Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie Společnost oXy Online s.r.o.

Zobrazit výsledky hlasování: Ktorý štýl sa vám lepšie číta?

Hlasujících
61. Pro hlasování se musíte přihlásit
  • ANSI

43 70.49%
  • K&R

18 29.51%
Strana 2 z 2 PrvníPrvní 12
Zobrazené výsledky: 16 až 24 z 24

Téma: Formátovanie C kódu

Starousedlík SHW Avatar uživatele Intri
    Registrace
    Sep 2007

Osobně používám ANSI, bez něj ani ránu v jakémkoliv programovacím jazyce. Tak nějak jsem si ho osvojil a používám jej ať na PHP, Delphi, Javu, C/C++, C# a kdo ví, co ještě, tak třeba na prachobyčejné HTML. Pokud jde o vývojové prostředí pro C/C++, používám DevC++, které mi taky vyhovuje. K dispozici mám i Visual Studio, ale to je pro mé potřeby zbytečně robustní. Mám ho jen kvůli C#.
    Odpovídat lze po přihlášení

Pravidelný diskutér Avatar uživatele a8nr
    Registrace
    May 2006

Teď už ANSI. V Úvodu do C jsem používal nějakou zmršeninu na styl K&R kvůli omezení 80 znaků na řádek.

Nováček Avatar uživatele Gianelle
    Registrace
    Feb 2008

Zásadně ANSI, je to přehlednější. Mezery strkám skoro všude, jenom mezi názvem funkce, resp. klíčovým slovem a závorkou mi nějak nešmakujou.

Obyvatel SHW
    Registrace
    May 2006

No jo, každej si používá tak nějak co mu vyhovuje; já osobně zhruba takhle (v C++):

Kód:
    int Foo( const int param1, const int param2 )
    {
        if ( !isBar ) {
            for ( int i = 0; i < 10; ++i ) {
                bar( param1, param2 );
            }
            return 1;
        } else {
            return 0;
        }
    }

// C++:
    Foo::Foo( const int param1, const int param2 )
        throw()
        : m_member1( param1 )
        , m_member2( param2 )
    {}
    S těma mezerama v parametrech funkcí to do mě vtloukali kvůli přehlednosti tak jsem u toho zatím zůstal, ale možná to začnu psát bez mezer (protože to tak dělají všichni ostatní a i v Javě je to spíš preferovanej způsob).

Složený závorky píšu na novou řádku jenom u funkcí (to je kvůli hlavičkám), za jinýma příkazama vždycky za, protože to jinak nesmyslně prodlužuje délku kódu (a tak zhoršuje přehlednost) - nesmyslně proto, že složený závorky používám důsledně vždycky, i když je tam jenom jeden příkaz (např. return) takže se nemůže stát, že by počáteční složená chyběla a je teda zbytečný jí dávat na novou řádku.

Citace Původně odesláno od eraser Zobrazit příspěvek
    Mimochodom, aký máte názor na takéto štýly...

Kód:
    for (i = 0; i < 10; i++)  vs.  for(i=0;i<10;i++)
    Kód:
    for(i = 0; i < 10; i++)  vs.  for(i=0;i<10;i++)
    Kód:
    strcpy(buf, str)   vs.  strcpy (buf, str)
    Kód:
    strcpy (buf, str)   vs.  strcpy (buf,str)
    Vidno, že v tomto máme rovnaký vkus... horšie je, že to nechce pochopiť pár tupých hláv v našej firme.
    No a možná mají svou pravdu, protože nad tim už jsem taky přemejšlel - v současnosti používám tenhle styl (přibližně, dávám tam navíc mezery mezi závorky, ale takhle to je líp vidět):
    Kód:
    strcpy(buf, str)
    for (i = 0; i < 10; ++i)
    ale když se nad tím člověk zamyslí a pořádně se na to podívá, je to nekonzistentní (pokud budem nahlížet na for, while, if jako na názvy funkcí, což bysme v podstatě měli, protože za nima vždycky musí bejt závorka, takže to de facto funkce jsou), takže z logickýho hlediska, pokud bych chtěl být konzistentní, bych měl používat buďto
    Kód:
    strcpy(buf, str)
    for(i = 0; i < 10; ++i)
    nebo
    Kód:
    strcpy (buf, str)
    for (i = 0; i < 10; ++i)
    což je asi to, odkud tyhle "nepochopitelný" styly pramení (ze snahy o logičnost a konzistentnost).

Citace Původně odesláno od mrozu Zobrazit příspěvek
    Ale hlavni, co me dokaze vytocit je pouzivani mezer misto tabelatoru pri odsazeni radky.
    Ono to může mít svůj důvod, já naopak používám zásadně mezery a ne tabulátory. Tabelátory dělají problémy zejména v C a to na některých Unixech (a já programuju i pro mainframe, ten tabelátory ve zrojáku taky nezkousne), takže všechny kódy, který mají tabelátory, si já naopak de-tabelátoruju (a MSVC mám nastavený aby vkládal mezery a ne tabelátory pro odsazení).

Ze stejných důvodů (kvůli přenositelnosti) důsledně dbám, aby délka řádky nepřekročila 80 znaků (zejména opět kvůli mainframe, ale je to dobrý i pro přehlednost, člověk nemusí odrolovávat o obrazovku dál když chce vidět konec podmínky).

*) K tomu ++i - používám pre-inkrementaci všude, kde je to možný - není to moc obvyklý, pravda, možná je post-inkrementace z hlediska čitelnosti kódu srozumitelnější, protože se inkrementace provádí až "na konci" cyklu; ovšem pre-inkrementace je rychlejší, při běhu programu, protože se provede rovnou přičtení a "vrací" se výsledek operace. V post-inkrementaci (i++) se musí aktuální hodnota (která se bude vracet jako výsledek operace) nejdřív vložit do vytvořený dočasný proměnný, pak se provede inkrementace a vrátí se dočasná hodnota (kterou je pak potřeba zase zrušit). V tomhle jenoduchým případě (i++) to velmi pravděpodobně zoptimalizuje kompilátor, ale v případě volání např. na třídě (iterátory) už to není tak jistý (zejména v případě předefinovanýho operátoru post-incrementu či post-decrementu, kde je nutný si dočasnou hodnotu vytvořit a vracet hodnotou, tj. přes copy constructor - pokud předefinovávám pre-increment, stačí přičíst a vrátit referenci na aktuální objekt).

Ze stejných (výkonostních) důvodů používám např. binární posuvy místo násobení mocninama 2 - např. místo i*8 píšu i<<3, místo i/8 i>>3 (u dělení je to obzvlášť markantní, je to hodně pomalá operace, stejně jako modulo, který v případě mocnin 2 nahrazuju binárním and - např. místo i%8 je i&0x07); v jedný aplikaci, která potřebovala bejt hodně rychlá, jsem dokonce používal konstrukci (i<<3)+(i<<1) místo i*10 (ale to už docela chce komentář).

(mimochodem, z výkonostního hlediska by byl idelání zápis cyklu např. "for (i = 10; i > 0; --i)" místo "for (i = 0; i < 10; ++i)" (pokud teda vevnitř i nepoužíváme k něčemu, kde záleží na pořadí) - protože porovnání s nulou je rychlejší operace než porovnání s 10 - ono se to totiž v procesoru (AFAIK) dělá tak, že porovnání s nulou se provádí rovnou, kdežto porovnání s 10 je nutný provést tak, že se od aktuální hodnoty odečte 10 a teprve výsledek se opět porovnává s nulou - a dělá se to při každým testování konce cyklu, takže to v zanořených cyklech může bejt výkonostní problém - v C/C++ se tenhle test provádí pokud vím vždycky, např. v Delphi (Pascalu) je to jedno, protože for cyklus se překládá přes nějakou instrukci procesoru, která to počítá sama, z čehož ale taky plyne, že změna i vevnitř cyklu nemá v Pascalu vliv na počet provedení cyklu, kdežto v C lze hodnotu i libovolně měnit a měnit tím počt provádění)
    Naposledy upraveno uživatelem Styryx: 14-04-2008 v 11:53

eraser

Citace Původně odesláno od Styryx Zobrazit příspěvek
    ...jsem dokonce používal konstrukci (i<<3)+(i<<1) místo i*10 (ale to už docela chce komentář).
    Bitový posun a súčet ako optimalizovaná aritmetika môže byť súčasť kompilátora, takže je vždy dobré overenie, či to v strojovom kóde nevyzerá práve tak, ako požadujem.

Napr. ja pre optimalizovaný transfer zase používam takúto konštrukciu... takze, pokiaľ použiješ vhodnú C-lib a funkcia memcpy() je takto optimalizovaná, tak sa nemáš čím trápiť. No a dá sa to využiť i pri kopírovaní reťazcov a taktiež i pri porovnávaní rôznych arrayov.
    Kód:
    ; optimized transfer
        mov ecx, [dwSize]
        shr ecx, 2
        rep movsd

mov ecx, [dwSize]
        and ecx, 3
        rep movsb
    Citace Původně odesláno od Styryx Zobrazit příspěvek
    (mimochodem, z výkonostního hlediska by byl idelání zápis cyklu např. "for (i = 10; i > 0; --i)" místo "for (i = 0; i < 10; ++i)"
    Mimochodom, toto sa mi nejako nezdá... skús tieto dva loopy nahodiť do jednoduchého kódu, skompilovať a potom mi sem nahoď spakované .exe, som zvedavý na strojový kód.

Obyvatel SHW
    Registrace
    May 2006

Mimochodom, toto sa mi nejako nezdá... skús tieto dva loopy nahodiť do jednoduchého kódu, skompilovať a potom mi sem nahoď spakované .exe, som zvedavý na strojový kód.

No upřímně řečeno jsem to nikdy předtim neověřoval, ačkoliv jsem si myslel, že to tak je. Takže jsi mi s tím teď nasadil brouka do hlavy, měl jsem chvíli čas, takže jsem to prubnul.

Dal jsem to do přílohy i se zdrojákem. Jestli něco poznáš z EXE já teda ne (jenom že se binárně liší) ale pomocí /FA v msvc jsem vygeneroval odpovídající ASM listy, jsou v příloze. Obojí je generovaný v release modu se zapnutou optimalizací /O2.

Výsledek je takovej, jak jsem předpokládal, tj. pokud se jde zhora dolků, překládá se to jinak než zdola nahoru a to přesně, jak jsem předtim říkal:
    for ( int i = 0; i < LOOP_COUNT; ++i )
    se na konci testuje
    Kód:
    cmp	esi, 1000000
    jl	SHORT $L271
    a pro reverzní smyčku
    for ( int i = LOOP_COUNT; i > 0; --i )
    se to překládá jako
    Kód:
    test	esi, esi
    jg	SHORT $L271
    Instrukce cmp pracuje tak, že odečte od prvního parametru hodnotu druhýho (cca jako sub) - třeba zde:
    http://faydoc.tripod.com/cpu/cmp.htm
    zatímco instrukce test pracuje jako binární and http://faydoc.tripod.com/cpu/test.htm

takže druhej případ (reverzní smyčka) by IMHO měl být rychlejší (pokud předpokládám, že odečítání je delší operace než binární and).

Každopádně je pravda, že rozdíl v takovýmhle jednoduchým případě nebude nějak významnej; je ovšem otázka, jestli už nebude výraznější rozdíl, když by koncová podmínka nebylo konstantní číslo, ale třeba nějaká složitá funkce - něco jako:
    Kód:
    for ( i = 0; i < SomeLongLastingIntegerFunction(); ++i )
    for ( i = SomeLongLastingIntegerFunction(); i > 0; --i )
    tam už by rozdíl moh bejt měřitelnej, pokud se ta funkce bude volat pokaždý na konci cyklu anebo jenom jednou na začátku
    např. když ta funkce bude něco jako tohle:
    Kód:
    int SomeLongLastingIntegerFunction()
    {
        sleep( 3000 ); // Do some long lasting computation.
        return 10;
    }
    pokud by to teda nějak nezoptimalizoval překladač.

// EDIT: Tak jsem to ještě ověřil, a i při optimalizaci tam dá compiler v prvním případě volání funkce (před instrukci cmp), což je poměrně dlouhá operace i samo o sobě (samotný volání funkce při každý iteraci cyklu, pokud to neni potřeba), a když je v ní Sleep tak je poměrně dobře poznat rozdíl.
    Připojené soubory Připojené soubory
    Naposledy upraveno uživatelem Styryx: 14-04-2008 v 19:36

eraser

Tak som si to pozrel a vyzerá to, že to kompilátor skutočne optimalizoval. Ak však použijem inštrukciu TEST, ktorá porovnáva registre, tak by mala zabrať 1 cyklus a CMP s registrom a konštantou tiež 1 cyklus, takže som sa pozrel na opcodes.
    Kód:
    00401010  /$  56            push esi
    00401011  |.  BE 40420F00   mov esi, 0F4240
    00401016  |>  56            /push esi
    00401017  |.  E8 E4FFFFFF   |call 00401000
    0040101C  |.  83C4 04       |add esp, 4
    0040101F  |.  4E            |dec esi
    00401020  |.  85F6          |test esi, esi
    00401022  |.^ 7F F2         \jg short 00401016
    00401024  |.  5E            pop esi
    00401025  \.  C3            ret
    Tu je jasne vidno, že test esi, esi zaberá 2 bajty, takže teraz sa pozrieme na druhý prípad...
    Kód:
    00401000  /$  56            push esi
    00401001  |.  33F6          xor esi, esi
    00401003  |>  56            /push esi
    00401004  |.  E8 27000000   |call 00401030
    00401009  |.  83C4 04       |add esp, 4
    0040100C  |.  46            |inc esi
    0040100D  |.  81FE 40420F00 |cmp esi, 0F4240
    00401013  |.^ 7C EE         \jl short 00401003
    00401015  |.  5E            pop esi
    00401016  \.  C3            ret
    ... heh, takže nie je o čom, tu je použitý cmp register, konštanta, pričom pre cmp esi sú vyhradené dva bajty opcódov a ešte je tu zapísaná celá konštanta, takže procesor musí pri každej iterácii prechádzať 4 bajty naviac, čo je vlastne 32 bitová konštanta. V tomto prípade je logické, že tvoje tvrdenie ohľadne daných for-cyklov je pravdivé.

Starousedlík SHW
    Registrace
    May 2006

Ahoj,
    no ta pre/postinkrementace a u normalních čísel nevadí
    (to zvládne optimalizátor), např. u iterátorů je to ale skutečně
    lepší.
    Stejně tak cyklus - obzvlášť pokuď to je cyklus 0 to something.Length(). Jen ten příklad co jsi ukázal ale není správně, protože cyklus dolů není n-1 až 0 ale n až 1...
    Matyáš

eraser

Citace Původně odesláno od Logout Zobrazit příspěvek
    Jen ten příklad co jsi ukázal ale není správně, protože cyklus dolů není n-1 až 0 ale n až 1...
    Skorej by som povedal, že je to od n-1 po 0 väčie alebo rovné.
    Kód:
    for (i = n-1; i >= 0; i--)
      ;
    Ale v podstate je to jedno, záleží od použitia "i" a počtu iterácií... tu však išlo o ukázku optimalizácie v prevední na stojový kód.

Strana 2 z 2 PrvníPrvní 12

Podobná témata

1. RE-Install ? a formátovanie
    Od andrejus v sekci Problémy s PC (HW/SW) a řešení
    Reakcí: 9
    Poslední příspěvek: 15-09-2013, 22:52
  2. Rozhraní USB, BT...: čtečka čár. kódů - emulace USB - COM
    Od vsn v sekci Periferie
    Reakcí: 0
    Poslední příspěvek: 13-02-2013, 10:53
  3. Windows 7: Formatovanie pri instalácii