reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Navigace ve smartphonech

Zoidik (1405)|9.8.2011 11:09
Kluci, mám na vás otázku. Jaké máte zkušenosti s navigacema v telefonech? Samozřejmě vím, že od toho nemohu očekávat vlastnosti a obrazovku jakou mají klasické auto navigace, ale pro případ nouze když se člověk ztratí, nebo si není jistý trasou kam jede, tak přece jenom se to uplatní. Uvažuji o Nokii C7 nebo o SonyEricson XperiaX10. Pokud bych se měl zaměřit na seriové navigace, tak u Androidu a jeho Google Maps je nevýhoda, že si stahují mapové podklady online z netu, což kdybych koupil Xperii, tak se nedoplatím při jedné delší cestě z bodu A do bodu B. Jaká by byla vhodná náhradní navigace pro Android s uloženýma mapama v telefonu? Pokud vezmu Nokii C7, tak mapové podklady má uložené v telefonu a odpadá tento problém se stahováním podkladů. Nimcéně jsem slyšel, že ovládání SW neni zrovna komfortní, ale co člověk, to názor. Používáte originál navigační SW od Nokie, nebo nějakou náhradu, případně jakou náhradu?. Jsem rozhodnutý v podstatě pro Nokii C7, ale rád bych znal vaše názory, jak co se týče těchto telefonů, tak i zkušeností s navigacema v nich a navigacema v telefonech všeobecně.
Belbas (362)|9.8.2011 12:21
Nevím jestli moje reakce bude nějak užitečná, ale nedávno jsem si koupil HTC Wildfire S a protože jsem dosud smartphone neměl, čekal jsem, že navigace bude fungovat i bez internetu. To jsem ale hrubě narazil, protože GPSka v telefonu získává pozici pomocí internetu. Navigaci jsem zkoušel s internetem a myslím, že je docela dobrá. Navigace je stejně něco platná jen na dálnicích apod., protože ve městě nebo někde na venkově není zas tak spolehlivá (IMHO). Z vámi vybraných telefonů bych si nekoupil ani jeden. Myslím, že Xperia není moc konkurenceschopná už podle toho, jaký je její podíl na našem trhu. Kdybych měl kupovat Nokii, raději si počkám na ty s WP7 nebo 8. Symbian bych asi nechtěl... Teď bych šel asi do nějakého HTC nebo Samsungu (s Wildfirem jsem maximálně spokojený, ikdyž je to nejlevnější model). Doufám, že moje reakce není uplně z cesty :).
durib (1141)|9.8.2011 12:33
Vůbec se navigace v telefonech neboj. Otec má Nokii s tou zdarma navigací a paráda. Já používám Android s Sygic navigací a skvělé. Samozřejmostí je ale kontrola navrhnuté trasy! -to ale zabere tak 2 minuty a dělal bych to u všech navigací. Jedinou nevýhodu vidím ve výdrži baterie, ale nejsem si vědom, že by autonavigace taky nepotřebovaly šťávu z autozapalovače.
Zoidik (1405)|9.8.2011 12:44
Děkuji Belbasi. Četl jsem že je jistá pravá a falešná navigace. Pravá má GPS příjmač a falešná je určování pozice na základě vysílačů (nebo internetu, a já právě chci telefon s GPS příjmačem). Některé navigace si právě stahují mapové podklady z internetu, což já nechci a je to případ originál navigací na Androidu a nehodlám mí kvůli tomuto připojení internet k telefonu, bych se nedoplatil. Nicméně na HTC telefony jsem neslyšel nic dobrého co se týče výdrže baterky. Ředitel společnosti kde dělám nějaké HTC má a baterka vydrží 8 hodin. Děkuji pěkně, ale tohle fakt nepotřebuji být neustále v dosahu zásuvky. Windowsy na telefonu nechci, obávám se, že jak se masově rozšíří, tak budou i více vznikat viry na tento systém. Android bohužel to samé (ale ta xperia je hold krásná). Symbian se mí zdá být v tomto pohledu bezpečnější, ale je to jenom můj pocit. O samsungu galaxi S2 jsem četl, že jeho nástavba na android je uživatelsky docela nepřívětivá. Teď otázka jestli je to otázka jenom toho modelu nebo více. K Symbianu se příkláním, že jsem na něj zvyklý ze současné Nokie N70, takže také historické důvody, ale přechodu na Android bych se nebránil pokud se najde někdo, kdo má zkušenost s nějakým jiným navigačním SW, který má mapové podklady uložené v telefonu (což je pro mě jedna z podmínek pro funkci navigace v telefonu).

@durib : Rád slyším o té Nokiácké navigaci. Ten Sigic jak píšeš má vlastní mapové podklady? Máme doma TomTom 720GO a ten má zlikvidovanou baterku, tak jedině s drátem v zapalovači se dá jet :(
kevin00 (10238)|9.8.2011 13:11
Používám na Nokii N900 navigaci firmy Sygis. Navigace Tě hlasově bez problémů navede kamkoliv, je ovšem nutno počítat s tím, že malé a vedlejší cesty nemusí být vždy korektně zobrazeny, v budovách je nelze používat, nutno pracovat v offline modu - vypnuto zjišťování v síti (Aspoň tomu tak je u Nokii. Zjišťování polohy v síti je realizováno pomocí datového přenosu a nelze ho realizovat pomocí wifi).
Navigace umí zobrazit body zájmů (hotely, nemocnice, apod)., radary na mapě, zpoplatněné silnice, přepočítat trasu, atd.
Dle osobních zkušeností si myslím, že na amatérské úrovni jsou navigace v telefonech použitelné.
Dojigiri (1629)|9.8.2011 14:26
Taky používám navigaci v Nokii (přímo Nokia Maps v E52), naviguje celkem obstojně. Citlivost je o trošku horší než externích GPS, ale dá se to (program občas trochu "hádá", tj. předpokládá, že člověk jede tam, kam ho navigace vede, a až po chvíli zjistí když třeba jedete jinudy a přehodí se na správnou pozici a začne přepočítávat trasu).

Ovládání je teda slabší - byl jsem předtím zvyklej na TomTom a ten měl proti Nokia mapám dost různých nastavení - Nokia mapy mají ovládání vysloveně "pro BFU", tj. až moc jednoduchý.
Zoidik (1405)|9.8.2011 14:48
V jednoduchosti je síla :) Pokud mě navede +/- 10metrů, tak jsem plně spokojený.
Liqid (410)|9.8.2011 15:27
Mam SE Vivaz a mam tam dany Ovi Maps od Nokie. S navigovanim neni problem. Bohuzel jsem je uz musel jednou preinstalovat, nebot mi po aktualizaci padali.
Jedinej problem s navi v telefonu je, ze to hrozne zere baterku, ale pokud mas v aute nabijecku, tak problem pada.
kevin00 (10238)|9.8.2011 16:58
[quote=Dojigiri;465966]Ovládání je teda slabší - byl jsem předtím zvyklej na TomTom a ten měl proti Nokia mapám dost různých nastavení - Nokia mapy mají ovládání vysloveně "pro BFU", tj. až moc jednoduchý.[/quote]

IMHO Je to dáno tím, že výrobce chce pokrýt co nejširší spektrum uživatelů.

[quote=Liqid;465975]Jedinej problem s navi v telefonu je, ze to hrozne zere baterku, ale pokud mas v aute nabijecku, tak problem pada.[/quote]

To je celkem logické, že při použití navigace stoupne i spotřeba přístroje :idea
durib (1141)|9.8.2011 17:17
Sygic ukládá mapové podklady na SD kartu v telefoně. Zatím nejlepší "levná" navigace, co jsem viděl pro Android! Je k dispozici i 7 denní trial.
arkij (90)|9.8.2011 17:26
Já mám v Nokii už roky Garmina a občas ho použiju, když hledám něco v cizím městě, jsem na pěší tůře, nebo na kole. V autě jsem to zkoušel nastavit jenom jako spolujezdec pro srovnání s tou zabudovanou a docela to taky fungovalo.

Taky tam mám Nokia maps ale ještě z doby, kdy to nebylo zdarma, tak ji nepoužívám a nové mapy ten můj starší typ nepodporuje, i když má v názvu navigator.