reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Naprogramování OS

honza2500 (1)|24.5.2007 21:05
Jsem naprosty novacek v programovani a zajimaji mne priklady jak napriklad naprogramovat system, ktery by byl schopen autřomaticky detektovat HW a jak naprogramovat takove programky, kde bych mohl vytvaret stejne snadno filmove sceny jako v the sims 2 ale i s chozenim po meste a take bych ten system obohatil o moznost nahravani hudenich sequenci audio i midi plus doladovat zpev a takove veci existuje nejake vizualni programovatko kde bych nemusel napsat ani radku?
Kubikk (13)|24.5.2007 21:09
Tomuhle se říká dost dobrý vtip, ale je dost blbý :stupid
boboco (1987)|24.5.2007 21:15
já ten dotaz nepochopil:hmm

ještě párkrát si to musím přečíst:turtle

//edit: Tak stále nevím... je mi líto.
tgfh (2985)|24.5.2007 21:24
Pokud jsem to pochopil dobře tak na toto radši zapomeňte.
Chce to léta dřiny než se člověk naučí to co tady píšete ;)

A sám to k tomu jen těžko zvládně ;)

ikdyž
[quote=honza2500]napriklad naprogramovat system, ktery by byl schopen autřomaticky detektovat HW[/quote] taky úplně nevím o co v této větě jde..
elpsycho (1602)|24.5.2007 21:55
Ten prográmek mě napadá jedině Better than life (v české lokalizaci Lepší než život) od společnosti Red Dwarf :slug
mech13 (5526)|25.5.2007 01:23
trochu velke sousto do zacatku ne?

tvuj dotaz je as jak kdybys sel lovit vzduchovkou tyranosaura... (aniz bys ho umlatil pazbou). proste musis HODNE vyrust

bud si licenzuj (kua to je vyraz, jak to je spisovne?:notsure) nejaky existujici herni engine, nebo se priprav na desitky (stovky? miliony?) tisic radku zdrojoveho kodu... jenom tak si hru nenaklikas, klikani neni programovani.

pro zacatek cca: naucit se objektove orientovany jazyk (java, C++, hodne doporucuju herouta), naucit se pracovat s grafikou (treba OpenGL)

pak sam zjistis ze je volovina se o neco takovyho snazit sam... a jestli prece tak je to minimalne na rok hodne intenzivni prace...

bez drceni kodu jenom klikanim tak leda nanstalujes windows, ale rozhodne nic nenaprogramujes

//ted se na to znova divam, jde ti o naprogramovani hry (podle prispevku), nebo o naprogramovani operacniho systemu (podle nadpisu)? jestli ti jde o OS, tak na to zapomen jeste mnohem spis, jeden hodne dobry programator z rocniku se o neco pokousel: jednouzivatelsky jednoprocesovy konzolovy 16-bit OS a mesic v kuse u toho sedel... chtit viceuzivatelsky viceprocesovy 32bit s grafikou, no nwm... ale staly se uz divnejsi veci. napadaji me dve. samovzniceni starosty Varsavy v roce 1546 a ve 12. stoleti incident v Burgunsku, kdy prsely sledi
MirekK (106)|14.11.2007 01:17
O programování OS něco vím: na konci 80.let jsme s kamarádem začali psát vlastní CP/M pro SHARP MZ-821. Sice přímo v assembleru Z80, ale tento systém je skutečně jen o příkazové řádce, a po několika měsících práce jsme od toho utekli za záživnějšíma věcma. Ale byli frajeři, kteří u toho vydrželi a CP/Mek bylo v té době na světě i v ČR docela dost. Třeba takový FUXoft (dnes Ing. Fuka) nebo Michal Kreidl byl dost dobrý expert.

A pro zajímavost s nástupem Comodore Amiga se tvrdilo, že jeho OS napsal jeden člověk v C za několik měsíců. A byl to, podle většiny zůčastněných, ve své době nejlepší multitaskový OS, ve kterém opravdu běželo více procesů současně. Kam se na něj hrabaly nějaké MS Windows 2.0 a 3.0, kde se "škubala" jedna aplikace po druhé.

Na začátku prostě musí být hromada praxe a geniální myšlenka, jak to udělat hned od začátku s maximem funkcí a minimem chyb.
pas!k (3765)|14.11.2007 07:26
[QUOTE=honza2500;36333]Jsem naprosty novacek v programovani a zajimaji mne priklady jak napriklad naprogramovat system, ktery by byl schopen autřomaticky detektovat HW a jak naprogramovat takove programky, kde bych mohl vytvaret stejne snadno filmove sceny jako v the sims 2 ale i s chozenim po meste a take bych ten system obohatil o moznost nahravani hudenich sequenci audio i midi plus doladovat zpev a takove veci existuje nejake vizualni programovatko kde bych nemusel napsat ani radku?[/QUOTE]

Ne :-]
Intri (3490)|14.11.2007 08:26
Heh, tak tohle mě pobavilo...:-) Tohle je přesně ten důvod, proč se dneska Windows používá na 95% PC: všechno vypadá hrozně snadno.:-)

Naprogramovat operační systém nemá začátečník šanci.

Pokud si myslíš, že to svedeš, pak ti dám jeden příklad při tvých schopnostech tak na hodinku práce: naprogramuj plošinovku, ve které bude hrát panáček, ty jej budeš ovládat šipkami a myší ( šipkami směr pohybu, myší směr míření zbraní ), panáček bude cestou sbírat 50 druhů zbraní a vše bude krásně graficky zpracované.;-)
caikef (31)|29.4.2008 18:09
Odvážnému štěstí přeje... a když to jako začátečník dokážeš, tak ti některé firmy utrhají ruce až u ramen. A to platí pro systém i pro to druhé. :)
jonmar (39)|29.4.2008 19:24
Jestli by jsi ale opravdu chtel něco vytvořit tak zkus programek GAMEMAKER ,jednoduchou hru v tom udelas doslova jen klikanim,ja sam sem si v tom udělal takovej arkanoid.
matilda (83)|30.4.2008 17:59
mno jako mam pocit ze tenhle manik nezna vyznam zkratky OS ale budiz
Kapr (8)|31.5.2008 00:00
[QUOTE=mech13;36359]
bud si licenzuj (kua to je vyraz, jak to je spisovne?:notsure) nejaky existujici herni engine
[/QUOTE]
Takovým jednoduchým engine zadarmo je GAMEMAKER.
Pokud nechceš psát, tak z toho nic nebude. Programování je čtení a občas i psaní. S myší můžeš modelovat charaktery a mixovat muziku, ale chování a pravidla se musí popsat.

Pro začátek bych doporučil nastudovat, co je operační systém, co aplikace, co je program a co data.

P. S.
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Vždycky se najde nějaký blbec, který to neví a dokáže to.
Kapr (8)|31.5.2008 01:16
Velmi zajímavý text o lidech, kteří operační systém naprogramovali.
http://www.cs.vu.nl/~ast/brown/
daemon64 (86)|31.5.2008 17:28
Pěkný úvod do programování OS je na stránkách http://www.osdever.net/bkerndev/index.php
hl.hl (1387)|31.5.2008 19:28
Ja uz jen cekam, ze se zitra ozve autor dotazu a da nam odkaz na demo toho sveho OS:D:D:D. Nebylo by nejlepsi takove tema kdy evidentne autor nejevi zajem zamknout?
Milan Šurkala (160)|31.5.2008 22:11
No mě stačilo programovat jen virtualní "operační systém", takový jednodušší DOS. Virtuálně to kopírovalo soubory, vytvářelo složky, pracovalo s odkazy a to bylo tak všecko. Prostě úplně jednoduchá ptákovinka v Javě, která vlastně reálně vůbec nic nedělala a ve třech jsme na tom pracovali celkem dlouho a stejně jsme tam při odevzdání našli chybu. Na reálném jednoduchém OS bych skutečně pracovat nechtěl :-)
ignore (5)|20.6.2008 10:28
[QUOTE=elpsycho;36347]Ten prográmek mě napadá jedině Better than life (v české lokalizaci Lepší než život) od společnosti Red Dwarf :slug[/QUOTE]

Kez by to slo ...
ignore (5)|20.6.2008 10:35
[QUOTE=honza2500;36333]Jsem naprosty novacek v programovani a zajimaji mne priklady jak napriklad naprogramovat system, ktery by byl schopen autřomaticky detektovat HW a jak naprogramovat takove programky, kde bych mohl vytvaret stejne snadno filmove sceny jako v the sims 2 ale i s chozenim po meste a take bych ten system obohatil o moznost nahravani hudenich sequenci audio i midi plus doladovat zpev a takove veci existuje nejake vizualni programovatko kde bych nemusel napsat ani radku?[/QUOTE]

Zkus to ... a az budu mit chlupaty deti, a budou si nadavat "gejtsi, gejtsi" ... Tak se tu sejdem, a reknes jak to slo (jde) ... Zajimavy sledovat jak jsou ty winy primitivne jednoduchy, ale moje mati stejne nevi jak odeslat email s prilohou (v Seznamu, natoz v nakym tom jeji programu) ... A pak ma bejt nase spolecnost ehm "inteligentni" ja sam nejsem nakej ultre programator, trochu se rejpu v PHP ale napsat OS ... Wow ...
koubis (101)|26.7.2008 22:49
Nejsi náhodou jeden z programátorů Windowsů z Microsoftu? :D
grafnev (69)|21.10.2008 12:20
Uh uh, hezke ... co takhle skusit hello world napred :). Pokud trvas na os, tak neco co nabootujes a napise to hello world.

Jinak naprogramovani OS predpoklada podle me i dost hluboke znalosti architektury pocitacu, jak funguje procesor, instukce, radice, pamet apod.
No a pak orgranizace procesu, adresovani, pridelovani a rizeni pristupu do pameti, periferie .......

Tohle jsem si na skole jen tak liznul (vrchol snad bylo programovani nejakeho radice skolniho testovaciho pocitace) ... celkem par predmetu cca 200+ hodin studia a mam takovou mlhavou predstavu jak pocitac funguje a velice presnou predstavu ze naprogramovat OS je fakt slozite (i jen to aby ti to najelo a nic nedalalo), pokud se tomu nevenujes nejaky cas.