reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nenápadná bestie: ASUS GTX 570 DirectCu II

froxic (11)|22.7.2011 13:13
Pár slov úvodem



Dnes jsem si pro vás připravil recenzi grafické karty, kterou mi zapůjčil kamarád, co jel na prázdniny do USA na brigádu. Vše by bylo hotové dříve nebýt operace žlučníku, na které jsem byl v pátek 15. července. V rámci rekonvalescence jsem grafickou kartu dotestoval a sepsal tento článek. Je to moje první recenze grafické karty, tak se snad bude líbit.



Představení ASUS GeForce GTX 570 Direct CU II

Balení karty je velmi působivé a působí luxusně, však posuďte sami. Najdeme v něm manuál, CD s drivery a utilitami, redukci 2x6pin na 8pin, SLI můstek, redukci DSUB-DVI a v neposlední řadě grafickou kartu s čipem NVIDIA GTX 570. Tímto musím určitě kamaráda pochválit, že není bordelář a vše si od karty schoval.




Samotná karta působí masivně a zabere celé tři sloty. Svojí délkou 29.2cm se mi tak akorát vlezla do počítačové skříně, protože TT Soprano RS101 není nic extra. O chlazení se starají dva velké pasivy, na které rozvádí teplo měděné heatpipe trubičky a toto celé chladí dva 100mm větráčky. Ze zadní strany karty je ještě backplate pro lepší odvod tepla, a také zpevnění karty. Někomu můžou rozměry karty vadit, ale abych vám řekl pravdu, tak jsem stejně pod kartu ještě byl schopen umístit zvukovou kartu do PCI a pevný disk v boxu. Pokud ale chcete multi GPU zapojení či osadit více karet, budete se muset podívat někde jinde.



Co se týče konektorové výbavy, najdeme tu dva "klasické" DVI konektory, a také tandem moderních HDMI a DP. Osobně chválím hlavně DP, který NVIDIA osazuje jenom na vyšší modely karet (u AMD je to už takový nepsaný standard).

Dále bych rád zmínil, že karta je už od výroby mírně přetaktovaná na 742MHz na jádře, shader jednotky tikají na 1484MHz, a v neposlední řadě paměti (1280MB) mají konzervativní takt 3800MHz. ASUS se dále dušuje, že karta obsahuje lepší součástky (kondenzátory, kapacitory, atd.) a chladnější provoz. No uvidíme jak na tom bude ve skutečnosti.

Pro představu jak je karta velká jsem nafotil pár fotek vedle Gigabyte 6850OC. Abych pravdu řekl, dokud jsem neviděl 570ku, tak mi přišla 6850 taková akorát. Teď mi připadá jako prcek.





Testovací sestava



Počítač jsem přetaktoval tak, ať co nejméně brzdí grafiku, ale zase projdu bez problému všechny testy benchmarků a her. Nastavení je tedy následující:

CPU: AMD Phenom II 1100T @ 4013MHz (1.425V), NB 3010MHz (+0.250 CPU NB VID)
FAN: Antec Kuhler 920 H20 @ 1300rpm
MB: ASUS M4A89TD PRO
RAM: Geil EVOTWO 2000MHz C6-9-6 @ 2006MHz 7-9-7
VGA: ASUS GeForce GTX 570 Direct CU II
SOUND: Creative X-Fi X-treme Music 7.1, 24 Bit, PCI
HDD: Samsung SpinPoint F1 1TB, 32MB, 7200ot. + Schythe Himuro
CASE: Thermaltake Soprano RS101 + tlumící hmota Akasa AK-PAX-2

Karta vždy běží na default frekvenci a i přetaktovaná na 940/1880/4500Mhz



Metodika a seznam testů



Na otestování grafického výkonu jsem si vybral pár syntetických testů a taky reálné herní testy. Herní testy jsem prováděl vždy buď přes integrovaný benchmark, a nebo utilitu třetích stran. Nic jsem netestoval přes FRAPS, protože si myslím, že vypovídající hodnota by byla nulová, když navíc v recenzi nemám porovnání více GPU.

Bude se testovat:

DX9: Mafia II, TrackManiaNations
DX10: 3Dmark Vantage, Street Fighter IV benchmark, Just Cause 2 demo, Far Cry 2 benchmark
DX11: 3Dmark 11, Unigine Heaven, Unigine Tropics, AVP benchmark, Crysis 2, Dirt 3, Metro 2033
PhysX: Mafia II, Metro 2033

Výběr je následující, protože takto silné GPU si poradí s každou hrou, tak jsem ho chtěl co nejvíce zatížit. Testů by mohlo být více, ale proč testovat něco málo náročného, když Crysis 2 v DX11 s hi-res texturami běží s 4xAA na 50FPS? ...




Testy

Předem bych se chtěl omluvit, že jsem se nakonec nedokopal udělat grafy. Doufám, že vám tedy bude stačit přehledná tabulka, ze které se dá stejně vše vyčíst



Z tabulky je patrné, že přetaktování GPU přinese 20-25% výkonnostní nárůst u graficky náročných her. Některé benchmarky či hry, byli limitovány spíše CPU. S přetaktováním souvisí i výkon s vyhlazováním. Pokud bez vyhlazování hra měla XY FPS, tak s přetaktováním a vyhlazováním 4-8X (dle hry) se dá dosahovat stejných FPS ve většině případů.

Nejnáročnější herním testem bych viděl Metro 2033, kdy testovaná scéna je překombinovaná a dá zabrat i těm nejlepším grafickým kartám v samotné hře jsem ovšem dosahoval úplně jiných FPS - většinou kolem 60ky. Hraní Crysis 2 v DX11 na plné detaily s texturami ve vysokém rozlišení byl velmi silný zážitek a FPS se během hraní drželo padesátky.




Pokud jste někdo až takový nadšenec, tak se můžete kouknout na můj profil na HWbotu, kde jsem grafiku otestoval ještě s větší frekvencí CPU. To byl tedy grafický výkon, pojďme dále ...




Přetaktování a spotřeba



Ze základního taktu jádra/sharerů 742/1484MHz jsem se postupně dostal až na frekvenci 940/1880MHz. Pro toto přetaktování bylo potřeba zvýšit voltáž jádra na 1.1V. Bohužel to bylo maximum co dovolila aplikace GPU Tweak, myslím si totiž, že by karta snesla daleko více. Paměti jsem přetaktoval na 4500MHz, což je 700MHz nárůst a jenom to podtvrzuje kvalitu paměťových modulů značky Samsungu (K4G10325FE-HC04). Karta byla po celou dobu na těchto taktech stabilní a vydržela několika-hodinové testování v těch nejnáročnější testech.

Spotřebu bohužel nemám jak změřit. Dovolil bych si ale popsat, jak se karta chová v různých stavech:



Nečinnost: GPU/Shader 50/100MHz (0.912V), paměti 270MHz
2D/DXVA zátěž: GPU/Shader 405/810MHz (0.912V), paměti 648MHz
3D zátěz: GPU/Shader 742/1184MHz (0.963V), paměti 3800MHz

Karta by tedy nemusela být nějaký velký žrout ve 2D, ale to nechám na jiných.


Teplota a hlučnost



Zatím si karta vedla dobře, a tak asi tušíte, že tu bude asi nějaký ten háček, a tím bude zvýšená teplota či hlučnost. Překvapivě vás přesvědčím o opaku. Teploty, které karta dosahuje, jsou doslova famózní a to jde ruku v ruce s hlučností.

V iddle větrák sotva bězí na 1200ot, což je pro velikost 100mm nic a nejde vůbec slyšet. Karta má v tomto režimu teplotu kolem 33°C, jak by řekl Horst Fuchs, není to skvělé? V maximální zátěži v programu Furmark se teploty sice vyšplhaly na 80°C, ale karta pořád točila ventilátorem jenom na 33% (tj cca 1700ot) a hluk byl minimální - říkám bravo. Ve hrách byly teploty na úplně jiné úrovni - 60°C max a větrák kolem 1400ot, takže opět téměř hrobové ticho a povím vám, že pokud nemáte celé PC chlazené pasivně, tak v zátěží bude dělat daleko větší hluk jiná komponenta.

Pokud se bavíme o přetaktování, tak jsem pro jistotu dal větrák naddimenzovaně na 70% (3000rpm). Maximální teploty, které jsem dosáhl v testech pak byly kolem 70°C. Zvukový projev už byl horší, ale nic vyloženě rušivého, spíše nižší než vyšší tóny. Věřím, že by se karta dala uchladit i menšími otáčkami na úkor o něco horších teplot. Díky tomu, že jsem kartu měl zapůjčenou od kamaráda, tak jsem to ale nezkoušel, a ani furmark v přetakovaném stavu nepřicházel v úvahu.

Závěrem



V první řadě bych chtěl poděkovat kamarádovi, který mi zapůjčil jeho grafickou kartu. Je to uživatel PCT fóra peter8, dále děkuju tomu nahoře, že mi vše vydržel 600W zdroj Seasonic a i samotná karta se obešla bez újmy.

Jak se mi tedy tato karta líbíla? Jedním slovem MOC. Její výkon byl dechberoucí, stejně tak provozní vlastnosti byly na vynikající úrovni. Osobně hodnotím kartu velmi kladně a těžko hledám nějaké mínus. Tříslotová konstrukce mi nijak nevadí. Kdyby byla karta menší, tak si myslím, že by hlukový i teplotní projev byl o něco horší. Kdo si chce zahrát ty nejnovější pecky na plné detaily, tak by moc neměl váhat. A teď mě prosím domluvte, chci si ještě užít Crysis 2 a Metro 2033 než se Petr vrátí ...
Dwojat (2)|24.8.2011 02:10
na to že jsi dělal poprvé tak jedním slovem...SUPER .divil jsem se až moc na začátečníka velmi dlouhé.gratuluji