reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ATI HD4870 + receiver Onkyo

Lukmignon (8)|3.8.2011 13:13
Zdravím, už nevím kde jinde by mi mohl někdo poradit, zkusím to zde.

mám Sapphire Radeon 4870 + receiver Onkyo TX-NR509. propojení HDMI.
dokud jsem měl grafiku s TV tak celkem bez problémů, ale tíží mě 2 věci.

1. na receiveru mi svítí z grafiky zvuk pouze PCM. proč?
mám za to, že hdmi je nejen video, ale i audio digitální. věřím, že řada HD4*** ještě neumí DTS-HD ma a TrueHD (ikdyž na stránkách AMD je i u týhle grafiky trueHD psáno že umí), ale ok, tak nějak počítám s tím, že holt asi ne, ale aspon dolby digital a klasický DTS by to umět mělo ne?

ale nedaří se mi to nastavit.

2. když vypnu TV, tak mi to jakoby antidetekuje tu amd zvukovku ve zvukových zařízeních. dříve jsem musel restartovat pc, teď většinou stačí jen TV znova zapnout, takže to spíš jen tak pro info, zda se dá nějak vyřešit ta antidetekce.

mám XP. myslím, že v receiveru mám vše nastavený tak, aby mi šel do něj zvuk nedekodavanej. tak nevím co mám špatně...

předem díky za rady
Dojigiri (1629)|3.8.2011 13:58
Aby šlo ze zvukovky přímo DTS apod., musí se zapnout ve filtrech (AC3, flaskmpeg apod podle toho kterej se používá pro přehrávání) DTS pass-through - jinak se všechno převádí do PCM už v počítači (=> ztráta kvality).

To, že se tam píše, že grafika DTS "umí", si myslím že znamená právě to, že ho umí dekódovat a převést na PCM. Naopak pokud by ho neuměla, by to nepřevedla. Což ty ale nepotřebuješ a ani nechceš, pokud chceš DTS dekódovat až receiverem - potřebuješ aby se to nedekódovalo v počítači, ale posílaly se surový data do receiveru.
Lukmignon (8)|3.8.2011 15:05
to jediný mě nenapadlo. respektive jsem to zkoušel u přehrávače, který používám nejčastěji a sice mpc home cinema, ten ale podle mě pass through neumí. k němu jsem ani žádný neinstaloval, prý nejlíp funguje když využívá vlastní.
prohrabu se v program files, jestli tam mám vůbec nějaký nainstalovaný a dám vědět
Dojigiri (1629)|3.8.2011 15:45
Tohle by tě mohlo zajímat (bohužel v angličtině): http://blogo.biz/?p=24
- v kostce: pro MPC-HC nutno zakázat interní filtr, nainstalovat AC3 filtr a použít ho jako externí v MPC, a nastavit AC3 filtr na DTS pass-through.
Lukmignon (8)|4.8.2011 11:12
tak včera se mi to nepovedlo...
já mám nainstalováno totiž mpc-hc a k-lite codec pack.

tohle vypadá hodně zajímavě. myslíš, že mám odinstalovat k-lite, nainstalovat nejnovější mpc-hc, ccc a ac3 filter a pak zkusit ten návod?
Dojigiri (1629)|4.8.2011 14:28
No, já k-lite a podobný packy vůbec neinstaluju, instaluju vždycky jenom kodeky který potřebuju (v principu jenom divx, xvid, ac3 a ffmpeg na h.264). Ale MPC by to imho mělo bejt jedno, pouze vypnout interní audio kodeky, zvolit jako externí kodek AC3 a nastavit a pak by to teoreticky mělo jít ... svýho času jsem s tím taky měl určitej problém (v MediaPortal kterej je v tom návodu zmíněnej taky, kterej používám pro přehrávání na HTPC), protože používám optický S/PDIF připojení k receiveru a taky jsem tam furt měl PCM a ne DTS, ale nastavení pass-through v ac3 to myslím právě vyřešilo.

Nicméně pokud je v počítači i ffmpeg, ten má taky audio dekodér takže je myslím potřeba to nastavit i v něm (už si nejsem úplně jistej, jestli se mi podařilo nějak zakázat ten ffmpeg audio kodek anebo jestli jsem to nastavoval v obou).
Lukmignon (8)|4.8.2011 16:05
já jsem instaloval k-lite codec pack, pač bez nich mi nešly bluray a ccc jsem neinstaloval, pač jsem slyšel, že mpc-hc funguje líp s vlastními filtry.
jestli mám v pc i ffmpeg já ale nevím :-( zkusím se doma podívat na ten návod a uvidím co se s tím dá dělat, každopádně když odinstaluju k-lite tak budu muset nainstalovat ccc, jinak mi nepůjdou bluray. nebo ty víš jaký je potřeba kodek na bluray?
Lukmignon (8)|4.8.2011 22:09
kámo máš mojí poklonu!!!
konečně posílám do receiveru digitální zvuk... a to jsem zkoušel x jiných for.

každopádně se chci ještě zeptat - DTS mi to posílá jako Dolby Digital a DTS-HD ma taky, ale u toho je dokonce v inputu jen stereo. myslíš, že je obojí tím, že to ta moje grafárna prostě jinak neumí? s tím dts-hd jsem počítal, že to umět nebude, ale klasický DTS ne a hlavně když už to převede na dd, tak proč to tam posílá jen ve stereu?
Dojigiri (1629)|4.8.2011 22:34
Hmm ten převod DTS je divnej, ale jak říkám já používám S/PDIF a ne HDMI. DTS mi jde správně přímo. DTS-HD a MA jsem nikdy nezkoušel, ale to údajně přes S/PDIF stejně neproleze (je to moc dat a nezvládne to přenést), ale HDMI by pokud vím zvládnout mělo.

Ledaže by někde ještě byl nastavenej nějakej převod na stereo apod. ... máš správně nastavenej Outputformat podle tvýho počtu repro? (v návodu na screenshotu je sice 2/2 ale třeba já mám 5.1 tak to mám nastavený na )

Případně ještě zkontroluj záložku Mixer jestli tam neni zapnutej nějakej převod apod. (potřeba všechno vypnout aby PC ten zvuk nijak nezpracovával).

Já jsem se teď koukal a nemám vůbec na HTPC nainstalovanej AC3filter, jenom ffmpeg (instaloval jsem to už docela dávno a prd už si pamatuju :) ), zřejmě proto že se mi nějak právě tloukly mezi sebou a ffmpeg tam mám z důvodu BlueRay ripů (abych přehrál h.264 a x.264 v MediaPortalu). A v ffmpeg mám právě zapnutej DTS passthrough a úplně vypnutej mixer.
Lukmignon (8)|5.8.2011 09:27
jj mám taky nastavený na 5.1
docela mě mrzí, že to nepřevede DTS-HD aspon na normální DTS. ikdyž jak jsem psal, jsem hrozně rád i za to dolby digital. nic jinýho tě nenapadá? prošel jsem celý nastavení a vše mám podle návodu.
zkoušel jsem klasický DTS i DTS-HD, stále svítí dolby digital ale...

mmch. co je to ten HTPC? to je ten media portal nebo co? k čemu to je?
Dojigiri (1629)|5.8.2011 09:34
Hmm to jinak nevím. Můžeš třeba zkusit, jak se to bude chovat pokud to propojíš ze zvukovky přes S/PDIF, s HDMI nemám žádnou zkušenost, je možný, že je třeba ještě něco ponastavovat v catalystech. Pokud vím tak DTS-HD je kódovaný tak, že je tam základní DTS stopa a k ní data navíc pro HD, takže by, pokud nezvládne HD, měl posílat tu základní stopu DTS.

HTPC je prostě počítač, kterej mám pod televizí a přehrávám z něj filmy atd. (norm. WinXP a v něm nainstalovanej MediaPortal a dálkový ovládání). Ale nemám v něm BluRay mechaniku, jenom klasickou DVD, přehrávám tam jenom BR ripy v mkv.
Lukmignon (8)|5.8.2011 11:06
taky mi přijde divný, že to neposílá aspon DTS normální :-(
já mám zvukovku dost starou, která sice spdif má, ale pochybuju, že by ten zvuk byl lepší, než z HD grafárny.
Lukmignon (8)|8.8.2011 16:05
tak jsem se ještě prohrabal nastavením a už mi to DTS jde. změnil jsem i v interních filtrech spdif, ikdyž nevím, jestli zrovna tohle na to mělo vliv. prostě jsem to zkusil nastavit znova a už mi to ukazuje DTS.
ale zas AC3 filter mi pro změnu neukazuje signál input ani output... je to psycho už to nastavování pc s receiverem