reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

flash biosu

lupero7 (45)|4.7.2011 20:15
zdarek nikdy jsem neflashl Bios,ale chci přečetl jsem si článek https://www.svethardware.cz/flashovani-biosu-jak-na-to/12462-3 a rozhodl se teda pro akci,ale jak jsem rychle začal tak jsem rychle skončil respektive u kroku Vytváření disket. Po naformátování diskety jsem zjistil, že mám zcela jiné soubory(viz. příloha) než jsou uvedené (ukázané) v článku a už jsem nevěděl, které nechat a vymazat když jsem smázl všechno (disketa se dostala do stavu mrtvá). Zajímalo by mě co vlastně znamená soubor(program) KEYB a MODE, pokud jsem tyto nechal disketa se načetla. Můj další problém je v tom že neumím napsat v příkazovém řádku Biosu převrácené znaménko nevím jak se píše. Dík moc za rady jinak disketu jsem formátoval v OS XP.
durib (1141)|4.7.2011 21:51
Ten článek je z roku 18.8.2005. Za tu dobu se už flashuje trochu jinak. Napiš, jakou máš desku a pak by měl být postup flashe jasný ze stránek výrobce.
j.albi (476)|4.7.2011 21:59
Keyb - ovladač klávesnice
Mode - záleží na syntaxi - zobrazí stav zařízení, změní nastavení tiskárny, nastaví typ zobrazovací jednotky, zavádí tabulku znaků a další. V tomhle případě asi nastaví tabulku znaků.
lupero7 (45)|5.7.2011 09:32
desku mám Transcend ts-alr4 na které je BIOS první verze - 1.20. a chci tam dát 1.42 a s tím převráceným znaménkem mi nikdo neporadí??? Vím že článek je z roku 2005,ale lepší článek o flesh biosu jsme nenašel.Pokud víte o lepší dejte sem odkaz
j.albi (476)|5.7.2011 10:29
Deska je poněkud stará (2001), takže článek bude asi aktuální. Pokud je převráceným znaménkem myšleno [code]\[/code] dělá se to pravý ALT + Q.
Benbow (340)|5.7.2011 11:32
A je ten reflesh opravdu nutný? Řiďte se pravidlem- pokud funguje bez problému nic s tím nedělejte. V případě neočekávaného pádu PC máte zaděláno na slušný problém.
zsdx (2098)|5.7.2011 11:43
[quote=j.albi][code]\[/code] dělá se to pravý ALT + Q.[/quote]

Staci vynechat vyse zmineny prikaz keyb a napise ho normalne na anglicke. Ja jsem jeste nemel potrebu pri takoveto operaci psat nabodeníčka apod., vystacil jsem si s EN sadou.
lupero7 (45)|5.7.2011 13:37
Flesh biosu chci udělat proto, že údajně verze 1.20 není pro OS xp a já ho mám a další důvod je ten, že při vložení paměti už jsem to řešil na foru https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=60933 se mi pc resetuje. Tak jsem to chtěl vyřešit flesh Biosu. Ale mám problém podle článku se mi podařilo udělat zálohu stávajícího biosu na disketu. Při vytváření flash biosu nové verze na disketu se mi po formátování diskety na disketě neukáže autoexec.bat v postupu je že pokud chci automatický způsob musím do tohoto souboru vepsat AWDFlash soubor.bin/py /sn /cd /cc /cp tento soubor jsem nenašel. Tak jsem dal restart botování z diskety , disketa mi naskočila a chtěl jsem to udělat ručně napsal jsem do příkazového řádku A:(převrácené znaménko nevím jak napsat alt+Q mi nenapsalo znaménko), AWDFlash ALRA142.bin /py /sn /cd /cc /cp /wb odentroval jsem vyskočili mi okno takové jak jsem nahrával aktual bios. Ve spodní části okna mi blikalo červeně slovo Message a vedle toho Unknown Flash Type. Takže závěrem jsem flesh Bios neudělal toď vše . Jestli máte někdo nějakou radu co dál???

Když otevřu novější verzi Biosu (ALRA142) viz. výše moje příloha, tak tam je program TSFLASH.exe šlo by použít třeba tento program místo AWDFLASH.exe, že by to bylo třeba tím ??? nevím
durib (1141)|5.7.2011 15:51
\ znaménko jde ještě napsat Levý ALT+92 (na numerické klávesnici). Jinak já s flashem pomocí diskety zkušenosti nemám, takže raději "radit" nebudu :shut
zsdx (2098)|5.7.2011 16:24
[quote=lupero7]se mi po formátování diskety na disketě neukáže autoexec.bat[/quote]
v poradku, ten soubor se vytvari rucne
[quote]AWDFlash ALRA142.bin /py /sn /cd /cc /cp /wb odentroval jsem vyskočili mi okno takové jak jsem nahrával aktual bios. Ve spodní části okna mi blikalo červeně slovo Message a vedle toho Unknown Flash Type. Takže závěrem jsem flesh Bios neudělal[/quote]
Ano, neudelal :thumbdown
[quote]Když otevřu novější verzi Biosu (ALRA142) viz. výše moje příloha, tak tam je program TSFLASH.exe šlo by použít třeba tento program místo AWDFLASH.exe, že by to bylo třeba tím ??? nevím[/quote]
ano, vybal si ten archiv na disketu, nastartuj z ni a pak flashuj pomoci prikazu [code]TSFLASH.EXE ALRA142.BIN[/code].
Jo a na \ se vykasli, nepotrebujes ho.[size=-1]Ale je to PRAVY Atl+Q nebo LevyCtrl+LevyAlt+Q[/size]
lupero7 (45)|5.7.2011 16:59
díky za rady zkusím to jak píšeš ještě čistě ze zvědavosti teoreticky by to ale mělo jít flashnout i programem AWDFLASH.exe je to přece univerzál program na flesh.biosu ne (píšou to )??? a pokud jsem jim byl schopen stáhnout aktual. bios na disketu, tak mi neleze do hlavy proč to nejde i flashnout. Ten soubor autoexec.bat vytvořím v jakém programu ?? a ještě jedna otázka ,když to budu flashovat stačí jen napsat TSFLASH.EXE ALRA142.BIN - vše velkýma písmena nebo má na to vliv i malé písmena a psát za to nemusím /py /sn /cd /cc /cp /wb???? dík za odpověd
lupero7 (45)|5.7.2011 17:22
tak jsem to zkusil jak bylo napsáno stáhl jsem na disketu TSFLASH.exe a do příkazového řádku napsal A:\TSFLASH.EXE ALRA142.BIN a nic se nestalo ani mi nevyskočilo okno na flashování??? když jsem napsal A:\AWDFlash ALRA142.bin /py /sn /cd /cc /cp /wb tak aspoň to okno vyskočilo i když se to nefleshlo.
robky (3195)|5.7.2011 17:38
Mám len maličký dotaz ....
Nabootoval si z diskety alebo len spustil príkazový riadok?
lupero7 (45)|5.7.2011 19:14
Nerozumím přesně tvé otázce v BIOS SETUPU mám nastavení botování z diskety na disketě mám viz. příloha. Nemám tam soubor Autoexec.bat protože z toho článku není zcela zřejmé, že ho tam mám sám vytvořit to jsem se dozvěděl až na tomto foru a nevím zda je tento soubor nezbytně nutný aby byl na disketě a v jakém programu ho mám vytvořit. V jednom článku jsem se dozvěděl, že je pravdou že mám soubor Autoexec.bat vytvořit sám a že mám nabootovat z diskety holý DOS (že by měl počítač načíst OS z diskety) tohle myslíš??? Upřimně přesně nevím co je tím myšleno
j.albi (476)|5.7.2011 21:02
Autoexec.bat tam být vůbec nemusí. Vše se dá spouštět přímo v příkazovém řádku. V podstatě by měl stačit DIR na vypsání adresáře a možná CD.
Nebo: [code]a:\tsflash.exe[/code]
MiBa (195)|5.7.2011 21:08
Súbor autoexec.bat je potrebný iba vtedy ak chcem aby sa po nabootovaní systému z diskety spustil aj nejaký konkrétny program. Napr. flash BIOSu. Ja osobne by to však nechcel, lebo ak "flešujem" BIOS tak to chcem mat po kontrolou a nie že sa mi to samo spustí.

"Holý DOS" znamená že na diskete budú iba nutné systémové súbory (napr. pre DOS verzie 6.22 to boli IO.SYS, MSDOS.SYS a COMMAND.COM). Kedže ich na Vašich obrázkoch nevidím predpokladám že máte zakázané zobrazovanie systémových súborov.
Tie ostatné súbory na diskete ktoré tam vzniknú po formátovaní diskety typu "MS-DOS systém" sú v podstate pre účely upgrade BIOSu nanič, iba zaberajú miesto na diskete.

Na diskete musi byť aj TSFLASH.exe a ALRA142.BIN až potom by mal začat flash po napísaní v prompte (a:\>)
TSFLASH.exe ALRA142.BIN
lupero7 (45)|5.7.2011 22:06
Je pravda že jsem disketu naformátoval v OS XP a po formátování disketa vypadala takhle viz. příloha. Když bylo dále napsáno vymažte vše kromě: Config.sys, Autoexec.bat, MSDOS.sys, Command.com , IO.sys, tak jsem tam tyto soubory vůbec nenašel a nevěděl jsem co jsem udělal vlastně špatně, protože jsem postupoval přesně podle postupu. To tedy znamená , že tam tyto soubory vůbec nejsou nebo mám jak píšete zakázané zobrazovanie systémových souboru???(jak tento zákaz pokud ho mám odblokovat?) Já osobně si myslím, že ty soubory tam asi vůbec nemám a nechápu vlastně proč?? Není to v tom článku třeba formátovaní v jiném operačním systému(W98,2000) nemá to vliv??? Popřípadě odkud mám vzít MSDOS.sys, Command.com, IO.sys ???? musí být na disketě všechny tyto soubory, nebo stačí jen jeden z nich????
robky (3195)|5.7.2011 23:09
Keď ti pc nabootuje z diskety, tak tam logicky tie súbory (msdos.sys, io.sys a command.com) na diskete sú :idea

Pri zadávaní príkazu pozor na syntax .... (opíš si presný tvar súborov - flashovacieho aj *.bin) - tie na disketu umiestni najlepšie priamo do koreňového adresára, nie do samostatnej zložky
....
lupero7 (45)|6.7.2011 08:48
Jestli mi ps bootuje z diskety zcela jistě nevím,ale nikdo mi tu nevysvětlil když zformátuji disketu (Vytvořit spouštecí disketu MS-DOS) proč se mi v obsahu diskety nezobrazí souboryMSDOS.sys, Command.com, IO.sys jak je napsané v postupu že by se ZOBRAZIT mělo?????? Ani mi tu nikdo nevysvětlit když jsem se ptal co znamená když mi při fleshování v okně blikalo červeně slovo Message a vedle toho Unknown Flash Type. Ani mi tu nikdo neodpověděl zda je jedno zda to budu psát velkýma či malýma písmena-mi zda to má nějaký vliv????
robky (3195)|6.7.2011 09:04
Zobrazenie skrytých súborov a zložiek máš na screenshote .....

Takže ešte raz vytvor spúšťaciu disketu MS-DOS, vymaž všetko okrem IO.SYS, COMMAND.COM a MSDOS.SYS. Nakopíruj na disketu flashovací program a súbor s biosom ....
Nabootuj pc z diskety a príkazom TSFLASH.exe ALRA142.BIN spustíš samotný proces flashovania .....
skryté súbory.jpg
lupero7 (45)|6.7.2011 10:02
Udělal jsem zobrazení skrytých souborů Tento počítač-nástroje-možnosti složky-zobrazení-zobrazovat skryté soubory a složky- použít. Pak jsem udělal znova pro jistotu (Vytvořit spouštecí disketu MS-DOS) pak jsem načetl disketu a žádnej soubor IO.SYS, COMMAND.COM a MSDOS.SYS. tam nemám. Obsah diskety mám stejný (viz.příloha disketa 2), tak si myslím že zakopaný pes je tady v tom a nevím jak ho vykopat.
robky (3195)|6.7.2011 10:14
:mistake Mea culpa .... imho je potrebné ešte odškrtnúť Skryť chránené súbory....
zsdx (2098)|6.7.2011 10:48
[quote=lupero7;459651]Jestli mi ps bootuje z diskety zcela jistě nevím[/quote]
To poznas snadno, PC bude s disketou pracovat (tj. bude svitit kontrolni dioda na ni), budes slyset zvuky cteni a skoncis na cerne obrazovce s bilym textem A:>\_ a blikajicim podtrzitkem.

[quote]ale nikdo mi tu nevysvětlil když zformátuji disketu (Vytvořit spouštecí disketu MS-DOS) proč se mi v obsahu diskety nezobrazí souboryMSDOS.sys, Command.com, IO.sys jak je napsané v postupu že by se ZOBRAZIT mělo?????? Ani mi tu nikdo nevysvětlit když jsem se ptal co znamená když mi při fleshování v okně blikalo červeně slovo Message a vedle toho Unknown Flash Type. Ani mi tu nikdo neodpověděl zda je jedno zda to budu psát velkýma či malýma písmena-mi zda to má nějaký vliv????[/quote]

Odpovedi tu zaznely - spatne ctes nebo chapes.
Systemove soubory jsou bezne skryte a je potreba zmenit dve nastaveni v Zobrazeni slozky. Muzes je tez zobrazit v prik. radku pomoci [code]dir a:\ /a[/code]Dalsi moznost je, ze mas disketu vytvorenou spatne a opravdu tam nejsou.
Cervene to blika proto, ze se flash neprovedl.
VELKA/mala je jedno.
lupero7 (45)|6.7.2011 17:16
Dík robky za tu tvou fotodokumentaci (sice jsem doumal nad tím co je priečinka?,ale nakonec přišel na to). Tak kontrolou jsem zjistil, že tam mám opravdu soubory IO.SYS, COMMAND.COM a MSDOS.SYS. CONFIG.SYS (viz.příloha) v postupu pak bylo napsáno, že mám editovat soubor Config.sys editoval jsem ho v poznámkovém bloku a vymazal device=display.sys con=(ega,,1), dále bylo psané že mám editovat Autoexec.bat a vymazat obsah tohoto souboru to se mi nepodařilo nevím jak. Nakonec jsem na disketu přetáhl TSFLASH.exe a ALRA142.bin. Pustil botování z diskety normálně zahrabala a vyskočil mi řádek A:\ napsal jsem A:\TSFLASH.exe ALRA142.bin odentroval a nic se nestalo. Tak nevím ?? Jde nějak zkontrolovat jestli je program TSFLASH.exe funkční , četl jsem že v Biosu může být někde nastaveno , proti přepsání Biosu?? Nechápu proč to nešlo hned přepsat přes AWDFlash.exe??? ty přepínače se tam psát nemuseli (A:\TSFLASH.exe ALRA142.bin py/sy/cc/cd/cp)
robky (3195)|6.7.2011 17:31
Ako som (až) teraz pozeral do toho .zipu s biosom - je tam aj súbor tsflash.ovl, hoď ho tiež na disketu a skús znova ....Ak to ani teraz nepôjde, tak neviem :notsure

Ohľadom ochrany biosu pred prepísaním - aj keby bolo zapnuté, tak flashovací program by sa mal rozbehnúť
lupero7 (45)|7.7.2011 11:09
měl jsi pravdu Robky šupl jsem tam ještě soubor tsflash.ovl a flash biosu se povedl i pc se rozjelo díky moc za radu jak se říká dobrá rada nad zlato