reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

notebook Asus

TimoKopyto (7)|29.8.2011 17:26
Ahoj, mám problém s noťasem Asus, přesný model nevím, nejsem doma a není to úplně podstatné.
Původně v něm byly koupeny visty 32-bit, teď mám win7-32bit, a zhruba týden po aktualizaci flashplayeru na aktuální verzi 10 něco se mi začal pc přehřívat, a to razantně do bezpečnostního vypnutí. Nevím zda tyto aktualizace a inovace s tím mají něco společného nebo ne, ale hřeje se i po rozebrání a vyčištění chladiče, přepastování a teď musím mít sundaný spodní kryt a pc na chladící podložce a fany nasměrované na procesor a grafárnu. grafika tam je ATI mobility radeon HD 2600. Prosím poraďte čím by to mohlo být, do servisu se mi s tím nechce. Každá rada vítána i přes to, že nejspíš bude kritika mého pastování (počítám s tím a ne, není špatně :) )
Díky za odpovědi co snad přijdou.
Georginek (2957)|29.8.2011 17:32
Zacal bych tim,abys nam laskave zjistil presny model notasu, at muzeme zjisti, co je tam za CPU a dale pak maximalni teploty CPU....
Prehrivani znamena co? Pri jake teplote se vypne?
Prepastovani muze byt OK, ale nasadil si spravne heatsink? Je heatsink horky? Toci se ventilator na plno?
Prehrivat by se to teda nemelo, ale pokud se Ti to zahriva tak jak rikas, vytezuje nejaky program CPU na 100%?
DrZelenka (2491)|29.8.2011 17:39
Začal bych pořádným změřením teploty, ať víme co a jak moc se přehřívá. Použij HWMonitor a napiš přesnej model notebooku (je to důležitý - jak psal Georginek, ať víme jaké jsou maxima).

Ať už to způsobila ta aktualizace, nebo ne, tak ten notebook musí být schopnej se uchladit i na plnej výkon.
TimoKopyto (7)|29.8.2011 17:46
oukéj, model doplním později (až budu u svého pc), heatsink jsem nasadil přesně tak jak byl (sedl jak řiť na hrnec) a nezbyl navíc ani jeden šroubek - až jsem se divil :). heatsink je horký že na něm neudržím prst, ventilátor se tuším točí na plno, respektive nikde jsem nenašel aktuální % výkonu větráku ale dle zvuku ano, měl jsem nainstalován program speedfan myslím, tam byly teploty zobrazené kolem 55°C. Při zaplém firefoxu a browsergame jedoucí na flashplayeru po pár minutách jede z "výfuku" pc horký vzduch, vypne se mi myš a pár okamžiků nato hodí pc deathscreen že se vypnul kvůli přehřátí. CPU mi to vytěžuje na něco kolem 70%, ale nejsem si jist, na to se ještě mrknu. Může na vině být flashplayer ?
Richmond (8084)|29.8.2011 17:49
No tak jestli máš v podezření flash tak snad nebude nic jednoduššího než jej odinstalovat, no ni?
Georginek (2957)|29.8.2011 17:53
No asi tak......Muzes zkusit stahnout z archivu Flashplayer v9 a 10 predtim odinstalovat, jestli se neco zmeni....
Nicmene,teploty 55C jsou naprosto v norme. Samozrejme zalezi na konkretnim typu CPU, ale vetsina notasovych maji teplotni max daleko vyzsi nez dekstopovy CPU.

HW monitor pouzit muzes, stejne tak bych doporucoval aby sis stahnul OCCT a spustil test. Pri 80 se to samo zastavi ( je nutne nastavit max pro Tvuj CPU, ale tech 80 je tam pro jistotu ).

Kdyz si to cistil, byl tam prach a bordel? Bylo zaneseno zebrovani? Kdyz se prepastovaval CPU, prepastoval si i GPU?
TimoKopyto (7)|29.8.2011 17:53
podezření by bylo, ale napadlo mě to až po dlouhém přemýšlení daleko předaleko. teď se snad nebude tak hřát když nejsou venku vedra ale je mi záhadou že 3 roky chladí dobře a najednou začne topit a vypínat. na vistách mu všechno trvalo dýl a nebyly 3 roky čištěny, chlazení jakbysmet. dostal sedmičky, pak začal hřát a po sundání "koberečku" z chladiče hřeje dál. uvidíme kam se pohnem až doplnim info co jste po mně chtěli. snad to do středy zjistím, pokud ne tak ve středu stopro :)

edit: pastace proběhla jak na cpu tak gpu, jestli je tím myšleno procesor a grafika :) ale ano, obojí. prach a bordel tam byl když jsem to zjistil, respektive když se pc prvně vypnul, tak jsem ho vyčistil a nepomohlo.

ještě jedna otázka . nahoře jsem psal grafárnu, mezi ní a tou pastou byl hliníkovej plíšek. je tam potřeba nebo jsem ho tam dávat nemusel ? bez něj by to mělo teoreticky chladit lépe ne ?
Richmond (8084)|29.8.2011 17:58
Jestli si pamatuješ kdy jsi ten flash instaloval tak zkus obnovení (instalace flashe by tam měla být vidět). Ještě mi napadlo jestli jsi předtím něco (konkrétně hraniční hodnotu warningu teploty na cpu) neměnil v biosu :notsure

edit: plíšek není zapotřebí. Tedy alespoň pokud to nebyl nějaký tlustý plech (bohužel ho tu nemám při ruce, ale byl to asi takový o něco tlusčí alobal, že?)
TimoKopyto (7)|29.8.2011 17:59
nene do biosu se bojím, tam nechodím abych něco nezeslonil. hraniční hodnotu jsem tam skutečně neměnil. já jsem se bál i když jsem jen sundaval kryt zespodu jakej jsem technik :)

ano takový tlustší alobal - asi jako 3 vrstvy
TimoKopyto (7)|30.8.2011 06:57
Tak jo, našel jsem co mám :)
je to Asus x53Kseries
cpu AMD Turion 64 x2 mobile technology TL64 2,2GHz
2 Gb RAM
grafika ATI mobility radeon HD 2600
a pak tam psali něco o M/B version F3KA a PC platforma x86 standardu ACPI.

narychlo jsem zkoušel včera večer jen zneužití cpu při spuštění firefoxu a browserky přes flashplayer a bere mi to mezi 75-85 %. Na teploty v biosu jsem se podívat zapomněl a na kontrolu aktuálních teplot cpu a gpu jsem neměl čas, to udělám zítra někdy dopoledne :)
kevin00 (10238)|30.8.2011 07:15
Pokud dochází k "přehřívání", koukal jsi, zda-li některý program nevytěžuje extrémně procesor ? Pokud je to samotný Firefox, zkus zakázat všechny rozšíření prohlížeče.
TimoKopyto (7)|30.8.2011 07:20
k přetápění dochází, ale i při 100% vytížení cpu by se neměl přehřívat až do vypnutí myši a následně celého pc. pokud by to normální bylo, tak jsou všechny notebooky starší třech až čtyřech let k ničemu protože po aktualizacích sw na novější verze, jež jsou náročnější na hw se prostě cpu využije na 100%. A potom by nezbylo než starý book vyhodit do kontíku a koupit co 3 roky nový a na to nemám prachy.

edit: tak jsem se někde dopátral, že jedna z teplot (dle hodnoty čuju maximální) pro to cpu co mam v noťasu je 95°C.
ještě mě tak napadlo, nemohl se mi nějak poškodit heatsink ? že by třeba nevedl teplo nebo tak ?
rozšíření firefoxu zkusim zakázat zítra až budu mít čas ale nemyslím že to mam přeplácaný.
jo a při zaplém counterstriku asi půl hodiny k přetápění (extrémnímu) nedošlo.
TimoKopyto (7)|1.9.2011 12:33
Tak jsem sosnul to OCCT, nastartoval a jal se přetěžovat pc. K mému úžasu k přetápění nedochází.
Mám sundaný spodní kryt pc, stojí na chladící podložce a fany z podložky směřují na cpu a gpu. při spuštěném testu occt jede procesor na 95-99 % (kolísavě) a teplota nepřešvihla 65°C. Při spuštěné browserce ve firefoxu, kdy se mi obvykle přehřál book a vypla ho tepelná pojistka jsem s hrůzou zjistil, že teplota GPU je 26!! °C a CPU nepřesahuje 60 °C. Asi to nakonec bylo jen těmi letními teplotami, kdy jsem seděl doma v trenclích a potil se jak vrata od chlíva.

Díky za názory a rady, vážím si toho, avšak obávám se že je do příštího léta po problému. :)
Georginek (2957)|1.9.2011 21:28
Ja teda nevim, ale uz jenom samotnej fakt, ze mas sundanej spodni kryt a jeste to polozeny na podlozce s fan(y) a rikat ze se to neprehriva je prece blbost. P 65 je az az....
Neprehriva znamena mit spustene OCCT a samozrejme nandany spodni kryt a nemit tam zadnou podlozku :)
Tvuj CPU ma maximalni operacni teplotu 95C, coz je celkem hodne, takze nechapu, ze by se to mohlo prehrivat, kdyz ma TDP jenom 35W
To mas bud blbe nasazenej chladic, nebo blbe nanesenou pastu, vadny cidlo ci neco podobnyho....