ASUS GTX580, takze inetgrovana grafika ma az tak netrapi.
Ide mi len o princip, na co ju tam vyrobca dal, ked na dosku neosadil vystup na monitor.
Dakujem.

P.S. Viem ze info asi najdem aj na nete, ale ja moc anglictine nerozumiem, aby som to pochopil nejako hlbsie.[/quote]

Jak už to bylo zmíněno, kromě Lucid Virtu, využiješ ostatní výhody čipsetu Z68. Moc jich sice není, ale přeci jenom se najdou třeba Intel Smart response. Kromě toho ten grafický výstup by se ti hodil max. tehdy, když by se ti pokazila diskrétní grafika. Lucid Virtu je krásná věc, ale nedodělaná, diskrétní grafika nejde úplně vypnout, takže i v idlu žeru elektriku.

Na otázku proč výrobci neosadili grafický výstup hned a dělají desky bez něj lze těžko odpovědět, je to otázka na ně. Já si myslím, že jde o zákulisní hry a licenční podmínky Lucid vs. Intel, ale berte to čistě jako spekulaci.