reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

DVD mechanika nelze najít

MarekVys (80)|3.7.2011 17:43
Zdravím,

mám po relativně krátkém čase další problém, se kterým bych potřeboval poradit.

DVD mechanika SAMSUNG DVD±R/±RW/RAM SH-S223B se nechce hlásit. V průzkumníku není vidět žádný disk D, pouze hlavní Cčko a Ečko jako externí harddisk. Mechanika nikde. Když do ní vložím disk, ani se ho nepokusí načíst. Musím restartovat PC, potom disk načte a normálně s ním pracuje, až do chvíle, kdy práci s daty na disku ukončím. Pak mechanika zase zmizí a musí se restartovat počítač.

Tohle začalo dělat po výměně mechaniky servisem, minulá mechanika přestala vypalovat. Tahle čte i vypaluje, jenom dokud na ni počítač "nezapomene".

Pozn.: mechanika úplně chybí i ve správci zařízení.

Nevím co s tím.
DrZelenka (2491)|3.7.2011 18:00
Zajímavé. Zkusil bych reklamaci opravy v servisu (jestli máš doklad a není to dlouho) ať si to vyřešej sami (měli by zadarmo - záleží na tom jak jsou slušní), případně aspoň pořádně zkontrolovat kabely.

Jakou máš desku? Jestli to není nějakej historickej kousek, co pořádně nepodporuje SATA disky/mechaniky.
MarekVys (80)|3.7.2011 18:07
PC je v záruce -> kabely tak nezkontroluji, servis by měl ale být ZASE zadarmo.

Ale chtěl jsem předtím zkontrolovat nějaké to softwarové todlencto... ale nevím jak a co. Aktualizovat firmware mechaniky nemůžu, ani program Samsungu na update, ba ani program na rozpoznávání verze mechaniky.. nemůže mechaniku najít.

MB je MSI P55M-GD45 (celá sestava v podpisu)
kevin00 (10238)|5.7.2011 13:44
Mechanika "se objeví" po každém restartu pravidelně ? Napadá mě, jestli nedošlo pži výměně ke špatnému připojení napájecího či datového kabelu :notsure
MarekVys (80)|5.7.2011 14:18
Tak ten FixIt nepomohl... když ho zkusím a mechanika není vidět, napíše, že žádnou nemám a nenajde žádný problém. Když FixIt spustím, v době kdy mechanika jde, detekuje ji a ptá se mě, zda mám problém s vypalováním nebo čtením, oboje jde ale ok. Jenom mizí mechanika.

Když je vidět, je ve správci zařízení jako TSSTcorp CDDVDW SH-222AB ATA Device (jednotky DVD/CD-ROM)
--Umístění 0 (Channel 1, Target 0, Lun 0)

Co se restartu týče, ne nutně je mechanika vždy zpět, už se mi stalo, že jsem restartoval PC a mechanika nikde. Naopak se mi už stalo, že jsem myslel, že je problém vyřešen, celý den, od rána do večera tam byla a jela, k večeru, když chci vypnout PC, vidím, že je fuč.

poznámka na okraj, mám pocit že se PC nějak pomaleji zapíná, dýl zůstává logo Windows.. ale to může být můj pocit nebo je to způsobeno něčím jiným....
MarekVys (80)|5.7.2011 16:43
Jak bych mohl zjistit, zda je chyba ve winech nebo jinde... dá se nějak z win skočit do BIOSu a zkontrolovat tak nepřítomnost mechaniky tam? Když mechanika zmizí, tak jak z "tento počítač" tak ze "správce zařízení". Pokud zmizí i z BIOSu, měla by to být asi spíš HW chyba ne? A pak tedy opět servis.

Ale já se obávám že je to SW chyba.. vypadá to jako chab win7 popsaná na netu, ale FiXIT ani jiné návody na to neplatí...

Nevím co s tím zkusit. Zkusil jsem odinstalovat vše co má něco společného s mechanikou... DaemonTools, Ashampoo Burning studio.. zkoušel jsem aktualizovat ovladače pro řadiče ATA. Změnit označení mechaniky z D na M,..

a vždycky mechanika, dříve či později, zmizí.
DrZelenka (2491)|5.7.2011 18:17
Taky bych to tipoval na špatnej kabel, příznaky tomu odpovídají (ale pokud je PC zapečetěný, tak ti nezbejvá než to dát na reklamaci i kvůli takovýhle kravině)
kevin00 (10238)|5.7.2011 18:31
A ty máš case zapečetěnou ? Pokud ano, zkus zavolat k prodejci, jestli musíš přivézt celý počítač či můžeš case otevřít a zkontrolovat kabeláž k DVD mechanice.
Richmond (8084)|5.7.2011 18:39
[quote=MarekVys;459589]...dá se nějak z win skočit do BIOSu a zkontrolovat tak nepřítomnost mechaniky tam?[/quote]
Ano dá se - při každém zapnutí nebo restartu stačí stisknout DEL (nebo F2, záleží na biosu - vše je kdyžtak popsáno v manuálu)

Pokud mechanika v biosu bude, jedná se o softwarovou chybu. Protože je to ale MSI, doporučil bych mechaniku zapojit až na druhý sata konektor (nebo třetí - prostě nechat první prázdný, nezapojený). Dále bych doporučil přepnout v biosu mechaniky a disky na NATIVE SATA a ne na IDE mód - před přepnutím bude ovšem nutné přeinstalovat ovladače jinak nenaběhnou windows (Visty a W7 stačí "opravit" instalačním dvd)

Problém s mizejícími mechanikami je tu na fóru popsán (úprava v registrech - low/high levels)...
MarekVys (80)|5.7.2011 20:05
Ano, bedna je zapečetěná a nemyslím si, že by mi dovolili ji rozpečetit, už u minulé reklamace se dušovali ,že se jim zdá přelepená a možná jsme do počítače zasahovali :P Nechci jim dát příležitost vymanit se ze servisu zdarma.. který je navíc rozšířen na 3 roky a ještě to nemám ani rok.

Co se BIOSu týče, při restartu se do něj dostanu, problém je, že po restartu je mechanika většinou vidět i ve Win, zmizí až po čase.. chtěl bych si to nejlépe v BIOSu ověřit ve chvíli, kdy vím, že Win ji nevidí.

Problém mizejících mechanik na foru, jsem přes vyhledávání nenašel... kdyby byl odkaz, tak díky. Hledal jsem dost i mimo web, našel jsem pár rad a problémů s mechanikama na Win7, nějaké opravy v registrech, ty jsem zkoušel, dané registry ale nebyly k nalezení. FixIt žádnou chybu také nenajde.
kevin00 (10238)|6.7.2011 09:33
IMHO nejjednodušší bude sestavu dát do servisu nebo si různými zásahy akorát "rozvrtáš" systém.
zsdx (2098)|6.7.2011 10:30
[quote=Richmond]Problém s mizejícími mechanikami je tu na fóru popsán (úprava v registrech - low/high levels)...[/quote]

Zrejme mas na mysli Lower/UpperFilters, potazmo GearASPI...
Richmond (8084)|6.7.2011 11:09
[quote=zsdx;459672]Zrejme mas na mysli Lower/UpperFilters, potazmo GearASPI...[/quote]
Přesně :thumb Je to práce přinejhorším na 5min (a registry jdou exportovat takže žádné rozvrtání systému fakt nehrozí - tedy pokud člověk není p*ča)... Pokud má tazatel možnost zavolat technika přímo na místo činu (a rovnou si do něj kopnout jako bonus) zvedl bych telefon, pokud ne - vrtal bych se ;)
MarekVys (80)|6.7.2011 11:55
Lower/UpperFiltery jsem z registrů odstranit zkoušel, podle návodu na internetu, na foru to tu stále nemůžu najít. Start - spustit regedit - LOCAL_MACHINE - SYSTEM - CurrentControlSet - Control - Class - 4d36e965-e325-11ce-bfc1-08002be10318. Upper/Lower filter nejsou přítomny.

Tak tím to asi nebude. Leda že bych byl úplně mimo a hledal ve špatné složce, ale už jsem to x-krát kontroloval.
filtry.jpg
Richmond (8084)|6.7.2011 12:29
...a v BIOSu je mechanika vidět?

edit: kdyžtak bych byl pro původní postup: kontrola v BIOSu a pak teprve něco mazat (také by bylo dobré zvážit funkci exportování registrů ať je v případě nehody kam se vracet) ;) Jako ne že by to bylo těžký, ale řezat si pod sebou větev není extra dobrej nápad :)
MarekVys (80)|6.7.2011 12:46
Tak jsem restartoval PC, zapnu BIOS a mechanika je tam.. SATA2 TSSTcorpCDDVD
pak ji vidí zase i windows.

(Když jsem ráno normálně zapnul PC, naskočí windows.. mechanika tam nebyla... 1. restart a mechanika tam zase nebyla... 2. restart s otevřením BIOSu v němž mechanika je... ve Winech teď taky je a čekám kdy zmizí.)
Richmond (8084)|6.7.2011 12:55
Na SATA1 je předpokládám hdd... Mno já osobně bych nechal SATA1 prázdnou a zapojoval bych až od SATA2 (nevím proč ale u MSI se mi to osvědčilo). Přepnutí řadiče do NATIVE SATA (někde také označováno jako AHCI) by také neškodilo (nechápu jak to vůbec někdo může nastavit na IDE :rolleyes:). Pokud budete přepínat a máte AMI bios tak je možné, že se konektory přenastaví (prohodí čísla).
BTW instalační disk s Windows máte? Z jakého ávodu jste čerpal? Podepisování driverů při bootu Windows jste zrušil (64-bit W7)?

ještě jedna: Plomba je?
MarekVys (80)|6.7.2011 13:18
SATA 1 je HDD

Instalační disk s windows není, ani žádný jiný. Všechno je to jen v PC a na servisu.

Počítač je zapečetěn.

Veškeré nastavení je původní od prodeje, i IDE.
Podepisování driverů jsem tedy nevypínal, netuším co to je. :confused:

Ty registry jsem zkoušel řešit přes návody i na youtube, např.:

Ale ty řádky upperclass a lowerclass filtr tam nejsou. Není co odstraňovat.
Richmond (8084)|6.7.2011 13:38
Výborně... Tak to bude složitější, resp. moc práce a navíc pro koncového zákazníka bez instalačního média téměř neřešitelné. Správná driverů pro řadič se provádí před samotnou instalací OS (načtením Intel Chipset driverů z flashky), pro jejich instalaci je ovšem nutné přepnout řadič na AHCI. Pokud jej přehodíte teď tak nenaběhnou Windows ovšem dá se nabootovat z inst. disku a ovladače načíst. Bohužel když není disk - není z čeho bootovat... Tohle má ovšem dělat technik a ne zákazník. Taktéž by se Vás měl alespoň zeptat jestli chcete jeden disk nebo vícero (např. pokud budete používat vícero OS tak je vhodné nechat disk naformátovat instalačním médiem - ten vytvoří jednu partišnu "Rezervováno systémem" a druhou s Windows, v opačném případě se opět neobejdete bez instalačního média protože Win bootují z partišny "Rezervováno systémem" a ne z partišny s Windows)... Ach jo, dneska "staví" počítače každej zelinář :cry
MarekVys (80)|9.7.2011 18:43
Tak trochu vývoj, v pondělí půjde PC na servis, ale zatím se mi po jednom z restartů, podařilo objevit v BIOSu, nenalezení mechaniky, u většiny restartů se mechanika objeví a v BIOSu je tak vidět, ale dneska se neobjevila ani v BIOSu. Místo ní se na SATA2 objevilo: áLáLáLáLáLáL

Tak bych tipl že to bude HW.. když ani v BIOSu není správně...
MarekVys (80)|20.7.2011 16:29
Takže počítač je zpět.

ZASE vyměnili mechaniku... tentokrát tam dali dokonce úplně jinou: LG GH22NS40

Vypaluje, i je vidět, tak se uvidí jak se bude chovat dál.

Mimochodem, opravu provedli 14.7. ale nějak nám vůbec nedali vědět že je to hotové... až jsme jim pro jistotu zavolali :P

Tak snad je to tu ukončeno a všem děkuji za rady :)