reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

pomaly hdd

Mong (6)|8.7.2011 18:27
Zdravim vas,
zadam o radu ohledne problemu s HDD - je najednou neskutecne pomaly. Zkusil jsem test v HD tune a screeny postnu nize. Chtel jsem poslat i screen ze zalozky Health, ale je prazdna. Cela sestava je stara neco malo pres rok, tak snad to nebude souviset se zivotnosti. Prijde mi, ze to zaclo kratce po tom, co jsem pripojilu novou grafiku - neni mozny, ze jsem spatne pripojil nejakej kablik? Dival jsem se, jestli to nezpusobuje treba nejaka aplikace na pozadi, ale jedinej zpusob, kterej znam, je pres spravce uloh a i presto, ze jsem povypinal co slo, tak vysledky byly podobne. Dekuju za pripadne rady.
hdd.jpg hdd2.jpg
arkij (90)|8.7.2011 18:45
Přesně s tímhle typem HDD jsem měl před časem stejný problém. Po delším zkoumání jsem zjistil, že se z módu DMA přepnul do PIO (zjistíš třeba v Nero Info Tool).

Nevím co máš za systém, nicméně ve WinXP to od nějakého SP už nešlo přímo přepínat, tak jsem s tím nějakou dobu bojoval, nakonec celé přeinstaloval s novým ovladačem. Po pár dnech se to zase přeplo, tak jsem googlil a dočetl se, že k tomu samovolnému přepnutí dochází, když HDD z nějakého důvodu přestává stíhat (nejčastěji odchází do kytek).

Hdd jsem měl tehdy ještě v záruce, tak jsem ho reklamoval. Přišel novej, problémy přestaly a už tak rok běhá jak má.

Nevím jak se to přepíná ve vistách nebo sedmičkách, nicméně začni s tím zjištěním, v jakém módu běhá, pokud to bude PIO - vyzálohuj data, neboť to může být známka toho, že jeho dny jsou sečteny a pokud se nenechá přepnout do DMA - reklamuj.

Toť moje zkušenost, nicméně to nevylučuje, že chyba může být někde jinde, možná ta grafika má velkou spotřebu a zdroj nestíhá, tak si HDD pomůže přepnutím do PIO módu.
Mong (6)|8.7.2011 18:56
Dik za reakci, kde v tom Neru prosimte zjistim ten rezim? Jedinou zminku o tom jsem nasel v zalozce Konfigurace po rozkliknuti Diskove jednotky, kde to pise Aktualni rezim DMA: UDMA 5... Je to ono?
arkij (90)|8.7.2011 19:06
Nero Smart - Info tool

Nicméně UDMA 5 by mělo být v pořádku, záleží jako máš sestavu a operační systém. Tak to co jsem měl já to nebude.

Prověř, jakou spotřebu má ta grafika a jestli stíhá zdroj.
Mong (6)|8.7.2011 19:10
Tak to uz je na me vyssi divci :) Nicmene - zdroj je 300W, grafika GeForce GTX 560, Intel i5 - existuje nejaka utilita, ktera hlida vytizeni zdroje? Nebo uz od pohledu vidis, ze na tuhle konfiguraci je 300 malo?
Jandaskunk (2330)|8.7.2011 19:31
Co to je za zdroj? Nicméně je to málo....pokud to je navíc nějaký šmejd, tak dost riskuješ.
Mong (6)|8.7.2011 19:50
Jaky zdroj by byl adekvatni?
Jandaskunk (2330)|8.7.2011 19:56
Nevim co je to Intel i5 (může být mnoho různých procesorů), ale např. Seasonic S12II-520 520W Bronze (případně by to zvládla i 430W verze...ale není v tom takovej cenovej rozdíl a budeš mít rezervu na taktování nebo upgrade)
arkij (90)|8.7.2011 20:27
[quote=Mong;460076]Tak to uz je na me vyssi divci :) Nicmene - zdroj je 300W, grafika GeForce GTX 560, Intel i5 - existuje nejaka utilita, ktera hlida vytizeni zdroje? Nebo uz od pohledu vidis, ze na tuhle konfiguraci je 300 malo?[/quote]

Myslím, že 300W už bude málo. Jestli máš ještě tu původní grafiku, tak ji tam na zkoušku vrať a uvidíš, jak se HDD bude chovat. Tím můžeš jednoduše potvrdit, nebo vyvrátit jestli je to kvůli ní.
Mong (6)|8.7.2011 20:30
Je to ctyrjadro na taktu 2.67... zitra zkusim zastrcit puvodni grafiku a uvidim, kazdopadne takhle drahy zdroj asi rozpoctem neprojde, budu muset najit nejaky kompromis.
Jandaskunk (2330)|8.7.2011 20:55
Pak jedině Seasonic 500W OEM Bronze (případně ten Seasonic 500W Energy Knight, ale to už je fakt absolutní minimum), ale ten je jen o 200,- levnější a méně kvalitní....já bych do ničeho nižšího než toho S12II nešel. Jako je to tvůj PC, buďto můžeš riskovat s nějakym shitovym zdrojem, že ti to buďto odpálí nebo postupně rozbije drahé PC komponenty nebo si pár stovek připlatit na kvalitní zdroj...
Mong (6)|9.7.2011 10:37
Takze jsem dnes zkusil zandat starou grafiku (prvni obrazek) a pak jeste udelat jeden test s novou ( druhy) a neni to zas takovy rozdil... Vykonejsi zdroj urcite koupim, kazdopadne problem s hdd bude zda se jinde. Jeste nejaky napady?

EDIT: jake jsou vlastne normalni parametry pro podobny typ HDD?
hdd3.jpg hdd4.jpg
TomasOxx (230)|9.7.2011 14:15
Zkusil bych disk v otestovat v bezproblemovem PC a pripadne usebe prozkoumat: update biosu, ovladacu radice/desky atd.