reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC sestava do střih videa do 30tis

appa (12)|3.9.2011 09:20
Sháním PC sestavu, apriori určenou pro střih a zpracování videa. Jak to tak bývá, starší PC prošlo několika upgrady a už je čas na kompletní výměnu. Určitý přehled o komponentech si udržuji, ale přesto cítím, že mi lehce ujel vlak. Proto se obracím na ostatní diskutující, kteří mají aktuální čísla a komponenty v hlavě, co by mi poradili.

Nejdůležitější je asi cena, tak s ní začnu, vyhradil jsem si na bednu částku +-30tis. Monitor mám, plánuji i obměnu klávesnice, myši, koupi systému, ale s tím si poradím.

Prvním sondováním jsem vybral toto:

Základní deska - Gigabyte X58A-UD3R
Procesor - Intel Core i7 950
Chladič procesoru - Noctua NH-D14
Grafika - nVidia Quadro 600
RAM - 8GB (2x4GB), DDR3, 1333MHz
HDD pro systém - SSD 128GB, Kingston SSDNow V100
skříň - CoolerMaster Sileo 500
zdroj - Seasonic SS-500ET, 80+ Bronze, 500W
mechanika - LG BH10LS30 (BD-RE)
čtečka karet - Apacer Mega Steno AE700

dle ceníků, je tahle sestava kolem 30tis

Za jakékoliv návrhy konkrétní sestavy budu rád. Ještě doplním, že střihem a zpracováním videa mám na mysli zejména střihový soft Sony Vegas, balík od Adobe, vektory, 3D grafiku. Video zpracovávám v HD jak AVCHD, tak mpeg-2 do 50Mbit
Richmond (8084)|3.9.2011 11:47
Chlasič bych vzal Niju 3 http://www.zbozi.cz/805567-scythe-ninja-3/?q=ninja%203&r=zbozi1&sId=eaj8fk-6wBa_89GXOof1
RAMky rovnou 1600MHz (kvůli oc, cenový rozdíl je tam pár stovek) Patrioty Sector 5 nebo Corsairy Vengeance - ale jsou poměrně vysoký, takže na ně budeš muset posadit větrák na cpu chladiči (já ho tam pro změnu nemám vůbec :))
Ještě bych zvážil výrobce desky (osobně mám P6T Deluxe v2 kvůli zvukovce a regulaci ventilátorů, tobě by mohlo stačit ořezávátko v podobě Sabertoothu X58 - má obyč Realteka) Disky na data předpokládám máš.

Mimochodem nechceš spíš Sandy Bridge? (náhrada za X58 by měla přijít tuším v listopadu)
appa (12)|3.9.2011 13:01
Díky za postřehy.... HDD mám, v podstatě jsem doma na 6TB v exterňákách a dovnitř mám taky co dát...

Jme mi hlavně o vyladěnost sestavy... uvítám tedy jakoukoliv radu, jinak se budu muset do komponent ponořit na pár týdnů, abych zase pochytil veškeré novinky a změny za poslední 3 roky
Richmond (8084)|3.9.2011 13:05
A je některý z externích USB3? V tom případě by byla jak P6T tak Sabertooth mimo hru (P6T je přes rok starý typ, Sabertooth jsem kupoval před Vánoci jako novinku)
appa (12)|3.9.2011 14:21
Trochu jsem to přehodnotil, vzal jsem v potaz nový procesor technologie Sandy Bridge, k tomu jsem vybral desku. Přidal jsem RAMku na 12GB, tři moduly. Hodně váhám u grafiky, tu jsem jen nastřelil. Cenově jsem 30tis plus mínus nějaká stokoruna. Vybíral jsem i dle dostupnosti, vše je z CZC.CZ. Externí mám jen přes SATA či USB2

Zákl. deska: Asus P8P67 EVO (rev 3.0) - Intel P67
Procesor: Intel Core i7-2600K
Chlazení CPU: NZXT HAVIK 140, 2x140mm ventilátor
RAM: Corsair Vengeance 12GB (3x4GB) DDR3 1600 (CMZ12GX3M3A1600C9)
Grafika: Sapphire HD 6950 1GB GDDR5, lite
Zdroj: Seasonic S12II-620 620W
Mechanika: LG BH10LS30, Bulk
HDD na systém: Patriot Torqx2 - 128GB
Bedna: Thermaltake VF8000BNS Swing RS100
Čtečka: Apacer AE700, retail, černá
Richmond (8084)|3.9.2011 14:51
Sandy Bridge - souhlas
Opět zbytečně drahý chladič
RAM sice dražší, trochu se pečou, ale budiž
Grafika - na Vegas úplný nesmysl (akceleruje přes CUDA, Radeony tohle neumí)
Jinak pokud by nevadil trochu dražší disk tak mohu vřele doporučit Patriot Wildfire ;)
Bednu raději levnější Lancool K57 (nebo celohliníkovou LianLi kolem 2k)

edit: z grafik bych vybíral tohle nebo tohle
appa (12)|3.9.2011 15:02
Sestavu ladím, nechám si rád poradit .-)
Richmond (8084)|3.9.2011 15:07
Viz. edit
Jinak on by stačil kejs i to Sileo (Ninja se do něj vejde - vlastnoručně odzkoušeno ;))

edit: s renderingem je to podobně jako s tím Vegasem - nevím v čem renderujete, ale existuje už poměrně slušný výběr rendererů, které podoporují CUDA

edit2: omlouvám se, u té druhé grafiky jsem dal špatný link http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514500600000015L0&Search=msi%20hawk&SearchType=1
appa (12)|3.9.2011 16:58
Zákl. deska: Gigabyte GA-Z68X-UD4-B3 - vybral jsem ji k procesoru, dle tipu na svethardware.cz
Procesor: Intel Core i7-2600K - základ, od kterého odvíjím vše ostatní
Chlazení CPU: Scythe SCNJ-3000 Ninja 3 - dávám na doporučení, alespoň ušetřím
RAM: 2x Kingston HyperX Genesis Grey 8GB (2x4GB) DDR3 1600 - dávám na doporučení, zvyšuji na 16GB, paměti není nikdy dost
Grafika: Zotac GTX 460 AMP 1GB, PCI-E - měním dle doporučení, funkce CUDA vypadá zajímavě, předtím jsem ji vůbec nebral v potaz - opět jen nástřel od boku, zde nevím vůbec co vybrat. Edit: te´d jsem si všiml toho tipu na MSI N560GTX-Ti Hawk, tak ještě zvážím
Zdroj: Seasonic S12II-620 620W - výkon by měl stačit
HDD na systém: SSD Corsair Force Series 3 - 120GB - jde jen o systém, zde nechci zbytečně utrácet
Bedna: Fractal Design DEFINE R3, stříbrná
Mechanika: LG BH10LS30, Bulk
Čtečka: Apacer AE700, retail, černá
Richmond (8084)|3.9.2011 18:22
Gigabyte + Kinston = ode mě doporučení rozhodně nedostanete, narozdíl od SHW nežeru reklamní blafy, mám trochu jiné preference a nekrmí mě sponzorskými dary, místo toho už dávno mohli vychytat regulaci ventilátorů/podchytit kvalitu pamětí (a klidně si za to nechat zaplatit jako tomu bylo dříve). Ještě dodám, že voltáž pamětí doporučená Intelem pro SB je 1.5v

Zotac = to samé jako dříve ManLi (v Evropě nechvalně proslulý výrobce), na druhou stranu GTX260 a i pár GF9600 se dožilo 3 let takže koneckonců proč ne

Fractal = pokud máte opravdu hodně disků tak to není nejlevnější možná volba a jejich uchycení není zrovna nejlepší. Ovšem za tyhle peníze se dá sehnat celohliníková Lian Li (mám stejnou, jen s malinko jiným předkem, je komplet rozebíratelná, měnitelné části, narozdíl od Fractalu jde otočit koš na disky o 90° a šest disků by to pobere taky, nehledě na fakt, že pojme 3x víc do 5a1/4)

PS: můj názor na GB je "navoněná bída" - desky jsou osazeny nejhoršími možnými síťovkami a zvukovkami. Mě narozdíl od tupého, ale nesrovnatelně početnějšího stáda tohle vadí. Samozřejmě s tím musel logicky začít i můj oblíbený výrobce (viz. deska na fotkách, za měsíc šla samozřejmě ven a nahradila ji P6T Deluxe v2)
appa (12)|3.9.2011 19:06
Ach jo ..-) takže vylejt a znovu .-)) možná bude lepší, když mi nahodíš sestavu, abych nemusel takhle tápat..-(
appa (12)|4.9.2011 09:34
Základní deska: Asus P8Z68-V PRO - Intel Z68 - chci velké HDMI a IEEE
Procesor: Intel Core i7-2600K - základ celé sestavy
Zdroj: Seasonic SS-650HT-F3 650W, OEM - střílím od boku, výkon stačí, je 80plus
Chlazení CPU: Scythe SCNJ-3000 Ninja 3 - dávám na doporučení
RAM: Patriot G series 'Sector 5' edition 16GB (4x4GB) DDR3 1600 - zvyšuji na 16GB, kit vypadá slušně
Grafika: Asus ENGTX560 DCII TOP/2DI/1GD5, PCI-E - dávám na doporučení, má i CUDA
HDD na systém: Corsair Force Series 3 - 120GB - střelba od boku, zde nechci moc utrácet
Bedna: LIAN LI PC-8N - dávám na doporučení
Mechanika:LG CH10LS20, Bulk
Čtečka: Apacer AE700, retail, černá

opět přehodnocená sestava, držím se pořád plus mínus 30tis, vybírám z dostupných komponent na CZC.cz
Richmond (8084)|4.9.2011 09:39
S tímhle bych vůbec neměl problém :thumb
appa (12)|4.9.2011 09:46
Díky.. kombinace diskuze na netu a pročítáním parametrů mi dost pomohla... ještě to hodím na jedno fórum, kam chodím, je specializované píše na video a střih.... udělám ještě revizi pro jistotu a objednám .-))... možná se ještě se zeptám na doporučení shopu, kde objednat
Richmond (8084)|4.9.2011 09:56
Pokud jsi z Prahy tak mohu doporučit Softcom - mluvíš lidmi, není tam fronta až ven, na reklamacích opravdu vidíš co technik dělá a nekrmíš prachama automat. Případně bych mohl nabídnout číslo na mobil obchodníkovi s vip z czc.cz, ale nemám je rád :D (opak softcomu)

BTW jaký je ten program na 3D grafiku mohu-li se zeptat? :notsure
appa (12)|4.9.2011 11:05
Z Prahy nejsem, tam to mám cca 150km....tak jsem zjistil, že mám přihlášení na itage.cz z Ostravy, tak asi tam, pošta to evnt. vyřeší .-)))). Cvičně jsme to nacvakal do košíku a na stejným zboží o proti czc.cz přes litr úspora nebo to vezmu přes kámoše na firmu...

dělám Sony Vegas, Adobe After Effects, Corel Draw plus zkouším Cinemu 4D. V C4D jsme však ještě začátečník.
Kotty (186)|6.9.2011 12:51
Ze skříní bych doporučoval spíše nové Lian Li PC-9F nebo identickou PC-8FIB (má pouze jiný čelní panel a blue led ventilátory). Májí lépe řešený airflow, cable managment, více místa na disky (na úkor 5.25" pozic, nicméně 3 dnes asi stačí většině lidí), více rozšiřujících slotů a jako bonus mají USB 3.0.
Richmond (8084)|6.9.2011 12:53
Nejsem si jistý, zda se mu ta 9F vejde do limitu (a není nová, já ji měl objednanou o Vánocích, nakonec jsem sáhl po 60FN/7FN abych si na to pod stromkem nešlapal ;)). Pokud prahne po USB3 tak se dá ten frontpanel celý odšroubovat (radši přes hadr, šroubky se odírají) a vyměnit

edit: http://www.alphacool.cz/produkt/Lian_Li_PW-IO4H515_I-O_Port_Kit.html / http://www.alphacool.cz/produkt/Lian_Li_PW-IO4V850_USB3-0_I-O-Panel_2_.html
Kotty (186)|6.9.2011 15:03
Nová úplně není, ale novější :) USB 3.0 není hlavní tahák, spíš ostatní jmenované vlastnosti. Osobně mám taky PC-7F a konkrétně cable managment je tam přinejmenším dost omezený.
Na Tiphardware.cz se dá sehnat PC-9F za necelých 2.800,-, což není o tolik dražší než navrhovaná PC-8N (pravda je, že jsem celkovou cenu sestavy nepřepočítával). Co se týče výběru skříní od Lian-Li/Lancool, tak mají asi největší výběr vůbec a dost dobré ceny. Jen dodací lhůta bývá delší. Svoji skřín jsem objednával taky tam (jinde v té době nebyla k dostání) a dorazilo vše v pohodě. Jak jsou na tom s reklamacemi nemůžu říct, ale u skříně bych to zrovna moc neřešil.

Edit: Koukám, že na Alphacool ji mají taky za fér cenu, ale s tím e-shopem nemám žádné zkušenosti.
Richmond (8084)|6.9.2011 15:12
Omezený cable managment? V ní mám dokonce zvednuté kabely od zdroje takže pod nima můžu klidně vytřít mopem ;) Co se ceny týče tak je to +/- nastejno (ale 9F se mě třeba líbí víc). 2.3k vs 2.8k mínus USB3 frontpanel, mínus kilo za montáž a bezpečnou recyklaci odpadu v podobě starého frontpanelu :)

PS: já je beru od TNTrade (beru tam najednou chladiče od Scythe a kejsy od CoolerMasteru) nebo 100Megy (v obou případech jsou to pro mě dodavatelé, nikoliv eshop jako pro koncového zákazníka)
Kotty (186)|6.9.2011 15:25
Hm, tak vy máte asi nějakou novější revizi či co. Já mám jen jednu díru v MB trayi, přičemž za ním se protáhnu leda tak SATA kabely (viz. starší foto níže) :)
Pravda, že tohle celkem rozdíly maže (pořád je ale možnost instalace horního fanu celkem šikovná např. pro ty co používají H60).

Edit: Koukám, že máte FN verzi. Značení Lian Li skříní je trochu matoucí :)
IMG_0916.JPG
appa (12)|12.9.2011 18:06
Dnes mi to konečně přišlo.. musel jsme udělat pár drobných změn, kvůli dostupnosti... až to zítra zahořím a nainstaluji, dám vědět .-))