reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Hard Disk Priority vs. Boot Device

edenboy (13)|30.5.2007 16:37
Měl bych dotaz týkající se BIOSu a pořadí bootování. Jako first-boot device mám nastaveno "CD-ROM", jako second boot device "USB-HDD" a jako třetí "Hard Disk". V Hard disk boot priority je jako první SATA disk a jako druhý ten USB disk. Na externím disku mám Ubuntu s Grubem, na SATA disku WIN XP. Teoreticky by se tedy v případě že nemám v mechanice bootovací CD mělo nabootovat Ubuntu (resp. výběr OS v GRUBu) a v případě, že je externí disk odpojen rovnou Windows. Ale při tomto nastavení se mi i při připojení USB disku nabootují rovnou Windows. Předpokládám tedy, že se ignoruje položka Second Boot Device:USB-HDD a bootování se řídí podle položky Hard Disk Priority. To samé se děje při aktivaci boot menu pomocí F12 a výběru položky USB-HDD. Řešení je zřejmé, nastavit Hard Disk Priority v opačném pořadí, tzn. USB Disk-SATA disk. Rád bych si ale ujasnil jaký význam mají vůči sobě položky Hard Disk Priority a First (second,third) boot device. Nebo mě ještě napadá, že BIOS ten USB disk nepovažuje za USB disk.
a8nr (176)|30.5.2007 20:30
Zjevně ten USB disk nebere jako USB-HDD ale normální harddisk, jinak by nebyl v seznamu Hard Disk priority. Primární je samozřejmě 1st, 2nd... a když se dostane k harddisku tak bere podle pořadí v HDD priority.
edenboy (13)|31.5.2007 10:02
V Setupu jsem si všimnul ještě nastavení Integrated Peripheals - Legacy USB Storage - Enabled/Disabled. Pokud dám Disabled nebude se ten externí disk zobrazovat v seznamu Hard Disk Priority a bude ho BIOs považovat opravdu za externí disk nebo nebude vůbec rozpoznán a tudíž z něho nepůjde bootovat?
P@pi (1519)|31.5.2007 10:12
No tak proč to sem píšeš? Vyzkoušej to a pak řekni ;).
Petr S. (1220)|5.6.2007 08:02
[QUOTE=edenboy]V Setupu jsem si všimnul ještě nastavení Integrated Peripheals - Legacy USB Storage - Enabled/Disabled. Pokud dám Disabled nebude se ten externí disk zobrazovat v seznamu Hard Disk Priority a bude ho BIOs považovat opravdu za externí disk nebo nebude vůbec rozpoznán a tudíž z něho nepůjde bootovat?[/QUOTE]

Ano, je to přesně tak jak píšeš - jen podle mě musíš v položce nastavit Enabled... :thumb