reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Windows Home Server

Sunshine (103)|29.6.2011 15:52
Zdravim,

má tu někdo zkušenosti právě s tímto serverem? V jedné firmě po mě chtějí zprovoznit server, přístupný z česka/německa jako především server pro Lexware ale také jako běžné uložiště. Samozřejmě někde bez domluvy koupili kompletní "server" právě s tímto systémem. S Win nemám jako server žádné zkušenosti (Linuxák), takže mě zajímá:
1) Instalace je normálně přes Win32 s průvodcem, nebo konzole?
2) Je tam dostupný běžný desktop s ostatním nastavením, jako v běžných Win?
3) Jak moc je to ořezaný oproti Server 2003 Standart?
4) Je to zpětne kompatibilní s 2003 ? - protože pro Lexware je třeba Windows® Server 2003 SP 2
5) Je třeba si něco hlídat při nastavování - nemám s WinServer skoro žádne zkušnosti.
|Mio| (1333)|29.6.2011 20:28
Instalace ma normalni GUI, nepotkal jsem volbu instalace bez GUI, ale ta jako u ostatnich verzi pujde u predpripravenych automatickych instalace.

Nema to klasicke graficke rozhrani, jen orezane pro konfiguraci.

Oproti serverovym systemum 2003 ci 2008 to v podstate nic neumi. Je to chytrejsi OS pro NAS. Veskere funkce sprostredkovava klienska cast na pocitacich. (vcetne administrace a konfigurace serveru i pri instalaci)

O kompatibilite nema cenu mluvit, je to proste neco uplne jineho a k jinym ucelum.

Zkusenosti je malo, je to moc novy, ja si hral chvilku a po hodce nadavani stahnul gentoo.
Sunshine (103)|29.6.2011 20:49
Aha, toho jsem se bál. No jak rád bych tam nahodil Linux (osobně Debian/Ubuntu i Fedoru překousnu) jenže vůbec nevím, jak je to s tim Lexware. To teprve bude sranda to nastavovat v němčině, kdyby tu někdo znal česky/anglicky mluvícího člověka, co s tím má zkušenosti, to bych i vraždil.

Jenže 2003 R2 je skoro k nesehnání a za 2008 majitel nebude asi dávat 12 000 Kč - neni to nějak velká firma. Existují nějaké licenční úpravy, aby šla alespoň 2003 R2 použít (free/za pakatel) v kontrolované firmě legálně?

Jinak co to postavit na WinXP? Jenže stabilita při nepřetržitém provozu je bída.
|Mio| (1333)|29.6.2011 22:23
2003 R2 by mela jit legalne prevest na novy HW

Kdyby ne tak Fedoru s WINE.

Posledni variantou jsou XP SP3 PROFI s nocnim autorebootem a zalohou, ovem jestli ma vic nez dvoujadro a 3,5 GB RAM tak X64 a s tim souvisejici komplikace.

Ale kdyz nekdo koupi bez rozmyslu HW musi pocitat s vice penezi na SW a konfiguraci/administraci.
Salamander (6177)|29.6.2011 22:41
Kdyztak se mrkni na tohle, jsou tam pak (v related) i nejaky videa z konfigurace, aspon pro predstavu co je to zac
Sunshine (103)|29.6.2011 23:11
No bohužel koupili bez rozmyslu a teď jde na řadu moje nevděčná práce - zprovozni to bez dalšách investic a je nám jendo jak.

No to by 2003 R2 měla, ovšem já žádnou nemám - jedině si ji od někoho s velkym rizikem pořídt bazarově.

O wine jsme také uvažoval, ale to bych vzal hned z několika důvodu jako poslední možnost. On je s tím Lexware problém - že vlastně vůbec nevim, jak ten server funguje. S majitelem jsme se nějak svou tatarskou němčinou domluvil, že to funguje na bázi databáze. Jenže to je všechno, kdyby to šlo pod MySQL tak by nebyl problém na linuxu. Ale jeslt ito používá nějakou sokromou, nebo je třeba nějakých další programů je ve hvězdách. A domů s to vzít nemůžu, protože to neni zrovna levný a nevim jak fungují licence.

Mám licenci na XP Pro SP3, ale bojim se té stability při uptime 24/7/365 - jina k zálohy a další věci bych si snad dal dohromady přes *.bat

No na video jsem koukal i na správu a docela fuj, to je opravdu spíš (jen) pro NAS.. :-/