reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Předinstalovaný systém v PC.

Arny_CZ (146)|14.7.2011 09:20
Zajímalo by mě, jestli někdo nevíte, jak vlastně výrobci do svých produktů (např. notebooků) předinstalovávají systém? To každý nově vyrobený NB někdo vezme a nainstaluje tam z CD-čka Windowsy? :D
Podle mě to spíš funguje nějak tak, že systém už hromadně nahrávají na harddisky, které pak do NB montují. :notsure
Myslíte, že potom i nějak notebooky testují nějakými programy (tzv. zahoření PC), aby věděli, že je vše OK? :confused:
looplo (128)|14.7.2011 09:26
[quote=Arny_CZ;461125]Zajímalo by mě, jestli někdo nevíte, jak vlastně výrobci do svých produktů (např. notebooků) předinstalovávají systém? To každý nově vyrobený NB někdo vezme a nainstaluje tam z CD-čka Windowsy? :D
[/quote]

No jasne, bambilion umpalumpu tam neustale instaluje wokna... xD
Arny_CZ (146)|14.7.2011 10:07
No to je mi jasné, že to tak není, proto jsem tam dal toho smajlíka, myslel jsem to, jako vtip.
Spíš připadá v úvahu ta druhá varianta, ale pokud pak počítač nespustí, tak po koupi a prvním spuštění by se měl systém nastavit (nainstalovat ovladače, apod.), ne? Teprve po dalším opětovném spuštění by měl už Windows naběhnout normálně.
Dojigiri (1629)|14.7.2011 22:47
Ovladače i software už v tom jsou většinou nainstalovaný, někdy je už i systém dokonce předaktivovanej. Při "obnovení" z recovery partition se akorát image systému přehrne na disk a pak se akorát "dodělá" (zeptá se na některý detaily jako je název uživatele apod.). Ale různý výrobci to mají různě, někdy ta instalace docela trvá i tak.

Ono vytvořit si instalační médium s nainstalovanýma ovladačema a softwarem lze nejsnáz pomocí nástroje sysprep, což už jsem i sám jednou dělal ... neni to teda úplně triviální (hlavně vyrobit z toho pak zpátky instalační médium, to je "trocha" práce s příkazovou řádkou), ale lze to ... a pak už jsou tam nainstalovaný i ovladače, software a aktualizace.

Výrobci vzhledem k tomu, že mají velký množství stejných počítačů, si prostě vyrobí image disku pro danej typ počítače nebo notebooku, a pak to jenom nahrnou na disky (a tipoval bych, že ještě před sestavením nb, tj. že disk vkládají do nb už s připravenou recovery partition, protože instalovat to do hotovýho stroje by byl asi o něco větší opruz).
Richmond (8084)|14.7.2011 23:00
Zkusil bych hledat výraz "Windows deploy" na Mrkvosoftu - mě osobně se to zatím nikdy nepovedlo aplikovat takže bych se připojil k prosbě o osvětlení tohoto problému :turtle
Arny_CZ (146)|15.7.2011 09:16
Někde jsem se dočetl, že systém je nainstalován na samostatném vytvořeném oddílu na disku a nainstaluje se při prvním spuštění počítače.

Přesně tam psali tohle: doinstalace operačních systémů je nejčastěji prováděna pomocí speciálního skrytého oddílu na pevném disku, ze kterého se spouští automaticky po prvním spuštění počítače.

A taky jsem se tam dočetl toto: k notebookům a počítačovým sestavám již nejsou výrobci dodávána instalační média operačních systémů ani média s ovladači.
Dojigiri (1629)|15.7.2011 10:31
No jo, šetřej :D ... média někdy jsou, ale za příplatek :) - standardně už se média dodávají jenom k dražším modelům nb.

U některých je možnost po nainstalování systému si vypálit recovery na DVD a pak možnost recovery oddíl smazat (protože jak všichni víme, místa na disku není nikdy dost :D).

Ovladače už právě bejvaj v tý upravený instalaci v recovery oddílu. A taky tam bejvá spousta SW navíc, kterej většinou akorát votravuje takže člověk aby jako první věc začal odinstalovávat přebytečný programy.

V recovery oddílu patrně bude image připravený sysprep v kombinaci s dalšíma metodama (jako je unattended instalace - protože co jsem tak viděl tak u některých se programy "doinstalovávají" nějakým jejich vlastním speciálním SW).

Použití sysprep není až tak složitý, po nainstalování systému před prvním přihlášením se stiskne Ctrl+Shift+F3, tím se dostane systém do "přípravnýho" módu. Pak se normálně přihlásí a nainstalujou se ovladače a programy, aktualizace a udělají se všechny potřebný nastavení počítače, který chce člověk mít v instalaci. Pak se ukončí sysprep mód (proběhne nějaký "čištění" atd.) a z jinýho systému se udělá zpátky instalační image toho připravenýho systému (např. pomocí WAIK a ImageX.exe jak jsem to dělal já). Výsledkem je bootovatelný iso, který se vypálí na DVD a lze z něj normálním způsobem instalovat systém, až na to, že už jsou v něm pak nainstalovaný ovladače a software.

To mě tak napadá, že takovýmhle způsobem by se mohla nechat upravit i ta Recovery instalace - po obnovení před přihlášením do sysprep módu, odinstalovat programy který tam nechci atd., a vytvořit si vlastní DVD :)