reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

nahodne vypinanie notebooku

anubis34 (17)|14.8.2011 15:25
mam notebook ktory sa mi nahodne vypina. ked ide na baterke ide v pohode ale ked ide na napajani tak sa po case (tak po pol hodine) sam od seba vypne. bol uz na diagnostike u certifikovaneho opravara, ten vymenil pastu na chladeni, ventilator som vymienal ja este predtym. opravar s tym nic ine nezmohol. nenapada vas niekoho ze preco by to mohlo takto robit?

skuste hocijake napady, vyskusam :P notebook uz nepouzivam, v podstate ho uz nepotrebujem, ale keby isiel bolo by to fajn.

inak je to toshiba satelite a200, nejake core 2 duo 1.66ghz tam je, 3gb ram, hd2600 grafika

diky :)
DrZelenka (2491)|14.8.2011 16:16
Začni měřením teplot pomocí HWMonitoru a zátěžové testy (CPU - OCCT, GPU - furmark)
anubis34 (17)|14.8.2011 16:46
pre ten notebook ked je napajany zo siete je zatazovym testom uz spustenie OS :D skusim tie teploty pozret. ale skorej som sa chcel zamerat na veci, ktore sa odlisuju pri napajani zo siete a z baterky. co vsetko sa robi inak ked ide na baterke?
r34ktor (7477)|14.8.2011 16:58
Pravděpodobně se přehřívá. Při chodu na baterii nejedou komponenty na plný výkon, tudíž generují méně tepla a ntb se nevypíná.
anubis34 (17)|14.8.2011 17:15
pustil som to na napajani s automatickym screenshotovanim tak uvidim ci to tak bude. ale myslim ze nie, lebo ono sa to nekedy vypne este pocas bootovania. a minule som ho mal na baterke, isel v pohodicke hodinu, potom som ho dal na kabel a za 30 sekund odisiel. neda sa spravit nejako, aby aj ked je na sieti si myslel ze je na baterke?

EDIT

vysledok testovania:



prve hodnoty su pocas testu vykonnosti co ma windows, par sekund pred vypnutim
druhy je v pokoji ked nerobil nic
DrZelenka (2491)|15.8.2011 10:45
[quote=DrZelenka;466841]Začni měřením teplot pomocí HWMonitoru a zátěžové testy (CPU - [SIZE="4"]OCCT[/SIZE], GPU - [SIZE="4"]furmark[/SIZE])[/quote]

To co je ve win NENÍ zátěžový test! (použij OCCT/furmark) A čím jsi měřil ty teploty? Psal jsem HWMonitor (kde to je přehledně a spolehlivě ... včetně maxima/minima)
anubis34 (17)|15.8.2011 11:25
ja vim ze to neni zatazovy test ale ten pocitac sa vypina uz pri naznaku nejakej cinnosti. tak budem zbytecne pustat furmark alebo neco ine....teploty som meral everestom...mozem skusit aj hwmonitor ale stale su to len 3rd party tools a toshiba ziadny soft na meranie teploty nevypustila
DrZelenka (2491)|15.8.2011 11:54
[quote=anubis34;466978]ja vim ze to neni zatazovy test ale ten pocitac sa vypina uz pri naznaku nejakej cinnosti. tak budem zbytecne pustat furmark alebo neco ine....teploty som meral everestom...mozem skusit aj hwmonitor ale stale su to len 3rd party tools a toshiba ziadny soft na meranie teploty nevypustila[/quote]

Rozdil je v tom, že specifický zátěžový test zatíží konkrétní část ntb - víme přesně kterou a jak moc.

Vpodstatě všechny programy pro měření teplot co můžeš použít jsou "3rd party tools" - HWMonitor je ten spolehlivější. Btw Everest je zastaralý - novější verze jsou pod jménem AIDA.
anubis34 (17)|15.8.2011 12:46
okej. idem na to. teploty budem pozerat cez hwmonitor a testovat budem occt a furmark

TESTY :
_________________________

CPU:OCCT aj CPU:LINPACK na napajani vypol notebook po 10 sekundach a procesor bol na teplote 62 stupnov (pricom teplota pri ktorej sa ma vypnut je 95 stupnov)

CPU:OCCT na baterke, nic sa nevypina, ide mi uz 5 minut, teplota dosiahla maximalne 70 stupnov
CPU:LINPACK na baterke po 5 minutach na baterke maximalna teplota 74 stupnov

FURMARK na napajani po 30 minutach, notebook sa stale nevypol, maximalna teplota procesoru 69 stupnov, maximalna teplota GPU 63 stupnov, vyuzitie procesoru 0%

_______________________

vyzera to ako keby mu nevadila vysoka teplota ale vysoke vyuzitie procesoru. ked je na baterke tak nikdy nejde naplno, takze nema problem, ked sa testuje GPU tak nejde vobec iba ked je na napajani tak moze ist na 100%. je to mozne?
john (877)|15.8.2011 15:10
zkusil bych pro sichr prehrat BIOS v DOS modu pri napajeni z baterky, pokud je NB v tomto stavu stabilni, jestli se tam neco "nepodelalo"...
BTW, predpokladam, ze se chova stejne i kdyz vyhodis baterku z NB a jedes pouze na externi napajeni
anubis34 (17)|15.8.2011 15:14
ked vyhodim baterku a idem na napajani tak to je to iste ako ked idem na napajani a baterka je vnutri. veci v biose som skusal nastavovat ale ten bios mi da tak 5 moznosti nastavenia :/ ... co znamena bios v dos mode?
john (877)|15.8.2011 16:30
stahnout si BIOS ze stranek vyrobce, dat jej na nejake bootovatelne zarizeni / disketa, USBflash, pripadne vypalit bootovatelne cd s biosem /, nabootovat z daneho zarizeni a spustit flash BIOSu, vice bude urcite napsano na strankach vyrobce, diky problemum ktere mas, bych urcite flash nedelal z Windows...
presny popis flash BIOSu bude i na techto strankach ve FAQ
anubis34 (17)|15.8.2011 19:15
ak som to pochopil tak to je len flash biosu na najnovsiu verziu? bios som pravideldne aktualizoval ked som ten notebook este pouzival...ci da sa nejako spustit aj nejaka ina verzia biosu? nejaka verzia co mi poskytne vacsie moznosti nastavenia?
john (877)|16.8.2011 12:16
jen pro jistotu prepsat znovu BIOS funkcni verzi, klidne tou, ktera tam je ted, ale bude to asi zbytecne, pohud BIOS nehlasi pri startu chybu souctu....
anubis34 (17)|16.8.2011 12:27
toto som skusal este tedy jak som ten notebook pouzival. skusal som rozne verzie a tak a nic nepomohlo.

jedina vec co ma napada je, ze by som procesor nejako nastavil tak, ze sa bude chovat na napajani tak jak na baterke. da sa to nejako? nastavenia v power managemente windowsu nie su postacujuce
H3w3R (226)|16.8.2011 13:03
začal to dělat z ničeho nic? čili předtím fungoval na stejné biose normálně? jestli ano, pravděpodobně tím nic nevyřešíš...
pokud to měl technik v rukách, chlazení je řádně zkontrolováno a zátěžové testy neukazují žádné extrémní teploty, tak je potřeba hledat problém někde jinde
btw zkoušel jsi vyměnit kabel? nemůže být chyba třeba v trafu?
anubis34 (17)|16.8.2011 13:11
no praveze kabel a.k.a adapter som nemenil. ten nemal ani opravar u seba. moze to byt sposobnene tym?

EDIT

v tom power managemnete som sa mozno mylil.

nastavil som MAXIMUM PROCESSOR STATE na 50% a OCCT bezalo 15 minut bez vypnutia.
test na 60%, 10 minut bez problemu
test na 78% je navyssie percento, pri ktorom sa nevypne.

skusim k tomu precentu pridat nejaky graficky vykon a ked to spadne tak by problem mohol byt prave v napajani a adapteri, ktory neutiahne vyssiu spotrebu

EDIT
procesor state na 78%, pustil som k OCCT testu na CPU aj FURMARK na GPU a ide bez problemov. V napajani teda ASI problem nebude. v com by teda mohol byt? skuste hocijake napady
zsdx (2098)|16.8.2011 16:02
[quote=anubis34]V napajani teda ASI problem nebude. v com by teda mohol byt? skuste hocijake napady[/quote]

Viz Hever - vyzkousej jiny napajeci adapter.
Muzes tez zkusit liveCD, abys vyloucil vliv stavajiciho OS :notsure
anubis34 (17)|16.8.2011 16:15
mam kupit adapter za 50 euro a vyskusat ci to neni nahodou nim? to mi pride blbost.

a co sa tyka OS mal som tam ubuntu normalne, ubuntu z live cd, mac osx, win xp a win 7 :D
zsdx (2098)|16.8.2011 16:20
Ja taky nepisu koupit novy, ale vyzkouset jiny!
Certifikovany opravar zadny nema?
anubis34 (17)|16.8.2011 16:28
novy adapter 50 eur, oprava u opravara 50 na hodinu :D mam si vybrat? :DD

ale tusim kdosik mal podobny notebook tak si pozicam a vyskusam. nic ine mi asi neostava. ale ten adapter utiahol grafiku naplno vyuzitu, procesor na 78% tak neviem ci by to mohlo byt nim
H3w3R (226)|16.8.2011 18:14
originální adaptér ti musí utáhnout i procesor na 100%...
imho koupě nového napájecího kabelu je ještě "celkem" levná oprava, myslím že můžeš skončit mnohem hůř

sežeň někoho z tvého okolí, kdo má napájecí kabel se stejným konektorem, zkontroluj hodnoty (ať do notebooku nepouštíš víc než snese) a na oplátku ho nech vyzkoušet ten tvůj (ujisti ho, že přinejhorším se mu vypne z nedostatku energie). Btw existují i neoriginální adaptéry za zlomek ceny(číná už snad vyrábí i... teď mě nenapadá nic absurdního co už nevyrábí), známý na něm jede už 3tí rok bez problémů, ale nekupuj nic, dokud si nebudeš jistej řešením
anubis34 (17)|16.8.2011 20:18
no takto, ja ten notebook uz pol roka nepouzivam. nepotrebujem ho. ked robil vtedy problemy, kupil som si novy lebo som musel kodit bakalarku a zadania do skoly. cize neviem ci by som do neho investoval vobec tolko, co stoji novy adapter. len mi je zase luto, ked mi v posteli lezi v podstate funkcny notebook....vyskusam ten isty adapter, kolega zo skoly ma rovnaku seriu notebooku....ale ako hovorim pochybujem ze by v tom mohol byt problem. ked frci vsetko na 100% len procesor na 78% tak to je vyssia spotreba ako procesor na 100% a ostatne na 0.
H3w3R (226)|16.8.2011 21:04
já osobně bych zrovna softwaru spravujícím napájení ve widlích moc nevěřil...
anubis34 (17)|16.8.2011 21:35
tak ale funguje to :D skusim tam dat este mac osx a tam to nastavim tak isto a uvidim ci to pojde

EDIT

tak nefunguje :D teraz sa mi dvakrat vypol aj s procesorom na 78 percentach :D
anubis34 (17)|17.8.2011 16:38
no skusil som jeden taky test, hral som jednu hru, ktorej poziadavky su na hranici hardveru toho noteboku. hral som v pohode, ziadny problem, ale ked som isiel zmenit rozlisenie, tak vtedy sa vypol