reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zelené pruhy - problem s grafikou

Glamb (25)|30.5.2007 22:45
Sestava:
Procesor: Intel Core2Duo E6300 @ 1.86GHz
Paměť: 1024MB (2*512 Geil DDR2 800MHz Ultra 3-4-4-12)
Grafika: Sapphire Radeon X1950 Pro, 256MB
Zdroj: 400W Forton
Deska: GIGABYTE 965P-S3

Problem:
Při hraní her se občas po nějaké době objeví zelené přerušované tenké pruhy (místy i jiná barva, ale zelená a fialová převládá) a některé textury se "roztrhají" (z jednoho bodu vede několik čar, mezi nimi holá plocha).

Nejdříve sem měl logicky podezření na přehřívání grafické karty. Teplota v záteži dosahovala 85C, takže sem se snažil zlepšit větrání v casu, ale nestačilo to. Rozhodl jsem se kartu reklamovat, ale bylo mi řečeno, že karta je vpořádku (vydržela pry bezproblemu 2 dny vkuse 3D Mark). I tak sem raději koupil Zalman VF900-Cu, ale u Sapphiru je problem s chlazenim VRM, takže bylo nutno vyrobit pasivní chladič pro tuto část karty -> teplota v zátěži kolem 60C. Bohužel problem přetrvává.. :(

Paměti jsem projel memtestem (2x) a vypadaly vpohodě - na delší testování sem zatim neměl čas ani náladu.

V 3D render testu v AtiTrayTools se obraz "roztrhal" tak do 20 min, při teplotách: GPU-60C, GPU_ENV:50C, CPU:58, CPU_Jádra:67C, Deska:48C. Ale počítač před testem běžel několik hodin (jen windows).

Posílám i screen:


Jinak sem zkoušel různý ovladače, samozřejmě nic nemám přetaktovaný. Už se s tim peru půl roku, protože problem se vyskytuje jen při hraní (po delší době) a poslední dobou už nemám tolik času na hry, takže sem neměl ani náladu to řešit. Ale už mě to začína štvát.. :(

Takže nějaký nápady čim to může bejt? Předem díky za každej tip..
robky (3195)|30.5.2007 23:08
No podľa screenu to vypadá na chybu grafiky. Neverím, že pri reklamácii vydržala 2 dni 3dMark. Teploty sú celkom v pohode, tak by som len reklamoval a reklamoval, kým ti ju nevymenia. Takéto isté artefakty mi kedysi robila X700Pro (tiež Sapphire, bez OC, a len pri 3D) a po reklamácii a výmene žije dodnes. Takže ja by som tlačil ne pílu a za svoje prachy žiadal bezchybný výrobok.
mech13 (5526)|31.5.2007 01:23
zda se mi docela hodne horky procesor! 70 stupnu na default taktech? to neni zapojeny vetrak nebo je uplne bez chladice?

EDIT:
// jinak asi reklamovat... klidne jim to predvest na tvem PC, ale chtelo by to vyzkouset jinou stejne zravou grafiku jestli to bude OK

//// ten screen fakt hruza, asi fakt vadna grafika...
tgfh (2985)|31.5.2007 09:15
Máš dobře rozložené zatížení větví od zdroje? Nemáš některé větve přetížené a jiné zase nevyužité?
Ramky 800MHz 3-4-4-12 bych podtaktoval na 800MHz 4-4-4-12
A není to OC? protože oficiálně se uvádí:
4-4-4-12 nebo 3-4-4-8

Zkusil bych grafiku v jiné sestavě.

Pohrál bych si ještě s odvětráním case, tvoje teploty jsou poněkud vyšší...(grafika je OK)
Glamb (25)|31.5.2007 09:42
[QUOTE=tgfh]Máš dobře rozložené zatížení větví od zdroje? Nemáš některé větve přetížené a jiné zase nevyužité?
Ramky 800MHz 3-4-4-12 bych podtaktoval na 800MHz 4-4-4-12
A není to OC? protože oficiálně se uvádí:
4-4-4-12 nebo 3-4-4-8

Zkusil bych grafiku v jiné sestavě.

Pohrál bych si ještě s odvětráním case, tvoje teploty jsou poněkud vyšší...(grafika je OK)[/QUOTE]

Na každy větvi mám jen jedno zařízení (disk, mechanika, grafická karta)

V Biosu mam nastaveny 4-4-4-12, ale v Everestu mi to ukazuje těch 3-4-4-12.

Bohužel zatim nemám možnost otestovat to jinde - je jasny že by to vyřešilo hodně otázek.

Teploty v klidu jsou GPU:39 GPU_ENV:40, CPU:42, CPU_Jádra:54, Deska:40 - to mi zase tak strašný nepříjde. Tamta teplota byla po 20min záteže toho 3D testu, ale těch 68 v jádrech je i tak asi dost - to může mít vliv na roztrhanej obraz?

Nejvíc mě štve, že to reklamací neprošlo - ten týpek mi tvrdil že to gragikou prostě neni. Prej nekompatibilita hardwaru - ale co může vyvolat takovejhle problem, když ne grafika? slabej zdroj? paměti? (ten obraz se trhal i v době, kdy byly v biosu na default: 5-5-5-18)
tgfh (2985)|31.5.2007 09:56
Paměti v BIOSu nechej na 4-4-4-12 800MHz a kolik jim dáváš voltů? jestli se nepletu tak potřebují 2.1V
Jo ty teploty co jsi napsal teď jsou OK.
Pro sledování teploty CPU používej nejlépe Core Temp.

Normálně popros nějakého kámoše s PCI-E a silným zdojem a vyzkoušejte grafiku u něho...

Teď mě napadá...jaké máš teploty na chipsetu?
Přesně toto dělalo kámošovi když se mu vařil chipset...
Glamb (25)|31.5.2007 10:20
Ramky maj 2.1V - to sem nastavil už s tim časovánim..

Bohužel kámoši maj bud koupenou sestavu (nemožnost vlízt dovnitř) nebo slabej zdroj.

Nevim, kde přesně je ten senzor na desce, ale ukazuje 41C. Oba mosty jen pasivní chlazení, takže to klidně může bejt tim..

Kdyby to bylo přehřejvánim chipsetu, tak to bude blbnout i s jinou kartou? Asi bych mohl sehnat na chvíli 6600GT.. Btw, je nějakej jinej 3D render test jako je v AtiTrayTools, abych ho mohl vyzkoušet i pro nVidii? nebo se dá použít ten z ATT (pokud vubec s nVidii pude spustit)?
tgfh (2985)|31.5.2007 10:28
Jestli je to přehříváním chipsetu bude to blbnou i s jinou kartou, pokud se nezmění proudění vzduchu ve skříní...

ATT je výhradně pro grafiky ATi.

Udělal bych to tak, že bych nechal otevřený case a chipset nějak pořádně ofukoval a testoval. Získáme tím další důležité poznatky...

Jak říkám, přesně toto dělalo kdysi kámošovi když vyměnil aktivní chladič na nForce 4 chipsetu socket 939 za pasiv...
Konnor (278)|31.5.2007 10:50
https://www.svethardware.cz/pretaktovani-graficke-karty-od-a-do-z/11923-5

řekl bych, že je to na tuty grafika

NTB zkoušel jsi ju podtaktovat?
Glamb (25)|31.5.2007 18:14
Můžete mi doporučit nějakej soft na testování grafiky (něco jako je V ATT), ale aby to bylo pro ATI i pro nVidii. Ve 3D Marku nejsem schopen docílit těch artefaktů a hrát nějakou hru a čekat až to spadne se mi nechce. V ATT to spadne do 20min.

Jinak sem si teda dneska hrál s tim větránim ve skříni a ofukovánim chipsetu, ale žádnej jednoznačnej důkaz. Když už to vypadalo že je to opravdu tim (test vydržel dýl), tak další test bez větráku vydržel ještě dýl.. skoro jako by to bylo náhodný.. :(

Takže to rozlouskne jen jiný železo, ale na to potřebuju nějakej testovací program, kterej to zatíží stejne extremne jako ATT a pujde použit jak pro ATI tak pro nVidii...
Athalien (16)|5.6.2007 00:25
ja bejt tebou tak reklamuju, vypada to na spatnou grafiku