reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak postupovat při odvirování pc ?

noegoncz (319)|12.7.2011 12:29
Zdravím,
po dlouhé době jsem opět zabrouzdal zpět na SHW, poprosil bych o radu.
Známý mě kontaktoval, že má "zavirovaný" pc a mám se dnes k němu stavit. Rád bych vás požádal o radu, jak se připravit, co si donést na soft, případně ověřené postupy.

Zatím jsem si nachystal Terminátora,a Super Antispyware,co jsem tu našel jako download. Jedno a pak druhé spustím a uvidím,co to najde.

Jak asi tušíte, nerad bych nad problémem trávil více času než potřeba. Zkoušel jsem samozřejmě google,ale ten mi překvapivě skoro vždy "doporučil" online odvirování,což je pro mne novinka. Nevím jestli jen dobře funguje seo a moje dotazy a nebo je to dnes opravdu in. Ale určitě bych byl více přikloněn standardní variantě. Osobně jsem s viry nikdy problém moc neměl a na to,že používám jen avast + win7, tak je vše ok.

Co vím o zavirovaném pc je jen to,že používá Win Vista 32bit + avast (na mé doporučení z dřívějška - jsem si pomohl). PC je z 100% využíván jen na výběr emailů a hledání receptů na bábovky, nic víc.

Za každý dobrý tip jak se připravit budu vděčen.

Díky
Zoidik (1405)|12.7.2011 12:48
Co jsem slyšel, tak online kontrola je dobrá věc. Osobně používám doma Eset a jsem spokojen. Nicméně bych se podíval na nějakou trial verzi Nortonu nebo Kasperu a projel bych to tím (né že bych avastu nevěřil, ale už je to x let co jsem ho používal). Plus ten online scaner. Pokud ovšem bude PC zablešené moc, tak osobně říkám, že nejlepší odvirování je format disku a nový instal systému.
noegoncz (319)|12.7.2011 13:01
Díky za reakci. To je právě to jediné,co se mi opravdu nechce. Instalovat mu na pc vše nanovo a pak každý týden dělat servis s tím,že předtím ta ikonka byla jinde a teď to nejde a předtím to šlo :) . Ale i tak díky. Uvidím,jak to dopadne.
astec (1823)|12.7.2011 13:38
Mně se osvědčuje vyndat zavirovaný disk a připojit si jej přes redukci k NTB
noegoncz (319)|12.7.2011 14:19
Toho bych se celkem bál, připojit takový disk na druhý čistý PC. Ale beru v úvahu :) .
Zoidik (1405)|12.7.2011 14:23
Pokud máš PC chráněno, tak by tvůj antivir měl reagovat na hrozbu a minimálně upozornit, nebo rovnou blokovat.
astec (1823)|12.7.2011 14:24
[quote=noegoncz;460726]Toho bych se celkem bál, připojit takový disk na druhý čistý PC. Ale beru v úvahu :) .[/quote]

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu....
Dělám to takto zcela pravidelně několik let a zatím klid.
Dlší možnost. Udělat si boot CD, nebo USB s antivirem a čističi a jet z něj.
john (877)|12.7.2011 16:35
[quote=astec;460730]...Dlší možnost. Udělat si boot CD, nebo USB s antivirem a čističi a jet z něj.[/quote]

neni nejlepsi napad cistit "zavirovany OS" s tim, ze do nej nabootuji / i do nouzaku /...
takze boot medium, napr. hirensboot -> miniWXP -> zprovoznit LAN -> stahnout aktualni "antivir, antispy" SW... a pokusit se "vycistit"
noegoncz (319)|19.8.2011 13:56
zdravím,
je to už déle, ale abych to tu uzavřel a poděkoval tak napíši,co se dělo.
Hned po prvním spuštění když jsem přišel,tak PC ani nenaběhl do win, v úvodní obrazovce se většinou sekl. Když jsem se dostal asi potřetí do win, začal avast psát ,že našel vir,ale v tu chvíli se PC zasekl. V nouzovém režimu jsem projel PC několika antiviry,terminátory a podobně. Nic nenašli. Restartoval jsem PC a bluescreen. Než se pc restartoval (po výpisu paměti) zahlédl jsem na půl oka typ souboru,co to způsobil. Z hlavy už teď nevím co to bylo, jen změť čísel. H odil jsem to do googlu a ejhle, byl to soubor samotného avastu. Nedalo mi to a avast jsem odinstaloval. Poté ihned pc bez problému a rychle naběhl. Projel jsem PC znova vším možným na kontrolu a nic to nenašlo. Nainstaloval jsem mu jiný antivir (už ani nevím co) a do dnešního dne si nestěžoval a vše běží jak má...

Díky ti avaste :) ... .

Na závěr díky všem kdo přispěli. I tak pomohlo.

noegoncz
cmelak598 (6)|9.3.2012 21:25
Pokud si nejsem jistý kontrolou win antiviru stáhnu ISO live verzi antiviru, která jede na Linuxu, třeba tady http://www.techmixer.com/free-bootable-antivirus-rescue-cds-download-list/ a nabootuju z mechaniky. :thumb
Buchtič (1)|2.8.2015 09:54
V případě že se nedá systém odvirovat standardním způsobem, doporučuji ESET SysRecue Live. Nově je založené na linuxové distribuci, stačí tedy z stáhnout, vytvořit bootovací médium a odvirovávat :) . Pokud se někdo náhodou na to necítí, existuje řada služeb online pomoci, kdy vám pomohou s odvirováním počítače.