reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak nastavit dva routery, aby jeden byl repeater?

pkovak (93)|15.8.2011 21:47
Mám dva wifi routery, hlavní Netgear a druhý čistě na rozvod signálu do vyšších pater domu, Tenda.
Netgear WNDR3700 - http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140000000000VOA
Tenda W311R+ - http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400872Z90UBSR5

Netgear funguje už nějakou dobu spolehlivě, ale vůbec nemůžu přijít na to, jak nakonfigurovat Tenda router aby rozváděl signál do vyššího patra (pokus natočit Netgear tak, aby antény posílaly signál ne do stran, ale nahoru, nepřinesl zlepšení).
Zkoušel jsem podle manuálu k Tenda routeru nastavit Bridge mode a později i Repeater mode, vybral jako zdroj správný wifi signál, nastavil stejný kanál, jako má hlavní router (napevno 13), nastavil hesla i typ šifrování.
Nic nezabralo, Netgear nevidí, že by se na něj nějaké wifi zařízení připojilo, když připojím kabelem Tendu k počítači (jediný způsob, jak se dá nastavit, na který jsem přišel), tak se na internet nedostanu, to jest propojení wifi opravdu mezi routery nefunguje.
Jako finální test jsem donesl Tenda router na vybrané místo o patro výš a o další patro výš měřil signál mobilem, výsledky stejné, jako by nebyl.

Nejsem v IT nováček, ale s propojováním wifi signálů zkušenosti nemám, můžete poradit?
Jakékoli další relevantní dotazy zodpovím.
EditorPO (2819)|15.8.2011 22:01
postupoval si pri Tende podľa manuálu? inak nevidím dôvod, že to nefunguje

v prílohe máš nastavenie WDS
pkovak (93)|15.8.2011 22:31
Ten manuál studuju a rozhodně pár věcí osvětlil, minimálně co jednotlivé typy znamenají, prověřím ještě znovu všechny kroky podle zaslaného manuálu, minimálně musím u Tenda routeru vypnout DHCP. Netuším, jak to bude u Netgearu, přece jen je to jiná značka, doufám, že se dokážou domluvit.
Georginek (2957)|15.8.2011 22:35
Co takhle nastavit na obou jiny kanal nez 13???? Mas spravne nastaveny pri rezimu Bridge remote AP MAC adresy???????
U prvniho nastav Bridge a u druhyho nastav Bridge with AP.
pkovak (93)|16.8.2011 06:15
Jiný kanál můžu samozřejmě zkusit, ale vybral jsem 13 právě proto, že se nejmíň ruší s poměrně rozsáhlým wifi okolím - podle toho v které místnosti stojím, chytám na mobil celkem až deset wifi. Kanál 13 a jeho okolí přitom kupodivu používané nejsou, snažím se omezit rušení na minimum. MAC adresa je správně, Tenda router má scan který wifi najde a přímo přidá, těžko to poplést.
roman630 (9)|16.8.2011 09:51
Použít jiný kanál je nutnost, jinak se to bude tlouct a efekt nula (resp. spíš ještě horší).
pkovak (93)|16.8.2011 11:03
Jenže pokud tvoříš to, co já, tak naopak kanály *musí* být stejné. Jde o prodloužení dosahu signálu. Různé wifi vysílající různý obsah na stejných kanálech se ruší, ale tohle je jiný případ.
pkovak (93)|16.8.2011 11:07
Co mne opravdu hodně teď naštvalo, a doufám, že už je to opravené, je tento krátký dotaz na jiném fóru:
http://forums.smallnetbuilder.com/showthread.php?t=2468
Minimálně před rokem nezvládal Netgear WNDR3700 WDS režim přes šifrování WPA, jen WEP, který je z pohledu bezpečnosti směšný. To už bych raději řešil, jak natáhnout desítky metrů kabelu skrz několik pater domu než "zabezpečoval" bezdrátovou komunikaci přes WEP.
EditorPO (2819)|16.8.2011 16:51
skontroluj si ešte verziu firmware na Tende, prípadne urob upgrade, ale správnou verziou !!!
pkovak (93)|17.8.2011 17:10
Tak buhužel musím neradostnou správou diskuzi uzavřít - Netgear WNDS3700 pro mě zcela nepochopitelně opravdu neumí funkci WDS jinak než s WEP šifrováním. To používat nebudu, takže řeším, jak spojit routery kabelem. Jen doufám, že délka kabelu a oblast, kudy půjde, nebudou způsobovat další problémy.

Že router v této cenové hladině nezvládne WDS jinak než s WEP by mě opravdu nikdy nenapadlo. Netušíte, proč to tak je, když Tenda router za pětinu ceny to umí?
EditorPO (2819)|17.8.2011 18:26
[quote=pkovak;467423]Že router v této cenové hladině nezvládne WDS jinak než s WEP by mě opravdu nikdy nenapadlo. Netušíte, proč to tak je, když Tenda router za pětinu ceny to umí?[/quote]

hm, to je dosť prekvapivé, ale je to tak

skús sa ešte pozrieť na stránky výrobcu, či nie je novší firmware, ktorý by to riešil
vyber tvoju verziu routra
http://support.netgear.com/app/products/family/a_id/17702
Georginek (2957)|17.8.2011 20:21
He, ja tohle resil pred 14dny, akorat ze WPA sifrovani neumely stary notasy co mame doma a ja se s tim mordoval, nez mi to doslo :D
pkovak (93)|17.8.2011 23:34
Bohužel, router sám si hledá novější firmware a tvrdí, že nemá. Mám chuť netgearu pořádně vynadat, ale asi to nezabere, když problém roky ignorují.
pkovak (93)|18.8.2011 06:35
Ještě mě zajímalo, jaká by byla rychlost spojení, když oba routery zvládají nkový přenos po 2.4G síti, ale jedno ze zařízení, které by se na konci připojovalo, nko neumí, jen g. Vím, že s každým propojením router - router klesá rychlost na polovinu, protože musí posílat signál oběma směry, ale jak to je, když cílové spojení je pomalé, a routery spolu mohou komunikovat rychleji? Budou to dělat nebo i tak bych dosáhl jen 1/2 rychlosti g wifi?
|Mio| (1333)|18.8.2011 08:33
Pokud jakykoliv ze clenu neumi N, tak pojedou vsechny v G, totez pokud mezi kterymikoliv dvema bude horsi spojeni nez 65 Mbit (resp. 130-150), vsechny budou na teto nizsi komunikacni rychlosti.