reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Help ! praskani zvuku :)

.blahorodje. (38)|20.7.2011 11:16
Mam dost paranormalny problem :)
Mam PC :
MB : Asus P6T
CPU : Intel i7 930 @ 3.6Ghz
2x3 Gb DDR3
VGA : Evga GTX 580 :thumb
HDD : klasika 7200 ot :thumbdown
Zvukovka bola Creativ x-fi extreme , teraz : Asus Xonar
Win 7 Ultimate

Problem je v tom, ze ked zapnem pc a napr. nejaku hru, tak po 10 minutach zacke jemne
praskanie vo zvuku, ktore sa nadalej zhorsuje az nastava nejake sekanie /primrzanie :stupid/
Ale ked pc zapnem a hned ho restartnem , tak ten problem neni :notsure

Ako chapete ze idete ku PC, a zakazdym ho restartnut pred pouzivanim , je blbost !

Co by ste poradili ?
Dakujem
Richmond (8084)|20.7.2011 11:20
edit: bod 1. smazán, mylně jsem se domníval, že jde o zvukovku na desce :mistake

2. zkusit jiné repro
3. překontrolovat vnitřní zapojení front panelu (pokud je repro/sluch. v panelu, pokud ne - úplně odpojit kabely)
.blahorodje. (38)|20.7.2011 11:36
- robi to aj s inymi reprakmi
- zapojenu ju mam na priamo zo zadu , kabely mam z frontu odpojene

Co dal Pani ? :notsure
forbidden (23)|20.7.2011 11:51
Zkoušel jsi zvukovku v jiným slotu? Kdysi dááávno se doporučovala zvukovka dávat co nejdál od grafiky a zdrojů rušení, teda většinou úplně dolů. Dělá to i na sluchátkách přímo zapojených do výstupu zvukovky?
.blahorodje. (38)|20.7.2011 12:01
no zvukovku mam v najnizsom slote, a robi to i s reprakmi i so sluchadlami
forbidden (23)|20.7.2011 12:02
Tak ji zkus v jiným, jen pro jistotu.
Richmond (8084)|20.7.2011 14:05
Nejlépe do vyššího (má větší prioritu/IRQ) ;)

Mě to spíš připadá, že se něco indukuje na výstupech :notsure Máš uzemněnou desku/zdroj/disk?
.blahorodje. (38)|20.7.2011 14:10
ou to musim konzultovat s kamosom :idea
viez ja som len obycajny hrac :D
Richmond (8084)|20.7.2011 14:11
Na integrované zvukovce to dělá to samé?

edit: já mám totiž tu samou desku v2 (+ další pár rozhozených mezi lidmi) a no problemo ani s v1
16cmfan (2153)|20.7.2011 14:30
Jo a značka zdroja ?
StD (1963)|20.7.2011 14:42
...no a jestli vše předešlé napsané selže, ještě bych se podíval na ovladače "multimediální klávesnice a myši" - mě poslední dobou něco podobného (občas lupání) dělá nový Genius - jestli na tom ten Logitech není podobně. Staré ovladače to nedělaly... Stačí zkusmo odebrat.
.blahorodje. (38)|20.7.2011 15:08
[quote=Richmond;462271]Na integrované zvukovce to dělá to samé?

edit: já mám totiž tu samou desku v2 (+ další pár rozhozených mezi lidmi) a no problemo ani s v1[/quote]

no integrovanu som neskusal
.blahorodje. (38)|20.7.2011 15:10
[quote=16cmfan;462282]Jo a značka zdroja ?[/quote]

nejaky : Enermax 700 W

Ale za dva tyzne idem komplet formatovat pc, mozno to pomoze ... :angry

ps: By ma nenapadlo ze mys alebo klavesnica ma nieco spolocne so zvukom :rolleyes:
r34ktor (7477)|20.7.2011 15:50
Tipoval bych to na problém driverů (problémy se sdílením IRQ, zahlcení sběrnice požadavky apod.). V první řade bych aktualizoval BIOS. Poté vypnul všechny nepoužívané řadiče. U zbylých následně zkontroluj aktuálnost ovladačů.
Richmond (8084)|20.7.2011 16:05
[quote=.blahorodje.;462304]ps: By ma nenapadlo ze mys alebo klavesnica ma nieco spolocne so zvukom :rolleyes:[/quote]
Mě to třeba praskalo s geniální myškou od Gigabytů, zaplaťpánbůh je při změně volume kolečkem myši, Geniusí klávesnice s integrovaným kolečkem běžela bez problémů :D

edit: ještě by mohlo pomoct zapnutí Spread Spectrum (jak u CPU tak RAM), ale moc šancí bych tomu nedával... Ikdyž topící se stébla chytá ;)
xmarek (1676)|20.7.2011 16:10
Podobný problém byl celkem známý např. u zvukové karty Creative ZS.

V jiném tématu se to snažil někdo vyřešit. Problém způsobovala latence (jestli si dobře pamatuji).
Cituji: "Je to zpoždění mezi vstupem, zpracováním a výstupem. Je ovlivněna velikostí tzv. bufferu, což je mezipamět mezi převodníkem a procesorem počítače. Latence by neměla být vyšší než 10 ms (hranice slyšitelného zpoždění). Hraje významnou roli pro monitoring, odposlech nahrávaného signálu nebo použití SW efektů v reálném čase. Karta může mít i svůj vlastní HW monitoring s nulovou latencí, ovládaný obvykle na jejím softwarovém ovládacím panelu (mix)."

Sám jsem se s podobným problémem setkal i u zvukové karty EMU 1616m v Linuxu. Tam jsem to řešil přenastavením nějaké hodnoty u ovládače. Později jsem zjistil, že mi jiskřila zásuvka a že mohla i ta být zdrojem jistého rušení.
StD (1963)|20.7.2011 16:15
[quote=.blahorodje.;462304]...ps: By ma nenapadlo ze mys alebo klavesnica ma nieco spolocne so zvukom :rolleyes:[/quote]
Co myslíš, že přímo ovládají ty multimediální klávesy??? :p:p:p Např. volume, mute, přehrávání apod. Musí se to instalovat opačně, tj. nejdříve KBD, potom nakonec ZK.
Richmond (8084)|20.7.2011 16:18
Nebo radši neinstalovat MM klávesy vůbec - pokud se drží standardu tak musí fungovat nativně a bez ovladače ;)
robky (3195)|20.7.2011 16:22
Ja teda do zvuku moc nevidím, ale mne napríklad spôsobovalo podivné "praskanie" nastavenie výstupného vzorkovania na 96kHz. Po znížení na 48 (či koľko to tam je;)) sa problém vyriešil ....
xmarek (1676)|20.7.2011 17:00
[quote=robky;462342]Ja teda do zvuku moc nevidím, ale mne napríklad spôsobovalo podivné "praskanie" nastavenie výstupného vzorkovania na 96kHz. Po znížení na 48 (či koľko to tam je;)) sa problém vyriešil ....[/quote]
CD deska má 44100 Hz, digitální zvuk užitý na filmy používá 48000 Hz. Ovladače by to měly umět samy automaticky přepínat (v Linuxu se tak u některých zvukovek např. EMU neděje). Windows Kernel to pak ve většině případech pak překóduje na 44,1 kHz. Proč ve většině? Protože jsou jedinci (třeba já v minulosti) co použivají ASIO ovladače. Ty pak obejdou Windows Kernel a posílají zvuk na výstup v nezměněné formě. Ovšem k ASIO je nutná (dá se i emulovat) podpora výrobce zvukové karty a samozřejmě je nutný driver registrovat v přehrávači (např. Winamp, Foobar apod.).

Co jsem četl, tak Creative x-fi extreme údajně ASIO (zdroj Hulán, brát s rezervou :D) nepodporuje.
.blahorodje. (38)|20.7.2011 17:11
ste ma milo prekvapili ze sa mi snazite pomoct.
Pridem domov z prace tak oskusam vese rady a dam vam vediet, ako
to dopadlo.
dik chlapi ;)

len je zahadne ze kuzelny restart vsetko vyriesi
xmarek (1676)|20.7.2011 17:31
[quote=.blahorodje.;462371]len je zahadne ze kuzelny restart vsetko vyriesi[/quote]
Ten restart poukazuje na nějaký proces s velkou prioritou, který blokuje zvukovou kartu. Nejspíš se "rozjede" až po nějaké době. Podobná věc se může např. dít u zvukovek, které jsou připojené přes USB (a nejenom). Např. u USB jede zvukovka v tzv. Isochronous (ztrátovém) módu, kde je nejdůležitější právě latence. V připadě, že něco blokuje USB (třeba zařízení v Interrupt módu), tak se to lehce může stát. Pro tento případ je tam vyhrazená jistá rezerva, ale vše záleží na implementaci konkrétního výrobce. A jak známo... (u Widlí člověk nikdy neví) :D
.blahorodje. (38)|21.7.2011 19:16
tak zese v praci, ani som nemal cas sa pohrat s PC :devil