reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sluchátka ASUS NC1 v minitestu

froxic (11)|29.7.2011 10:44
Pár slov úvodem



Dnes jsem si pro vás připravil poněkud netradiční mini-recenzi uzavřených sluchátek s funkcí aktivního potlačení okolního hluku. Berte prosím recenzi s rezervou, protože v audio technice nejsem tak technicky zdatný jako v PC hardwaru. Sám bych se zařadil někde mezi uživatele, co poznají rozdíl mezi integrovaným kodekem a dedikovanou zvukovou kartou, tedy asi k menšině populace. Jsem trošku náročnější, audiofilem bych se ale určitě neoznačoval. Stejně tak pro mne není problém rozeznat kvalitativní rozdíly různých reproduktorů či sluchátek. Největší problém asi bude popsat zvukový projev, ale budu se snažit.




Obsah balení



V balení najdeme krom sluchátek samotných také pouzdro pro přenášení doplněné manuálem, jednu AAA baterii a redukce - 6.3mm adaptér a rozdvojku například do letadla. Ti z vás, co častěji cestují, určitě ochranné pouzdro ocení.





Představení ASUS NC1



Příslušenství už známe, tak se pojďme podívat na samotná sluchátka. Jejich frekvenční rozsah je papírově 16 - 22 000 Hz. Impedance dosahuje 32 Ohmů a citlivost činí 102 dB. Kabel má délku 1.8 metru a v jeho polovině je ovladač hlasitosti, na kterém je i tlačítko MUTE pro ztlumení zvuku a vypínač ON/OFF.



Asi se ptáte, k čemu je onen vypínač. Výrobce vybavil sluchátka funkcí aktivního potlačení okolního zvuku a po aktivaci této funkce slyšíte opravdové minimum toho, co se děje ve vašem okolí. Na jízdu v MHD ideální! Útlum okolních zvuků by měl činit 87% o maximálním ztišení 18dB. Technologie funguje tak, že na každém sluchátku je umístěn mikrofon a do zvuku, co hraje ve sluchátku, je posílán opačný signál okolního zvuku. Musím říci, že toto funguje na výbornou.




Konstrukce a ergonomie



Vnitřní rám sluchátek tipuji na ocel a kolem něj je plast, takže by sluchátka snad mohla něco vydržet. Zpracování je na dobré úrovni, jenom mi trošku nesedí "pochromování" náušníků, které na mě působí kýčovitým dojmem. Někomu se na druhou stranu může líbit.



Z ergonomického hlediska nemám co vytknout. Sluchátka nevykazovala přílišný tlak na uši a i díky temennímu polstrování nebude problém delšího poslechu. Tady tudíž musím hodnotit velmi kladně.


Zvukový projev



Testovací sestava

Než začnu hodnotit zvuk, tak bych chtěl zmínit sestavu, na které jsem testoval. Jako zvuková karta posloužila, troufám si říct poměrně solidní, Creative X-Fi X-treme Music 7.1, 24 Bit, PCI. Vzorkovací frekvence zvuku byla nastavena na 96 000 Hz s 24bitovým kódováním. Možná si řeknete, že by stačilo klasických 16 bitů a 44 000 Hz, ale jsou zde opravdu slyšitelné rozdíly i na obyčejných MP3, natož u formátu FLAC.

Režim potlačení okolního hluku

Sluchátka mají integrovaný zesilovač, který se aktivuje společně s funkcí potlačení okolního zvuku. Sluchátka v tomto režimu mírně šumí, ale na druhou stranu slyšíte naprosté minimum okolního dění. Po chvílí jsem toto jemné šumění vůbec nevnímal a mohl se ponořit do poslechu. Bez potlačení okolního zvuku, a tedy i s vypnutým zesilovačem, je zvuk o něco horší a není tak výrazný - doporučuji tedy takto sluchátka používat co nejméně. Výdrž baterie by měla být kolem 100 hodin. Funkce MUTE je dostupná pouze v tomto režimu.

Poslech hudby



Poslech hudby jsem strávil hlavně u klasiky a mého velkého oblíbence Hanse Zimmera. Pak jsem dal prostor i dalším žánrům a poslechl jsem si pár hiphopových, pop, dance, trance a DnB MP3.

Od Hanse Zimmera jsem si poslechl soundtracky z Temného rytíře a Inception. Oba byly ripované přímo z vinylu do 24 bit FLAC v 96 kHz. Byl jsem příjemně překvapen. Zvuku nechyběla dynamika, basů bylo tak akorát, středy celkem přesné, jenom výšky byly trošku zastřené. Pokud si člověk pohraje s ekvalizérem, dá se z těchto sluchátek dostat velmi solidní zvuk.

Pro ty, kdo čekají, že při hip hopu či DnB budou basy stejně výrazné jak na 5.1 sestavě se SW, tak ty trošku zklamu. Na druhou stranu jsou přesné a neslévají se.

U popu a dance jsem byl se sluchátky spokojen a neměl bych k jejich zvuku výhrad. Zato u trance by se hodily o něco jasnější výšky.


Sledování filmů

Tady bych jenom snad zmínil, že hlasy byly někdy mírně zastřené a u akčních filmů by to chtělo ... více basů

Hraní her

Ihned po spuštění Crysis 2 nebo Metro 2033 jsem byl vtažen do děje a nerad jsem hru vypínal. Stereo zvuk zde fungoval na jedničku a nebyl problém se orientovat v prostoru (jsem zvyklý na 5.1 repro). Zase se budu opakovat, k dokonalosti chyběly o něco silnější basy.




Závěrem



Z poslechových testů se může zdát, že sluchátka nebudou nic extra. Chtěl jsem být kritický a myslím, že v dané cenové kategorii je to zcela normální výsledek. Dokonalá sluchátka dle mě neexistují a každá se hodí na něco jiného. Mně se na nich zalíbil hlavně poslech klasiky, dance a popu. Na trance se úplně nehodí, stejně tak DnB zní lépe z mé 5.1 sestavy díky subwoferu. Jak jsou na tom tedy basy? Nejsou špatné, jsou přesné, neslévají se ani u rychlejších žánrů jako DnB, ale prostě na subwofer to nemá. Jako jediné mínus bych u sluchátek zmínil mírné zastření výšek, které je zde díky technologii potlačení okolního zvuku.